Štrasburk, Francie – památky, ubytování, zajímavosti

Evropa

Štrasburk je město ve východní části Francie. Je známý svým bohatým kulturním dědictvím, rušným nočním životem a soudem ve Štrasburku. Jaké jsou další zajímavosti a památky Štrasburku?

Město Štrasburk (francouzsky Strasbourg) je skvělým místem pro turisty, neboť nabízí mnoho aktivit a atrakcí. Město má rozsáhlou síť kanálů, které jsou ideální pro výlety lodí a prohlídky památek.

Ve městě se také nachází řada muzeí a galerií, stejně jako rušný noční život a zábavní scéna.

Štrasburk je rovněž skvělým místem pro nakupování. Je zde mnoho butiků a obchodů s módou, šperky a suvenýry. Oblíbenými místy k návštěvě jsou nákupní čtvrti jako Petite France a Quartier de l’Esplanade.

Štrasburk je v neposlední řadě známý svou dobrou kuchyní s řadou restaurací nabízejících tradiční alsaskou a francouzskou kuchyni. Kam ve Štrasburku?

Štrasburk mapa – kde je Štrasburk?

Koho zajímá, kde je Štrasburk, musí na mapě Štrasburk hledat ve východní Francii, nedaleko hranic s Německem. Je hlavním městem regionu Grand Est a departementu Alsasko.

Město leží na řece Rýn a zajímavě se v něm mísí francouzské a německé vlivy. Štrasburk je významné evropské město, známé svou historií a kulturou, krásnými památkami a živou atmosférou.

Štrasburk je snadno dostupný letadlem, vlakem i autem. Město má také dobré spojení s dalšími městy ve Francii a Evropě, což z něj činí skvělou volbu pro cestovatele, kteří chtějí prozkoumat region.

Kdo už byl v turisty oblíbené Provence nebo vylezl na Eiffelovu věž v Paříži, možná by raději zavítal do klidnější oblasti Francie. A tou je právě Alsasko se svým centrem Štrasburk.

Nedaleko města Štrasburk se nachází město Freiburg im Breisgau, které leží na německé straně blízko hranic s Francií. Nabízí krásné výhledy a řadu zajímavých muzeí.

Štrasburk – stručná historie

Štrasburk má bohatou historii, která sahá až do doby jeho založení v 5. století př. n. l. Město bylo původně osídleno Galy, keltským kmenem. Od roku 12 př. n. l. do roku 496 n. l. bylo pod římskou kontrolou.

V roce 496 n. l. bylo město dobyto germánským kmenem Franků. Ti dali městu jeho současný název Štrasburk.

V roce 842 se Štrasburk stal součástí Svaté říše římské. Pod vládou Svaté říše římské zažilo město období velkého rozkvětu a růstu. Štrasburk se stal prosperujícím centrem obchodu a kultury.

V roce 1349 se Štrasburk stal svobodným říšským městem Svaté říše římské. To znamenalo, že již nebyl pod přímou kontrolou císaře a mohl si vládnout sám. Během této doby město vzkvétalo a počet jeho obyvatel rostl.

V roce 1681 se Štrasburk stal součástí Francouzského království. V roce 1697 bylo město během války o španělské dědictví dobyto Francouzi. Během prusko-francouzské války v roce 1870 obsadili Štrasburk Němci. Francii bylo vráceno v roce 1918 po skončení první světové války.

Dnes je Štrasburk živým městem s bohatým kulturním dědictvím. Sídlí zde Evropský parlament a je symbolem míru a jednoty v Evropě.

Štrasburk památky – kam ve Štrasburku?

Štrasburk má každému co nabídnout. Ať už je někdo fanouškem historie, umění, architektury nebo jídla, ve Štrasburku najde spoustu možností, jak se zabavit.

Jednou z památek Štrasburku je katedrála Notre Dame. Je působivou ukázkou gotické architektury se dvěma impozantními věžemi a složitými vitrážemi. Úchvatný je také její interiér s nástěnnými malbami, sochami a hrobkami.

Další oblíbenou památkou Štrasburku je čtvrť Petite France. Její ulice jsou podobně jako v Colmaru nebo Rothenburgu lemovány hrázděnými domy a kanály, které dodávají této oblasti jedinečnou atmosféru. Návštěvníci si mohou prohlédnout také množství obchodů, restaurací a kaváren.

Od roku 1988 je historické centrum Štrasburku zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO

Ve Štrasburku sídlí také Evropský parlament. Návštěvníci se mohou zúčastnit jeho prohlídky s průvodcem a seznámit se s historií a fungováním Evropské unie.

Pro milovníky umění je nezbytnou návštěvou Musée des Beaux-Arts. V muzeu se nachází rozsáhlá sbírka uměleckých děl z období renesance i moderních děl.

Kdo hledá jedinečný zážitek, může do Štrasburku vyrazit na vánoční trhy. Od listopadu do prosince se město promění v zimní říši divů se stánky se svátečními dekoracemi, jídlem a nápoji.

Žádná návštěva Štrasburku není úplná bez ochutnání některé z místních specialit. Mezi nejoblíbenější jídla patří choucroute garnie, pokrm z kysaného zelí, a tarte flambée, druh pokrmu podobného pizze.

Historické centrum Štrasburku zapsáno na seznamu UNESCO.

Katedrála ve Štrasburku

Katedrála ve Štrasburku se jmenuje Notre Dame a je postavena z červeného pískovce. Je úžasnou ukázkou gotické architektury a jednou z nejpůsobivějších památek v celé Francii. Katedrála se nachází v centru města, pochází z 12. století a je jedním z nejstarších kostelů v zemi.

Zvenčí je na katedrálu nádherný pohled. Její dvě vysoké věže se tyčí až k nebi a jsou zdobeny složitými řezbami a sochami. Nejpůsobivější je západní průčelí se třemi portály, z nichž každý obsahuje zdobené růžicové okno.

Věž zdobí socha Panny Marie, která pochází z 15. století a je ikonickým obrazem města.

Uvnitř katedrály je krása její architektury ještě patrnější. Interiér je plný vysokých oblouků a vitráží, které vytvářejí úchvatnou atmosféru. Podlahu zdobí barevné mozaiky a stěny jsou vyzdobeny řezbami a malbami.

Působivé jsou také chórové lavice se složitými řezbami apoštolů a dalších náboženských postav. V katedrále se nachází také několik uměleckých děl, včetně slavného štrasburského orloje, který pochází z 15. století.

Hodiny jsou považovány za jedny z nejstarších funkčních orlojů na světě a jsou oblíbenou atrakcí mezi návštěvníky. Krása interiéru katedrály ve Štrasburku je neocenitelná.

Řeka ve Štrasburku

Štrasburk leží na břehu řeky Rýn jen kousek od německých hranic. Rýn je významnou evropskou řekou a již od starověku byl hlavní obchodní cestou. Rýn začíná ve švýcarských Alpách a teče v délce 1 232 kilometrů na sever přes Německo, Švýcarsko, Francii a Nizozemsko a nakonec se vlévá do Severního moře.

Řeka ve Štrasburku byla hlavním důvodem růstu Štrasburku, protože poskytovala pohodlnou vodní cestu pro přepravu zboží a lidí do města a z města. Rýn také poskytoval městu důležitou strategickou obranu a přispěl k tomu, že se Štrasburk ve středověku stal významným obchodním přístavem.

Řeka ve Štrasburku tvoří přirozenou hranici mezi Francií a Německem. Štrasburk je tak jediné město ve Francii, které má přímou hranici s Německem.

Rýn je důležitou součástí štrasburské kultury. Na jejích březích se nachází řada zelených ploch a také několik mostů, které řeku překlenují. Řeka ve Štrasburku také tvoří krásnou kulisu města a její malebnost je hlavním lákadlem pro turisty.

Řekou ve Štrasburku je Rýn, který tvoří přirozenou hranici s Německem.

Soud ve Štrasburku

Když se řekne „soud ve Štrasburku„, myslí se tím Evropský soud pro lidská práva. Ten je jedním z nejdůležitějších soudů na světě. Soud ve Štrasburku je zodpovědný za to, aby byla řádně chráněna a dodržována lidská práva všech lidí v Evropě.

Má pravomoc projednávat případy z kterékoli ze zemí, které jsou členy Rady Evropy, a jeho rozhodnutí jsou pro tyto země závazná.

Soud byl zřízen v roce 1959 jako součást Evropské úmluvy o lidských právech. Tato úmluva zaručuje základní práva a svobody každého člověka v Evropě, včetně práva na život, svobodu a osobní bezpečnost, svobodu myšlení, svědomí a náboženského vyznání, svobodu projevu a svobodu shromažďování a sdružování.

Soud ve Štrasburku je odpovědný za zajištění respektování a dodržování těchto práv. Skládá se z řady soudců, kteří jsou voleni členskými státy Rady Evropy. Soud může nařídit, aby státy zaplatily odškodnění osobám, které byly jejich porušováním práv postiženy.

Rozhodnutí soudu ve Štrasburku mají velký vliv, protože mohou být použita jako precedens pro podobné případy v jiných zemích.

Pokud například soud v jedné zemi shledá, že bylo porušeno určité právo, může to být použito jako příklad, který ukáže, že k podobnému porušení došlo i v jiné zemi. Díky tomu má soud velký vliv na lidská práva v celé Evropě.

Ubytování Štrasburk

Pokud jde o ubytování, Štrasburk má každému co nabídnout. Od luxusních hotelů až po cenově výhodné hostely. Bez ohledu na rozpočet si v tomto krásném městě každý jistě vybere ideální místo k ubytování.

Pro ty, kteří hledají tradiční hotelové ubytování, je ve Štrasburku k dispozici celá řada hotelů, od cenově výhodných hostelů až po luxusní pětihvězdičkové hotely.

Štrasburk nabízí také spoustu možností ubytování přes Airbnb, od útulných studií až po prostorné apartmány. Airbnb je skvělý způsob, jak zažít Štrasburk jako místní, protože mnoho nabídek se nachází v rezidenčních oblastech, daleko od ruchu centra města.

Pro ty, kteří hledají jedinečný zážitek, nabízí Štrasburk také řadu malebných penzionů. Ty jsou obvykle rodinné a nabízejí vřelou, domáckou atmosféru. Mnoho z těchto penzionů se nachází v půvabné čtvrti Petite France, která je ideálním místem pro poznávání historie města.

Zkrátka a dobře možnosti ubytování Štrasburku jsou pestré a vybere si každý.

Počasí Štrasburk

Ve Štrasburku panuje vlhké kontinentální klima. Zimy jsou stejně jako v Bordeaux chladné a vlhké a teploty se obvykle pohybují od -5 do 4 °C. Časté jsou sněhové srážky, které však obvykle nejsou příliš vydatné.

Léta jsou mírná a příjemná, s teplotami zřídka přesahujícími 30 °C. V letních měsících jsou také časté dešťové srážky, i když ne tak vydatné jako v zimě.

Vzhledem ke své poloze na řece Rýn se ve Štrasburku často vyskytují silné větry a bouřky. Město také občas postihují bouře v Atlantiku, které mohou vést k silným záplavám. V zimě se zde poměrně často vyskytuje mlha, která vede ke špatné viditelnosti.

Počasí ve Štrasburku je tedy občas nevyzpytatelné, avšak zřídkakdy extrémní. Při pečlivém plánování se návštěvníkům bude zdát počasí Štrasburku zvládnutelné a příjemné.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti