Budva, Černá Hora – dovolená, pláže, doprava, gastronomie

Evropa

Budva, okouzlující město na pobřeží Černé Hory, láká turisty z celého světa svými krásnými plážemi, bohatou historií a živou atmosférou. Město, které se pyšní titulem „Perla Jadranu“, je ideální destinací pro dovolenou v Černé Hoře plnou relaxace i zábavy.

Co vidět v Budvě? Jak by mohla vypadat dovolená v Černé Hoře? Jak je to s dopravou? A co počasí?

Shrnutí nejdůležitějších bodů článku

Doprava: Do Budvy se lze dopravit letadlem, autobusem nebo vlastním automobilem.

Počasí: Ideální pro dovolenou od jara do podzimu. Nejlepší čas na návštěvu je v letních měsících (červen – srpen), kdy je počasí teplé a slunečné.

Pláže: Budva se pyšní krásnými plážemi s jemným pískem, tyrkysovou vodou a širokou nabídkou vodních sportů. Návštěvníci si mohou vybrat z rušných pláží v centru města, klidnějších pláží v zátokách nebo z pláží s bohatou nabídkou vodních atrakcí.

7denní itinerář: Nabízí jen malý záchytný bod toho, co tato krásná země nabízí. Návštěvníci si mohou užít relaxaci na pláži, poznávání památek, aktivní dovolenou a pohostinnost místních lidí.

Gastronomie: Budva nabízí pestrou gastronomickou nabídku pro všechny chutě. Návštěvníci si mohou vychutnat tradiční černohorskou kuchyni, středomořskou kuchyni, mezinárodní kuchyni, vegetariánské a veganské speciality i lahodné dezerty a vína.

Budva, Černá Hora – kde se nachází

Budva, okouzlující město na pobřeží Černé Hory, se nachází v centrální části Jaderského moře, v Budvanském zálivu. Město je obklopeno impozantním pohořím Lovćen a Paštroviči, které ho chrání před nepříznivými povětrnostními vlivy z vnitrozemí.

Budva leží v těsné blízkosti dalších populárních turistických destinací, jako je Sveti Stefan, Becici a Rafailovici, a je tak ideálním výchozím bodem pro poznávání krás Černé Hory.

Černá Hora a euro

I když Černá Hora není oficiálním členem Evropské měnové unie, používá euro jednostranně jako substituční měnu od roku 2002, kdy marka nahradila euro jako jedinou oficiální měnu. Toto rozhodnutí bylo učiněno v návaznosti na snahu o stabilizaci ekonomiky a usnadnění obchodu se zeměmi eurozóny.

Černá Hora se v současné době nachází v procesu přijetí do Evropské unie, a ačkoliv splnění všech kritérií pro členství bude vyžadovat čas a reformy, zavedení eura je vnímáno jako důležitý krok na této cestě.

Budva – doprava z České republiky

Do Budvy, okouzlujícího letoviska na pobřeží Černé Hory, se z České republiky lze dopravit několika způsoby. Volba dopravy závisí na preferencích, časových možnostech a finančním rozpočtu.

Možnosti dopravy

 • Letadlem: Nejrychlejší a nejpohodlnější variantou je letecká doprava. Z Prahy se do Tivatu, nejbližšího letiště k Budvě, létají přímé lety s délkou trvání přibližně 2 hodiny. Z Tivatu se do Budvy lze dopravit taxi, autobusem nebo transferem organizovaným hotelem.
 • Autobusem: Autobusová doprava je levnější alternativou, avšak cesta trvá podstatně déle, obvykle 12 až 15 hodin. Autobusy do Budvy jezdí z Prahy, Brna a dalších českých měst. Cesta vede přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Bosnu a Hercegovinu.
 • Vlastním automobilem: Cesta autem do Budvy je náročnější na čas i fyzickou kondici, ovšem nabízí flexibilitu a možnost zastávek na zajímavých místech po cestě. Trasa z Prahy do Budvy vede přes Německo, Rakousko, Slovinsko, Chorvatsko a Bosnu a Hercegovinu a trvá přibližně 12 hodin.

Při výběru dopravy je důležité zvážit cenu, délku cesty, komfort a případné poplatky za parkování či dálniční známky.

V Budvě se návštěvníci nudit nebudou v kterémkoliv ročním období.

Dovolená v Černé Hoře – počasí

Počasí v Černé Hoře se liší v závislosti na regionu a nadmořské výšce, avšak obecně je ideální pro dovolenou od jara do podzimu.

Počasí v jednotlivých měsících

 • Jaro (březen – květen): Teploty se postupně zvyšují, průměrné denní teploty se pohybují mezi 15 a 20 °C. Jarní měsíce jsou ideální pro turistiku a cyklistiku, jelikož se v horách ještě neroztopil sníh.
 • Léto (červen – srpen): Nejsušší a nejteplejší období roku. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 25 a 30 °C, moře se ohřeje až na 25 °C. Toto období je ideální pro dovolenou na pláži a vodní sporty.
 • Podzim (září – listopad): Teploty se postupně snižují, průměrné denní teploty se pohybují mezi 15 a 20 °C. Podzimní měsíce jsou ideální pro poznávání památek a turistiku v horách.
 • Zima (prosinec – únor): Nejchladnější období roku. Průměrné denní teploty se pohybují mezi 5 a 10 °C. V horách sněží a lyžařská sezóna je v plném proudu.

Kdy je nejlepší navštívit Černou Horu?

Nejlepší dovolenou v Černé Hoře si lze užít v letních měsících (červen – srpen), kdy je počasí teplé a slunečné a moře ideální ke koupání. Pokud člověk preferuje klidnější atmosféru a nižší ceny, ideální volbou mohou být jarní (březen – květen) nebo podzimní (září – listopad) měsíce.

Montenegro dovolená – pláže Budvy

Pláže v Budvě se vyznačují jemným pískem, tyrkysovou vodou a širokou nabídkou vodních sportů. Návštěvníci si mohou vybrat z rušných pláží v centru města, klidnějších pláží v zátokách nebo z pláží s bohatou nabídkou vodních atrakcí.

Nejoblíbenější pláže v Budvě

 • Slovenska plaza: Nejdelší a nejpopulárnější pláž v Budvě. Nabízí jemný písek, tyrkysovou vodu a širokou škálu vodních sportů a restaurací.
 • Mogren: Dvě malé pláže v malebné zátoce s oblázky a tyrkysovou vodou. Pláže jsou ideální pro klidnou dovolenou a šnorchlování.
 • Becici: Pláž s jemným pískem a pozvolným vstupem do moře, ideální pro rodiny s dětmi. Nabízí také širokou škálu vodních sportů a restaurací.
 • Jaz: Pláž s hrubším pískem a oblázky, která je oblíbená pro windsurfing a kitesurfing. Nabízí také klidnější atmosféru a krásný výhled na hory.
 • Ploce: Pláž s oblázky a skalnatým pobřežím, která je ideální pro šnorchlování a potápění. Nabízí také krásný výhled na ostrov Sveti Stefan.

Budva nabízí pláže pro každý vkus. Ať už člověk hledá rušnou pláž s bohatou nabídkou služeb, klidnou pláž pro relaxaci, nebo pláž ideální pro vodní sporty, v Budvě si zaručeně najde tu pravou pláž pro svou dovolenou.

V Černé Hoře lze najít spoustu zajímavých památek.

Černá Hora, dovolená – 7 denní itinerář

Černá Hora, malebná země na Balkánském poloostrově, je proslulá svou krásnou přírodou, bohatou historií a pohostinnými lidmi. Dovolená v Černé Hoře je ideální pro ty, kteří hledají relaxaci na pláži, poznávání památek a aktivní dovolenou.

7 denní itinerář

 1. Den: Přílet do Podgorice, transfer do Budvy, ubytování v hotelu. Procházka po starém městě Budvy, večeře v tradiční černohorské restauraci.
 2. Den: Relaxace na pláži Slovenska plaza, koupání v moři, vodní sporty. Večerní procházka po promenádě v Budvě.
 3. Den: Celodenní výlet do Kotoru, plavba lodí po Boko Kotorském zálivu, prohlídka historického centra Kotoru.
 4. Den: Výlet do Lovćenu, návštěva mauzolea Petra II. Petroviće-Njegoše, vychutnání si panoramatického výhledu na Černou Horu.
 5. Den: Relaxace na pláži Becici, koupání v moři, vodní sporty. Večerní posezení v baru s živou hudbou.
 6. Den: Celodenní výlet do Durmitoru, prohlídka Černého jezera, pěší turistika v národním parku Durmitor.
 7. Den: Odlet z Podgorice.

Černá Hora je ideální destinací pro dovolenou plnou zážitků. Tento itinerář nabízí jen malý záchytný bod toho, co tato krásná země nabízí. Návštěvníci si mohou užít relaxaci na pláži, poznávání památek, aktivní dovolenou a pohostinnost místních lidí.

Rozpočet

Celková cena dovolené v Černé Hoře se liší v závislosti na ročním období, typu ubytování, stravování a aktivitách. Orientační rozpočet pro týdenní dovolenou v Černé Hoře pro dvě osoby se pohybuje mezi 1 000 a 2 000 EUR.

 • Letenka: 200 – 500 EUR
 • Ubytování: 300 – 1 000 EUR
 • Strava: 200 – 500 EUR
 • Doprava: 100 – 200 EUR
 • Aktivity: 200 – 500 EUR

Černá Hora je cenově dostupná destinace, která nabízí skvělý poměr ceny a kvality. S trochou plánování si každý může užít dovolenou v Černé Hoře bez ohledu na svůj rozpočet.

Místní kuchyně myslí i na vegetariány a vegany.

Budva – gastronomie

Budva, okouzlující letovisko na pobřeží Černé Hory, se pyšní nejen krásnými plážemi a bohatou historií, avšak také pestrou gastronomickou nabídkou. V Budvě si každý, ať už milovník masa, mořských plodů, vegetarián, či vegan, najde to pravé pro své chuťové pohárky.

Tradiční černohorská kuchyně

Tradiční černohorská kuchyně je ovlivněna středomořskou, balkánskou a italskou kuchyní. Mezi typické speciality patří:

 • Njeguški pršut: Sušená vepřová šunka s pepřem a bylinkami, která je považována za národní pokrm Černé Hory.
 • Crni rižot: Černý rizoto s mořskými plody, typický pro pobřežní oblasti Černé Hory.
 • Varivo: Tradiční dušená směs z hovězího masa, zeleniny a bylinek.
 • Burek: Plátky filo těsta plněné masem, sýrem nebo zeleninou.
 • Lepinja: Placky z kukuřičné mouky, které se podávají s různými náplněmi.

Vegetariánské a veganské speciality

V Budvě si vegetariáni a vegani také přijdou na své. Nabízí se jim široká škála zeleninových pokrmů, luštěninových specialit, sýrů a pečiva. Mezi oblíbené vegetariánské a veganské speciality patří:

 • Pasulj: Fazolová polévka s uzeným masem (vegetariánská varianta bez masa).
 • Punjene paprike: Plněné papriky s rýží, zeleninou a bylinkami.
 • Ajvar: Pikantní pasta z paprik a lilků.
 • Gibanica: Vrstvený koláč s různými náplněmi, včetně vegetariánských a veganských variant.
 • Ustipci: Smažené kuličky z kukuřičné mouky, které se podávají s různými omáčkami.

Dezerty a vína

Černá Hora je také proslulá svými sladkými dezerty. Mezi oblíbené speciality patří:

 • Baklava: Listové těsto plněné ořechy a medem.
 • Palačinke: Palačinky s různými náplněmi, sladkými i slanými.
 • Tulumba: Smažené těsto namočené v sladkém sirupu.

Kromě výborného jídla se v Budvě mohou návštěvníci těšit i na kvalitní vína. Černá Hora má dlouhou tradici pěstování vína a nabízí širokou škálu bílých, červených a růžových vín.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti