Podgorica, Černá hora – dovolená, lety, co navštívit, gastronomie

Evropa

Podgorica, hlavní a největší město Černé Hory, láká cestovatele moderní tváří i bohatou historií. Toto dynamické centrum obchodu, kultury a vzdělávání se pyšní příjemným středomořským klima, skvělým leteckým spojením a širokou nabídkou památek, aktivit a ubytování.

Co tedy Podgorica nabízí? Jak je to s počasím? Co letecké spojení? Jaké památky zde určitě vidět?

Shrnutí nejdůležitějšího obsahu článku

Podgorica, hlavní a největší město Černé Hory, se pyšní moderní tváří i bohatou historií. Nabízí příjemné středomořské klima, skvělé letecké spojení a širokou škálu památek, aktivit a ubytování.

Podgorica má příjemné středomořské klima s horkými léty a mírnými zimami. Letenky z Prahy do Podgorice jsou dostupné v letní sezóně s přímým letem, mimo sezónu s přestupem.

Mezi nejzajímavější památky Podgorice patří Starodoganjská mešita, Náměstí Republiky, Katedrála Vzkříšení Krista, Národní muzeum Černé Hory, Hodinová věž, Kostel svatého Jiří a Most tisíciletí.

Mezi oblíbené pokrmy patří Njeguški pršut, Ćevapi, Pljeskavica, Pasulj, Rižot a Burek. Vegetariáni a vegani si v Podgorici také přijdou na své.

Podgorica, Černá hora

Podgorica, ležící v jihovýchodní části země, se pyšní moderní tváří a bohatou historií. Město, které se kdysi nazývalo Ribnica, prošlo v 20. století rozsáhlou modernizací a stalo se důležitým centrem obchodu, kultury a vzdělávání.

Návštěvníci Podgorice si mohou vychutnat procházky v krásných parcích, ochutnat speciality černohorské kuchyně v útulných restauracích, navštívit rušné trhy nebo se vydat na výlet do malebného okolí.

Město nabízí pestrou paletu aktivit, od prohlídek památek a výletů do přírody až po gastronomické zážitky a noční život. Díky své poloze v srdci Černé Hory je Podgorica skvělým výchozím bodem pro poznávání krás celé země.

Počasí v Podgorici

Podgorica se pyšní příjemným středomořským klima s horkými, suchými léty a mírnými, deštivými zimami. Letní teploty se průměrně pohybují okolo 28 °C, zatímco v zimě klesají k 8 °C.

 • Jaro: Jarní měsíce (březen – květen) v Podgorici se vyznačují příjemnými teplotami, které se pohybují mezi 10 a 20 °C. Dny jsou slunečné a srážek je poměrně málo. Toto období je ideální pro pěší turistiku, cyklistiku a poznávání památek.
 • Léto: Letní měsíce (červen – srpen) v Podgorici jsou horké a suché. Teploty se běžně vyšplhají nad 30 °C a srážky jsou vzácné. Toto období je ideální pro koupání a opalování na pláži, vodní sporty a letní festivaly.
 • Podzim: Podzimní měsíce (září – listopad) v Podgorici se vyznačují mírnými teplotami, které se pohybují mezi 15 a 25 °C. Dny jsou stále slunečné, ale srážek přibývá. Toto období je ideální pro turistiku, výlety do hor a poznávání černohorské kuchyně.
 • Zima: Zimní měsíce (prosinec – únor) v Podgorici jsou mírné a deštivé. Teploty se pohybují mezi 5 a 10 °C. Sníh v Podgorici padá jen výjimečně. Toto období je ideální pro lyžování v horách, relaxaci v termálních lázních a poznávání vánoční atmosféry.

Nejlepší čas na návštěvu Podgorice:

 • Koupání a opalování: Červenec a srpen
 • Turistika a poznávání památek: Duben, květen, září a říjen
 • Vyšší ceny a více turistů: Červenec a srpen
 • Nižší ceny a méně turistů: Duben, květen, září a říjen

Pokud chce člověk zažít autentickou atmosféru Podgorice a vyhnout se davům turistů, naplánujte si cestu mimo hlavní turistickou sezónu.

Město Podgorica toho má hodně co nabídnout.

Letiště Podgorica a lety do Podgorice

Mezinárodní letiště Podgorica (TGD) se nachází pouhých 11 km od centra města a nabízí komfortní spojení do mnoha evropských destinací. Z Prahy do Podgorice se lze dopravit přímým letem s délkou letu cca 2 hodiny.

Přímé lety zajišťuje v letní sezóně nízkonákladová společnost SmartWings, ceny zpátečních letenek začínají přibližně na 5 000 – 6 000 Kč. Mimo sezónu se do Podgorice člověk dostane snadno a rychle s přestupem, například s Austrian Airlines (přestup ve Vídni) či Air Serbia (přestup v Bělehradě). Zpáteční letenky lze sehnat za podobnou cenu jako u přímých letů.

Při výběru letenek je třeba dát si pozor na to, jaká se můžou vzít zavazadla do letadla, co v nich může být a jaké jsou jejich povolené rozměry.

Památky Podgorice

Podgorica se pyšní bohatou historií i moderní tváří. Kromě moderních staveb a rušného centra naleznete v Podgorici i řadu fascinujících památek, které svědčí o pestré historii města.

Mezi nejzajímavější památky Podgorice patří:

 • Starodoganjská mešita: Nejstarší mešita ve městě, postavená v 15. století, je krásnou ukázkou osmanské architektury.
 • Náměstí Republiky: Hlavní náměstí Podgorice s historickými budovami a moderními fontánami je ideálním místem pro odpočinek a pozorování ruchu velkoměsta.
 • Katedrála Vzkříšení Krista: Pravoslavná katedrála z 20. století je dominantní stavbou města a impozantní ukázkou moderní architektury.
 • Národní muzeum Černé Hory: Muzeum s rozsáhlou sbírkou exponátů dokumentujících historii a kulturu Černé Hory.
 • Hodinová věž (Sahat-kula): Jedna z nejzachovalejších památek Podgorice, dominuje historickému centru města.
 • Kostel svatého Jiří: Nejstarší pravoslavná stavba v Podgorici se nachází za hradbami na úpatí kopce Gorica.
 • Most tisíciletí: Moderní kabelový most přes řeku Moraču je symbolem moderní Podgorice a nabízí krásný výhled na město.

Kromě výše uvedených památek nabízí Podgorica i řadu dalších zajímavých míst, jako jsou muzea, galerie, parky a historické budovy. Město je ideální destinací pro milovníky historie, umění a architektury.

Katedrála Vzkříšení Krista patří mezi nejoblíbenější památky v Podgorici.

Co vidět v Podgorice

Podgorica nabízí kromě památek i řadu dalších zajímavých míst a aktivit. Návštěvníci si tu mohou užít procházky v krásných parcích, ochutnat speciality černohorské kuchyně v útulných restauracích, navštívit rušné trhy nebo se vydat na výlet do malebného okolí.

Mezi zajímavá místa v Podgorice, která stojí za to navštívit, patří:

 • Millenium Bridge: Moderní most přes řeku Moraču, ze kterého se otevírá nádherný výhled na panorama města.
 • Gorica Hill: Park na kopci s krásnou vyhlídkou na Podgoricu a okolní krajinu.
 • Petnjica Park: Velký park v centru města s krásnou zelení, dětským hřištěm a fontánami.
 • Skadar Lake National Park: Národní park s rozsáhlým jezerem a bohatou faunou a flórou. Je ideálním místem pro pěší turistiku, cyklistiku a pozorování ptáků.
 • Rijeka Crnojevića: Řeka s krásným údolím a malebnými vesničkami. Je ideálním místem pro výlet lodí a relaxaci v krásné přírodě.
 • Tržnice: Podgorica má několik tržišť, kde si návštěvníci koupit čerstvé produkty, suvenýry a další zboží. Doporučuje se navštívit hlavní tržiště Stari Grad, kde lze nalézt širokou škálu produktů a ochutnáte speciality černohorské kuchyně.

Podgorica je živé a dynamické město, které nabízí něco pro každého. Ať už se člověk zajímá o historii, umění, gastronomii nebo přírodu, v Podgorici si zaručeně užije nezapomenutelnou dovolenou.

Ubytování v Podgorice

Podgorica nabízí širokou škálu možností ubytování pro všechny rozpočty a preference. V centru města se nachází moderní hotely, útulné penziony a hostely, zatímco v klidnějších oblastech se nachází apartmány a vily s krásným výhledem na město a okolní hory.

Mezi nejvyhledávanější typy ubytování v Podgorici patří:

Hotely: V Podgorici se nachází široká škála hotelů, od luxusních pětihvězdičkových hotelů až po cenově dostupné hotely s dobrou polohou a základním vybavením. Některé z nejpopulárnějších hotelů v centru města zahrnují Hotel Hilton Podgorica, Hotel Explorer a Hotel Ziya.

Penziony: Penziony v Podgorici nabízí útulné a cenově dostupné ubytování v klidném prostředí. Často se nacházejí v historických budovách a nabízí příjemnou atmosféru. Mezi oblíbené penziony patří Rooms Sobe, Villa Doline a Guest House Fortuna.

Hostely: Hostely v Podgorici jsou ideální pro cestovatele s nízkým rozpočtem a pro ty, kteří chtějí poznat ostatní lidi. Nabízí sdílené pokoje i soukromé pokoje a obvykle mají společnou kuchyň a obývací pokoj. Mezi populární hostely v Podgorici patří Hostel IZVOR, Hostel Pobjeda a Hostel W.

Apartmány a vily: Apartmány a vily v Podgorici nabízí komfortní a prostorné ubytování pro rodiny a skupiny. Často se nacházejí v klidnějších oblastech a nabízí krásný výhled na město a okolní hory. Mnoho apartmánů a vil má vlastní kuchyň a terasu.

Při výběru ubytování v Podgorici je důležité zvážit rozpočet, preference a délku pobytu. Pokud chce člověk být v centru dění, je dobré zvolit hotel v centru města. Pro klidnější atmosféru a krásný výhled, lze zvolit apartmán nebo vilu v klidnější oblasti.

Dovolená v Podgorice – intinerář na 7 dní

 • Den 1: Přílet do Podgorice, ubytování v hotelu v centru města. Prohlídka historického centra, včetně Starodoganjské mešity a Náměstí Republiky. Večer posezení v tradiční černohorské restauraci.
 • Den 2: Celodenní výlet do Národního parku Skadar Lake. Plavba lodí po jezeře, pozorování ptáků a relaxace v krásné přírodě.
 • Den 3: Návštěva Katedrály Vzkříšení Krista a Národního muzea Černé Hory. Odpoledne procházka parkem Gorica a zábava v zábavním parku.
 • Den 4: Výlet do Budvy, krásného přímořského města na pobřeží Černé Hory. Koupání v moři, opalování a prohlídka historického centra Budvy.
 • Den 5: Celodenní výlet do Kotoru, malebného pobřežního města zapsaného na seznamu světového dědictví UNESCO. Plavba lodí po Kotorském zálivu a prohlídka historického centra Kotoru.
 • Den 6: Volný den pro relaxaci u bazénu v hotelu nebo pro individuální aktivity. Možnost nákupů suvenýrů na tržišti Stari Grad.
 • Den 7: Odlet z Podgorice.

Rozpočet:

 • Ubytování: 50 – 100 EUR/noc
 • Strava: 20 – 30 EUR/den
 • Doprava: 10 – 20 EUR/den
 • Vstupné do památek a aktivit: 5 – 10 EUR/den

Celkový rozpočet: 700 – 1 400 EUR/týden

Poznámka: Toto je pouze orientační itinerář a rozpočet. Ceny se mohou lišit v závislosti na sezóně, typu ubytování a preferencích.

Pljeskavica patří mezi oblíbené tradiční pokrmy místní gastronomie.

Město Podgorica – gastronomie

Podgorica nabízí pestrou gastronomickou scénu, která potěší milovníky masa i vegetariány. Tradiční černohorská kuchyně je ovlivněna balkánskou, středomořskou a italskou kuchyní a používá čerstvé a lokální suroviny.

Mezi nejoblíbenější pokrmy v Podgorici patří:

 • Njeguški pršut: Sušená vepřová šunka z vesnice Njeguši, která je považován za jednu z nejlepších na světě.
 • Ćevapi: Mleté maso z hovězího a vepřového masa grilované na dřevěném uhlí a podávané s pita chlebem, cibulí a ajvarem.
 • Pljeskavica: Mletý masný plátek grilovaný na dřevěném uhlí a podávaný s pita chlebem, cibulí a ajvarem.
 • Pasulj: Fazolová polévka s klobásou a uzeným masem.
 • Rižot: Rýže vařená s masem, zeleninou a sýrem.
 • Burek: Koláč plněný masem, sýrem nebo špenátem.

Vegetariáni a vegani si v Podgorici také přijdou na své. Najdou tu širokou škálu zeleninových pokrmů, jako jsou plněné papriky, fazolové karbanátky a zeleninové saláty. V posledních letech se v Podgorici otevírá i stále více veganských restaurací a kaváren.

Co navštívitDovolenáInformaceJídlo ve světěZajímavosti