Příruční zavazadlo do letadla – Smartwings, vlastní jídlo, kosmetika a zakázané předměty

Magazín

Cestování letadlem s sebou přináší kromě dovolené i mnoho problémů a nejasností, na které je potřeba myslet. Jedním z nich je i balení. Zvláště pak balení příručního zavazadla, které si s sebou cestující bere do kabiny letadla. Co v takovém zavazadle může být? Jaké má mít rozměry a co v něm naopak být nemůže?

Příruční zavazadlo je kufr, batoh, taška nebo jiný typ zavazadla, které si s sebou cestující bere do kabiny letadla. Na rozdíl od odbaveného zavazadla, které se podává u check-in přepážky a putuje v zavazadlovém prostoru letadla, příruční zavazadlo má cestující při sobě po celou dobu letu.

Shrnutí článku

Obecně se při cestování letadlem používají dva typy zavazadel – příruční a odbavené, přičemž každá letecká společnost má daná své limity a rozměry.

Při cestování s leteckou společností Smartwings jsou letenky rozdělené do 4 kategorií. Liší se počtem příručních i odbavených zavazadel, cenou a dalšími benefity.

Do letadla Smartwings je zakázáno brát výbušniny a hořlaviny, ostré a bodné předměty, zbraně a střelivo a další.

Vlastní jídlo je možné vzít na palubu, pokud je v pevném a suchém stavu či pokud se jedná o jídlo pro děti nebo pro osobu se speciálními stravovacími návyky.

Co se týká deodorantů či laků na vlasy, lze je na palubu vzít pouze za určitých podmínek.

Tekutiny může do letadla cestující vzít jenom v průhledných lahvičkách o objemu 100 ml, které jsou uzavřené v průhledném sáčku o objemu 1 litr – tekutiny taktéž nesmí překročit limit 1 litr.

Kromě jídla a pití lze do letadla za určitých podmínek vzít i deštník, zapalovač nebo žiletku. Pravidla se liší, proto je nutné se informovat u příslušné společnosti.

Typy zavazadel do letadla

Typy zavazadel se mohou u jednotlivých společností lišit, obecně však platí víceméně ta stejná pravidla. Vždy je důležité informovat se u konkrétní letecké společnosti.

1) Příruční zavazadlo

Malé zavazadlo je nejmenší a nejlevnější varianta zavazadla, kterou si lze vzít na palubu letadla. Obvykle má rozměry 40 x 20 x 25 cm a váhu do 10 kg.

Větší zavazadlo je větší příruční zavazadlo, které má obvykle rozměry 55 x 40 x 20 cm a váhu do 12 kg.

Do příručního zavazadla si lze vzít veškeré pevné jídlo, oblečení, elektroniku a další osobní věci. V příručním zavazadle můžou být jen tekutiny, aerosoly a gely v nádobkách o maximálním objemu 100 ml, které jsou umístěny v uzavíratelném sáčku o objemu 1 litr.

 • Tipy: Nakoupit si jídlo a pití na letišti po odbavení, naplnit si lahev vodou z fontánky, vyhnout se tekutým potravinám a před cestou zkontrolovat webové stránky letecké společnosti.

2) Odbavené zavazadlo

Odbavené zavazadlo se odevzdává při check-inu a je uloženo v podpalubí letadla.

Povolená váha a rozměry odbaveného zavazadla se liší v závislosti na letecké společnosti a tarifu. Obvykle se pohybuje v rozmezí 20–32 kg a 158 cm (součet délek, šířky a výšky).

Do odbaveného zavazadla lze vzít jakékoliv pevné jídlo, oblečení, elektroniku a další osobní věci.

Některé předměty, jako jsou hořlaviny, zbraně a ostré předměty, jsou v odbaveném zavazadle zakázány.

Tipy: Před cestou zkontrolovat povolenou váhu a rozměry zavazadla u letecké společnosti, zvážit koupi cestovního pojištění pro zavazadla a nezapomenout odbavené zavazadlo řádně označit.

3) Zvláštní zavazadla

Mezi zvláštní zavazadla patří:

 • Sportovní vybavení – lyže, snowboardy, kola a další sportovní vybavení se obvykle přepravuje za poplatek.
 • Hudební nástroje – hudební nástroje se obvykle přepravují v pevném pouzdře a za poplatek.
 • Zvířata v letadle – přeprava zvířat v letadle je povolena pouze za určitých podmínek a s předchozím souhlasem letecké společnosti.

Před cestou je vhodné zkontrolovat podmínky pro přepravu zvláštních zavazadel u příslušné letecké společnosti.

Příruční zavazadlo do letadla Smartwings

Smartwings nabízí čtyři cenové balíčky s různými možnostmi odbavení:

 1. LITE – základní balíček, který zahrnuje pouze přepravu příručního zavazadla (55 x 45 x 25 cm)., odbavení dalšího zavazadla, výběr místa na palubě a další služby jsou za poplatek.
 2. PLUS – vhodný pro ty, kteří chtějí více komfortu, zahrnuje příruční zavazadlo, odbavení jednoho kusu zavazadla do 23 kg, výběr místa u okna nebo u uličky a přednostní nástup do letadla.
 3. FLEX – ideální pro cestující, kteří chtějí více flexibility a pohodlí než v balíčku Lite, avšak nepotřebují komfort Business třídy, zahrnuje odbavení jednoho kusu zavazadla do 23 kg, možnost změny termínu letu bez poplatku, flexibilní změnu rezervace (s poplatkem) či přednostní nástup do letadla.
 4. Business – pro náročné cestující, kteří požadují maximální komfort a flexibilitu, zahrnuje kabinové zavazadlo (55 x 45 x 25 cm, 8 kg), odbavení dvou kusů zavazadla do 32 kg, možnost změny termínu letu bez poplatku (s rozdílem v ceně letenky), flexibilní změnu rezervace (s poplatkem), přednostní odbavení a nástup do letadla a další výhody.
CENOVÝ BALÍČEKODBAVENÉ ZAVAZADLOPŘÍRUČNÍ ZAVAZADLOOSOBNÍ TAŠKA
LITENe1 x 8 kgNe
PLUS1 x 23 kg1 x 8 kg1 x 3 kg
FLEX1 x 23 kg1 x 8 kg1 x 3 kg
BUSINESS2 x 23 kg2 x 8 kg1 x 3 kg
Překročení limitů odbavených zavazadel je zpoplatněno dle ceníku dopravce.zdroj smartwings.com

Je vhodné se před odletem zamyslet, kolik a jaké věci budou potřeba. Koneckonců je rozdíl mezi dovolenou na Madeiře a výletem do Benátek.

Někteří cestující si odbavené zavazadlo před odletem balí do fólie, dá se tak předejít poškrábání zavazadla či třeba nechtěnému otevření.

Co nesmí do letadla Smartwings?

Smartwings, stejně jako všechny ostatní letecké společnosti, má seznam zakázaných předmětů, které si s sebou cestující nesmí vzít na palubu letadla.

Přehled kategorií zakázaných předmětů:

 • Výbušniny a hořlaviny – patří sem veškeré výbušné látky, zápalné kapaliny, zápalky, benzín, petrolej, dynamit a další.
 • Zbraně a střelivo – sem patří veškeré zbraně, ať už skutečné, nebo jejich repliky, včetně airsoftových zbraní a zbraní na paintbal, zákaz zahrnuje i veškeré druhy střeliva.
 • Tlakové lahve – na palubu letadla nepatří ani žádné tlakové lahve, ať už s plynem, nebo sprejem, výjimkou jsou pouze léky v tlakových lahvích s předloženým lékařským potvrzením.
 • Ostré a bodné předměty – mezi zakázané předměty patří nože, nůžky, sekery, meče, brusle, šroubováky, kladívka a další předměty, které by mohly být použity jako zbraň.
 • Tekutiny a gely – v příručním zavazadle mohou být tekutiny a gely pouze v malých obalech do 100 ml, a to maximálně 1 litr v uzavíratelném průhledném sáčku.

Před cestou je namístě zkontrolovat kompletní seznam zakázaných předmětů, který je k dispozici mimo jiné na webu společnosti.

Smartwings a vlastní jídlo

I přeprava vlastního jídla se Smartwings má určitá pravidla. Na palubu si cestující může vzít pečivo a suché potraviny. Zkrátka všechny druhy pečiva, sušenky, ořechy, chipsy, cereálie či třeba kokosová bábovka a další suché potraviny lze bez problému na palubu vzít

Stejně tak ovoce a zeleninu a dětské jídlo. Přesnídávky, kaše, sušená mléka jsou samozřejmě povoleny.

Na palubu může i dietní jídlo. Pokud má cestující specifické stravovací potřeby, jako je celiakie nebo některé z potravinových alergií, může si jej bez obav vzít s sebou.

Co naopak na palubu nepatří, je:

1) Tekutiny a gely – v příručním zavazadle mohou být tekutiny a gely pouze v malých obalech do 100 ml, a to maximálně 1 litr v uzavíratelném průhledném sáčku.

2) Alkoholické nápoje – alkoholické nápoje zakoupené mimo letiště na palubu nepatří, výjimkou jsou pouze alkoholické nápoje v originálním balení s neporušenou pečetí, které byly zakoupeny v duty-free obchodě na letišti.

3) Teplé jídlo – ani teplé jídlo na palubu nepatří, výjimkou jsou pouze dětská jídla a dietní jídla, která musí být v originálním balení a ohřátá v mikrovlnné troubě na palubě letadla.

4) Silně aromatické potraviny – silně aromatické potraviny, jako je durian, sýry s výrazným zápachem apod., na palubu také nepatří, aby nebyl narušen komfort ostatních cestujících.

Kosmetika do letadla – deodoranty, laky na vlasy

Pravidla pro přepravu tekutin a aerosolů v příručním zavazadle se liší v závislosti na destinaci letu. V rámci EU a vnitrostátních letů v České republice platí následující:

1) Tekutiny a gely – do příručního zavazadla mohou být tekutiny a gely v balení o maximálním objemu 100 ml, všechny lahvičky a tuby musí být umístěny v jednom průhledném, uzavíratelném plastovém sáčku o objemu 1 litr, na sáček se vztahují také limity pro tekutiny, takže v něm nesmí být více než 1 litr tekutin.

2) Aerosoly – aerosoly, jako jsou deodoranty, laky na vlasy a spreje proti hmyzu, do letadla můžou, avšak s omezením, hnací plyn v aerosolu nesmí přesáhnout 250 ml a na obalu musí být viditelně uvedeno množství propelentu, laky na vlasy a deodoranty s obsahem alkoholu jsou také povoleny, nicméně jejich obsah alkoholu nesmí přesáhnout 70 %.

Deodoranty:

 • Tekuté deodoranty – vzít do letadla deodoranty v lahvičkách o objemu do 100 ml je bez problémů.
 • Deodoranty v tyčince – deodoranty v tyčince nejsou tekutinou, takže do letadla můžou bez omezení.
 • Deodoranty ve spreji – deodoranty do letadla ve spreji se řídí pravidly pro aerosoly – hnací plyn nesmí přesáhnout 250 ml a na obalu musí být uvedeno jeho množství.

A co laky na vlasy ve spreji? Laky na vlasy do letadla ve spreji se řídí pravidly pro aerosoly – hnací plyn nesmí přesáhnout 250 ml a na obalu musí být uvedeno jeho množství.

Pravidla pro přepravu jídla a tekutin se mohou lišit v závislosti na destinaci, proto je důležité se informovat i o celních předpisech země, do které se cestuje.

Jídlo a tekutiny do letadla – co si mohu vzít?

Pravidla pro přepravu jídla a tekutin se liší v závislosti na letecké společnosti a destinaci, proto je důležité se vždy informovat u daného dopravce.

Obecně však platí, že na palubu se může vzít jakékoliv pevné suché jídlo, ať už se jedná o sendviče, ovoce, ořechy, sušenky apod. Jídlo by mělo být řádně zabalené, aby se nerozmačkalo a neznečistilo ostatní věci.

Výjimky – některé letecké společnosti zakazují přepravu silně páchnoucích potravin, jako jsou ryby a sýry.

Výjimky:

 • Léky – léky si lze vzít v libovolném množství, je však vhodné mít u sebe lékařský předpis nebo potvrzení od lékaře.
 • Dětská výživa – pro kojence a batolata je povoleno vzít si dostatečné množství kojenecké výživy, mateřského mléka a tekutých potravin na dobu letu.
 • Dietní strava – pokud je třeba speciální dietní strava, je vhodné se informovat u letecké společnosti o možnostech stravování na palubě, většina dopravců nabízí diabetické, vegetariánské a veganské varianty menu.

Pokud jde o tekutiny, pravidla jsou striktnější. V příručním zavazadle lze mít tekutiny, aerosoly a gely v nádobkách o maximálním objemu 100 ml, které jsou umístěny v uzavíratelném sáčku o objemu 1 litr. Do tohoto limitu se počítá veškerá tekutina, včetně jogurtů, marmelád, dětské výživy a toaletních potřeb.

Co ještě si do letadla mohu vzít?

Deštník! Do letadla může, do příručního zavazadla s těmito pravidly: musí být skládací, délka deštníku v rozloženém stavu nesmí přesáhnout 60 cm, některé letecké společnosti povolují pouze deštníky bez ostré špičky.

Do odbaveného zavazadla si lze vzít jakýkoliv deštník.

A co třeba žiletka? Do letadla většinou může, i tady však platí, že to má každá společnost jinak a je to obvykle s pravidly.

Obecně platí, že holící strojky s vyměnitelnými holicími hlavicemi v příručním i odbaveném zavazadle jsou povoleny.

Volné žiletky (bez ochranného krytu) jsou v příručním zavazadle zakázány. V odbaveném zavazadle je jejich přeprava povolena, nicméně je vhodné je řádně zabalit, aby se nepoškodily a nikoho nezranily.

Elektrické holicí strojky s sebou lze vzít bez omezení.

Dalším často dotazovaným předmětem je zapalovač. Ten lze vzít pouze do příručního zavazadla a jen s určitými pravidly.

Obecně platí, že na jednoho cestujícího je povolen pouze jeden zapalovač, povolen jsou pouze benzinové a plynové zapalovače, přitom plynový musí být bez náplně a jenom v odbaveném zavazadle.

I tady samozřejmě platí, že nejlepší je se před odletem informovat u své letecké společnosti.