Hotel Sandra SPA Karpacz – zkušenosti a recenze
Hotel Sandra Spa Karpacz je oblíbeným rekreačním místem v srdci polských Krkonoš, přesněji v malebném městečku Karpacz, které je...
Číst víceKultura, historie, archeologie, výlety lodí, slunce, moře a báječné jídlo – Malta má všechno. Tento kompaktní malý středomořský ostrovní stát je plný báječných zážitků. Malta je jednou z nejlepších potápěčských a šnorchlovacích destinací v Evropě. Vápencové pobřeží nabízí malebné procházky s mnoha výhledy. Otázka nezní „co dělat na tak malém místě, jako je Malta?“ ale spíše „jak to všechno stihnout a naplánovat?“
Toto souostroví, které je malé, je ale strategicky významnou skupinou ostrovů. Ve své historii hrálo svou dlouhou a bouřlivou roli v bojích o sled mocností o nadvládu nad Středozemním mořem. V důsledku toho byla maltská společnost formována staletími cizími vládami různých mocností, včetně Féničanů, Římanů, Řeků, Arabů, Normanů, Siciliánů, Švábů, Aragonců, Hospitalistů, Francouzů a Britů.
Ostrovům Malty dominují vápencové útvary a velkou část jejich pobřeží tvoří příkré nebo svislé vápencové útesy členěné zátokami. Také Malta nabízí spoustu pláží a míst k dovolené. Je to ráj dovolenkářů.
Na Maltě se nachází spousta památek od nejstarší kamenné architektury na světě přes barokní divy rytířů svatého Jana, labyrint římských katakomb až po tajemství druhé světové války.
Kde je Malta? Malta je ostrov ve Středozemním moři. Nachází se necelých 100 kilometrů od Sicílie a necelých 300 kilometrů od Tuniska. Rozlohou je to malý ostrov. Zajímavostí Malty také je, že je nejmenší země Evropské unie. Celým názvem Maltská republika obsahuje ještě pár dalších neobydlených ostrovů.
V tomto státě žije necelý půl milión lidí. Přesněji počet obyvatel se pohybuje okolo 450 tisíc. Většina z nich jsou katolíci. S takto velkým počtem obyvatel a malou rozlohou má Malta velmi vysokou hustotu zalidnění.
Hlavní město Malty je Valleta, počet obyvatel hlavního města je necelých 7 tisíc. Další zajímavostí Malty je, že její hlavní město je počtem obyvatel podobné například Benátkám nad Jizerou.
Malta, ostrovní ráj ve Středozemním moři, láká návštěvníky svým bohatstvím historie a nádhernými plážemi. Pro ty, kteří hledají ubytování, zde jsou některé hotely nabízející pohodlný pobyt:
S tímto rozmanitým výběrem hotelů má každý návštěvník možnost si vybrat ubytování odpovídající svým preferencím, ať už touží po luxusu s výhledem na moře, rodinné atmosféře nebo centrálním umístění pro objevování krás Malty.
Ústava stanovuje, že státní vlajka Malty se skládá ze dvou stejných svislých pruhů. Konkrétně se jedná o pruh bílé a červené barvy. Dále vlajka vyobrazuje červeně lemovaný Jiřího kříž, který se nachází v kantonu s bílým pruhem. Šířka vlajky je jeden a půl násobkem její výšky.
Klima na Maltě je typicky středomořské, s horkými, suchými léty, teplými a sporadicky vlhkými podzimy a krátkými, chladnými zimami s dostatečnými srážkami. Více než tři čtvrtiny celkových ročních srážek ve výši asi 550 mm spadne mezi říjnem a březnem. Červen, červenec a srpen jsou obvykle docela suché měsíce.
Teplota je velmi stabilní, s ročním průměrem cca 19 °C. Vítr může být silný a častý. Nejrozšířenější je chladný severozápadní (majjistrální), suchý severovýchodní (grigální) a horký a vlhký jihovýchodnější (xlokk neboli sirocco). Relativní vlhkost zřídka klesne pod 40 procent.
Vždy je dobré se před výletem podívat na předpověď počasí a podle toho si sbalit věci a případně lehce změnit plány zájezdu, většinou se to ale nestává.
Maltská flóra i fauna je typická pro nízko položené pobřežní regiony Středozemního moře. Nadměrné využívání lesů pro dřevo a vyklizení půdy pro stavebnictví a zemědělství zničilo velkou část maltských dřevin. Ale stále zbývá několik dubů cesmínovitých. Borovice halepská byla úspěšně znovu vysazena.
Zakrslý podrost se nachází podél údolí a pod srázy a sestávají z řečíků lentišek, rohovníků, oliv, vavřínů a na některých místech i z gumovníku, který je národním stromem Malty.
Nízko rostoucí středomořské křoviny jsou nejběžnější vegetací na Maltě a pokrývají velkou část vápencové plošiny v zemi. Ve stepi na Maltě dominují různé traviny, bodláky, luštěniny a cibulovité rostliny. Rákos se vyskytuje všude tam, kde je dostatek sladké vody. Mechy a trávy se nacházejí v mokřadech.
Na několika zbývajících pobřežních dunách Malty se nachází mořské kapusty a narcisy. zatímco pro nízko položené skalnaté pobřeží jsou charakteristické slanorožci a levandule, které jsou známé díky Provence. Útesy podporují mnoho původních druhů Malty.
Mezi původní savce na Maltě patří poddruh sicilského rejska a několik druhů netopýrů. Většina ostatních savců v zemi byla vysazena. Mezi původní plazy patří ještěrka maltská, scink válcovitý, gekon, štíhlovka žlutozelená a užovka levhartí.
Jediným obojživelníkem na Maltě je malovaná žába, která je endemickým druhem pro Sicílii a Maltu. Bezobratlí, včetně hmyzu a hlemýžďů se zde vyskytují ve velkém počtu.
I když je chovných ptáků poměrně málo, stěhovavých druhů je dostatek. Mezi nejpozoruhodnější ptáky patří španělský vrabec, který je nejběžnějším ptákem na Maltě, a drozd modrý, národní pták Malty.
Jedinou měnou používanou na maltských ostrovech je euro, které bylo přijato 1. ledna 2008 po vstupu země do Evropské unie dne 1. května 2004. Před zavedením eura na Maltě byla měnou v oběhu maltská lira (Lm).
Kurz eura tedy měny na Maltě je všeobecně v povědomí lidí. Jedno euro stojí zhruba 25 českých korun. Samozřejmě se tato částka vyvíjí a mění, ale jako takový velmi základní přehled postačí.
Více informací, zda je nutné brát si hotovost, nebo si stačí vzít platební kartu, je k naleznutí zde.
Malta je o něco dražší země než Česká republika, ale rozdíl v cenách není nijak závratný a extrémní. Potraviny v obchodě nejsou dražší moc, ale v restauraci se za jídlo platí více než dvojnásobek peněz, které by člověk za toto jídlo utratil v Česku. Z nápojů je v očích českého turisty drahé zejména pivo. Dále je na Maltě zvykem zanechat kromě ceny jídla ještě nějaké spropitné. Očekává se jak v restauraci, tak při úklidu pokoje.
Doprava je také dražší, ale vyplatí se dávat si pozor na taxi, kde se cena může velmi lišit.
Maltština a angličtina jsou úředními jazyky Malty i úředními jazyky EU. Maltština vznikla spojením severoafrické arabštiny a sicilského dialektu italštiny. Je to jediný semitský jazyk oficiálně psaný latinským písmem. Angličtinu se děti učí ve školách. Italština byla jazykem církve a vlády až do roku 1934, i proto jí stále značná část populace rozumí.
Samozřejmě se vyplatí navštívit hlavní město Malty. Valletta je městem historických památek, které je celé obehnáno hradbami, které dříve chránily město před Turky. Kromě procházky historickým centrem se doporučuje navštívit několik paláců.
Palác Velmistrů, Arcibiskupský palác i Pařížský palác rozhodně stojí za návštěvu. Krásné vallettské zahrady Upper Barraka jsou úžasným námětem na fotku. Tímto seznam zajímavých míst v hlavním městě zdaleka nekončí, tudíž se zde člověk nudit opravdu nebude.
Dalším cílem výletu může být vesnice Pepka námořníka, která se od svých dob v jedinečný den plný zábavy pro všechny děti i dospělé. Pořádají se sem jednodenní organizované zájezdy. Nejdříve návštěvníka přivítá Pepek a jeho slavní přátelé, kteří ho během dne pobaví svými rozmanitými akcemi.
Návštěvníci si mohou jednou za život vychutnat natáčecí zážitek s animačním štábem, kde se na jeden den může stát filmovou hvězdou. Mezi další zajímavosti patří Santovo městečko s hračkami, projížďka lodí, trampolíny, koupání, prodejny potravin, vinařství nabízející sklenku vína zdarma.
Další vzrušující zážitek se dá prožít v novém museu obohaceném o více než 100 originálních komiksů z roku 1936. Nevyplatí se nechat si ujít během pobytu na Maltě den plný zábavy na tomto originálním a jedinečném filmovém místě.
Dalším tentokrát více přírodním zážitkem je Modrá jeskyně, která je 60 metrů dlouhá a 25 metrů široká. Ústí jeskyně je dva metry široké, ale jen zhruba metr vysoké, takže pro vstup do ní musí návštěvníci nastoupit na malé veslařské čluny, které přepravují maximálně čtyři cestující.
Návštěvníci si lehnou podél dna člunu, zatímco kapitán je provede otvorem pomocí kovového řetězu připevněného ke stěnám jeskyně. Uvnitř je voda azurově modrá. Krystalická modř se stříbrnými odlesky navozuje báječnou atmosféru. Člověk má pocit, že pluje po nebesích.
Alespoň jednou za život by měl tento zázrak přírody zažít každý a na vlastní oči zjistit, proč je Modrá jeskyně nepopsatelným zážitkem.
Malta má opravdu spoustu měst se spoustou zajímavých památek, ale také velice zajímavou krajinu. Každý návštěvník si přijde na své a najde si pro zajímavá místa, která ho lákají historii, nebo třeba přírodou.
K Maltě také neodmyslitelně patří pláže. Malé, velké, kamenné, písečné. S teplotou moře u Malty až 27 °C trvá koupací sezóna od května do října. Seznam zajímavých míst na Maltě by mohl mít sto položek a pořád by to bylo málo.
Cestování na Maltu má svůj důvod a tradici. Existuje opravdu spoustu zájezdů na Maltu, které se mezi sebou liší ubytováním, jídlem, místem pobytu, délkou pobytu, organizovanými akcemi, ale také cenou. Každý návštěvník má jiné požadavky a priority, proto by se měl porozhlédnout po jednotlivých nabídkách od jednotlivých cestovních kanceláří.
Je dobré si celou dovolenou pečlivě rozplánovat a zajistit si potřebné doklady pro vstup na Maltu. V současné době cestovatel nesmí zapomenout na potřebné doklady pro vstup na Maltu týkající se koronaviru. Podmínky pro vstup na Maltu se bohužel mění, takže je nutné si to zjistit vždy individuálně.
Také není na škodu přečíst si nějaké recenze, které pomohou buď s výběrem dovolené, nebo s balením kufrů. Důležité postřehy ohledně dovolené na Maltě jsou napsány níže. Cestování na Maltu rozhodně stojí za to.
Tady jsou vypsané různé postřehy, recenze a zkušenosti s cestováním po Maltě:
Tyto recenze pro vytvoření nějakého základního obrázku stačí, ale pro přesnější pochopení se dají dohledat na internetu i ke konkrétní problematice. Je jich tam opravdu hodně.
Publikováno: 25. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz