Je nutné brát si na dovolenou hotovost?

Magazín
mbankcz-na-dovolenou-hotovost-foto

Plánujete dovolenou a přemýšlíte, zda je opravdu nutné mít s sebou i hotovost? Platby kartou jsou akceptovány v každém větším městě téměř všude a hotovost s sebou nese riziko, že vám ji někdo ukradne. Jak to tedy je?

Dovolená s sebou nese mnohdy víc stresu než odpočinku. Zejména pak tehdy, když si nejste jisti, na co všechno se připravit. A na povrch neustále vylézají další a další otázky. Nejčastější dilema pak lidé před dovolenou řeší ohledně financí.

Mít, či nemít hotovost?

Otázka, která pálí většinu dovolenkářů, je, zda s sebou potřebují mít i hotovost. Odpověď není tak jednoduchá. Záleží totiž na vašich preferencích, ale také na destinaci a místech, která se chystáte navštívit. Například ve velké části Evropy budete pravděpodobně všude platit kartou. Tedy za předpokladu, že vaší cílovou destinací jsou velká města a turistické destinace.

Ovšem pokud míříte na místa, která se nacházejí mimo typické turistické trasy, nebo do destinací, které nemusejí být v tomto ohledu tak vyspělé, je tu pravděpodobnost, že bez hotovosti tam nepřežijete.

Jak vyřešit dilema ohledně financí?

Na dovolenou si s sebou vezměte jak hotovost, tak i platební kartu. Tu běžně dostanete k bankovnímu účtu, takže pokud máte zřízen bankovní účet, disponujete i platební kartou. I ve velkých městech se vám může stát, že narazíte na malé obchodníky nebo trhovce, u kterých kartou jednoduše nezaplatíte. Mít tak alespoň malý obnos v hotovosti se vždy vyplatí.

Hotovost si vždy směňte ještě v ČR, kde budete mít výhodnější kurz. Výše částky, kterou si směnit, záleží na vás. Pokud zhruba víte, co chcete navštívit a kde se budete pohybovat, podívejte se ještě před odjezdem na průměrné ceny v dané cílové destinaci a výši hotovosti, kterou budete směňovat, tomu přizpůsobte.

V případě platební karty pak vždy před odjezdem zkontrolujte její platnost a nastavte si rozumné denní limity. Pokud máte víc než jednu platební kartu, vezměte si jich více. Může se stát, že vám jedna karta přestane fungovat, tehdy můžete být v klidu a použít jinou. Před odjezdem je také dobré podívat se na to, jaké má vaše banka poplatky například za výběry z bankomatů v zahraničí, jak to má s platbami v zahraničí a také zda je vaše karta akceptována například v restauracích a dalších místech. Neměli byste však mít problém s u nás běžně vydávanými kartami Visa a MasterCard.