Na tyhle 3 hrady a zámky se musíte s rodinou vydat

Magazín
hrad-kost

Našli jsme pro vás tři opravdu úchvatné památky, které byste měli co nejdříve navštívit. V článku najdete 2 hrady a 1 zámek. Kam se vydáte příští víkend? K pekelné bráně nebo do českého Versailles?

Kost měla mnoho majitelů

Kost, nejzachovalejší český hrad z období gotiky, se nachází v Českém ráji. Původní budova pochází ze 14. století a její vzhled se v průběhu let měnil díky různým majitelům.

V 16. století byl k renesančnímu zámku přistavěn pivovar, Lobkovický palác a hospodářské budovy. Následovali různí majitelé, až nakonec místo sloužilo jako sídlo úředníků. V roce 1635 hrad vyhořel a značně zchátral.

Po požáru se naštěstí dostal do vlastnictví rodiny Černínů, kteří začali s opravami. Bohužel se zadlužili, a tak Kost koupil Václav Kazimír Netolický. Václav byl dobrý hospodář, ale k lidem se choval opravdu hrozně. Jeho syn neměl mužského dědice, a tak po nepříjemných sporech připadl hrad Vratislavům z Mitrovic, jejichž jméno se později rozšířilo o “Netolické”.

Hodí se vědět: Rodiny určitě budou zajímat chaty a chalupy k pronájmu. Proč? V tomto typu ubytování získáte neuvěřitelné pohodlí, soukromí a klid. A zasloužená dovolená může začít…

O několik let později se totéž stalo i Václavovi a jeho synovi, a tak zámek převzala žena, Anna Marie Dal Borgo Netolická. Po nástupu režimu k moci byl hrad zkonfiskován a sloužil jako muzeum. Naštěstí byl v roce 1989 vrácen potomkům Anny Marie. V jejích rukou zůstává dodnes.

Kost má tři návštěvní okruhy. První vás seznámí s hradním palácem, druhý s mučírnou a třetí je bezbariérový k prozkoumání hradního nádvoří a kaple sv. Anny.

České Versailles najdete v Pardubickém kraji

Nedaleko Litomyšle se nachází krásný zámek Nové Hrady. Zámek se řadí do netradiční rokokové architektury, která se nejvíce projevuje na interiérech kostelů a jejich zařízení. Jeden z nejvýstižnějších rokokových prvků je oltář v katedrále v Kielcích hned u sousedů v Polsku.

Byl postaven na konci 18. století na příkaz Jeana-Antoina Harbuvala, hraběte ze Chamaretu. Díky jeho vysokým nárokům vzniklo jedinečné „české Versailles“, které připomíná typický francouzské letní sídlo.

Jakmile vstoupíte dovnitř, okouzlí vás zahrada, která bývá na jaře a v létě barevná nádhernými květinami. V areálu se však nachází deset různých zahrad, z nichž každá má jiný charakter: francouzská zahrada, bílá zahrada, růžová zahrada, zelené divadlo, zahrada plná zeleniny a labyrint a další.

Při návštěvě hradu si samozřejmě nenechte ujít ani muzeum motokol a galerii klobouků. Pokud dostanete hlad, zastavte se na kávu a zákusek v místní kavárně. Pokud budete mít štěstí, zrovna bude probíhat jedna z mnoha výstav.

Hrad, ve kterém se nachází brána do pekla

Máte rádi horory a duchy? Návštěvu hradu Houska, o kterém ani nevíme, proč byl postaven, si naplánujte co nejdříve. Hrad má být bránou do jiné dimenze plné příšer a démonů. Přesná poloha brány se stále hledá… Najdete ji?

hrad-houska-2

TIP: Mezi nejvíce navštěvované belgické památky patří hrady. V zemi jich je totiž přes tři tisíce.

Původní pevnost byla ve 13. století díky Přemyslu Otakaru II. přeměněna na půvabný gotický hrad. Hrady jsou obvykle určeny k opevnění cest a hranic, ale v tomto případě tomu tak nebylo. Je možné, že je tento hrad skutečně „východem“ z pekla? Proč byl postaven, když ne k ochraně před lidskými nepřáteli?

Houska se nachází ve východní části Kokořínského lesa, asi 47 km severně od Prahy. Kolik zaplatíte za vstupné? Cena se pohybuje od 90 Kč za zvýhodněné vstupné do 130 Kč pro dospělé. Rodinná vstupenka stojí 390 Kč a za psa zaplatíte 30 Kč.

TIP: Kam vyrazit příště? Lze se inspirovat nejnavštěvovanějšími hrady a zámky v ČR a vybrat si nový výletní cíl. Na Slovensku stojí za návštěvu hrad Děvín Bratislava, toto místo se pyšní krásným výhledem a cyklostezkou.