Výlety v Beskydech – kam na hory s dětmi, nejlepší tipy na výlety 2024
Výlet do Beskyd láká návštěvníky z celé České republiky i turisty ze zahraničí. Zalesněné hory s oblými vrcholy, bujná příroda a...
Číst víceČeská republika nabízí širokou škálu výletů, které lze snadno zvládnout autem. Kam se vydat na výlet autem v okolí Prahy, na Moravě nebo na Olomoucku? A jaké jsou tipy na výlety s dětmi?
Česká republika díky své poloze uprostřed Evropy nabízí počasí typické pro mírný pás. Pravděpodobně díky tomu si toto místo praotec Čech vybral.
Nachází se zde celkem 4 národní parky, kde se dbá na ochranu a zachování přírodního bohatství. Takové oblasti mohou turisté navštívit, musí se držet zásady – nic netrhat, nic neničit. Vodstvo v České republice tvoří nejen úmoří Černého, Baltského a Severního moře, některé prameny mají dokonce léčivé účinky. Kam vyrazit na výlet v okolí nejdelších řek ČR?
V oblastech jako jsou Karlovy Vary, Františkovy lázně, Mariánské lázně nebo Luhačovice tryskají na povrch minerální prameny, které léčí žaludek a játra. Zažívání prospěje i báječná pomazánka na chlebíčky – recept připravený doma s péčí jako svačinka na cesty.
Aby člověk poznal neznámá místa, nemusí cestovat daleko za hranice. Česká republika se pyšní městy s hlubokou historií, dobrým jídlem nebo úchvatnou přírodou. Kam vyrazit v létě na výlet?
Česká republika se pyšní městy s bohatou historií, lahodným jídlem a úchvatnou přírodou. Návštěvníci si mohou prohlédnout malebné historické centrum Českého Krumlova, majestátní hrad Karlštejn, malebnou vesničku Holašovice zapsanou na seznamu UNESCO, nebo úchvatné skalní útvary Českého Švýcarska. V České republice si zkrátka každý najde to své.
I gastronomie České republiky má co nabídnout. Kromě světoznámého piva si gurmáni mohou vychutnat tradiční pokrmy, jako je svíčková na smetaně, vepřo-knedlo-zelo nebo tatarský biftek.
Mimo to je po celém území 12 měst, která jsou zapsána v seznamu světového, kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Mezi nimi je například Telč, Praha, Olomouc, Český Krumlov nebo Kutná Hora.
V Kutné Hoře lze navštívit například Museum of Bricks. Jaké má Museum of Bricks Kutná Hora recenze?
Kdo nenavštívil Pražský hrad, jako by nebyl Čech. Byť výlety lodí po Vltavě v Praze jsou malým poznáním přírody a návštěva kavárny v Praze gastronomický a kulturní zážitek, občas je na místě si vyrazit z velkoměsta. Většina těchto tipů bude mít jiný nádech v podzimním období, kdy budou listy na stromech barevně zbarveny.
Neodradí-li člověka nevlídnost počasí, může na výlety v Praze a okolí podniknout zkrátka kdykoliv. Kam na výlety v okolí Prahy?
TIP: Hotel Residence Liliova nabízí pohodlné ubytování v historickém centru Prahy, což je ideální výchozí bod pro objevování okolí, včetně Karlštejna nebo Křivoklátu.
Ve stejnojmenné obci Okoř stojí gotická zřícenina hradu, jehož počátky stavby se datují na 13. století. Ke značné demolici došlo zejména při třicetileté válce. Ke shlédnutí jsou tu torzo věže, zdi sloužící k opevnění, klíčové střílny a ruiny kaple.
Na hradě Okoř to žije převážně v létě. Pořádají se tu šermířská vystoupení včetně bitev. Okoř umí jít i s moderní dobou, a proto se zde pořádají také festivaly a koncerty.
Další zříceninou, za kterou si lze udělat výlet autem z Prahy, je hrad Trosky. Nachází se v Libereckém kraji v okrese Semily a patří mezi symboly Českého ráje.
Zámek Průhonice patří mezi nejkrásnější místa v ČR a také na seznam světového dědictví UNESCO. Je půvabný rozhlehlou zahradou s Podzámeckým rybníkem, nad kterým se tyčí otevřená terasa.
O dnešní podobu zámku se zasloužil hrabě Arnošt Silva, který nechal zámek přestavět z původního klasicistního slohu do novorenesančního. Přestavbu si vzal hrabě poctivě za své a trval i na zvýšení zámecké věže, do které nechal osadit renesanční štíty. Jelikož mu došly v polovině 20. století finanční prostředky, prodal zámek i s parkem tehdejšímu Československu.
Pokud člověk neví, kam o víkendu, měl by si naplánovat cestu dokonce na 2 hrady. Cesta autem z Prahy po dálnici směrem na Plzeň uteče rychle. Oba hrady se nachází na okraji křivoklátských lesů v okrese Beroun a jsou od sebe velmi blízko. Zaparkovat se dá na parkovišti pod Točníkem.
Hrad Žebrák byl založený ve 13. století. Největší oblibu získal za vlády panovníka Václava IV., který ho zrekonstruoval na luxusní sídlo. Během období husitských válek stále vzdoroval a splňoval své účely. V polovině 16. století padl v důsledku velkého požáru.
Pokud člověk neví, co dělat o víkendu v Praze, ať vyrazí na Moravu! Region Morava je plný tradicí a rozmanité kultury. Morava nese název odvozený od řeky, která územím protéká. Největším městem tohoto regionu je Brno. Kdo chce navštívit hrad v Brně, nechť se vydá na majestátní Špilberk. Na Moravě se nachází také historická sídla, jako je Olomouc, Znojmo nebo Jihlava.
Přímo v Brně lze také navštívit Aquapark Kohoutovice, který potěší jak malé, tak velké návštěvníky. Oblíbeným výletním místem kousek od Brna je propast Macocha a Punkevní jeskyně. Ročně ji navštíví tisíce návštěvníků.
Na východě Moravy je Slovácko. Místní obyvatelé dodržují přetrvávající zvyky. Mluví se tam nářečím stejně jako ve Valašsku.
Na jižní Moravě se nachází jeden z nejoblíbenějších kempů ČR s názvem Merkur. Kdo plánuje vícedenní výlet, může sbalit stan a v kempu pár nocí přespat.
Milovníci krásných výhledů na horské masivy by měli navštívit Stezku v oblacích na Dolní Moravě. Stezka je vybudovaná ze dřeva architektem Zdeňkem Fránkem. Ze shora je možné sjet tobogánem až dolů na samý začátek stezky. To bude bavit děti i dospělé.
Kromě nejnavštěvovanějšího místa Aqualandie Moravie nabízí jižní Morava mnoho dalších zajímavých míst.
Pro návštěvníky hledající ubytování, může být komfortním útočištěm Hotel Europa, který poskytuje klidné a příjemné ubytování ve městě Brno, odkud je možné snadno navštívit vinice na jižní Moravě nebo historické zámky.
Novogotický zámek je jedním z nejhezčích zámků v celé České republice. Celý lednicko-valtický areál, ve kterém zámek společně s velkým parkem stojí, je zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO.
První zmínky zámku pochází ze 13. století. Téhož století ho odkoupili Lichtensteini. V 19. století kníže z rodu nechal zámek přestavět na letní sídlo, a to z toho důvodu, že Vídeň mu nepřipadala vhodná.
Dříve gotický hrad se tyčí na kopci v chráněné krajinné oblasti Pálava. Vstup na zříceninu je poněkud náročný.
Dívčí hrady stály bezmála jedno století. Dnes již zřícenina chránila obchodní stezky, které vedly do Brna.
Návštěvníci zde mohou spatřit obvodové zdi, sklepy, věže, a především krásné výhledy. K tomuto místu se vztahuje i pověst na skalní útesy. Má se jednat o zkamenělé dívky, které zaklela matka, protože byly neposlušné. V noci se po okolí prý rozléhá dívčí naříkání. V ČR se nachází mnoho míst, k nimž se váže nějaká pověst. Patří mezi ně především hrady, například hrad Houska nebo hrad Karlštejn.
Jaké jsou nejkrásnější výlety na Olomoucku? Pro ty, co se chystají na vícedenní objevování této části naší země, Hotel Flora v Olomouci je výborným místem pro ubytování při prozkoumávání Olomouckého kraje s jeho malebnými zámeckými zahradami a historickými památkami.
Za vznikem tohoto hradu stojí Zdeslav z Chlumce ze 13. století. Hrad Šternberk bylo původní obranné sídlo. Hrad se pyšní velkou sbírkou uměleckých předmětů. K vidění je zde holandské barokní malířství, dřevěné plastiky z gotiky a renesance. Zvídavci mohou navštívit muzeum hodin v podhradí.
K novějším památkám, které stojí za to navštívit, patří přírodní sady. Sadem prochází cesty vybudované po opravě kanalizace v 19. století. Promenádové stezky vedou podél městských hradeb, skal a řeky Moravy. Z architektury se lze seznámit s hrobkou vojáku z 1. světové války nebo s památníkem Petra Bezruče, po kterém jsou sady pojmenovány. Bezručovy sady patří mezi nejkrásnější přírodní místa v ČR.
Jednodenní výlety autem s dětmi bývají náročné na vymyšlení. Dětem musí poskytnout zábavu alespoň na celé odpoledne. Neví-li si rodiče rady, kam s dětmi v Praze za zábavou, vezmou auto a vyrazí po okolí do přírody. Aby s výletem byli spokojení i rodiče, měl by být výlet spojen s kavárnou, kde si maminky a tatínci popijí dobrou kávu.
Jednou z variant, kam na výlet autem s dětmi, se nabízí Medvědárium v Berouně. Děti medvědy mohou znát z dětských večerníčků s Václavem Chaloupkou. Medvědi Matěj a Kuba sice vyrostli, za to jsou stále velmi hraví.
Po návštěvě doporučujeme navštívit město Beroun ať již na procházku historickým centrem nebo na zmíněnou kávu s dortem. Jako ubytování by se mohl hodit Hotel Maxim, který je skvělou volbou pro návštěvníky, kteří chtějí navštívit Medvědárium Beroun a zároveň si užít klidný pobyt v blízkém okolí.
Při návštěvě Berouna může být zajímavou zastávkou i Chodouň, kde se nachází Levandulové údolí.
Spletité množství nejrůznějších labyrintů nabízí zámek Loučeň ve své barokní zahradě. Je zde celkem 12 labyrintů, které nemají po Čechách obdoby. Vyrazit sem je vhodné v kterékoliv roční období. Převážná část labyrintů je z keřů a květin. Jsou tu i další jako jsou například pískovcový, světelný, provazová, dřevěný nebo prstový labyrint.
A jaký je rozdíl mezi labyrintem a bludištěm? Labyrintem prochází jen jedna cesta, kdežto bludištěm je jich několik, a ne všechny vedou ven, jsou slepé.
Hotel Maximilián v Loučni nabízí příjemné ubytování ve stylu zámeckého prostředí, z něhož je snadno dostupný zámecký park a zámecká zahrada.
Pro další tipy na výlety autem v roce 2023 lze doporučit navštívit internetové portály Human.cz nebo Vcestovani.cz.
TIP: Láká-li někoho spíše zahraničí, může vyrazit do italského města Bologna. Snadno tam dojede autem i doletí letadlem. Letiště Bologna je totiž pouhých 15 minut od centra města.
Noční výlety mají své neopominutelné kouzlo. Ztichlá krajina, potemnělý horizont, zapadající slunce a nad vším tím se vznáší aura opravdovosti a nostalgie. Z končícího dne, z únavy po celém dni, či z tíhy všedních starostí. Kam v noci autem na výlet?
Pro pěkný zážitek netřeba jezdit daleko. Centra měst bývají po celou noc překrásně osvětlená, zejména vyskytují-li se v nich významné památky. Fotografové zajásají nad světlohrou starých budov, uliček a zákoutí.
Půvab bezesporu v noci náleží hvězdárnám, které jsou k nočním toulkám jako stvořené. Proč projednou nevynechat ty pražské a nezajet do Hvězdárny Ondřejov? Ondřejovská hvězdárna je spjata také s astronomickým muzeem a je umístěna v malebném zeleném parku.
Pozorovat západ slunce či ještě lépe východ slunce na některé z českých hor, to je zážitek k nezaplacení. Hodinku dvě před východem jitřenky se dá vystoupat například na Milešovku nebo Blaník.
Publikováno: 3. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz