Nejkrásnější hrady a zámky v ČR a nejhezčí místa

Česko

Přestože ne všechny hrady a zámky v Česku jsou v provozu celý rok, najdou se i takové, které lze navštívit nejen v letní sezóně. Za návštěvu ovšem stojí i hrady a zámky v ČR, které fungují pouze v určitých měsících. Jaké nejkrásnější hrady a zámky ČR lze navštívit celoročně? A jaké hrady a zámky ČR fungují omezeně?

Česká republika se pyšní jedněmi z nejhezčích hradů a zámků. Stejně tak jako v Čechách jsou k vidění krásné hrady a zámky na Moravě. Na mnoha zámcích stojí za návštěvu komentované prohlídky, které svým návštěvníkům přiblíží život na zámku.

Objížděním hradů a zámků ČR by člověk mohl strávit každý víkend a pořád by měl co obdivovat. Kdo hledá tipy na výlet, určitě ho budou zajímat nejhezčí místa v ČR nebo nejnavštěvovanější hrady a zámky v ČR. Jaké z těchto památek lze navštívit celoročně? A jaké pouze přes sezónu?

TIP: I na Slovensku najdou turisté hrady. Kam v Bratislavě za hrady? Dominantou města je Bratislavský hrad a kousek od města leží hrad Děvín, jež nabízí krásný výhled.

Nejnavštěvovanější památky ČR

V Česku máme tolik krásných míst, že je někdy těžké si vybrat, kam vyrazit na víkendový výlet. Přesto některá místa každý rok vévodí žebříčku nejnavštěvovanějších památek ČR. Která to jsou?

Již roky zaujímá první místo v návštěvnosti turistů Pražský hrad. Je tak nejnavštěvovanější památkou ČR a zároveň nejnavštěvovanějším hradem v ČR. A má ještě jedno „nej“. To se lze dozvědět dále v článku.

K nejnavštěvovanějším památkám ČR patří také Zoologická zahrada v Praze, lanová dráha na Petřín nebo Staroměstská radnice v Praze.

Vzhledem k tomu, že Češi jsou známí pivem, pravidelně se v žebříčku nejnavštěvovanějších památek ČR umísťují také pivovary – Plzeňský Prazdroj, Gambrinus, Pivovarské muzeum a podzemí v Plzni.

Ve Středočeském kraji to je např. hrad Karlštejn, Chrám sv. Barbory v Kutné Hoře nebo zámek Loučeň. K nejnavštěvovanějším památkám v ČR patří i moravské památky jako je státní zámek Lednice, jeskyně Macocha nebo hrad Bouzov.

A jaké jsou nejnavštěvovanější hrady a zámky v ČR? Nikoho asi nepřekvapí, že každoročně souboj v návštěvnosti svádí Lednice, Český Krumlov a Hluboká. Oblíbený je také zámek Valtice a hrad Karlštejn.

Velké množství návštěvníků zavítá i do Kroměříže, na Konopiště, Trosky, Křivoklát, Bouzov nebo Sychrov.

Nejhezčí místa v ČR

U nás máme tolik krásných míst, že je těžké vybrat nejhezčí místa v ČR. Navíc pro každého může být nejhezčím místem v ČR něco jiného. Někdo má rád hrady a zámky nebo jiné kulturní památky, někdo vyhledává spíš ticho a klid přírody.

Ať je to tak či tak, je v Česku co objevovat. Inspirovat se lze následujícím seznamem nejhezčích míst v ČR:

  • Boubínský prales
  • Prachovské skály
  • propast Macocha
  • Javoříčská jeskyně
  • Panská skála
  • Jizerskohorské bučiny
  • Pálavské vrchy
  • Pravčická brána
  • Labský důl
  • Adršpašské a Teplické skály

Je mnoho dalších přírodních krás, která zde nejsou uvedena a pozornost si přesto zaslouží. Česko je sice malou zemí, avšak plnou hor, tajemných jezer, jeskyní i romantických skalních měst. Každý si tu zkrátka přijde na své.

Největší hrad v ČR

Oficiální žebříček největších hradů v ČR neexistuje, avšak orientačním porovnáním rozlohy nejznámějších českých hradů se dají zjistit rekordmani. Jako největší hrad v ČR lze označit všem známý Pražský hrad, sídlo prezidenta republiky.

Druhé místo si drží Český Krumlov, který prošel takovými přestavbami, že nese název „hrad a zámek“. Skládá se z Horního a Dolního hradu, zahrnuje pět nádvoří a krásné zahrady.

Třetí místo v žebříčku největších hradů v ČR zaujímá Špilberk, který se pyšně tyčí nad Brnem. Z původního královského hradu vystavěného v gotickém slohu se ve druhé polovině 17. století stala mohutná barokní pevnost. Hrad Špilberk byl několikrát obléhán, avšak bez úspěchu. 

Těsně pod stupni vítězů se umístil gotický hrad Pernštejn známý z mnoha filmů a pohádek. Nachází se na Moravě u městečka Nedvědice a jak už název sám napovídá, býval sídlem pánů z Pernštejna.

Pomyslnou pětku největších hradů v ČR uzavírá Mírov. Turisté se do něj však nedostanou a ani by o to neměli stát. Mírov totiž slouží jako věznice.

Hrady a zámky na Moravě

Turistickým lákadlem na Moravě jsou nádherné zámky Lednice a Valtice. Ty zná určitě každý. Jaké další hrady a zámky Moravy lze navštívit?

Stejně jako Lednicko-valtický areál je na seznamu UNESCO zapsán i areál kroměřížského zámku s historickým zámeckým parkem. Vyhledávaným cílem je také hrad Pernštejn, Bítov nebo Vranov nad Dyjí. Mezi oblíbené hrady a zámky na Moravě se řadí mohutný hrad Buchlov a Bouzov.

Ze zámků na Moravě vyniká zámek Telč, Litomyšl nebo barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou.

Ať už člověk navštíví jakýkoliv hrad a zámek na Moravě, určitě nebude litovat.

Hrady a zámky jižní Čechy

Jižní Čechy jsou plné přírodních krás i pohádkových hradů a zámků. Některé z nich jsou turisty navštěvované po celý rok, na jiných místech může být člověk při troše štěstí sám. Jaké jsou oblíbené hrady a zámky jižních Čech?

Hrady a zámky v jižních Čechách tradičně patří mezi nejnavštěvovanější památky v ČR. Vévodí jim pochopitelně státní zámek Hluboká a Český Krumlov. Mezi hrady a zámky jižních Čech, které stojí za návštěvu, patří i státní hrady Landštejn a Zvíkov, zámky Červená Lhota, Kratochvíle nebo Třeboň.

Turisty vyhledávaným cílem je také hrad Kašperk, který nechal postavit Karel IV. na obranu hranic naší země. Možná nepříliš známým, přesto krásným zámkem v jižních Čechách, je i zámek Lnáře. Barokní památka s rozlehlou zámeckou zahradou.

Třetím největším památkovým komplexem v Česku a zároveň oblíbeným hradem a zámkem v jižních Čechách je zámek a hrad v Jindřichově Hradci.

Hrady a zámky v Česku otevřené celoročně

Přestože bývá u mnohých památek zvykem, že jsou mimo hlavní turistickou sezónu zavřené, některé nejkrásnější hrady a zámky ČR mají otevřeno celý rok, včetně zimních měsíců. O jaké vybrané hrady a zámky se jedná?

Pražský hrad

Pražský hrad je největším hradem v ČR. Asi každý ví, že se jedná o tradiční sídlo českých panovníků a od roku 1918 také sídlo prezidenta republiky. Pražský hrad patří mezi nejnavštěvovanější památky Česka. Denně ho navštíví tisíce lidí.

Brány do areálu Pražského hradu jsou pro veřejnost otevřeny celoročně od 6:00 do 22:00 hodin. Avšak otevírací doba návštěvnických objektů se liší v závislosti na zimní nebo letní turistické sezóně. Turisté mohou navštívit Katedrálu sv. Víta, Zlatou uličku, Starý královský palác nebo mohou vyšplhat na Velkou jižní věž katedrály sv. Víta a pokochat se výhledem na celou Prahu.

Vhodným ubytováním by mohl být Hostel Dakura poskytuje cenově dostupné ubytování přímo v historickém centru Prahy, v sousedství slavného Pražského hradu.

Pražský hrad je pro turisty otevřen celoročně.

Zámek Dobříš

Na zámek Dobříš nedaleko Prahy lze bez obav vyrazit celoročně. Kromě komentovaných prohlídek a kulturních akcí nabízí zámek také ubytování v zámeckém hotelu či možnost pronájmu prostor např. pro svatbu nebo rodinnou oslavu. V areálu se také nachází zámecká restaurace s kavárnou.

Zámek Dobříš je postaven ve stylu rokoko a je typický svou výraznou fasádou. Návštěvníky ohromí Francouzský park a prostory zámecké Oranžérie.

Hrad Červený Újezd

Přestože byl Hrad Červený Újezd postaven mezi lety 2001 a 2002, jeho návštěvníci nebudou ochuzeni o zážitky spojené s historií. V areálu hradu se totiž nachází muzeum českého venkova, které přibližuje venkovský život 17.-20. století. V přilehlé zahradě se nachází také skanzen.

Do muzea je možné jít pouze s průvodcem. Vstupné do muzea i do skanzenu je snížené pro děti, studenty a ZTP. V areálu hradu nechybí ani Restaurace Krčma, která nabízí především pokrmy české kuchyně.

Zámek Mníšek pod Brdy

Dalším tipem, kam na výlet autem, je zámek Mníšek pod Brdy. Nachází se nedaleko Prahy a je postaven v klasicistním slohu. V roce 2000 prošel velkou rekonstrukcí. Zámek obklopuje rozhlehlý park, který je návštěvníkům otevřen od 10:00 do 16:00 hodin.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně kostýmových prohlídek, prohlídek pro děti nebo prohlídek s tématikou první republiky. Aktuální nabídku prohlídek zámku je dobré si před návštěvou ověřit na internetových stránkách zámku.

Brandýs nad Labem

Dalším krásným zámkem v okolí Prahy je Brandýs nad Labem. Jedná se o významnou renesanční památku s krásnými sgrafity. V minulosti na zámku pobývali všichni habsburští panovníci, protože býval jejich letním a loveckým zámkem.

Dnes může veřejnost navštívit zrestaurované sály a císařské komnaty, expozici uniforem a zbraní císařské kavalerie, zámeckou obrazárnu nebo zde uspořádat svatbu.

Od dubna do října je zámek otevřen kromě pondělí každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Od listopadu do března je zámek v provozu ve stejnou otevírací dobu pouze o víkendech. Základní vstupné je 150 Kč. Děti, studenti a senioři mají vstupné snížené.

Hrad Cheb

Chebský hrad je románská stavba se zachovanou Černou věží a patrovou hradní kaplí sv. Erharda a Uršuly. Byl postaven nad řekou Ohří již v 9. století. Původně se zde nacházelo slovanské hradiště. Postupnými přestavbami byl hrad zvýšen o hrázděné patro a přibyly další okrouhlé věže – Mlýnská a Skalní.

Hrad je návštěvníkům otevřen celoročně. V hlavní turistické sezóně od června do srpna je hrad v provozu od 10:00 do 18:00 každý den, kromě pondělí. V ostatních měsících se otevírací doba liší

Ubytování v Penzionu nad Halou na Zámku Cheb nabízí kombinaci historické atmosféry a moderního komfortu, přičemž hosté mohou obdivovat krásu chebského zámku.

Zámek Liblice

Barokní zámek Liblice se nachází severně od Prahy nedaleko města Mělník, stejně jako například hrad Houska. Zámek je nyní ve vlastnictví Akademie věd ČR a slouží jako její konferenční centrum.

V zámecké restauraci si návštěvníci pochutnají na výborné kuchyni, kávě či vínu. Restaurace je otevřena od pondělí do neděle od 11:00 do 22:00 hodin. Přímo v zámku je možné se taktéž ubytovat, v nabídce pobytových balíčků nechybí ani wellness včetně masáží.

Zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov býval rezidencí francouzského rodu Rohanů. Dnes nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví a koncerty. Návštěvníci se mohou projít také rozsáhlý zámecký park postavený v anglickém stylu. Za návštěvu stojí také tamější zámecké zlatnictví Sychrov.

Základní prohlídkový okruh je návštěvníkům otevřen po celý rok. Provozní doba jiných okruhů se liší v závislosti na turistické sezóně. Cena vstupného pro dospělé na základní okruh je 200 Kč. Se slevou mohou zámek navštívit děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP.

Zámek Mělník

Zámek Mělník je původně přestavěný středověký hrad. Nachází se nad řekou Labe v centru Mělníka a jedná se o jednu z dominant města. V zámku jsou k vidění jak barokní, tak renesanční a gotické prvky.

V zámku Mělník mohou návštěvníci obdivovat rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů nebo zámecké vinné sklepy, v nichž lze i ochutnat vína z vlastních vinic.

Kdo by si chtěl užít romantický večer, může zajít do zámecké restaurace, která kromě širokého výběru vín a gurmánských specialit nabízí i krásný výhled na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily.

Zámek Lednice

Zámek Lednice patří k nejnavštěvovanějším zámkům na Moravě. Nachází se na pravém břehu řeky Dyje v obci Lednice a je součástí Lednicko-valtického areálu. Ten se řadí mezi nejkrásnější místa ČR.

Původně renesanční zámek ze 16. století nechal kníže Alois II. z Lichteinsteina přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý areál zapsaný v seznamu UNESCO. Kromě samotného zámku stojí za prohlídku také zámecké skleníků a zahrady.

Samotný Lednický zámek nabízí několik prohlídkových okruhů. Celoročně je otevřen pouze zámecký skleník, jiné okruhy jsou v provozu v závislosti na turistické sezóně. Vstupné na základní okruh vyjde dospělého na 210 Kč. Mládež, senioři, děti a držitelé průkazu ZTP mají vstup se slevou.

Apartmány na Zámeckých zahradách nabízejí elegantní ubytování s výhledem na jeden z největších českých zámků, zámecký areál Lednice-Valtice.

Zámek Lednice je jedním ze zámků, které jsou otevřené celoročně.
Zámek Lednice je jedním ze zámků, které jsou otevřené celoročně.

Zámek a pivovar Dětenice

Zámek Dětenice je postaven v barokním stylu a z původní tvrzi byl přestaven v 16. století. Na konci 90. let minulého století byl zámek rekonstruován a po šesti dekádách znovu otevřen veřejnosti. Zámek je známý konáním historických programů, dobových plesů a středověkých hostin.

Zámek nabízí návštěvníkům také několik druhů prohlídek od té klasické přes čarodějnickou až po pohádkovou. Je otevřen celoročně, nicméně otevírací doba i nabídka prohlídek se každý měsíc liší.

V sousedství zámku stojí za to navštívit opravenou historickou budovu pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva.

Zámek Zbiroh

Jedno z nejstarších šlechtických sídel, Zámek Zbiroh, byl postaven ve 12. století. V 16. století jej Rudolf Habsburský přestavěl v rozsáhlé renesanční sídlo. Dnes zámek návštěvníkům nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně nočních prohlídek a okruhu Karla IV.

V zámeckém hotelu je možné se také ubytovat a v dobové zámecké krčmě se občerstvit jedním z vybraných převážně českých pokrmů či nápojů. Od května do září je v areálu zámku otevřeno také lanové centrum.

Zámek Blansko

Na zámku v Blansku sídlí Muzeum Blanska, které nabízí devět stálých expozic včetně fiktivní chemické laboratoře barona Reichenbacha v zámeckém sklepení.

Z Blanska je možné navštívit také oblast Moravského krasu, kde se nachází například známá propast Macocha, se kterou se pojí pověst o Macoše. Typické jsou také pro Moravský kras jeskyně. Například Punkevní jeskyně jsou z Moravského krasu jedny z nejnavštěvovanějších.

Nové Hrady

Gotický hrad v Nových Hradech byl postaven ve 13. století. Návštěvníkům nabízí 5 prohlídkových okruhů včetně jednoho zimního. Nové Hrady je tedy možné navštívit po celý rok. Informace o aktuálním provozu jednotlivých okruhů jsou k dispozici na internetových stránkách hradu.

V Nových Hradech je možné navštívit také nedaleký Zámek Nové Hrady ve francouzském stylu včetně zámeckého areálu, zahrad, labyrintu a muzea. V okolí se nachází také Tereziino údolí, rozsáhlý park, který také stojí za prohlídku.

zamky4-6472303
Při plánování je dobré si zjistit otevírací dobu hradu či zámku na jeho internetových stránkách.

Karlštejn

Státní hrad Karlštejn patří mezi jednu z nejdéle zpřístupněných a zároveň nejnavštěvovanějších památek na území Česka. Tento gotický skvost nechal v roce 1348 vystavět Karel IV. třicet kilometrů od Prahy, aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty.

Stejně jako u jiných hradů nechybí ani na hradu Karlštejn studna. Je hluboká 78 metrů a vodu do ní přivádí Budňanský potok.

Hrad Karlštejn má své místo také v kultuře. Byl zde natáčen například známý český film Noc na Karlštejně. V oblasti je možné navštívit Muzeum voskových figurín Karlštejn.

TIP: Také hrad Bouzov a hrad Pernštejn jsou oblíbenými místy českých filmařů.

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk, dominanta města Brna, má opravdu co nabídnout. Ti, kteří sem zavítají, mohou obdivovat rozsáhlé kasematy, dozvědět se něco o historii oblasti v brněnském muzeu nebo si vyšlápnout na rozhlednu a kochat se pohledem na město a okolní krajinu.

Hrad Špilberk je otevřený celoročně od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné se liší u jednotlivých okruhů. Plné vstupné na všechny expozice vyjde dospělého na 350 Kč, nicméně k dispozici je také snížené či rodinné vstupné. Především v letních měsících se konají na nádvoří hradu různé kulturní akce a divadelní představení, které také stojí za návštěvu.

Hotel Pegas v Brně se nachází v těsné blízkosti hradu Špilberk, nabízí tak pohodlné ubytování pro návštěvníky v historickém centru města.

TIP: Kam na výlet autem? Kromě hradů a zámků lze autem pohodlně navštívit nejhezčí jezera v ČR nebo se zastavit u nejdelší řeky ČR.

Zámek Děčín

Zámek je postaven v barokně-klasicistním slohu a je spjat s bohatou historií. Se zámkem se pojí také osobnost Miroslava Tyrše, který se na Děčínském zámku narodil.

Zámek Děčín se nachází nad soutokem Labe a Ploučnice a řadí se mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Pro návštěvníky je otevřen po celý rok. Od července do srpna otevírá od 9:00 do 18:00, v lednu a únoru od 10:00 do 16:00 a ostatní měsíce od 9:00 do 17:00. K dispozici je několik prohlídkových okruhů, včetně prohlídek pro děti.

Hluboká nad Vltavou

Novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou byl původně královský hrad. V 17. století se stal majetkem roku Schwarzenbergů, nyní je ve vlastnictví státu. Zámek se nachází v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic a je typický svou podobou anglickému hradu Windsor, podle jehož předlohy byl přestavěn.

Zámek nabízí šest prohlídkových okruhů, včetně jednoho zimního. Návštěvní doba závisí na turistické sezóně. O prázdninách je zámek otevřený každý den od 9:00 do 17:00 hodin. Ostatní měsíce je zámek otevřen denně kromě pondělí, nicméně otevírací doba se liší.

Veškeré informace týkající se jednotlivých okruhů a otevírací doby má zámek přehledně uveden na svých internetových stránkách. Kolem zámku se rozprostírá zámecký park, napříč kterým vede naučná stezka s několika zastaveními, která stojí za projití.

V blízkosti impozantního hradu Hluboká nad Vltavou, Pension KA.PR poskytuje příjemné ubytování s výhledem na tento pohádkový zámek.

zamky-4274390
U většiny zámku se nachází také rozlehlé zahrady a parky, které si mohou návštěvníci projít.

Hrad Loket

Středověký hrad Loket se tyčí na skalním ostrohu nad řekou Ohří v oblasti Slavkovského lesa. Návštěvníci mohou vylézt na 26 m vysokou hradní věž a celý hrad včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb si prohlédnout z ptačí perspektivy.

Hrad Loket je otevřen denně, jen otevírací doba se liší v závislosti na turistické sezóně. O prázdninách je provozní doba hradu od 9:00 do 18:30 hodin, od dubna do června a od září do října od 9:00 do 17:00 hodin a od listopadu do března od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední návštěvníci budou na prohlídku puštěni nejpozději 30 minut před zavírací dobou.

Zámek Loučeň

Kdo chce zažít pořádnou romantiku, měl by vyrazit na barokní zámek Loučeň obklopený rozlehlým anglickým parkem, souborem labyrintů a bludišť, řadou expozic české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století.

V areálu zámku se nachází také několik zámeckých restaurací, které nabízí možnost zakoupení piknikového koše.

Zámek je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Kromě klasických prohlídek nabízí zámek také okruhy vhodné pro děti, noční prohlídky, vánoční a adventní prohlídky či čokoládové prohlídky. Vstupné pro dospělého do zámku i parku s labyrinty je 220 Kč.

Hrady a zámky ČR, které nejsou otevřeny celoročně

Velká část hradů a zámků bývá mimo hlavní turistickou sezónu uzavřena. Proto je dobré si před návštěvou dané památky vždy ověřit, zda je v danou dobu otevřená. Níže je k dispozici výběr hradů a zámků, které nejsou v provozu po celý rok.

Hrad Křivoklát

K nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice patří hrad Křivoklát. Původně zde stávalo dřevěné hradiště a lovecký hrad zmíněný v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110.

Až po rozsáhlé kamenné přestavbě se Křivoklát stal reprezentačním sídlem českých králů.

Hrad nabízí celkem 6 prohlídkových okruhů. Mimo sezónu je hrad uzavřen. Základní okruh je otevřen od června do listopadu, v hlavní sezóně od 9:00 do 18:00. Na hradě je možné se také ubytovat v pokojích s dobovou atmosférou.

Hrad Střekov

Také hrady Českého středohoří stojí za návštěvu. Jedním z nich je hrad Střekov nacházející se přímo v Ústí nad Labem. Hrad lze navštívit od dubna do října. Hrad byl postaven ve 14. století v gotickém slohu. S největší pravděpodobností jej založil Jan Lucemburský, poté byl ve vlastnictví Vartemberků a Lobkoviců.

Hrad je od listopadu do února zavřený. V dalších měsících se otevírací doba liší, nicméně o prázdninách je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30.

Zámek v Hrádku u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic je vzdálený 2,8 km od města Nechanice a 11,5 km od Hradce Králové. Zámek Nechanice je postaven v novogotickém stylu v 19. století. Mimo sezónu prohlídky na zámku neprobíhají, přesnou provozní dobu zveřejňuje na svých internetových stránkách.

Zámek nabízí 10 prohlídkových okruhů, kde si mohou návštěvníci prohlédnout například pokoje šlechty, hostinské pokoje či hodinovou věž. Nechybí ani prohlídky v kostýmech či prohlídky s hraběnkou. V neposlední řadě nabízí zámek v době adventu prohlídky ve vánočně vyzdobených interiérech.

Zámek Valtice

Valtický zámek je postavený v 17. století v původně renesančním stylu. Nachází se ve městě Valtice v okrese Břeclav na jižní Moravě a je součástí Lednicko-valtického areálu, který byl také zapsán do seznamu UNESCO.

zamky1-6888637
Zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu.

Zámek nabízí svým návštěvníkům několik komentovaných okruhů s různou tématikou. Ne všechny okruhy jsou ovšem v provozu po celý rok, proto je dobré si aktuální provozní dobu ověřit přímo na stránkách Valtického zámku.

Hrad Rožmberk

Státní hrad Rožmberk se nachází v jižních Čechách a byl postaven ve 13. století jako sídlo pánů z Rožmberka. Původně se jednalo o dva samostatné hrady.

Návštěvníci mohou v rámci prohlídky zavítat do reprezentativních či soukromých místností posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka, a šlechtického rodu Buquoyů, který hrad vlastnil od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad je od prosince do dubna uzavřen. O prázdninách bývá otevřen denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Výše vstupného je 150 Kč pro dospělého za základní okruh. Slevu mají děti, senioři, mládež a držitelé průkazů ZTP.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina Trosky je jedním z nejvyhledávanějších míst v Českém ráji. Hrad byl postaven v gotickém slohu ve 14. století a je typický svými dvěma věžemi, které mohou návštěvníci vidět již z dálky. Zřícenina hradu Trosky je přístupná od dubna do října, vždy od 9:00 hodin. O prázdninách je hrad otevřený každý den.

TIP: Další známou zříceninou je hrad Potštejn nedaleko Hradce Králové.

Hrad nabízí jeden základní okruh, v rámci kterého si mohou návštěvníci projít hrad i obě věže, ze kterých je krásný výhled na okolní krajinu Českého ráje. Vstupné pro dospělého činí 100 Kč, senioři děti, mládež a držitelé průkazů ZTP mohou využít zlevněného vstupu.

Hrad Hněvín

Hrad Hněvín je postaven ve 13. století v gotickém stylu a nachází se přímo na vrchu Hněvín. Z hradu je krásný výhled na město. Hrad je otevřen pro návštěvníky od června do září. Přes sezónu se zde konají také různá divadelní představení.

V rámci prohlídky hradu mohou turisté navštívit vyhlídkovou věž nebo dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho, kde si mohou vyzkoušet různé pokusy.

Hrad Sloup v Čechách

Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách se nachází v okrese Česká Lípa. Byl postaven na počátku 14. století a sloužil především jako strážní hrad. Hrad Sloup v Čechách je otevřen pro veřejnost od dubna do října. V průběhu sezóny se na hradě konají koncerty při svíčkách. Natáčelo se zde také několik filmů a pohádek.

Základní vstupné pro dospělého je 90 Kč. Snížené vstupné pro děti, seniory, studenty a držitele průkazu ZTP je 50 Kč. Je možné využít také zvýhodněného rodinného vstupného.

Pro ubytování by mohla posloužit Chata pod Hradem u Hradu Sloup v Čechách poskytuje jedinečnou atmosféru s výhledem na tento romantický zámek z 13. století.

Co navštívitVýlety s dětmi