Nejhezčí hrady a zámky v Česku – kde to žije po celý rok?

Česko
zamek-hluboka-7881847

Přestože ne všechny hrady a zámky v Česku jsou v provozu celý rok, najdou se i takové, které lze navštívit nejen v letní sezóně. Za návštěvu ovšem stojí i hrady a zámky v ČR, které fungují pouze v určitých měsících. Jaké nejkrásnější hrady a zámky ČR lze navštívit celoročně? A jaké hrady a zámky ČR fungují omezeně?

Česká republika se pyšní jedněmi z nejhezčích hradů a zámků. Stejně tak jako v Čechách jsou k vidění krásné hrady a zámky na Moravě. Na mnoha zámcích stojí za návštěvu komentované prohlídky, které svým návštěvníkům přiblíží život na zámku. Jaké z těchto památek lze navštívit celoročně? A jaké pouze přes sezónu?

Hrady a zámky v Česku otevřené celoročně

Přestože bývá u mnohých památek zvykem, že jsou mimo hlavní turistickou sezónu zavřené, některé nejkrásnější hrady a zámky ČR mají otevřeno celý rok, včetně zimních měsíců. O jaké vybrané hrady a zámky se jedná?

Pražský hrad

Pražský hrad je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlo prezidenta republiky. Jedná se o nejnavštěvovanější památku Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Areál Pražského hradu je pro turisty otevřený celoročně od 6:00 do 22:00 hodin. Otevírací doba návštěvnických objektů se poté liší v závislosti na zimní nebo letní turistické sezóně. K dispozici jsou také prohlídky s profesionálními průvodci či tematické okruhy, které bývají obměňovány.

zamky2-3062507
Pražský hrad je pro turisty otevřen celoročně.

Zámek Dobříš

Zámek Dobříš nedaleko od Prahy je včetně zámecké expozice otevřen celoročně široké veřejnosti. Zámek je postaven ve stylu rokoko a je typický svou výraznou fasádou. Od září do června je zámek otevřen kromě pondělí každý den od 8:00 do 16:30. Během turistické sezóny od července do srpna je otevírací doba prodloužena do 17:30.

Kromě komentovaných prohlídek a kulturních akcí nabízí zámek také ubytování v zámeckém hotelu či možnost pronájmu prostor. V areálu se nachází také zámecká restaurace s kavárnou.

Hrad Červený Újezd

Přestože byl Hrad Červený Újezd postaven mezi lety 2001 a 2002, jeho návštěvníci nebudou ochuzeni o zážitky spojené s historií. V areálu hradu se totiž nachází muzeum českého venkova, které přibližuje venkovský život 17.-20. století. V přilehlé zahradě se nachází také skanzen.

Muzeum je možné si prohlédnout pouze s průvodcem. Vstupné do muzea i do skanzenu je snížené pro děti, studenty a ZTP. V areálu hradu nechybí ani Restaurace Krčma, která nabízí především pokrmy české kuchyně.

Zámek Mníšek pod Brdy

Dalším tipem, kam na výlet autem, je zámek Mníšek pod Brdy. Zámek Mníšek po Brdy se nachází nedaleko od Prahy. Je postaven v klasicistním slohu a byl zrekonstruován v roce 2000. Zámek obklopuje rozhlehlý park, který je návštěvníkům otevřen od 10:00 do 16:00 hodin.

Zámek nabízí několik prohlídkových okruhů, včetně kostýmových prohlídek, prohlídek pro děti nebo prohlídek s tématikou první republiky. Návštěvní doba jednotlivých kruhů se liší v závislosti na turistické sezóně, proto je dobré si před návštěvou ověřit aktuální nabídku prohlídek na internetových stránkách zámku.

Brandýs nad Labem

Zámek byl oblíbeným sídlem habsburských panovníků. Významná renesanční památka s dochovanou sgrafitovou výzdobou je otevřena pro veřejnost a zrestaurované sály a interiérová expozice podávají svědectví o pobytech všech císařů monarchie, kterým zámek patřil až do roku 1918.

Od dubna do října je zámek otevřen kromě pondělí každý den od 10:00 do 16:00 hodin. Od listopadu do března je zámek v provozu ve stejnou otevírací dobu pouze o víkendech. Základní vstupné je 150 Kč, k dispozici je také snížené vstupné pro děti, studenty a seniory.

zamky3-8076737
V České republice je mnoho krásných hradů a zámků, které stojí za to vidět.

Hrad Cheb

Hrad typu císařské falce je jednou z nejvýznamnějších románských památek České republiky. K nejlépe dochovaným částem patří hradní kaple sv. Erharda a Uršuly a Černá věž, součást románského opevnění.

Hrad je návštěvníkům otevřen celoročně. V hlavní turistické sezóně od června do srpna je hrad v provozu od 10:00 do 18:00 každý den, kromě pondělí. V ostatních měsících se otevírací doba liší

Zámek Liblice

Barokní zámek Liblice se nachází severně od Prahy nedaleko města Mělník, stejně jako například hrad Houska. Zámek je nyní ve vlastnictví Akademie věd ČR a slouží jako její konferenční centrum. V areálu zámku se nachází také zahrada a louka, kde je možné se projít.

V zámecké restauraci si návštěvníci pochutnají na výborné kuchyni, kávě či vínu. Restaurace je otevřena od pondělí do neděle od 11:00 do 22:00 hodin. Přímo v zámku je možné se taktéž ubytovat, v nabídce pobytových balíčků nechybí ani wellness včetně masáží.

Zámek Sychrov

Novogotický zámek Sychrov, který sloužil jako rezidence původem francouzského rodu Rohanů, nabízí 3 návštěvnické okruhy, noční prohlídky, ukázky sokolnictví a koncerty. Návštěvníci se mohou projít také v rozsáhlém zámeckém parku, který je postavený v anglickém stylu. Za návštěvu stojí také tamější zámecké zlatnictví Sychrov.

Základní prohlídkový okruh je návštěvníkům otevřen po celý rok. Provozní doba jiných okruhů se liší v závislosti na turistické sezóně. Cena vstupného pro dospělé na základní okruh je 200 Kč. Se slevou mohou hrad navštívit děti, studenti, senioři a držitelé průkazu ZTP.

Zámek Mělník

Zámek Mělník je původně přestavěný středověký hrad. Nachází se nad řekou Labe v centru Mělníka a jedná se o jednu z dominant města. V zámku jsou k vidění jak barokní, tak renesanční a gotické prvky.

V zámku jsou umístěné rodinné sbírky rodiny Lobkowiczů. Návštěvu zámeckých vinných sklepů lze spojit s ochutnávkou vín z vlastních vinic. Restaurace s výhledem na soutok řek Labe a Vltavy a proslulé vinice svaté Ludmily nabízí široký výběr vín a gurmánských specialit.

Zámek Lednice

Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který mnozí řadí mezi nejkrásnější místa ČR. Kníže Alois II. z Lichteinsteina nechal Lednici přebudovat na reprezentační letní sídlo v duchu anglické gotiky. Dnes je celý Lednicko-valtický areál součástí UNESCO. Kromě samotného zámku stojí za prohlídku také celý areál, včetně skleníků a zahrad.

Také Lednický zámek nabízí několik prohlídkových okruhů. Celoročně je otevřen pouze zámecký skleník, jiné okruhy jsou v provozu v závislosti na turistické sezóně. Vstupné na základní okruh vyjde dospělého na 210 Kč. Mládež, senioři, děti a držitelé průkazu ZTP mají vstup se slevou.

Zámek Lednice je jedním ze zámků, které jsou otevřené celoročně.
Zámek Lednice je jedním ze zámků, které jsou otevřené celoročně.

Zámek a pivovar Dětenice

Zámek Dětenice je postaven v barokním stylu a z původní tvrzi byl přestaven v 16. století. V letech 1998–2000 byl zámek Dětenice renovován a po 60 letech znovu otevřen veřejnosti. Na zámku se konají historické programy, rokokové plesy a středověké hostiny. V sousedství zámku je opravena historická budova pivovaru se středověkou krčmou a výrobou vlastního piva.

Zámek nabízí návštěvníkům také několik druhů prohlídek od té klasické přes čarodějnickou až po pohádkovou. Zámek je otevřen celoročně, nicméně otevírací doba i nabídka prohlídek se každý měsíc liší.

Zámek Zbiroh

Jedno z nejstarších šlechtických sídel, Zámek Zbiroh, byl postaven ve 12. století. V 16. století jej Rudolf Habsburský přestavěl v rozsáhlé renesanční sídlo. V současnosti nabízí zámek návštěvníkům několik prohlídkových okruhů, včetně nočních prohlídek a okruhu Karla IV.

V zámeckém hotelu je možné se také ubytovat a v dobové zámecké krčmě se občerstvit jedním z vybraných převážně českých pokrmů či nápojů. Od května do září je v areálu zámku otevřeno také lanové centrum.

Zámek Blansko

Muzeum Blansko, které sídlí na zámku v Blansku, nabízí devět stálých expozic včetně fiktivní chemické laboratoře barona Reichenbacha v zámeckém sklepení.

Z Blanska je možné navštívit také oblast Moravského krasu, kde se nachází například známá propast Macocha, se kterou se pojí pověst o Macoše. Typické jsou také pro Moravský kras jeskyně. Například Punkevní jeskyně jsou z Moravského krasu jedny z nejnavštěvovanějších.

Nové Hrady

Gotický hrad v Nových Hradech byl postaven ve 13. století. Návštěvníkům nabízí 5 prohlídkových okruhů včetně jednoho zimního, tudíž je možné navštívit hrad po celý rok. Informace o aktuálním provozu jednotlivých okruhů jsou k dispozici na internetových stránkách hradu.

V Nových Hradech je možné navštívit také nedaleký Zámek Nové Hrady ve francouzském stylu včetně zámeckého areálu, zahrad, labyrintu a muzea. V okolí se nachází také Tereziino údolí, neboli rozsáhlý park, který také stojí za prohlídku.

zamky4-6472303
Při plánování je dobré si zjistit otevírací dobu hradu či zámku na jeho internetových stránkách.

Karlštejn

Gotický skvost na jihozápad od Prahy nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Důležitá je tudíž u hradu Karlštejn historie. Stejně jako u jiných hradů nechybí ani na hradu Karlštejn studna. Hradní studna má hloubku 78 metrů a vodu do ní přivádí Budňanský potok.

Hrad Karlštejn je jedním z nejznámějších hradů v ČR. Své místo má také v kultuře, byl zde natáčen například známý český film Noc na Karlštejně. V oblasti je možné také navštívit Muzeum voskových figurín Karlštejn.

TIP: Také hrad Bouzov a hrad Pernštejn jsou oblíbenými místy českých filmařů.

Hrad Špilberk

Hrad Špilberk, dominanta města Brna, má opravdu co nabídnout. Ti, kteří sem zavítají, budou moci obdivovat rozsáhlé kasematy, dozvědět se něco o historii oblasti v brněnském muzeu nebo si vyšlápnout na rozhlednu a kochat se pohledem na město a okolní krajinu.

Hrad Špilberk je otevřený celoročně od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin. Vstupné se liší u jednotlivých okruhů. Plné vstupné na všechny expozice vyjde dospělého na 350 Kč, nicméně k dispozici je také snížené či rodinné vstupné. Především v letních měsících se konají na nádvoří hradu různé kulturní akce a divadelní představení, které také stojí za návštěvu.

TIP: Kam na výlet autem? Kromě hradů a zámků lze autem pohodlně navštívit nejhezčí jezera v ČR nebo se zastavit u nejdelší řeky ČR.

Zámek Děčín

Zámek ležící nad soutokem Labe a Ploučnice patří mezi nejvýznamnější historické památky severních Čech. Je postaven v barokně-klasicistním slohu a je spjat s bohatou historií. Se zámkem se pojí také osobnost Miroslava Tyrše, který se na Děčínském zámku narodil.

Zámek Děčín je pro návštěvníky otevřen po celý rok. Od července do srpna otevírá od 9:00 do 18:00, v lednu a únoru od 10:00 do 16:00 a ostatní měsíce od 9:00 do 17:00. K dispozici je několik prohlídkových okruhů, včetně prohlídek pro děti.

Hluboká nad Vltavou

Novogotický zámek v Hluboké nad Vltavou byl původně královský hrad. V 17. století se stal majetkem roku Schwarzenbergů, nyní je ve vlastnictví státu. Zámek se nachází v jižních Čechách nedaleko Českých Budějovic a je typický svou podobou anglickému hradu Windsor, podle jehož předlohy byl přestavěn.

Zámek nabízí šest prohlídkových okruhů, včetně jednoho zimního. Návštěvní doba závisí na turistické sezóně. O prázdninách je zámek otevřený každý den od 9:00 do 17:00 hodin. Ostatní měsíce je zámek otevřen denně kromě pondělí, nicméně otevírací doba se liší.

Veškeré informace týkající se jednotlivých okruhů a otevírací doby má zámek přehledně uveden na svých internetových stránkách. Kolem zámku se rozprostírá zámecký park, napříč kterým vede naučná stezka s několika zastaveními, která stojí za projití.

zamky-4274390
U většiny zámku se nachází také rozlehlé zahrady a parky, které si mohou návštěvníci projít.

Hrad Loket

Středověký hrad na výrazném skalním ostrohu, ze tří stran obklopený řekou Ohří, je srdcem malebného stejnojmenného městečka. Díky 26 m vysoké hradní věži si mohou návštěvníci vše prohlédnout z ptačí perspektivy, včetně náměstí s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, historických měšťanských domů a zbytků hradeb.

Hrad Loket je otevřen denně, jen otevírací doba se liší v závislosti na turistické sezóně. O prázdninách je provozní doba hradu od 9:00 do 18:30 hodin, od dubna do června a od září do října od 9:00 do 17:00 hodin a od listopadu do března od 9:00 do 16:00 hodin. Poslední návštěvníci budou na prohlídku puštěni nejpozději 30 minut před zavírací dobou.

Zámek Loučeň

Romantický zámek s rozlehlým parkem, labyrintáriem a celou řadou dalších zajímavostí nabízí expozici české větve rodiny Thurn-Taxis a života na zámku na přelomu 19. a 20. století. V areálu zámku se nachází také několik zámeckých restaurací, které nabízí také možnost zakoupení piknikového koše.

Zámek je otevřen denně od 10:00 do 17:00 hodin. Kromě klasických prohlídek nabízí zámek také okruhy vhodné pro děti, noční prohlídky, vánoční a adventní prohlídky či čokoládové prohlídky. Vstupné pro dospělého do zámku i parku s labyrinty je 220 Kč.

Hrady a zámky ČR, které nejsou otevřeny celoročně

Velká část hradů a zámků bývá mimo hlavní turistickou sezónu uzavřena. Proto je dobré si před návštěvou dané památky vždy ověřit, zda je v danou dobu otevřená. Níže je k dispozici výběr hradů a zámků, které nejsou v provozu po celý rok.

Hrad Křivoklát

Patří k nejvýznamnějším a nejstarším královským hradům v České republice. Jeho předchůdcem byla lovecká stanice, zmíněná v Kosmově kronice už kolem roku 1109–1110. Své jméno získal snad podle křivých základů nebo nízkých křivých stromů, tzv. klátů.

Hrad nabízí celkem 6 prohlídkových okruhů. Mimo sezónu je hrad uzavřen. Základní okruh je otevřen od června do listopadu, v hlavní sezóně od 9:00 do 18:00. Na hradě je možné se také ubytovat v pokojích s dobovou atmosférou.

Hrad Střekov

Také hrady Českého středohoří stojí za návštěvu. Jedním z nich je hrad Střekov nacházející se přímo v Ústí nad Labem. Hrad lze navštívit od dubna do října. Hrad byl postaven ve 14. století v gotickém slohu. S největší pravděpodobností jej založil Jan Lucemburský, poté byl ve vlastnictví Vartemberků a Lobkoviců.

Hrad je od listopadu do února zavřený. V dalších měsících se otevírací doba liší, nicméně o prázdninách je otevřeno vždy od úterý do neděle mezi 9:30 a 17:30.

Zámek v Hrádku u Nechanic

Zámek Hrádek u Nechanic je vzdálený 2,8 km od města Nechanice a 11,5 km od Hradce Králové. Zámek Nechanice je postaven v novogotickém stylu v 19. století. Mimo sezónu prohlídky na zámku neprobíhají, přesnou provozní dobu zveřejňuje na svých internetových stránkách.

Zámek nabízí 10 prohlídkových okruhů, kde si mohou návštěvníci prohlédnout například pokoje šlechty, hostinské pokoje či hodinovou věž. Nechybí ani prohlídky v kostýmech či prohlídky s hraběnkou. V neposlední řadě nabízí zámek v době adventu prohlídky ve vánočně vyzdobených interiérech.

Zámek Valtice

Valtický zámek je postavený v 17. století v původně renesančním stylu. Nachází se ve městě Valtice v okrese Břeclav na jižní Moravě. Zámek je součástí Lednicko-valtického areálu, který byl také zapsán do seznamu UNESCO.

zamky1-6888637
Zámek Valtice je součástí Lednicko-valtického areálu.

Zámek nabízí svým návštěvníkům několik komentovaných okruhů s různou tématikou. Ne všechny okruhy jsou ovšem v provozu po celý rok, proto je dobré si aktuální provozní dobu ověřit přímo na stránkách Valtického zámku.

Hrad Rožmberk

Hrad Rožmberk, nacházející se v jižních Čechách, byl postaven ve 13. století. Prohlídková trasa hradu Rožmberk přivádí návštěvníky do doby posledních Rožmberků, Viléma a Petra Voka a představuje také slavný rod Buquoy, který držel hrad od roku 1620 až do konce druhé světové války.

Hrad je od prosince do dubna uzavřen. O prázdninách bývá otevřen denně kromě pondělí od 9:00 do 17:00 hodin. Výše vstupného je 150 Kč pro dospělého za základní okruh. Slevu mají děti, senioři, mládež a držitelé průkazů ZTP.

Zřícenina hradu Trosky

Zřícenina Trosky je jedním z nejvyhledávanějších míst v Českém ráji. Hrad byl postaven v gotickém slohu ve 14. století a je typický svými dvěma věžemi, které mohou návštěvníci vidět již z dálky. Zřícenina hradu Trosky je přístupná od dubna do října, vždy od 9:00 hodin. O prázdninách je hrad otevřený každý den.

TIP: Další známou zříceninou je hrad Potštejn nedaleko Hradce Králové.

Hrad nabízí jeden základní okruh, v rámci kterého si mohou návštěvníci projít hrad i obě věže, ze kterých je krásný výhled na okolní krajinu Českého ráje. Vstupné pro dospělého činí 100 Kč, senioři děti, mládež a držitelé průkazů ZTP mohou využít zlevněného vstupu.

Hrad Hněvín

Hrad Hněvín je postaven ve 13. století v gotickém stylu. Hrad se nachází přímo na vrchu Hněvín. Z hradu je krásný výhled na město. Hrad je otevřen pro návštěvníky od června do září. Přes sezónu se zde konají také různá divadelní představení.

V rámci prohlídky hradu mohou turisté navštívit vyhlídkovou věž nebo dílnu alchymisty Edwarda Kelleyho, kde si mohou vyzkoušet různé pokusy.

Hrad Sloup v Čechách

Skalní hrad a poustevna Sloup v Čechách se nachází v okrese Česká Lípa. Byl postaven na počátku 14. století a sloužil především jako strážní hrad. Hrad Sloup v Čechách je otevřen pro veřejnost od dubna do října. V průběhu sezóny se na hradě konají koncerty při svíčkách. Natáčelo se zde také několik filmů a pohádek.

Základní vstupné pro dospělého je 90 Kč. Snížené vstupné pro děti, seniory, studenty a držitele průkazu ZTP je 50 Kč. Je možné využít také zvýhodněného rodinného vstupného.

Co navštívitVýlety s dětmi