Hrad Windsor – hrobka, kaple, zajímavosti

Evropa
windsor

Hrad Windsor, už jen ten název může napovědět, že se jedná o nejoblíbenější sídlo bristké královny. Hrad Windsor je v současné době druhým největším a zároveň i nejstarším obývaným hradem na celém světě. Společně s Buckinghamským palácem a palácem Holyrood v Edinburghu tvoří skupinu tří oficiálních královských rezidencí. Jak hrad Windsor vypadá a jak dlouho tento hrad stojí? Jaký je rod Windsor? Kde je možné najít královskou hrobku ve WIndsoru?

Asi třicet kilometrů západně od Londýna leží jedno z oficiálních sídel britské královské rodiny, jež se pyšní majestátním zámkem, který člověku na první pohled vyrazí dech. Jeho hradby se táhnou do nedohledna a jsou tak vysoké, že za ně jde nahlédnout jen stěží.

Zvědaví návštěvníci se tísní u několika vchodů a ve snaze ušetřit za nemalé vstupné, které se s o poznání výhodnějším vstupném na Karlštejn nedá ani srovnávat, pokoutně pokukují skrz kovové mřížoví bran, aby aspoň letmo zahlédli vnitřek paláce a nádvoří.

Ve Windsor Castle je asi tisíc místností a každá zdejší ložnice má vlastní koupelnu. Není se čemu divit, když se dá dočíst, že právě tento hrad má být tím největším na světě.

maxresdefault-1068122
Windsor Castle se rozprostírá na ploše 43 tisíc metrů čtverečních.

Kdo drží prim?

Jak to tedy je? Jaký hrad si právem zaslouží nálepku „největší“? Podle knihy 444 pražských nej, unikátů a kuriozit Ladislava Kochánka vítězí Pražský hrad jako největší obývaný hrad na světě. Autor odkazuje dokonce na Guinessovu knihu rekordů.

Plochou by sídlo českého prezidenta skutečně vyhrálo a ani internetová Guinessova kniha rekordů mu neupírá titul největšího historického středověkého hradu. Nicméně, když se vyhlédávají po internetu informace ohledně největšího obývaného hradu, vyskočí právě Windsor.

Je asi otázka, co přesně znamená „obývaný“. Windsor je vedle Buckinghamského paláce v Londýně a paláce Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů a princ Charles dokonce prohlásil, že pokud se stane panovníkem, vyhlásí ho za své oficiální sídlo.

royal-family-live-map-4921517
Výčet domů zámků a paláců královské rodiny v Anglii.

Současnou královskou rodinu váže k Windsoru duševní pouto. Když bylo královně Alžbětě pět let, nastěhovala se sem, aby tu strávila dětství. Má na něho silné vzpomínky a dodnes se sem vydává o víkendech i pokaždé, když se chýlí k závažnému rozhodnutí.

Těžko se dá vztah k Windsoru srovnávat s tím, jaké poměry panují na Pražském hradě. Ostatně, troufl by si někdo říct, že český prezident na Pražském hradě „bydlí“?

TIP: Windsor je skvělým tipem, kam na výlet, v případě, že se návštěvníci Anglie rozhodnou pro delší pobyt.

Legoland a druhé „Oko“

Windsor je malebné městečko, rozkládající se na levém břehu Temže a lákající nejen k návštěvě majestátního zámku. Panovnické sídlo se rozkládá uprostřed města, na uměle nakupeném návrší, už takřka tisíc let.

Windsor je společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů.
Windsor je společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů.

Zatímco jeho kamenné zdi zůstávají po celou tu dobu prakticky stejné, okolní uličky, rozbíhající se do všech stran, se mění k nepoznání. Windsor stále dýchá historickou atmosférou a ukrývá romantická zákoutí, křivolaké cesty vykládané kočičími hlavami, květináče překypující rozkvetlými muškáty a stánky s občerstvením vonící pečivem a připálenou slaninou.

Nicméně Windsor má i druhou, moderní tvář. V přeplněných ulicích jsou jeden vedle druhého obchody s oblečením a bižuterií, na menu zdejších restaurací nechybí hamburgery a co chvíli turisté narazí na rychlé občerstvení s předraženou Coca Colou.

Výlety v okolí Windsor Castle nebo kam s dětmi na výlet? Novodobým lákadlem je slavný Legoland vybudovaný vedle Windsorského safari parku. Je to místo, kde se dosyta vyřádí nejen děti, ale i dospělí, tedy je to jedna z možností, kam s dětmi na výlet. Z lega je zde vytvořený i hrad Urquhart u jezera Loch Ness. Nechybí samozřejmě ani lochnesská příšera.

maxresdefault-1-7448962
Legoland vedle hradu Windsor stojí za návštěvu, pokud se cestuje s dětmi.

Klidněji založení turisté se vydávají na projížďky po řece nebo do parku Alexandra Gardens, kde se dá jednoduše posedět v trávě u pikniku, nebo nasednout na obrovité windsorské kolo a prohlédnout si celé město svrchu. Hrad Windsor byl zajisté i jedním z mnoha, který se objevil ve filmech romatických.

Kolos s bublinami plnými turistů, připomínající mnohem slavnější londýnské Oko, nabízí úchvatný rozhled, není však nic pro slabé povahy. Když se v kabince člověk prochází, povážlivě se kýve. A dolů to rozhodně není krátká cesta.

Windsor v plamenech

Nákupy, procházky parkem a podél řeky, posezení na perfektně zastřiženém anglickém trávníku a výtečný oběd v jedné ze stylových restaurací – to všechno Windsor nabízí mimo zámecký areál. Nicméně málokterý turista odolá a nenakoukne dovnitř. Je to totiž právě královský hrad, co město proslavilo po celé zemi i za jejími hranicemi.

Naposled si Windsor vysloužil obrovskou pozornost v roce 1992, kdy ve zdejších komnatách královny vypukl požár. Devět místností zmizelo v plamenech docela, dalších sto jich oheň významně poničil. Krása a nádhera, budovaná takřka po tisíciletí, utrpěla v průběhu patnácti hodin krutou ránu. A Windsor měl před sebou rekonstrukci, jakou ještě svět neviděl.

Zní to trochu jako pohádka, královna svolala architekty ze široka daleka, aby se pochlubili návrhy na to, jak by měl být majestátní zámek opraven.

image-8068995
Hrad Windsor byl požárem zničený těmeř z poloviny.

Některé nápady však zrovna pohádkové nebyly. Někdo přišel s tím, že by měl být v překrásné Síni svatého Jiří vytvořen prosklený průhled směrem k letišti Heathrow. Vzácné návštěvy by tak při slavnostním přijímání královnou mohly pozorovat přistávající letadla.

Jiný architekt chtěl uprostřed paláce vybudovat ohromné akvárium s plovoucí korunou a umělým vlnobitím.

Nakonec, jak se na konzervativní Británii patří, zvítězila tradiční rekonstrukce. I při ní však pomohly moderní počítače, díky nimž mohl být ze zachovalých fotografií utvořen autentický model interiérů, podle nějž se při opravě postupovalo.

Samotná rekonstrukce se stala největší akcí svého druhu v dějinách Anglie. Popel ze spáleniště byl nasypán do sedmi tisíců popelnic a následně proséván. Našlo se na patnáct tisíc úlomků štukové výzdoby, ze kterých restaurátoři sestavili původní obrazy.

Skleněná výzdoba oken zobrazuje hašení Windsoru a byla vytvořena podle akvarelů samotného prince Philipa. Na přání šlechtice byly také do štukových stropů a otevřených krbů nainstalovány speciální hasicí přístroje.

Hrad Windsor

Při procházce Windsdorem, dýchá na každém kroku slavná historie. Zámek Windsor fascinuje o to víc, že zde královská rodina pobývá doposud.

Hrad Windsor začal stavět slavný král Vilém I. Dobyvatel v roce 1070, na přelomu 15. a 16. století přibyla k hradu i kaple sv. Jiří, která je jednou z nejlepších ukázek pozdní gotiky v Anglii. Do této kaple se vejde až 800 lidí najednou.

TIP: Cesta do minulosti? Že je to nemožné? Opak je pravdou, stačí se vydat na výlet do Canterbury, kde svým zjevem a samotnou atmosférou dýchne závan minulosti.

Vzhledem k tomu, že se hrad WIndsor vyvíjel po staletí, je možné spatřit mnoho různorodých staveb, a to včetně kláštera.

Královský hrad proslavil město Windsor po celé zemi i za jejími hranicemi.
Královský hrad proslavil město Windsor po celé zemi i za jejími hranicemi.

Kdysi jen jedna z mnoha dřevěných pevností, vybudovaná v prstenci kolem Londýna na jeho obranu, se v průběhu takřka celého tisíciletí změnila na jeden z nejúchvatnějších architektonických skvostů v zemi, ba na celém světě. Když byla válka, mohutnělo windsorské opevnění, v době míru rostly a krásněly šlechtické komnaty.

Windsor sehrál důležitou roli v životech mnoha slavných osobností, pochopitelně hlavně příslušníků britské královské rodiny. Eduard VI., který vládl v polovině 16. století, na něj ovšem nevzpomínal s láskou.

Napsal: „Mám pocit, že jsem ve vězení. Nejsou tu galerie ani zahrady, kde bych se mohl procházet.“

Paradoxně už jeho sestra Alžběta I., snad nejslavnější královna v historii Velké Británie, Windsor milovala a měla ho za nejbezpečnější místo v celé zemi. V době občasné války tu sídlila Cromwellova armáda a chvíli zde byl dokonce vězněn Karel I.

Podobu Windsdoru, který tehdy vypadal spíše jako pevnost, radikálně změnil až Jiří IV., kterému se povedlo přesvědčit parlament, aby na přestavbu hradu uvolnil tři sta tisíc liber.

Zámecký park se dočkal úprav za královny Viktorie, kterou si svět pamatuje jako „vdovu z Windsoru“. Prožila zde šťastné manželství s princem Albertem a po jeho předčasné smrti v roce 1861 tu zůstala se svým smutkem dalších čtyřicet let. Na její romantický příběh dodnes bezděky vzpomíná každý návštěvník tohoto jedinečného zámku.

TIP: V Anglii lze také navštívit i jednu z 5 nejkrásnějších zahrad světa, kterou je Royal Botanic Gardens.

ff476484-6d83-4e4c-83a6-98cf4a56687a-8095574
Windsor disponuje nádhernými zahradami a zámeckým parkem.

Dynastie Windsoru

Dynastie Windsor je současný vládnoucí panovnický rod ve Spojeném království Velké Británie a Serveního Irska, a také v některých zemích Commonwealthu.

Rod Windsorů je původně sasko-kobursko-gothajsko-hannoverská dynastie, jedná se o potomky královny Viktorie, která pocházela z hannoverské dynastie a její manžel, princ Albert Sasko-Koburský.

Rod Windsorů, ačkoliv se zdá být velmi dávným, je starý pouze 100 let, kdy ho 17. červenci roku 1917 tzv. založil, respektive vydal rozhodnutí, Jiří V., tedy Alžběty II. dědeček. V tomto případě šlo spíše pouze o formalitu, kdy král svůj rod přejmenoval, a to zcela z jasného a dobrého důvodu, poněvadž u sasko-kobursko-gothajsko-hannoverské dynastie ihned každý poznal němčinu. Což se v té době, kdy Anglie bojovala s Německem v první světové válce, králi nehodilo.

V důsledku událostí a mnoha politických změn, které nastaly během první světové války a po ní, byla řada monarchů zbavena trůnů, ať už se jednalo o krále či císaře. Král Jiří V. se začal o své místo na trůnu velice a oprávněně obávat a snažil se své příbuzné monarchy ochránit.

png-transparent-house-of-windsor-england-crest-monarchy-of-the-united-kingdom-royal-coat-of-arms-of-the-united-kingdom-england-emblem-logo-world-3457038
Dynastie Windsoru má ve znaku, jak jinak, než Windsor Castle.

Roku 1960 byl ovšem název Windsorské dynastie pozměněn dle jména manžela Alžběty II., prince Philipa, na Mountbatten-Windsor pro vzdálenější potomky, ovšem s tím, že sama královna a její přímí potomci si ponechají pouze jméno rodu Windsor.

Členové královské rodiny nemají příjmení, nicméně v případě, že někdo z nich musí příjmení použít v oficiálních dokumentech, používá se jméno rodu. Ovšem příjmení Mountbatten-Windsor se roku 2003 dostal do matrik, a to při narození dcery prince Edwarda, Lady Louise. Ta totiž již nemá z rozhodnutí královny nárok na oslovení Královské Výsosti.

Panovníci z dynastie Windsoru:

  • 1901 – 1910 Eduard VII. (dynastie Sasko-Coburg-Gotha)
  • 1910 – 1936 Jiří V. (přejmenoval svoji dynastii na Windsorskou)
  • 1936 Eduard VIII. (abdikoval, aby se mohl oženit s rozvedenou američankou Wallis Simpsonovou)
  • 1936 – 1952 Jiří VI.
  • od roku 1952 Alžběta II.

Vévoda z Windsoru

Vévoda z Windsoru, kdo jím byl? Eduard VIII. byl král Spojeného království v časovém rozmezí od 20. ledna 1936 do 11. prosince 1936, kdy byl s okamžitou platností nahrazen svým mladším bratrem Jiřím VI. Eduard VIII. byl v řadě třetím následníkem a britským panovníkem, který pocházel z rodu Windsorů.

Eduard VIII. vyvolal pouhý měsíc po svém nástupu na trůn ústavní krizi, a to, když požádal o ruku rozvedenou američanku Wallis Simpsonovou. Z právního hlediska se ovšem Eduard mohl oženit a zůstat tak nadále králem, nicméně britský premiér sňatku odporoval z hlediska toho, že by občané američanku nepřijali za svou královnu.

Eduard si byl vědom toho, že v případě uzavření sňatku by všichni ministři rezignovali a to by mohlo zemi přivést k všeobecným volbám, ústavní krizi a jeho status jakožto politicky neutrálního panovníka by tímto byl velmi ohrožen.

38128-7257859
Eduard VIII. abdikoval, aby se mohl oženit s Wallis Simpsonovou.

Z těchto důvodů dal Eduard VIII. přednost své abdikaci a tím se stal jediným panovníkem království, který se vzdal dobrovolně trůnu. Eduardova vláda trvala pouhých 325 dní, což se stalo jednou z nejkratších dob vládnutí britského panovníka a Eduard nebyl nikdy korunován.

Po své abdikaci přijal status syna panovníka a poté mu byl udělen titul vévoda z Windsoru. Během druhé světové války byl vévoda z Windsoru zařazen u britské vojenské mise ve Francii, ovšem poté, co byl obviněn za pronacistické sympatie, byl odsunut na Bahamy jakožto guvernér a vrchní velitel.

Po druhé světové válce vévodovi z Windsoru nebyla nabídnuta žádná z oficiálních funkcí a po zbytek života se držel v ústraní.

Královská hrobka ve Windsoru

Kaple sv. Jiří Windsor není jen královskou hrobkou, ale je také místem uctívání královny a celé královské rodiny, stejně jako kostel, který slouží místní komunitě. Samotná kaple sv. Jiří Windsor byla postavena pro krále, byla a je utvářena historií královské rodiny a stále je místem pro veškeré události královské rodiny i soukromé chvíle.

Stavba kaple sv. Jiří Windsor byla zahájena 1475 Eduardem IV. a dostavěna byla roku 1528 Jindřichem VIII. V současné době je královská hrobka ve Windsoru považována za jeden z nejlepších příkladů kolmého gotického stylu v Anglii.

st-georges-chapel-choir-3072341
Kaple sv. Jiří Windsor je velmi oblíbeným místem pro menší královské události, především svatby.

Od 19. století je pak kaple vybraným pohřebištěm královské rodiny a také místem pro královské svatby. Od vlády královny Viktorie složilo své svatební sliby v kapli sv. Jiří Windsor mnoho královských párů, kdy jednou z nich byla svatba vévody a vévodkyně ze Sussexu, Harryho a Meghan, v květnu roku 2018.

Dříve, od 15. století, bylo preferovaným místem královského odpočinku Westminsterské opatství. Kaple sv. Jiří Windsor má kapacitu 800 lidí, což oproti Westminsterskému opatství, které nabízí kapacitu 2 000, je oblíbeným místem pro menší události.

Kaple svatého Jiří Windsor a pohřbené osobnosti

Královská hrobka ve Windsoru skrývá pohřbených deset bývalých panovníků. Pět pohřbených osobností je umístěno ve dvou pohřebních klenbách pod chórem a dalších pět je v hrobkách v kapli, včetně zesnulého otce královny, v pamětní kapli Jiřího VI.

Po smrti královny bude přestěhován i vévoda z Edinburghu, princ Philip, do pamětní kaple krále Jiřího VI., kde je pohřben nejen královnin otec, ale i její matka, aby ležel vedle své manželky.

TIP: Anglie nabízí nepřeberné množství výletů, kdy jedním z nich, který stojí za podívanou, je tajuplný kvádrový komplex Stonehenge.

windsor-castle-wedding-1556617510-4330377
Kapli sv. Jiří Windsor si ke své svatbě vybrali i vévoda a vévodkyně ze Sussexu, Harry a Meghan.

Návštěva Windsor Castle

Windsor je veřejnosti otevřen celoročně, ovšem otevírací doba je různorodá.

od března do říjnaod 9:45 do 17:15, poslední vstup je povolen do 16:00
od listopadu do únoraod 9:45 do 16:15, poslední vstup je povolen do 15:00

V případě konání banketů nebo státních návštěv je hrad Windsor veřejnosti uzavřen. Samotná prohlídka Windsoru zabere zhruba 2 až 3 hodiny. V případě menšího návalu turistů se doporučuje navštívit Windsor v době po obědě. Nejideálnějšími jsou ovšem zimní měsíce, kdy je čekací doba na prohlídky nejkratší.

Za vidění stojí také počkat na střídání stráží, které se koná každý den od 11:00 do 11:30.

TIP: Při návštěvě Windsoru je určitě velmi dobré sledovat, jaké bude počasí, k čemuž může napomoct inpočasí.

Při návštěvě Windsoru si nesmí návštěvníci nechat ujít návštěvu Domečku pro panenky královny Marie. Jedná se totiž o světovou raritu, kterou nechal královně zhotovit Sir Edwin Lutyens roku 1924 a jeho výstavba trvala 3 roky. Samotný domeček je dokonalou replikou, v měřítku 1:12, londýnského viktoriánského domu, u kterého nechybí ani splachovací záchod či elektrické osvětlení.

Zajímavosti