Windsor – největší hrad světa?

Evropa
windsor

Bylo to v první třídě, seděla jsem v lavici a pozorně poslouchala. Paní učitelka nám povídala o hlavním městě a jako mimochodem prohlásila, že Pražský hrad je největší na světě. Pamatuji si to, jako by to bylo včera. Právě proto, že se mi tomu nechtělo věřit.

Uplynulo pár desetiletí a já se ocitla ve Windsoru, jednom z turisticky nejatraktivnějších měst Anglie. Asi třicet kilometrů západně od Londýna leží jedno z oficiálních sídel britské královské rodiny, jež se pyšní majestátním zámkem, který člověku na první pohled vyrazí dech. Jeho hradby se táhnou do nedohledna a jsou tak vysoké, že za ně jde nahlédnout jen stěží.

Zvědaví návštěvníci se tísní u několika vchodů a ve snaze ušetřit za nemalé vstupné pokoutně pokukují skrz kovové mřížoví bran, aby aspoň letmo zahlédli vnitřní paláce a nádvoří.

Ve Windsor Castle je asi tisíc místností a každá zdejší ložnice má vlastní koupelnu. Ani se nedivím, když se později dočtu, že právě tento hrad má být ten největší na světě.

Kdo drží prim?

Jak to tedy je? Jaký hrad si právem zaslouží nálepku „největší“? Podle knihy 444 pražských nej, unikátů a kuriozit Ladislava Kochánka vítězí Pražský hrad jako největší obývaný hrad na světě. Autor odkazuje dokonce na Guinessovu knihu rekordů.

Plochou by sídlo našeho prezidenta skutečně vyhrálo a ani internetová Guinessova kniha rekordů mu neupírá titul největšího historického středověkého hradu. Nicméně když se online pídíte po největším obývaném hradě, vyjede vám Windsor.

Je asi otázka, co přesně znamená „obývaný“. Windsor je vedle Buckinghamského paláce v Londýně a paláce Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů a princ Charles dokonce prohlásil, že pokud se stane panovníkem, vyhlásí ho za své oficiální sídlo.

Dnešní královskou rodinu váže k Windsoru duševní pouto. Když bylo královně Alžbětě pět let, nastěhovala se sem, aby tu strávila dětství. Má na něho silné vzpomínky a dodnes se sem vydává o víkendech i pokaždé, když se chýlí k závažnému rozhodnutí.

Těžko se dá vztah k Windsoru srovnávat s tím, jaké poměry panují na Pražském hradě. Ostatně, troufli byste si říct, že český prezident na Pražském hradě „bydlí“?!

Legoland a druhé „Oko“

Windsor je malebné městečko, rozkládající se na levém břehu Temže a lákající nejen k návštěvě majestátního zámku. Panovnické sídlo se rozkládá uprostřed města, na uměle nakupeném návrší, už takřka tisíc let.

Windsor je společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů.
Windsor je společně s Buckinghamským palácem v Londýně a palácem Holyrood v Edinburghu sídlem britských monarchů.

Zatímco jeho kamenné zdi zůstávají po celou tu dobu prakticky stejné, okolní uličky, rozbíhající se do všech stran, se mění k nepoznání. Windsor stále dýchá historickou atmosférou a ukrývá romantická zákoutí, křivolaké cesty vykládané kočičími hlavami, květináče překypující rozkvetlými muškáty a stánky s občerstvením vonící pečivem a připálenou slaninou.

Nicméně Windsor má i druhou, moderní tvář. V přeplněných ulicích jsou jeden vedle druhého obchody s oblečením a bižuterií, na menu zdejších restaurací nechybí hamburgery a co chvíli narazíte na rychlé občerstvení s předraženou Coca Colou.

Novodobým lákadlem je slavný Legoland vybudovaný vedle Windsorského safari parku. Je to místo, kde se dosyta vyřádí nejen děti, ale i dospělí. Z lega je zde vytvořený i hrad Urquhart u jezera Loch Ness. Nechybí samozřejmě ani lochnesská příšera.

Klidněji založení turisté se vydávají na projížďky po řece nebo do parku Alexandra Gardens, kde se dá jednoduše posedět v trávě u pikniku, nebo nasednout na obrovité windsorské kolo a prohlédnout si celé město svrchu.

Kolos s bublinami plnými turistů, připomínající mnohem slavnější londýnské Oko, nabízí úchvatný rozhled, není však nic pro slabé povahy. Když se v kabince procházíte, povážlivě se kýve. A dolů to rozhodně není krátká cesta!

Windsor v plamenech

Nákupy, procházky parkem a podél řeky, posezení na perfektně zastřiženém anglickém trávníku a výtečný oběd v jedné ze stylových restaurací – to všechno Windsor nabízí mimo zámecký areál. Nicméně málokterý turista odolá a nenakoukne dovnitř. Je to totiž právě královský hrad, co město proslavilo po celé zemi i za jejími hranicemi.

Naposled si Windsor vysloužil obrovskou pozornost v roce 1992, kdy ve zdejších komnatách královny vypukl požár. Devět místností zmizelo v plamenech docela, dalších sto jich oheň významně poničil. Krása a nádhera, budovaná takřka po tisíciletí, utrpěla v průběhu patnácti hodin krutou ránu. A Windsor měl před sebou rekonstrukci, jakou ještě svět neviděl!

Zní to trochu jako pohádka: královna svolala architekty ze široka daleka, aby se pochlubili návrhy na to, jak by měl být majestátní zámek opraven.

Některé nápady však zrovna pohádkové nebyly. Někdo přišel s tím, že by měl být v překrásné Síni svatého Jiří vytvořen prosklený průhled směrem k letišti Heathrow. Vzácné návštěvy by tak při slavnostním přijímání královnou mohly pozorovat přistávající letadla.

Jiný architekt chtěl uprostřed paláce vybudovat ohromné akvárium s plovoucí korunou a umělým vlnobitím.

Nakonec, jak se na konzervativní Británii patří, zvítězila tradiční rekonstrukce. I při ní však pomohly moderní počítače, díky nimž mohl být ze zachovalých fotografií utvořen autentický model interiérů, podle nějž se při opravě postupovalo.

Samotná rekonstrukce se stala největší akcí svého druhu v dějinách Anglie. Popel ze spáleniště byl nasypán do sedmi tisíce popelnic a následně proséván. Našlo se na patnáct tisíc úlomků štukové výzdoby, ze kterých restaurátoři sestavili původní obrazy.

Skleněná výzdoba oken zobrazuje hašení Windsoru a byla vytvořena podle akvarelů samotného prince Philipa. Na přání šlechtice byly také do štukových stropů a otevřených krbů nainstalovány speciální hasicí přístroje.

Napříč stoletími

Procházíte-li se Windsdorem, na každém kroku na vás dýchá slavná historie. Zámek fascinuje o to víc, že zde královská rodina pobývá doposud.

Královský hrad proslavil město Windsor po celé zemi i za jejími hranicemi.
Královský hrad proslavil město Windsor po celé zemi i za jejími hranicemi.

Kdysi jen jedna z mnoha dřevěných pevností, vybudovaná v prstenci kolem Londýna na jeho obranu, se v průběhu takřka celého tisíciletí změnila na jeden z nejúchvatnějších architektonických skvostů v zemi, ba na celém světě. Když byla válka, mohutnělo windsorské opevnění, v době míru rostly a krásněly šlechtické komnaty.

Windsor sehrál důležitou roli v životech mnoha slavných osobností, pochopitelně hlavně příslušníků britské královské rodiny. Eduard VI., který vládl v polovině 16. století, na něj nevzpomínal s láskou. Napsal: „Mám pocit, že jsem ve vězení. Nejsou tu galerie ani zahrady, kde bych se mohl procházet.“

Paradoxně už jeho sestra Alžběta I., snad nejslavnější královna v historii Velké Británie, Windsor milovala a měla ho za nejbezpečnější místo v celé zemi. V době občasné války tu sídlila Cromwellova armáda a chvíli zde byl dokonce vězněn Karel I.

Podobu Windsdoru, který tehdy vypadal spíše jako pevnost, radikálně změnil až Jiří IV., kterému se povedlo přesvědčit parlament, aby na přestavbu hradu uvolnil tři sta tisíc liber.

Zámecký park se dočkal úprav za královny Viktorie, kterou si svět pamatuje jako „vdovu z Windsoru“. Prožila zde šťastné manželství s princem Albertem a po jeho předčasné smrti v roce 1861 tu zůstala se svým smutkem dalších čtyřicet let. Na její romantický příběh dodnes bezděky vzpomíná každý návštěvník tohoto jedinečného zámku.

Zajímavosti