Ustka, Polsko – dovolená, pláže, ubytování
Ustka je malebné městečko nacházející se na severním pobřeží Polska. Leží přímo u ústí řeky Słupy do Baltského moře, což z něj...
Číst víceWinchester je starobylé katedrální město a někdejší královské hlavní město zasazené do křídových kopců South Downs. Nachází se zde například nejdelší gotická katedrála na světě, normanské a gotické mistrovské dílo. Sídlí zde také některé z nejstarších institucí v zemi.
Lze zavítat do Nemocnice svatého Kříže nejstarší charitativní nadace v Anglii, a absolvovat prohlídku Winchester College, nejstarší nepřetržitě fungující školy. Památky jako Velký sál Winchesterského hradu a zřícenina Biskupského paláce jsou pěkným důkazem moci Winchesteru v dobách minulých, kdy byl domovem králů a hostil svatbu královny Marie a Filipa II. ze Španělska.
Historický Winchester byl kdysi hlavním městem Anglie a dodnes se pyšní krásnou architekturou a klikatými uličkami, které rychle vedou na bukolické louky a do lesů. Od hlavního města je vzdálen pouhou hodinu jízdy vlakem, kousek od New Forest a jižního pobřeží, takže je ideální pro jednodenní výlet nebo delší pobyt. Je také vhodným místem na ukončení cesty Velkou Británií od Skotska na jih.
TIP: Zajímavé lokace nabízí i Česká republika. Návštěvy jednotlivých koutů Česka zároveň pomáhá podporovat místní turistický sektor. Podívejte se, kam na dovolenou v ČR!
Winchester, hrabství Hampshire, byl od anglosaských dob až do 13. století hlavním městem Anglie. Zříceniny královského hradu, četné středověké stavby a jedna z nejdelších evropských katedrál dodnes svědčí o tomto bývalém politickém a kulturním centru Anglie.
Vykopávky odhalily, že keltská osada Caer Gwent, „Bílé město“ – pojmenovaná podle okolních křídových kopců – obývala toto místo již od doby bronzové.
Slavná winchesterská katedrála, která je dnes jednou z největších turistických atrakcí hrabství, byla v 9. a 10. století několikrát přestavěna a nechal se zde korunovat Vilém Dobyvatel. Na prvním místě v seznamu zábavných možností prohlídky tohoto krásného města je návštěva muzea, prohlídka historické architektury, návštěva některého z četných festivalů a nákupy.
Ohromná katedrála ve Winchesteru měří více než 170 metrů a je tak nejdelší gotickou katedrálou v Evropě. Byla založena v roce 642 a práce na nové stavbě začaly v roce 1079 po dobytí Normany. Ta se dochovala v základních rozměrech lodi, transeptu a krypty, zatímco věž musela být na počátku 12. století po zřícení nahrazena.
Na přelomu 15. a 16. století dostala loď kolmý gotický plášť z caenského kamene a dřevěné stropní trámy byly nahrazeny slavnými kamennými klenbami.
U hlavního oltáře lze obdivovat mimořádně detailně propracovaný kamenný paraván z 15. století, který zobrazuje ukřižování a je bohatý na čtyřlístky, krokve a obrazy svatých. Západní okno bylo v roce 1642 rozbito parlamentáři a jeho střepy pak byly v 60. letech 16. století náhodně nahrazeny jako jakási koláž.
Ve Winchesteru se nachází největší středověká almužna ve Spojeném království, která vznikla ve 30. letech 12. století, kdy byl Jindřich z Blois biskupem ve Winchesteru. Špitál svatého Kříže připomíná koleje v Oxfordu nebo Cambridgi tím, že je postaven na čtyřúhelnících.
Zůstává fungující soukromou nadací, v níž žije 25 bratří, ale vítá návštěvy veřejnosti. Lze vstoupit do úchvatného normanského a gotického kostela, stejně jako do staré kuchyně a bratrského sálu.
Nejstarší almužna v Anglii se nachází asi kilometr jižně od centra Winchesteru a byla založena v roce 1136 Jindřichem z Blois, vnukem Viléma Dobyvatele, pro 13 „chudých a zbožných mužů“. O obdarovaných dodnes svědčí černé roucho se stříbrným hákovým křížem a purpurově červené s kardinálským znakem, které obyvatelé nosí.
TIP: V České republice se nachází podobný komplex – hospitál Kuks, který je turisty velmi oblíbený.
Winchester College byla založena v roce 1382 a je možná nejstarší nepřetržitě fungující školou ve Velké Británii a rozhodně nejstarší ze sedmi anglických veřejných škol. Na svém současném místě se nachází již více než šest století, takže si možná nebudete chtít nechat ujít příležitost nahlédnout dovnitř instituce s takovou historií.
Jelikož se jedná o fungující školu, návštěvy probíhají pouze formou prohlídky s průvodcem, a to po celý rok ve stanovených časech (obvykle dvakrát denně) od pondělí do neděle.
Turisté jsou provedeni středověkým srdcem školy, kde uvidí gotickou kapli z roku 1300 s raně dřevěnou klenbou, komorní dvůr, kolejní sál, původní jídelnu scholárů, školní místnost z červených cihel z roku 1600 a středověkou křížovou chodbu.
Winchester je západním východiskem stezky South Downs Way, která odtud vede až do Eastbourne na pobřeží Východního Sussexu. Celá stezka leží uvnitř národního parku South Downs a je to jediná národní stezka, která tak činí. Oficiální vstupní bránu na stezku South Downs Way tvoří Winchester City Mill – Městský mlýn na řece Itchen.
Na krátký výlet se lze vydat do těchto zvlněných křídových kopců na několik mil k nádhernému přírodnímu amfiteátru Cheesefoot Head a pak se vrátit zpět. Generál Eisenhower zde v roce 1944 promluvil k americkým vojákům před dnem D a lze zde rozeznat hrby tří mísovitých hrobů z doby bronzové.
Z Domesday Book vyplývá, že rovnoběžně s ulicí Bridge Street, stál nejpozději od 11. století mlýn poháněný vodou. Až do 16. století se jmenoval Eastgate Mill a název se změnil na „City Mill“ poté, co jej královna Marie darovala Winchesteru jako kompenzaci za výdaje na její svatbu.
Současná architektura pochází z roku 1744 a od 20. let 20. století je budova v péči National Trust. V roce 2004 byl Městský mlýn po dvanáctileté rekonstrukci znovu otevřen a poprvé od počátku 20. století mohl vyrábět mouku pomocí vodní energie.
K zajímavostem patří ukázky mletí mouky a pečení, včetně možností pro děti upéct si vlastní dobroty, a vzdělávací workshopy a přednášky. Pravidelně se také promítá řada informativních videí souvisejících s lokalitou.
Na hoře Morn Hill na okraji města se od roku 2002 nachází Winchester vědecké centrum a planetárium, interaktivní vědecko-technická atrakce pro děti. Vědecké centrum nabízí více než 100 aktivit zabývajících se tématy, jako je trávicí soustava, statická elektřina, sportovní věda, fyzika plynů, vnímání, magnetismus a další.
Planetárium má největší kapacitu ze všech ve Velké Británii a promítá samostatné filmy a prezentace vedené astronomy. V jeskynním prostoru se také konají večerní pozorování hvězd a po celý rok jsou zde pořádány workshopy, živá vystoupení a ukázky pro mládež.
TIP: Milovníci astronomie nemusí za planetáriem až do Anglie. Například v polské Toruni se nachází planetárium zasvěcené zdejšímu rodíkovi Mikuláši Koperníkovi.
Winchesterské městské muzeum, které napodobuje styl tudorovského sálu, pochází z roku 1861 a bylo jedním z prvních účelově postavených muzeí mimo Londýn. Jedním z exponátů, které si musí každý vidět pečlivě propracovaný model Winchesteru ve viktoriánské době.
Muzeum dokumentuje historii Winchesteru od doby železné až po současnost ve třech fascinujících galeriích ve třech patrech. K vidění jsou zde římské mozaiky, sbírka šperků z anglosaské doby a fascinující model původního středověkého sídliště z tohoto období.
K dalším zajímavostem patří zrekonstruované obchody z viktoriánské doby a praktické aktivity, jako je tření mosazi, navrhování hrnců a možnost vyzkoušet si dobové kostýmy. Návštěvníci nesmí vynechat ani jedinečnou sbírku artefaktů, které kdysi patřily slavné spisovatelce Jane Austenové, která ve Winchesteru strávila poslední roky svého života.
Na říčním ostrově vedle katedrály se nacházejí ruiny biskupského paláce ve Winchesteru, který v 10. století založil biskup Æthelwold z Winchesteru Jeho stavba byla započata o pár desítek let dříve, než stavba královského sídla – hradu Windsor.
Hrad byl zbořen za anglické občanské války a většina toho, co je vidět, pochází z paláce biskupa Jindřicha z Blois, který byl bratrem krále Štěpána, z 12. století. O areál se stará organizace English Heritage a rozsáhlé zříceniny vypovídají o velkoleposti paláce ve středověku.
Hrad Wolvesey hostil v roce 1554 svatební snídani královny Marie a Filipa II. španělského. Když návštěvníci stojí v areálu, mohou identifikovat pozůstatky sálu, který má kulatý oblouk a kompletní normanské románské okno.
Kousek od Winchesteru, v Owselebury, se nachází zoologická zahrada spojená s charitativní organizací na ochranu přírody, která poskytuje životní prostředí více než 180 druhům zvířat. Zoo Marwell se nachází v areálu památkově chráněné budovy Marwell Hall ze 14. století a má největší kolekci kopytníků ze všech britských zoologických zahrad, od zeber Chapmanových po arabské přímorožce.
Zvířata v zoo jsou rozdělena do několika tematických zón, např. Do Afriky, kde jsou žirafy Rothschildovy, opice starého světa a antilopy sobolí. V části Srst, peří a šupiny je průchozí voliéra s africkými druhy a v domě plazů se nacházejí egyptské želvy, gila monstra a madagaskarský stromový hroznýš.
Děti budou zbožňovat Zátoku tučňáků a také Svět lemurů, kde si mohou z prosklené chodby prohlédnout různé druhy lemurů.
Přestože se nachází asi 40 kilometrů severně od Winchesteru, velkolepý zámek Highclere je historické sídlo, které musí každý vidět a které se díky hlavní roli v mimořádně úspěšném televizním seriálu Panství Downton stalo jednou z hlavních turistických atrakcí Anglie.
Zámek Highclere, který je od roku 1679 rodovým sídlem hrabat z Carnarvonu, navrhl sir Charles Barry, architekt budovy parlamentu v Londýně.
K nejzajímavějším okamžikům návštěvy patří možnost prohlédnout si velkolepý gotický salon s unikátními koženými obklady stěn, státní jídelnu s historickými portréty a knihovnu s 5 650 vzácnými knihami, z nichž některé pocházejí ze 17. století. Mezi další pozoruhodné prostory, které stojí za návštěvu, patří salon a kuřárna, které se pravidelně objevovaly v seriálu Panství Downton.
Tajemné sídlo Winchesterů si získalo lidovou představivost. Pořady o tomto domě natočili „Bořiči mýtů“, „Dobrodružství duchů“ a „Bratři duchové“. V roce 2018 se dočkal velkolepého debutu na velkém plátně v hororovém filmu „Winchester“. Film vypráví smyšlenou verzi příběhu, který se za sídlem skrývá; mnoho lidí však věří, že pravda je mnohem podivnější než fikce.
Tajemné sídlo Winchesterů se nachází ve městě San Jose, které leží asi hodinu cesty jižně od San Francisca v USA. Ačkoliv se se jménem rodiny Winchesterů pojí různé pověry a podivné příběhy, tak záhadná rodina Winchesterů nemá s anglickým městem Winchester žádnou spojitost.
V Anglii se nenachází památka, která by se pojila se záhadnou rodinou Winchesterů a jejich činy. Nicméně pokud má někdo rád záhady, tak ikonický Stonehenge se nachází od Winchesteru pouhých 40 minut jízdy autem.
Níže je seznam doporučených hotelů, penzionů a penzionů se snídaní s nejlepším hodnocením ve Winchesteru, které se nacházejí v dosahu nejlepších památek města:
Luxusní hotely
Hotely střední třídy a levné hotely:
Ubytování ve Winchesteru si vybere každý, přehledný seznam je dostupný na Booking.com, kde si zároveň lze i přímo zarezervovat pobyt. Ubytování ve Winchesteru je ideální pro návštěvu Winchesteru, ale i pro cestování do blízkých měst.
Ve Winchesteru jsou léta krátká, příjemná a částečně oblačná a zimy dlouhé, velmi chladné, větrné a většinou oblačné. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od 2 °C do 22 °C a jen zřídkakdy je nižší než -3 °C nebo vyšší než 27 °C.
Na základě hodnocení cestovního ruchu je nejlepší roční období pro návštěvu Winchesteru za teplého počasí od konce června do začátku září.
Publikováno: 31. 10. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz