Skotsko – cestování, zajímavosti, co navštívit

Evropa

Se svými majestátními hrady, skalními jezírky a smyslnými údolími bylo Skotsko vždy vyhledávanou destinací. Kouzlo této země sahá od malebných městeček přes zasněžené vrcholky hor až po dynamická moderní města. Kdy je nejvhodnější doba k návštěvě této malebné země? A která místa stojí za to vidět?

Nachází se v pulzující Evropě a je pokrokovou zemí založenou na inovacích, kreativitě a úžasné srdečnosti svých obyvatel. Syrovou, poetickou krásu této starobylé země – dříve známé jako Kaledonie – je těžké přecenit. Jaké zajímavosti Skotska si nenechat ujít?

Skotsko – základní informace

Oficiální název: Skotsko

Forma vlády: konstituční monarchie

Hlavní město: Edinburgh

Počet obyvatel: přibližně 5,2 milionu

Úřední jazyky: angličtina/gaelština/skotština

Rozloha: 78 772 km²

Skotsko je nejseverněji položená část Spojeného království, která zaujímá přibližně třetinu ostrova Velká Británie. Název Skotsko pochází z latinského Scotia což znamená země Skotů. Ve Skotsku je pouze 6 oficiálně uznaných měst – Aberdeen, Dundee, Edinburgh, Glasgow, Inverness a Stirling.

To ale neznamená, že zde nejsou další místa, která stojí za návštěvu. Právě naopak. Krásná příroda národních parků, záhadná jezera a skotské hrady, palírny whisky a také nekonečná golfová hřiště jsou pravými důvody proč tuto zemi navštěvuje tolik cestovatelů.

Skotská vlajka

Vlajka Skotska se skládá ze dvou bílých čar tvořících kříž na modrém pozadí. Je symbolem země s bohatou historií, kulturou a dědictvím, stejně jako úchvatnou krajinou a místy, která stojí za návštěvu. Tato chlouba Skotska je známá také jako Saltire co doslovně znamená „kříž se stejně dlouhými šikmými pruhy“.

Poprvé byla údajně vyvěšena v roce 1512 a je považována za jednu z nejstarších vlajek v Evropě. Její historie však sahá až do doby dávno předtím a souvisí se svatým Ondřejem, patronem Skotska, o němž se věří, že byl jedním z Ježíšových apoštolů.

Svatý Ondřej byl ukřižován a podle lidové pověsti se necítil hoden být ukřižován na kříži jako Ježíš, a tak si raději zvolil bílý Saltire, šikmý kříž. Proto se skotská vlajka nazývá také jako Kříž svatého Ondřeje nebo Saltire.

skotsko-vlajka
Skotská vlajka se skládá z modrého podkladu a bílého kříže.

Skotsko – mapa

Skotsko je evropská země, která je vedle Anglie, Walesu a Severního Irska součástí Velké Británie. Zemi lze zhruba rozdělit na tři oblasti – nížiny, Vysočinu a ostrovy. Skotsko je nádherná země plná zeleně, bujných lesů, vysokých hor a rozlehlých jezer.

Nížiny jsou známé pro úrodnou zemědělskou půdu a husté lesy, vysočina pro vysoké hory, rozlehlá vřesoviště a hluboká jezera a ostrovy pro kompaktní divokou krajinu, krásné pláže a daleké výhledy na moře. A každá z těchto částí stojí rozhodně za návštěvu.

TIP: Stejně rozmanitou krajinu lze najít i při cestování do Norska, například město Trondheim leží uprostřed hlubokého fjordu. V případě cesty za oceán čeká návštěvníky stejně úžasná příroda v Kanadě.

Nachází se zde také jedny z nejlepších národních parků ve Velké Británii a více než 900 pobřežních ostrovů s mimořádnou divokou přírodou, jako jsou královští jeleni, majestátní orli skalní, keporkaci a mohutní lososi. A to nemluvě o legendárním obyvateli jezera Loch Ness.

Skotsko – cestování

Skotsko je sice malá země, ale její rozmanitost destinací a krajiny je impozantní. Edinburgh, Glasgow, jezero Loch Lomond, Loch Ness a ostrov Skye jsou místa, která musí navštívit každý, kdo chce poznat kouzlo Skotska. Jaká je nejvhodnější doba tyto místa navštívit?

Chce-li člověk zažít nejlepší počasí ve Skotsku, musí si naplánovat cestu ve správný čas. A mít na své straně také trochu štěstí. Jarní období, od konce března do května, nabízí o něco vyšší teploty a duben je obvykle nejsušším měsícem. Vhodné je také období od září do listopadu.

skotsko-2
Přírodní scenérie Skotska berou dech.

S klesajícími teplotami klesá i počet turistů ve Skotsku – a také ceny. Pokud chce člověk ušetřit, měl by si rezervovat cestu mimo sezónu, od 1. listopadu do 12. prosince, nebo počkat až na období po Vánocích. V tomto období sice mohou být některá oblíbená místa zavřená, ale lze se věnovat například lyžování.

Dovolená – Skotsko

Dovolená ve Skotsku je neuvěřitelným zážitkem plným kultury, výjimečné historie, hudebních festivalů, nádherné krajiny a dalších zážitků, které v člověku zanechají vzpomínky na celý život. Ať už se rozhodne člověk pro jakýkoliv typ dovolené, Skotsko nabízí vše a ještě více.

Od procházek naboso po nedotčených písečných pobřežích, výšlapů na vysoké hory s krásnými výhledy až po objevování záhad skotských jezer, zažívání pulzujících festivalů a ponoření se do lahodného jídla a pití. Na dovolené ve Skotsku toho lze objevit opravdu hodně.

Dovolenou ve Skotsku si zvládne člověk kompletně zařídit sám. Od letenek přes ubytování až po různé výlety či půjčení auta. Ten, kdo ale nechce mít starosti se zařizováním si může zakoupit, u některé z českých cestovních kanceláří, poznávací zájezd kolem Skotska.

Zájezd do Skotska se nabízí na různý počet dní a s různými druhy dopravy. V ceně je obvykle již zahrnuto. ubytování, stravování, a také průvodce, který je po celou dobu skupině k dispozici. Díky tomu je skotská dovolená pro cestovatele bezstarostnou záležitostí.

Skotsko – zajímavosti

Pro ty, kteří hledají nezapomenutelnou dovolenou, by Skotsko mělo být na seznamu skvělých míst k návštěvě na předním místě. Součástí přitažlivosti Skotska je skutečnost, že člověk není nikdy příliš daleko od fantastických památek a zajímavých míst, která může ve Skotsku navštívit.

Skotsko je zemí legend, romantiky, hor, hradů, údolí a jezerních příšer. Každé navštívené místo ohromí, protože Skotsko je prostě fascinující. A ano, skuteční muži zde nosí sukně. Která jsou ty nejlepší místa, která by měl ve Skotsku navštívit každý cestovatel?

1. Edinburgh

Pokud má člověk možnost navštívit pouze jedno město ve Skotsku, tak rozhodně Edinburgh. V hlavním městě Skotska se nachází zachovalá architektura z různých historických období. Edinburský hrad a neuvěřitelná Královská míle lemovaná obchody stojí rozhodně za návštěvu. Dávné hrady se nachází i v Irsku, v hrabství Limerick.

Je zde také novější část starobylého města zvaná New Town, která je vhodná k procházce mezi mnoha elegantními georgiánskými měšťanskými domy. Atraktivní veřejné náměstí Grassmarket je oblíbené zase pro své obchody, galerie a kavárny.

Edinburgh je také významnou kulturní destinací, kde se během roku koná řada populárních akcí a festivalů. K dalším zábavným aktivitám patří návštěva královské jachty Britannia, která byla kdysi osobní jachtou královny a dnes je fascinujícím muzeem.

V Edinburghu se nachází také palác Holyrood. Ten společně s hradem Windsor, který se nachází 30 kilometrů od Londýna v hrabství Berkshire a Buckinghamským palácem tvoří skupinu tří oficiálních královských rezidencí.

Hotel The Place v srdci Edinburghu se vyznačuje elegantním designem a moderním vybavením, poskytující hostům pohodlný zážitek z pobytu ve skotské metropoli.

edinburgh
Edinburghu se také říká výkladní skříň Skotska.

2. Loch Ness

Nádherné skotské jezero Loch Ness, opředené mýty a legendami, je stále jedním z nejzajímavějších míst v zemi. Přestože neexistují jednoznačné důkazy o tom, že Nessie, nejznámější mořská příšera na světě, skutečně existuje, první pohled do vody nebrání nadšeným turistům, aby pro jistotu vzrušeně zkoumali obzor… pro jistotu.

Ale ani bez spatření příšery nebude žádný cestovatel zklamaný. Díky místu jako hrad Urquhart stojí rozhodně cesta k tomuto místu za to. Hrad byl postaven v roce 1100 a je součástí nejvýznamnějších skotských historických událostí.

K dalším zábavným aktivitám patří plavba lodí po jezeře nebo plavba po Kaledonském kanálu, který spojuje východní a západní pobřeží Skotska. K dalším zajímavým místům patří Lochnesské centrum a pevnost Fort Augustus se starým opevněním a benediktinským opatstvím.

S umístěním poblíž slavného Loch Ness nabízí Torcroft Lodges příjemné chatky v klidném prostředí, ideální pro ty, kteří touží po odpočinku v náručí přírody.

loch-ness-3
V tomto jezeře prý žije nestvůra Nessie.

3. Glasgow

Město Glasgow leží na řece Clyde na západním pobřeží Skotska. V posledních desetiletích se proměnilo ve významné evropské kulturní centrum. Dnes sem celoročně láká turisty řada vynikajících muzeí a uměleckých galerií přičemž některé z nich vystavují i díla Van Gogha a Salvadora Dalího.

Díky mnoha krásným parkům a ulicím vhodným pro pěší je to skvělé město k pěší prohlídce, zejména pokud si člověk má v plánu prohlédnout také glasgowskou katedrálu a slavnou Glasgow School of Art, tedy uměleckou školu, která patří k 15 nejlepším na světě.

Glasgow si získal pověst i díky dalším kulturním aktivitám a festivalům. K nejzajímavějším zážitkům pro milovníky divadla patří možnost navštívit divadelní představení v King’s Theatre, operní představení v domově Skotské opery v Theatre Royal nebo koncert klasické hudby v Concert Hall.

Hotel Clayton Glasgow City se pyšní moderním designem a výhodnou polohou pro objevování města, což z něj činí ideální základnu pro cestovatele.

glasgow
Město, kde se historie snoubí s modernou.

4. Loch Lomond

Jezero Loch Lomond je snadno dostupné z Glasgow a také z Edinburghu a je vhodným místem k návštěvě ve Skotsku pro ty, kteří chtějí spatřit jednu z nejznámějších a nejromantičtějších scenérií země. Je to největší sladkovodní plocha ve Velké Británii.

Loch Lomond je stejně oblíbeným místem pro turisty jako pro návštěvníky památek, přitahuje však i ty, kteří hledají zábavné aktivity v přírodě. Pro dobrodružné povahy je velkým lákadlem velkolepý národní park Loch Lomond and The Trossachs, rozsáhlá oblast nedotčené divočiny.

Mezi hlavní aktivity pro dobrodruhy patří rybaření, plavba na lodi, kánoi a kajaku, stejně jako pěší turistika a cykloturistika po rozsáhlé síti stezek. Součástí sítě stezek je i část Western Highland Way, která vede až na sever do Fort William.

loch-lomond
Loch Lomond je největším jezerem Skotska.

5. Eilean Donan

Eilean Donan je po celém světě považován za jeden z nejikoničtějších obrazů Skotska. Hrad se nachází na ostrově v místě, kde se stýkají tři velké mořské zátoky, a je obklopen majestátní krajinou. Není divu, že je dnes jednou z nejnavštěvovanějších a nejvýznamnějších atrakcí Skotské vysočiny.

Ačkoli byl hrad poprvé osídlen již kolem 6. století, první opevněný hrad byl postaven v polovině 13. století a stál na stráži nad pozemky Kintailu. Od té doby byly postaveny a přestavěny nejméně čtyři různé verze hradu tak, jak se v průběhu staletí vyvíjely feudální dějiny Skotska.

eilean-donan
Skotské hrady jsou jedním z důvodu proč navštívit tuto úžasnou zemi.

6. Fort William

Fort William je pravděpodobně jedním z nejznámějších míst ve Skotsku. Je to jedno z prvních velkých měst na Skotské vysočině a oblíbený turistický cíl díky tomu, že se zde nachází nejvyšší hora Spojeného království Ben Nevis.

Fort William je také výchozím bodem pro jednu z nejznámějších jízd vlakem na světě, cestu Jakobitským expresem. Fanoušci Harryho Pottera jej jistě znají jako Bradavický expres. Na palubě slavného vlaku se cestovatelé vydávají na čtyřhodinovou jízdu napříč vysočinou mezi Fort Williamem a Mallaigem.

Během cesty lze obdivovat nádhernou krajinu. Vlak projíždí také přes některá ikonická místa natáčení Harryho Pottera, jako je Brumbálův hrob a Glenfinnanský viadukt. Tato jízda je považována za nejfantastičtější cestu vlakem na světě.

Ubytování Cow Hill Pod v blízkosti Fort William nabízí jedinečný zážitek z pobytu v moderním a kompaktním tiny house s impozantními výhledy na okolní krajinu.

fort-william
Bradavický expres je jednou z nejvyhledávanějších atrakcí.

7. St. Andrew

St. Andrews je známý jako jedna z nejlepších golfových destinací na světě. Na sedm klasických linksových hřišť v St. Andrews se vydávají golfisté z celého světa, které láká prestiž hry na nejstarším golfovém hřišti na světě a možnost zahrát si tam, kde před nimi odpálilo své jamky tolik golfových velikánů.

Naštěstí pro ty co nehrají golf je v St. Andrews k dispozici i spousta dalších zábavných aktivit. St. Andrews je známé jako univerzitní město. Každý návštěvník by měl věnovat čas prohlídce mnoha krásných starých budov spojených s univerzitou v St. Andrews.

Jednou z nejlepších volných aktivit v St. Andrews je prosté procházení univerzitním areálem a obdivování zachovalé středověké architektury. Nachází se zde také přírodovědné muzeum a umělecké galerie. Za prohlídku stojí také zřícenina hradu St. Andrews a stará městská katedrála.

standrew
Katedrála z 12. století je jednou z největších ve Skotsku.

8. Isle of Skye

Skye patří k nejoblíbenějším místům ve Skotsku. Je proslulé svými scenériemi a krajinou, která vyráží dech. Je největším a nejseverněji položeným ostrovem Vnitřních Hebrid. Hlavním městem je Portree. Ostrov má bohatou historii a je skvělým místem pro pozorování divoké přírody.

Lze zde spatřit orla mořského bělohlavého, vydry, tuleně, velryby, delfíny a jeleny. Skye je prvotřídní destinací pro pěší turisty a horolezce. Hřebeny Cuillin Range a Trotternish Ridge nabízejí náročné výstupy a zajímavé cesty.

Modern Private Apartment in Breakish na Isle of Skye poskytuje ideální útočiště pro ty, kteří chtějí objevovat nádherný ostrov a jeho malebnou krajinu.

isle-of-skye
Ve skotšině znamená slovo Skye okřídlený.

9. Stirling

Historické město Stirling je nejlepší výchozí bod pro výlety po Skotsku. Nachází se téměř na půli cesty mezi Glasgowem a Edinburghem. A i přes to, že si ho člověk nevybere jako svojí základnu pro výlety po okolí, rozhodně je minimálně skvělým místem pro jednodenní výlet.

Ohromující hrad Stirling stojí na vysoké sopečné skále. Je známý tím, že zde kdysi stával královský palác. Návštěva tohoto malého edinburského hradu zahrnuje možnost prohlédnout si velkolepé sály a místnosti dobře zachovalé středověké stavby, a to buď samostatně, nebo v rámci prohlídky s průvodcem.

Umístěný poblíž historického města Stirling, hotel Stirling Highland spojuje pohodlí a tradici, což z něj činí vhodným místem pro poznávání kulturního dědictví Skotska.

stirling
Již z dálky lze spatřit toto monumentální sídlo.

10. Glencoe

Jde pravděpodobně o nejznámější a nejmalebnější skotskou soutěsku. Glencoe je nejstarší skotské pohoří a bylo zvoleno nejromantičtějším pohořím Skotska. Jde o centrum pro vysokohorskou turistiku a horolezectví, ale také ideální základnu pro poznávání Skotské vysočiny.

Rozhodně jde o jedno z nejznámějších skotských údolí, které je ve své někdy až drsné kráse ohromující. Nachází se 26 km jižně od Fort William a je sevřeno mezi kopci a horami. Je součástí národní přírodní oblasti a je velmi oblíbené mezi pěšími turisty a horolezci.

Tato oblast je známá stejnou měrou také pro své úchvatné výhledy. Je to místo plné historie, divoké přírody, dobrodružství a mýtů. Hory vznikly v důsledku prudkých sopečných erupcí a poté je vytvarovaly mohutné ledovce. Každý návštěvník bude krásou této přírodní scenérie ohromen.

glencoe
Skotsko je vyhledávanou destinací hlavně kvůli pěší turistice.

Výlet do Skotska

Ať se člověk rozhodně pro návštěvu této úžasné země v jakémkoliv ročním období, pokaždé tu čeká na cestovatele množství krásných míst a atrakcí. Z Prahy se lze dostat do Edinburghu přímým letem za 2 a půl hodiny. Člověk se může ubytovat na jednom místě, ze kterého bude dělat výlety do okolí.

Nebo je tu také možnost půjčit si auto a prozkoumat Skotsko na vlastní pěst. Ve Skotsku se řídí na levé straně vozovky. Tak nebo tak Skotsko zanechá v každém návštěvníkovi nezapomenutelnou stopu a úžasné vzpomínky.

Co navštívitInformaceZajímavosti