Dovolená v Norsku – příroda, fjordy, zajímavosti

Evropa
norsko

Norsko nabízí ideální příležitost pro poznávací zájezdy i dovolenou na vlastní pěst. Jak se do Norska dostat autem, na kolik vyjdou letenky, jaké jsou možnosti místní dopravy a kam se vydat za nejkrásnějšími fjordy a dalšími přírodními zajímavostmi?

Dovolená v Norsku je tím pravým pro každého milovníka panenské přírody a horské turistiky. Ideální čas pro poznáváni přírodních krás Norska jsou letní měsíce, v zimě je mnoho populárních turistických cílů uzavřeno.

TIP: Kam za historickými památkami nebo uměním? Kulturní nadšenci by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu chrámu Boží moudrosti, pyramidy Louvre nebo největšího hradu na světě. Mnoho zajímavých míst se však najde i u nás. Patří mezi ně například zámek Hrádek u Nechanic, zámek Teplice nebo zámek Šluknov.

Cestování do Norska – autem a trajektem, nebo letecky?

Za krásnou norskou přírodou se lze vydat jak letecky, tak autem a poté trajektem. Každá z těchto variant má pochopitelně svá pro i proti a je na zvážení každého, kterou zvolí. Obecně lze říci, že cestování do Norska autem se vyplatí pouze v případě, kdy se tam člověk chystá strávit více dní. Jedná-li se pouze o kratší dovolenou v Norsku, je určitě smysluplnější a pohodlnější zvolit letadlo.

Před cestou do zahraničí se leckdy vyplatí zařídit cestovní pojištění.

Nejlevnější cestovní pojištění lze sjednat zde >

Cesta do Norska autem a trajektem

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö).

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO, DÁNSKO A ŠVÉDSKO:

 • celková délka trasy je cca 1 400 km
 • z Prahy je nutné se vydat směrem Drážďany–Berlín–Rostock
 • z Rostocku jezdí trajekt do dánského města Gedser, odkud se autem dojede do Kodaně
 • pokračovat lze dalším trajektem nebo přes Öresundský most, který spojuje Kodaň a Malmö
 • z Malmö se poté jede přes města Helsingborg, Halmstad a Göteborg až do Osla

Další možností je vydat se z Prahy do Osla v Norsku přes Německo a celé Dánsko. Délka a časová náročnost cesty je prakticky stejná.

TIP: Co navštívit v Německu? Rozhodně zámek Moritzburg, který je pro české cestovatele velmi dobře dostupný. Nachází se ve stejnojmenné saské vesnici, zhruba 14 km od Drážďan.

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO A DÁNSKO:

 • celková délka trasy je cca 1 375 km
 • z Prahy je nutné se vydat směrem Drážďany–Hannover–Hamburk a poté pokračovat až k hranicím s Dánskem a do přístavu Hirtshals
 • z přístavu Hirtshals jezdí trajekt do norských přístavů Larvik a Kristiansand, odkud se lze dostat až do Osla
 • místo přístavu Hirtshals je možné dojet do přístavu Frederikshavn, odkud jezdí trajekty až do Osla

Cesta do Norska trajektem ze zmíněných přístavů vyjde přibližně na 1 800 až 2 600 Kč (jednosměrná jízdenka pro 2 osoby + osobní automobil).

Ať už se chystáte relaxovat či sportovat, nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění.

Sjednat cestovní pojištění online >

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO A ŠVÉDSKO:

 • celková délka trasy je cca 1 400 km
 • z Prahy se jede směrem Sassnitz, odkud jezdí trajekt do švédského města Ystad
 • z města Ystad se poté pokračuje do Osla

Možností, jak do Norska cestovat autem, je více. Kdo nechce využívat trajekt, může zvolit například trasu Praha–Hamburk, pokračovat do dánského města Kolding a dále přes mosty Storebæltsbroen a Øresundsbron. Cesta je však velmi dlouhá (cca 1 700 km).

TRAJEKTY DO NORSKA:

 • Hirtshals–Larvik
 • Hirtshals–Kristiansand
 • Frederikshavn–Oslo

Spojení trajektem do Norska je zajišťováno společnostmi Color Line, DFDS, Fjordline, FRS Baltic, Polferries, Scandlines a TT Line.

Letenky do Norska

Letecké spojení je rozhodně nejrychlejší a také nejpohodlnější, v současné době je však létání do Norska poměrně problematické. Dříve byly k dispozici přímé lety z Prahy do Osla či Bergenu, které zajišťovala společnost Norwegian. Aktuálně však přímé lety nabízeny nejsou, je tedy třeba počítat minimálně s jedním přestupem.

Norsko nabízí skvělou příležitosti pro organizované zájezdy i dovolenou na vlastní pěst.
Norsko nabízí skvělou příležitosti pro organizované zájezdy i dovolenou na vlastní pěst.

Cena letenek do Norska je ovšem poměrně lákavá a mnohdy začíná již na 3 000 Kč. Pochopitelně záleží, jak dlouho dopředu jsou letenky objednávány, zda se let uskuteční během letní, či naopak zimní sezóny apod. Nejlevnější letenky do Norska je možné snadno vyhledat prostřednictvím různých cestovních vyhledávačů.

Cestování po Norsku autem

Auto je pro cestování po Norsku ideální volbou. Kdo zvolil leteckou dopravu, může si v Norsku auto půjčit. Pronájem vozidla v Norsku je sice poměrně drahá záležitost, nicméně svoboda při cestování, kterou auto poskytuje, za to rozhodně stojí. Vlaky a autobusy jsou v Norsku ostatně také dost drahé, proto je dost dobře možné, že půjčení auta vyjde cenově nastejno.

Půjčovny aut jsou na každém letišti. Existují i další půjčovny, nicméně ty obvykle vyžadují norský řidičský průkaz a nejsou tedy vhodné pro cizince.

Využít lze také zajímavé služby, v rámci níž půjčení auta funguje na principu Airbnb, tedy tak, že místní turistovi půjčí své vlastní vozidlo.

Na závěr je třeba připomenout, že v Norsku je nutné platit mýtné. Se systémem mýtných bran je dobré se seznámit předem. Rovněž není od věci pořídit si kvalitního turistického průvodce po Norsku, který usnadní čas při plánování tras.

Cestování po Norsku místní dopravou

Ti, kteří se na dovolenou v Norsku autem nechystají a vozidlo si nechtějí půjčovat ani na místě, mohou vyžít hromadné dopravy. Je však nutné počítat s velkými vzdálenostmi a dalšími lehce problematickými aspekty.

Pravděpodobně nejpohodlnější je cestování vlakem. Nevýhodou je to, že místní železniční síť není příliš hustá a vlaky nejezdí často. Jízdenky je tedy nutné kupovat dostatečně dopředu, protože v den odjezdu mohou být vyprodané.

Auto je pravděpodobně nejpohodlnějším prostředkem pro cestování norskou přírodou.
Auto je pravděpodobně nejpohodlnějším prostředkem pro cestování norskou přírodou.

Další možností jsou autobusy, nicméně ani v tomto případě není spojení žádná sláva. Mnoho místních proto využívá raději vnitrostátní lety. Objevování norských fjordů se pak pochopitelně neobejde bez cesty trajektem. V turistické sezóně je vhodné objednat lístky na trajekt s dostatečným předstihem, mimo sezónu je stačí koupit v místě odjezdu.

Dovolená v Norsku – zajímavosti a poznávací zájezdy

Komu se nechce absolvovat dovolenou v Norsku na vlastní pěst, může si vybrat z nabídky poznávacích zájezdů a užít si tak opravdový odpočinek. Poznávací zájezdy do Norska nabízí řada společností, stačí tedy jen zvolit ten nejvhodnější. Jednotlivé zájezdy se vzájemně liší cenou, oblastí, kam se cestuje, i nabídkou výletů.

Prakticky vždy se lze těšit na zajímavosti Norska jako jsou ty nejúchvatnější norské fjordy, metropoli Oslo a zajímavé norské přírodní památky.

Nejkrásnější norské fjordy

Právě fjordy jsou tím, co do Norska přivádí většinu turistů. Jedná se o dlouhé a úzké údolí ledovcového původu, které je zatopené mořem, jehož hloubka se pohybuje od 10 metrů do 2 kilometrů. Mezi nejkrásnější norské fjordy patří Geirangerfjord, Nærøyfjord, Hardangerfjord, Sognefjord a Lysefjorden.

Geirangerfjord

Geirangerfjord se nachází na západě Norska v Møre og Romsdal a je turisty vůbec nejvyhledávanějším fjordem. Jeho okolí nabízí skutečně nádherné výhledy na norskou přírodu i zakotvené zaoceánské lodě. Nejkrásnější pohled na fjord je bezesporu z hory Dalsnibba nebo z nedávno rekonstruované vyhlídky, jež se tyčí nad silnicí směrem k trajektu Eidsdal–Linge.

Fjord Geiranger – jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Norska.
Fjord Geiranger – jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Norska.

Nad fjordem vede klikatá cesta, která nese název Cesta orlů. Nabízí dechberoucí výhled nejen na vodní plochu, nýbrž i na strmé skály zdvíhající se od její hladiny, mohutné vodopády a okolní zalesněné kopce. Nejznámější vodopád, který lze pozorovat zblízka během projížďky loďkou, se skládá ze sedmi proudů a nese příznačný název Sedm sester.

Dalšímu z místních vodopádů se říká Nápadník. Jeho tvar připomíná láhev, s čímž souvisí i zajímavá, byť trochu primitivní pověst, která se k vodopádu váže: Nápadník prý tak dlouho koukal na protějších Sedm sester a přemýšlel, jakou z nich by měl pojmout za ženu, až se z toho zbláznil a dal se na pití. To proto ten tvar láhve od vína.

Nærøyfjord

Další vyhledávanou turistickou oblastí je Nærøyfjord, který obklopuje nedotčená norská příroda. Společně s výše zmiňovaným Geirangerfjordem patří mezi nejdelší a nejhlubší na světě. Nachází se v kraji Sogn og Fjordane a jeho šířka je v nejširším místě až 250 metrů. Od roku 2005 je zařazen na seznamu UNESCO.

Hardangerfjord

Hardangerfjord se nachází na západním pobřeží Norska. Je druhý nejdelší v Norsku a třetí nejdelší na světě. Vyděluje se z něj množství menších postranních fjordů a na východní straně se na něj napojuje náhorní plošina Hardangervida, jejíž výška místy přesahuje 1 700 metrů. Uprostřed fjordu se nachází ledovec Folgefonna, který nabízí možnost celoročního lyžování.

Sognefjord

Sognefjord je nejdelším fjordem v Norsku a druhým nejdelším na světě. Jeho délka je 205 kilometrů a hloubka místy až 1 308 metrů, je tedy současně nejhlubším norským fjordem. Skalní stěny v nejvyšším bodě přesahují 1 700 metrů.

Sognefjord – nejdelší norský fjord.
Sognefjord – nejdelší norský fjord.

Ze Sognefjordu se odděluje několik menších fjordů, například Nærøyfjord, Norafjord nebo Aurlandsfjord. Kromě toho, že je fjord obklopen nádhernou přírodou, se v jeho okolí nachází i řada historických památek.

Lysefjord

Fjord Lysefjorden se rozkládá u obce Forsand na jihozápadě Norska a je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Mezi místní turistické atrakce patří skalní kazatelna Preikestolen a hora Kjerag, odkud je na fjord skutečně nezapomenutelný výhled.

Příroda v Norsku – místa, na která rozhodně vyrazit

Fjordy nejsou to jediné, co krásná norská příroda nabízí. Pozornost si zcela jistě zaslouží i další místa, která ve střední Evropě jen tak nenajdeme. Co během dovolené v Norsku rozhodně nevynechat? Za návštěvu stojí především největší ledovec kontinentální Evropy Jostedalsbreen, skalní blok Preikestolen, ostrovy Lofoty, národní park Jotunheimen a hřeben Besseggen .

Ledovec Jostedalsbreen

Jostedalsbreen je největším ledovcem pevnincké Evropy. Čísla, která ho popisují, vyráží dech: 100 kilometrů na délku, až 15 kilometrů na šířku, tloušťka až 600 metrů a 35 splazů, z nichž některé zasahují výšky až do 145 metrů nad mořem. Jostedalsbreen se nachází v kraji Vestland u západního pobřeží jižního Norska.

Skalní blok Preikestolen

Preikestolen je masivní skalní blok, který vyčnívá ze stěny a padá k mořské hladině obklopené 40 kilometrovým fjordem. Vede sem skalní pěšina s mnoha odpočinkovými místy a nádhernými výhledy do okolí. Cesta není nijak zvlášť náročná a zvládne ji prakticky každý, což dokazují velké zástupy turistů.

Ostrovy Lofoty

Lofoty jsou souostroví sestávající ze zhruba 80 ostrovů, které se nachází v kraji Nordland. Celkem se na ostrovech rozkládá šest obcí, v nichž dohromady žije přibližně 24 tisíc obyvatel. Nejvýznamnější ostrovy propojují tunely a silniční mosty.

Na souostroví Lofoty žije přibližně 24 tisíc obyvatel.
Na souostroví Lofoty žije přibližně 24 tisíc obyvatel.

Turisté se sem vydávají drsnou, takřka nedotčenou norskou přírodou. K vidění jsou strmé hory, jež obklopují průzračné vody fjordů, ledovce a další přírodní klenoty. Není divu, že mnozí Lofoty považují za vůbec nejkrásnější oblast Norska. Podobné kouzlo mají snad jen Faerské ostrovy v Atlantiku.

Národní park Jotunheimen (Domov obrů)

Norský národní park Jotunheimen, česky Domov obrů, se nachází ve stejnojmenné horské oblasti. Jeho rozloha je téměř 1 200 čtverečních kilometrů a přes 250 vrcholů je vyšších než 1 900 metrů. Žijí zde jeleni, sobi, losi, rysové a rosomáci. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku.

Za pozornost tu stojí roubený kostelík Lom Stavkirke z 12. století. Stejně jako ostatní dřevěné svatostánky Norska je půvabný a díky hřbitůvku plnému květin, jež ho obklopuje, dýchá kouzelnou atmosférou. Zajímavá je střecha stavby, která je osázená drobnými valounky tvořícími typické dračí ornamenty. Vydat se lze například také k chatě Fannaråkshyta, která je nejvýše položenou horskou chatou v Norsku.

Dříve byl Jotunheimen regionem lovců a rybářů, dnes patří k turistickým lokalitám. Národní park byl vyhlášen roku 1980. Jeho součástí je mimo jiné proslulý hřeben Bessenggen.

Hřeben Besseggen

Hřeben Bessenggen se nachází v pohoří Jotunheimen mezi jezery Gjende a Bessvatnet a představuje vůbec nejpopulárnější trekovou trasu Norska. Sice se dá projít jen tři měsíce v roce, nicméně i tak ji zdolá na 50 tisíc turistů ročně.

Henrik Ibsen o Besseggenu napsal:

Zařezává se na dlouhé míle hranou ostrou jako kosa… a strmé ledovce se vyhýbají propastem a sahají až k jezerům jako zrcadlo, které leží na obou stranách o šestnáct set stop níže.

Besseggen není nikde užší než deset metrů a nebezpečně vypadá jen zdálky. Trasa není tak náročná, jak se na první pohled může zdát, a není se třeba bát ani toho, že by z jezera zčistajasna vyskočila norská verze lochnesky. O tom že je tu bezpečno, ostatně svědčí vysoká návštěvnost.

Po hřebeni Besseggen vede nejvyhledávanější treková trasa v Norsku.
Po hřebeni Besseggen vede nejvyhledávanější treková trasa v Norsku.

Cesta začíná v Gjendesheimu, vede stezkou na nejvyšší bod Veslfjellet (1 743 m), pokračuje klesáním a rovinou Bandet a končí v Memurubu, kde se lze nalodit na trajekt zpátky do Gjendesheimu. Cesta trvá přibližně 6 hodin (bez přestávek).

Spaní v autě a stanování v Norsku

Na Norsku je sympatické to, že je zde povoleno stanovat či spát v autě ve volné přírodě. Jedinou podmínkou je být alespoň 150 metrů od domů a dalších budov a nestrávit na témže místě více než dvě noci. Spaní pod stanem nebo v autě tak může být dobrou příležitostí, jak v jinak poměrně drahé zemi ušetřit.

Spaní takřka kdekoliv ve volné přírodě umožňuje nepsaný zákon Allemansretten, který každému dává právo na bezplatné užívání přírody.

Co navštívitDovolenáZajímavosti