Cestování do Norska – fjordy, dovolená

Evropa

Norsko nabízí ideální příležitost pro poznávací zájezdy i dovolenou na vlastní pěst. Jak se do Norska dostat autem? Kolik stojí letenky, jaké jsou možnosti místní dopravy a kam se vydat za nejkrásnějšími fjordy a dalšími zajímavostmi Norska?

Existuje mnoho důvodů, proč navštívit Norsko. Na návštěvníky tu čekají hory, fjordy, polární záře, kultura Sámů, pozorování velryb a mnoho dalšího. Pokud člověk navštíví Norsko, neopakovatelné zážitky jsou zaručeny.

Dovolená v Norsku je tím pravým pro každého milovníka panenské přírody a horské turistiky. Ideální čas pro poznáváni přírodních krás Norska jsou letní měsíce, neboť v zimě je mnoho populárních turistických cílů uzavřeno. Krásná příroda je například blízko města Bergen.

Na druhou stranu pokud se člověk vydá na sever Norska v období od konce srpna do konce dubna, má dobrou šanci spatřit polární záři. Může vyrazit na projížďku se psím nebo sobím spřežením, na sněžném skútru nebo na plavbu za polární září.

Zajímavostí v Norsku je nepočítaně a jedna dovolená určitě nebude stačit. Co vidět v Norsku? A jaké norské fjordy navštívit?

Proč vyrazit na dovolenou v Norsku?

Norsko má něco přes 5 milionů obyvatel a je jednou ze tří skandinávských zemí. Je hodnoceno jako jedna z nejlepších zemí pro život a má jednu z nejnižších kriminalit na světě na rozdíl od Santiago de Chile.

Většinu návštěvníků Norska láká velkolepá norská příroda. Na jihovýchodě se rozprostírají kopce porostlé lesy, na západě a severu jsou nádherné fjordy a ledovce. Příroda v Norsku je velmi rozmanitá.

Norské řeky a jezera přitahují náruživé rybáře již od 19. století a největší atrakcí je nepochybně lov lososů.

Ovšem není to jen norská příroda, která turisty láká. Jezdí sem i sportovní nadšenci, milovníci historie a kultury.

V Oslo, norském hlavním městě, čeká návštěvníky špičková gastronomická scéna, zábavné čtvrti, mnoho muzeí a atrakcí.

I další norská města jako Bergen (přístav na západě Norska) nebo Stavanger nabízejí nádherné moderní vybavení a zároveň vyzařují tradiční skandinávskou atmosféru s červenými budovami a hornatým pozadím. Sice není Stockholm v Norsku, ale toto město má také své skandinávské kouzlo a může být skvělým cílem dalších cest na sever.

Během dovolené v Norsku lze snadno kombinovat procházky hlubokými lesy s městským životem, jízdou na kole nebo lyžováním v některých z nejlepších norských lyžařských středisek. Dovolená v Norsku zkrátka nadchne každého.

Norsko – příroda

Pokud jde o divokou přírodu, Norsko zaujímá mezi evropskými státy přední příčky. Kombinace norské arktické krajiny, severního Atlantiku a hustých ledových lesů poskytuje prostředí pro celou řadu nádherných zvířat.

Příroda v Norsku je neuvěřitelně rozmanitá. Zejména na odlehlém arktickém souostroví Špicberky, kde lze spatřit jedny z nejúžasnějších přírodních divů na světě. Od ledních medvědů až po papuchalky.

Norové si přírody velmi váží. Milují svou přírodu a jsou na ni hrdí. Život v přírodě je základní součástí norské kultury: na jaře, v létě, na podzim i v zimě tráví čas v horách. V létě chodí na túry od chaty k chatě a v zimě lyžují.

Norové jsou jedním z nejsportovnějších a outdoorových národů na světě. V každém velkém městě je vidět spousta lidí, kteří běhají, chodí do posilovny nebo jezdí na kole. A o víkendu všichni vyrážejí do hor.

Příroda v Norsku může být stejně divoká jako krásná. Jenom pozor na počasí. V horách se může rychle měnit – od jasného slunce po déšť, hustou mlhu a silný vítr. Je proto důležité respektovat přírodu a být opatrný.

TIP: Kam za historickými památkami nebo uměním? Kulturní nadšenci by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu chrámu Boží moudrosti, pyramidy Louvre nebo největšího hradu na světě. Mnoho zajímavých míst se však najde i u nás. Patří mezi ně například zámek Hrádek u Nechanic, zámek Teplice nebo zámek Šluknov.

Norsko – hory

Norsko tvoří především hory a divoká příroda. Skalnaté vrcholy a oblé skalní útvary jsou důležitou součástí národní identity. Norové odedávna využívají hory k trávení volného času. Po celé zemi se lidé o víkendech a svátcích vydávají do hor, aby se nadýchali svěžího a čistého horského vzduchu.

Téměř polovina obyvatel má přístup k soukromé chatě, norsky nazývané hytta. Na horách v Norsku jsou tisíce horských chat s personálem, kterým se říká Fjellstuer, samoobslužných chat a základních chat na přespání.

V mnoha chatách a srubech se podávají jídla z místních zdrojů, která obsahují suroviny jako los, jelen, pstruh nebo sob.

Turistika na horách v Norsku je oblíbenou venkovní aktivitou mnoha Norů. Lze si vybrat z tisíců kilometrů značených tras všech obtížností.

A pokud chce člověk spojit dovolenou ve městě s horskou turistikou, mnoho norských měst nabízí obojí. Bergen, Ålesund, Bodø a Tromsø patří k mnoha městům, která mají snadný přístup do hor.

V zimě hory v Norsku nabízejí možnosti lyžování pro všechny úrovně dovedností. Na jihu Norska se nachází většina nejlepších lyžařských středisek v Norsku. Pokud někdo patří mezi milovníky adrenalinu, hory ve fjordech Norska a na severu Norska jsou ideálním místem pro skialpinismus.

Cestování do Norska – autem a trajektem, nebo letecky?

Do Norska se lze vydat jak letecky, tak autem a poté trajektem. Každá z těchto variant má pochopitelně svá pro i proti a je na zvážení každého, kterou zvolí.

Obecně lze říci, že cestování do Norska autem se vyplatí pouze v případě, kdy se tam člověk chystá strávit více dní. Jedná-li se pouze o kratší dovolenou v Norsku, je určitě smysluplnější a pohodlnější zvolit letadlo.

Před cestou do zahraničí se leckdy vyplatí zařídit cestovní pojištění.
Nejlevnější cestovní pojištění lze sjednat zde >

Cestování do Norska autem a trajektem

Možností cestování do Norska autem je mnoho. Je lepší jet přes mosty v Dánsku nebo zarezervovat trajekt Dánsko – Norsko? Jak se v nabídce zorientovat?

Nejrychlejší cesta autem do Norska vede přes Berlín, Rostock, Kodaň a několik švédských měst. Místo cesty přes Švédsko se lze do Norska přeplavit trajektem z Dánska (trasa Kodaň–Malmö). Co vidět v Kodani při cestě do Norska?

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO, DÁNSKO A ŠVÉDSKO:

  • celková délka trasy je cca 1 400 km
  • z Prahy je nutné se vydat směrem Drážďany–Berlín–Rostock
  • z Rostocku jezdí trajekt do dánského města Gedser, odkud se autem dojede do Kodaně
  • pokračovat lze dalším trajektem nebo přes Öresundský most, který spojuje Kodaň a Malmö
  • z Malmö se poté jede přes města Helsingborg, Halmstad a Göteborg až do Osla

Další možností je vydat se z Prahy do Osla v Norsku přes Německo a celé Dánsko. Délka a časová náročnost cesty je prakticky stejná.

TIP: Co navštívit v Německu? Rozhodně zámek Moritzburg, který je pro české cestovatele velmi dobře dostupný. Nachází se ve stejnojmenné saské vesnici, zhruba 14 km od Drážďan.

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO A DÁNSKO (TRAJEKT DÁNSKO – NORSKO):

  • celková délka trasy je cca 1 375 km
  • z Prahy je nutné se vydat směrem Drážďany–Hannover–Hamburk a poté pokračovat až k hranicím s Dánskem a do přístavu Hirtshals
  • z přístavu Hirtshals jezdí trajekt do norských přístavů Larvik a Kristiansand, odkud se lze dostat až do Osla
  • místo přístavu Hirtshals je možné dojet do přístavu Frederikshavn, odkud jezdí trajekty až do Osla

Cesta do Norska trajektem ze zmíněných přístavů vyjde přibližně na 1 800 až 2 600 Kč (jednosměrná jízdenka pro 2 osoby + osobní automobil).

Nejčastěji využívaná trasa trajektu Dánsko – Norsko je Hirtshals – Kristiansand, ovšem lze jet i do Larviku, Laugesundu nebo dokonce i do Stavangeru nebo Bergenu, přístavu na západě Norska. To už se však dost prodraží.

Ať už se chystáte relaxovat či sportovat, nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění.
Sjednat cestovní pojištění online >

TRASA PRAHA–OSLO PŘES NĚMECKO A ŠVÉDSKO:

  • celková délka trasy je cca 1 400 km
  • z Prahy se jede směrem Sassnitz, odkud jezdí trajekt do švédského města Ystad
  • z města Ystad se poté pokračuje do Osla

Kdo nechce využívat trajekt, může zvolit například trasu Praha–Hamburk, pokračovat do dánského města Kolding a dále přes mosty Storebæltsbroen a Øresundsbron. Cesta je však velmi dlouhá (cca 1 700 km).

TRAJEKTY DO NORSKA:

  • Hirtshals–Larvik
  • Hirtshals–Kristiansand
  • Frederikshavn–Oslo

Spojení trajektem do Norska je zajišťováno společnostmi Color Line, DFDS, Fjordline, FRS Baltic, Polferries, Scandlines a TT Line.

Letenky do Norska

Letecké spojení je rozhodně nejrychlejší a také nejpohodlnější. V Norsku je 49 mezinárodních letišť. Přímé lety z Prahy do Osla zajišťuje společnost Norwegian. Let trvá 2 hodiny.

Cenu letenek do Norska není snadné určit. Záleží na tom, kam chce člověk letět. Průměrné ceny letenek do Norska z Prahy jsou rozmezí mezi 2 500 až 6 000 Kč. V případě nejsevernějších letišť je cena letenek do Norska ještě vyšší. To stejné platí i u ostatních severských měst jako je dánské město Billund.

Nejlevněji se letenky seženou na období s nízkou poptávkou, což je zima. Naopak v létě ceny strmě rostou a letenky do Norska se vyplatí kupovat s větším předstihem.

Norsko nabízí skvělou příležitosti pro organizované zájezdy i dovolenou na vlastní pěst.

Cestování po Norsku autem

Auto je pro cestování po Norsku ideální volbou. Kdo zvolil leteckou dopravu, může si v Norsku auto půjčit. Pronájem vozidla v Norsku je sice poměrně drahá záležitost, nicméně svoboda při cestování, kterou auto poskytuje, za to rozhodně stojí.

Půjčovny aut jsou na každém letišti. Existují i další půjčovny, nicméně ty obvykle vyžadují norský řidičský průkaz a nejsou tedy vhodné pro cizince.

Využít lze také zajímavé služby, v rámci níž půjčení auta funguje na principu Airbnb, tedy tak, že místní turistovi půjčí své vlastní vozidlo.

Na závěr je třeba připomenout, že v Norsku je nutné platit mýtné. Se systémem mýtných bran je dobré se seznámit předem. Rovněž není od věci pořídit si kvalitního turistického průvodce po Norsku, který usnadní čas při plánování tras.

Cestování po Norsku místní dopravou

Ti, kteří se na dovolenou v Norsku autem nechystají a vozidlo si nechtějí půjčovat ani na místě, mohou vyžít hromadné dopravy. Je však nutné počítat s velkými vzdálenostmi a dalšími lehce problematickými aspekty.

Pravděpodobně nejpohodlnější je cestování vlakem. Nevýhodou je to, že místní železniční síť není příliš hustá a vlaky nejezdí často. Jízdenky je tedy nutné kupovat dostatečně dopředu, protože v den odjezdu mohou být vyprodané.

Další možností jsou autobusy, nicméně ani v tomto případě není spojení žádná sláva. Mnoho místních proto využívá raději vnitrostátní lety.

Objevování norských fjordů se pak pochopitelně neobejde bez cesty trajektem. V turistické sezóně je vhodné objednat lístky na trajekt s dostatečným předstihem, mimo sezónu je stačí koupit v místě odjezdu.

Auto je pravděpodobně nejpohodlnějším prostředkem pro cestování norskou přírodou.
Auto je pravděpodobně nejpohodlnějším prostředkem pro cestování norskou přírodou.

Co jsou to fjordy?

Norsko je zemí fjordů. Po celém pobřeží Norska je více než tisíc fjordů. Většina těch nejkrásnějších fjordů, co se objevují na pohlednicích – např. Nærøyfjord, Sognefjord, Lysefjord, Geirangerfjord – se nachází na západním pobřeží.

Každý, kdo do Norska jede, musí alespoň nějaký fjord vidět. Co jsou to fjordy? A kde jsou fjordy?

Fjord je dlouhá, hluboká a úzká vodní plocha, která sahá daleko do vnitrozemí. Fjordy se často nacházejí v údolí ve tvaru písmene U se strmými skalními stěnami na obou stranách. Fjordy lze obdivovat především v Norsku, Chile, na Novém Zélandu, v Kanadě, Grónsku a v americkém státě Aljaška.

Otvor směrem k moři se nazývá ústí fjordu a je často mělký. Vnitřní část fjordu se nazývá mořské dno a může být hluboká až tisíce metrů. Pokud je geologický útvar širší než dlouhý, nejedná se o fjord. Pak se jedná o záliv nebo zátoku.

Fjordy byly vytvořeny obřími ledovcovými jazyky, které během několika dob ledových utvářely zdejší krajinu.

Fjord je jedním z mála norských slov, která se stala mezinárodními. Zejména v angličtině, kde se přímo používá. Fjord v základním významu „kudy se projíždí“ má stejný původ jako slovo „jízdné“ (cestovat).

TIP: Milovníci přírodních krás ocení i nejznámější Niagarské vodopády, které se nachází na řece Niagara na hranicích Ameriky a Kanady.

Nejkrásnější norské fjordy

Norské fjordy jsou symbolem Norska a pravděpodobně nejoblíbenější atrakcí. Ikonická modrá jezera jsou na každé fotce a pohlednici. Fjordy v Norsku jsou poměrně snadno dostupné a lze je prozkoumávat jak na vlastní pěst, tak s průvodcem.

Po celé ploše norských fjordů jsou rozptýlené malé vesnice a četné stezky pro procházky po ledovcích i horské túry. Mezi nejkrásnější norské fjordy patří Geirangerfjord, Nærøyfjord, Hardangerfjord, Sognefjord a Lysefjorden.

Geirangerfjord

Geirangerfjord se nachází na západě Norska v Møre og Romsdal a je turisty vůbec nejvyhledávanějším fjordem. Jeho okolí nabízí skutečně nádherné výhledy na norskou přírodu i zakotvené zaoceánské lodě. Nejkrásnější pohled na fjord je bezesporu z hory Dalsnibba nebo z nedávno rekonstruované vyhlídky, jež se tyčí nad silnicí směrem k trajektu Eidsdal–Linge.

Fjord Geiranger – jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Norska.
Fjord Geiranger – jeden z nejoblíbenějších turistických cílů Norska.

Nad fjordem vede klikatá cesta, která nese název Cesta orlů. Nabízí dechberoucí výhled nejen na vodní plochu, nýbrž i na strmé skály zdvíhající se od její hladiny, mohutné vodopády a okolní zalesněné kopce. Nejznámější vodopád, který lze pozorovat zblízka během projížďky loďkou, se skládá ze sedmi proudů a nese příznačný název Sedm sester.

Dalšímu z místních vodopádů se říká Nápadník. Jeho tvar připomíná láhev, s čímž souvisí i zajímavá, byť trochu primitivní pověst, která se k vodopádu váže: Nápadník prý tak dlouho koukal na protějších Sedm sester a přemýšlel, jakou z nich by měl pojmout za ženu, až se z toho zbláznil a dal se na pití. To proto ten tvar láhve od vína.

Nærøyfjord

Další vyhledávanou turistickou oblastí je Nærøyfjord, který obklopuje nedotčená norská příroda. Společně s výše zmiňovaným Geirangerfjordem patří mezi nejdelší a nejhlubší na světě. Nachází se v kraji Sogn og Fjordane a jeho šířka je v nejširším místě až 250 metrů. Od roku 2005 je zařazen na seznamu UNESCO.

Hardangerfjord

Hardangerfjord se nachází na západním pobřeží Norska. Je druhý nejdelší v Norsku a třetí nejdelší na světě. Vyděluje se z něj množství menších postranních fjordů a na východní straně se na něj napojuje náhorní plošina Hardangervida, jejíž výška místy přesahuje 1 700 metrů. Uprostřed fjordu se nachází ledovec Folgefonna, který nabízí možnost celoročního lyžování.

Sognefjord

Sognefjord je nejdelším fjordem v Norsku a druhým nejdelším na světě. Jeho délka je 205 kilometrů a hloubka místy až 1 308 metrů, je tedy současně nejhlubším norským fjordem. Skalní stěny v nejvyšším bodě přesahují 1 700 metrů.

Sognefjord – nejdelší norský fjord.
Sognefjord – nejdelší norský fjord.

Ze Sognefjordu se odděluje několik menších fjordů, například Nærøyfjord, Norafjord nebo Aurlandsfjord. Kromě toho, že je fjord obklopen nádhernou přírodou, se v jeho okolí nachází i řada historických památek.

Lysefjord

Fjord Lysefjorden se rozkládá u obce Forsand na jihozápadě Norska a je oblíbeným cílem turistů z celého světa. Mezi místní turistické atrakce patří skalní kazatelna Preikestolen a hora Kjerag, odkud je na fjord skutečně nezapomenutelný výhled.

Co vidět v Norsku – zajímavosti Norska

Fjordy nejsou to jediné, co krásná norská příroda nabízí. Pozornost si zcela jistě zaslouží i další zajímavá místa Norska, která člověk v Evropě jen tak nenajde. Co během dovolené navštívit v Norsku?

Za návštěvu stojí především největší ledovec kontinentální Evropy Jostedalsbreen, skalní blok Preikestolen, ostrovy Lofoty, národní park Jotunheimen a hřeben Besseggen.

Outdoorová dobrodružství čekají také v ráji lyžařů, cyklistů a pěších turistů v Narviku a méně známým klenotem je Helgeland o něco jižněji. Zajímavostí Norska je i Pobřežní cesta mezi Trøndelagem a Bodø, která byla vyhlášena jednou z nejhezčích cest na světě. V této části leží město Trondheim, jež se nachází uprostřed hluboké fjordu.

Více navštěvovaným se stává město Reine, které je perlou Lofot. Turisté z tohoto místa sdílejí fotografie prostřednictvím Instagramu, které se velmi rychlé sdílí dál, a tak se zvyšuje o městě Reine povědomí.

Samostatnou kapitolou jsou Špicberky (Svalbard). Tato návštěva asi nebude pro každého, ovšem rozhodně stojí za to. Špicberky leží uprostřed Severního ledového oceánu, na půli cesty mezi Norskem a severním pólem.

Je možné tu vyzkoušet jízdu se psím spřežením, vydat se do ledové jeskyně, zúčastnit se safari na sněžných skútrech nebo se vydejte na lov polární záře.

Kromě několika tisíc ledních medvědů žije na ostrovech asi 3 000 lidí. Hlavní město Longyearbyen je pestrá mini metropole, která nabízí širokou škálu kulturního vyžití a kvalitní místa k jídlu a pití.

Jaká jsou další konkrétní zajímavá místa Norska?

Ledovec Jostedalsbreen

Jostedalsbreen je největším ledovcem pevnincké Evropy. Čísla, která ho popisují, vyráží dech: 100 kilometrů na délku, až 15 kilometrů na šířku, tloušťka až 600 metrů a 35 splazů, z nichž některé zasahují výšky až do 145 metrů nad mořem. Jostedalsbreen se nachází v kraji Vestland u západního pobřeží jižního Norska.

Skalní blok Preikestolen

Preikestolen je masivní skalní blok, který vyčnívá ze stěny a padá k mořské hladině obklopené 40 kilometrovým fjordem. Vede sem skalní pěšina s mnoha odpočinkovými místy a nádhernými výhledy do okolí. Cesta není nijak zvlášť náročná a zvládne ji prakticky každý, což dokazují velké zástupy turistů.

Ostrovy Lofoty

Lofoty jsou souostroví sestávající ze zhruba 80 ostrovů, které se nachází v kraji Nordland. Celkem se na ostrovech rozkládá šest obcí, v nichž dohromady žije přibližně 24 tisíc obyvatel. Nejvýznamnější ostrovy propojují tunely a silniční mosty.

Na souostroví Lofoty žije přibližně 24 tisíc obyvatel.
Na souostroví Lofoty žije přibližně 24 tisíc obyvatel.

Turisté se sem vydávají drsnou, takřka nedotčenou norskou přírodou. K vidění jsou strmé hory, jež obklopují průzračné vody fjordů, ledovce a další přírodní klenoty. Není divu, že mnozí Lofoty považují za vůbec nejkrásnější oblast Norska. Podobné kouzlo mají snad jen Faerské ostrovy v Atlantiku.

Národní park Jotunheimen (Domov obrů)

Norský národní park Jotunheimen, česky Domov obrů, se nachází ve stejnojmenné horské oblasti. Jeho rozloha je téměř 1 200 čtverečních kilometrů a přes 250 vrcholů je vyšších než 1 900 metrů. Žijí zde jeleni, sobi, losi, rysové a rosomáci. Jedná se o jednu z nejoblíbenějších turistických oblastí v Norsku.

Za pozornost tu stojí roubený kostelík Lom Stavkirke z 12. století. Stejně jako ostatní dřevěné svatostánky Norska je půvabný a díky hřbitůvku plnému květin, jež ho obklopuje, dýchá kouzelnou atmosférou. Zajímavá je střecha stavby, která je osázená drobnými valounky tvořícími typické dračí ornamenty. Vydat se lze například také k chatě Fannaråkshyta, která je nejvýše položenou horskou chatou v Norsku.

TIP: Jedny z nejkrásnějších národních parků se nachází v Kanadě. Především národní park Banff a Yoho stojí rozhodně za návštěvu.

Dříve byl Jotunheimen regionem lovců a rybářů, dnes patří k turistickým lokalitám. Národní park byl vyhlášen roku 1980. Jeho součástí je mimo jiné proslulý hřeben Bessenggen.

Hřeben Besseggen

Hřeben Bessenggen se nachází v pohoří Jotunheimen mezi jezery Gjende a Bessvatnet a představuje vůbec nejpopulárnější trekovou trasu Norska. Sice se dá projít jen tři měsíce v roce, nicméně i tak ji zdolá na 50 tisíc turistů ročně.

Henrik Ibsen o Besseggenu napsal:

Zařezává se na dlouhé míle hranou ostrou jako kosa… a strmé ledovce se vyhýbají propastem a sahají až k jezerům jako zrcadlo, které leží na obou stranách o šestnáct set stop níže.

Besseggen není nikde užší než deset metrů a nebezpečně vypadá jen zdálky. Trasa není tak náročná, jak se na první pohled může zdát, a není se třeba bát ani toho, že by z jezera zčistajasna vyskočila norská verze lochnesky. O tom že je tu bezpečno, ostatně svědčí vysoká návštěvnost.

Po hřebeni Besseggen vede nejvyhledávanější treková trasa v Norsku.
Po hřebeni Besseggen vede nejvyhledávanější treková trasa v Norsku.

Cesta začíná v Gjendesheimu, vede stezkou na nejvyšší bod Veslfjellet (1 743 m), pokračuje klesáním a rovinou Bandet a končí v Memurubu, kde se lze nalodit na trajekt zpátky do Gjendesheimu. Cesta trvá přibližně 6 hodin (bez přestávek).

Norsko – zvířata

Dva nejsnáze pozorovatelné druhy zvířat v Norsku jsou losi a sobi. Přestože si Norové pochutnávají na losích hamburgerech, losi jsou stále běžní v jižních a středních oblastech, zatímco sobi jsou k vidění častěji na severu.

Ačkoli se losům v Norsku říká „Elg“, jedná se o jiný druh losa, než je americký los. Jsou to největší suchozemská zvířata, která se v Norsku vyskytují. Jejich paroží může dosahovat až 1,5 metru a výška ramen dosahuje ohromujících 2,3 metru.

Sobi byli domestikováni původními obyvateli Sámů. Ve volné přírodě je člověk může vidět na Špicberkách nebo v národních parcích Hardangervidda, Reinheimen, Femundsmarka a Rondane.

Dalším zvířetem Norska je rys euroasijský. Divoká, avšak přítulně vyhlížející šelma. Tyto kočkovité šelmy lze spatřit v některých odlehlejších norských národních parcích, včetně Reisy.

V letních měsících se vody severního Atlantiku hemží velrybami. Z majestátních tvorů, kteří hlídkují v norských vodách, se člověk pravděpodobně setká alespoň s jedním z plejtváků, kosatek, keporkaků a vorvaňů. Pozorování tuleňů je téměř zaručeno.

Kdo chce poznat nezkrotnou polární přírodu, měl by zkusit cestu se spřežením psů husky. Může jít o půldenní vyjížďku i několikadenní expedici.

Stejně tak se může vydat na cestu se sobím spřežením či na sněžném skútru. Mrazivě krásná je divočina na souostroví Špicberky. Tady lze pozorovat lední medvědy, mrože nebo polární lišky. Ta je však sněhově bílá, takže je v zimních měsících poměrně obtížné jí spatřit.

Zvířat v Norsku je mnoho a vydalo by to na samostatný článek. Jmenovat lze např. ještě papuchalky, chaluhy, chocholouše, orli bělohlavé nebo kočkodany.

Spaní v autě a stanování v Norsku

Na Norsku je sympatické to, že je zde povoleno stanovat či spát v autě ve volné přírodě. Jedinou podmínkou je být alespoň 150 metrů od domů a dalších budov a nestrávit na témže místě více než dvě noci. Spaní pod stanem nebo v autě tak může být dobrou příležitostí, jak v jinak poměrně drahé zemi ušetřit.

Spaní takřka kdekoliv ve volné přírodě umožňuje nepsaný zákon Allemansretten, který každému dává právo na bezplatné užívání přírody. Počasí však může být ošemetné, proto se vyplatí být připraven předem a zjistit, jak vybrat stan, který bude kvalitní a bude odpovídat potřebám v drsnějších podmínkách.

Norsko – čas

Cestovatelé z Evropy nebudou mít s časem v Norsku problém. Čas v Norsku je totiž stejný jako u nás v Česku. Mezi Prahou a Oslem není žádný časový posun.

Co navštívitDovolenáZajímavosti