Göteborg, Švédsko – památky, co navštívit, informace

Evropa
goteborg

Göteborg je městem ve Švédsku, které se však svým charakterem velmi liší od svého vzdáleného bratra Stockholmu. Obyvatelé Göteborgu jsou na své město nesmírně hrdí a mezi Stockholmem na severu a jeho jižním protějškem často panuje intenzivní rivalita. Co vidět v Göteborgu za švédské památky?

Göteborg je historicky jedním z nejdůležitějších obchodních center regionu a jeho přístav je dodnes velmi aktivní. Ještě dnes je zde možné spatřit velkou obchodní lodní dopravu, která se po kanálu pohybuje směrem k největšímu švédskému jezeru Värnern.

I když je hlavní město Švédska – Stockholm zřejmým výchozím místem po příletu na hlavní letiště Arlanda, Göteborg stejně jako např. město Visby na ostrově Gotland, stojí také za návštěvu, protože nabízí mnoho švédských památek a přírody. Druhé největší švédské město je od Stockholmu vzdáleno pouhé tři hodiny jízdy vlakem a jako ekologická cestovní destinace udělalo obrovský pokrok.

Podnebí je mírnější a celkově působí Göteborg evropštěji než hlavní město Švédska, které je vzdálené asi 467 kilometrů na severovýchod. Uvědomíme-li si, že dánský Frederikshavn je vzdálen pouhé tři a půl hodiny plavby trajektem, není to nijak překvapivé.

Göteborg a západní pobřeží Švédska se v posledních letech staly vyhledávaným místem pro gurmány. Prvotřídní mořské plody, oceňované restaurace a nádherné pobřeží lákají stále více zahraničních návštěvníků. Další skvělou destinací pro gurmány může být i Dánsko.

Ubytování – Göteborg

Göteborg, překrásné švédské město plné historie a moderního šarmu, nabízí pestré možnosti ubytování pro každého návštěvníka. Lze zde nalézt špičková ubytování, která zaručují pohodlný pobyt všem cestujícím, a to bez ohledu na rozpočet.

Hotel Pigalle

  • Tento hotel vyniká nejen svým luxusním designem, ale také výjimečnou atmosférou, která z něj činí jedinečné místo pro ubytování.

Scandic Göteborg Central

  • Strategicky umístěný v centru města, tento hotel nabízí pohodlné ubytování spojené s moderním designem a vřelým přístupem personálu.

Radisson Scandinavia

  • S prvotřídním vybavením a špičkovým servisem je tento hotel ideální volbou pro náročné cestovatele, kteří ocení komfort a eleganci.

Hotell Liseberg Heden

  • Nacházející se nedaleko od zábavního parku Liseberg, tento hotel kombinuje klidnou atmosféru s výhodnou polohou pro objevování města.

Linna C Platsens Hotell & Vandrarhem

  • S klasickým švédským stylem a přátelským prostředím poskytuje tento hotel útulné a cenově dostupné ubytování v centru Göteborgu.

Göteborgská ubytovací nabídka na uspokojí každého návštěvníka, ať už hledá luxus, pohodlí nebo příjemnou atmosféru během svého pobytu ve švédském přístavním městě.

Co navštívit v Göteborgu?

Göteborg je podceňovanou turistickou destinací, pokud jde o návštěvu Švédska, protože většina návštěvníků si vybírá větší město Stockholm kvůli švédským památkám, nebo si užívá švédské přírody na severu. Nicméně Göteborg jako město má své kouzlo, které nelze ignorovat. Ať už člověk hledá skvělá muzea, krásnou přírodu, dobré jídlo nebo „autentický švédský zážitek“, měl by vyrazit právě do Göteborgu.

V Göteborgu se dá dělat tolik věcí, že je skutečně těžké vypíchnout pár nejlepších. Níže je vypsaný seznam základních památek a míst, co vidět v Göteborgu. Co navštívit v Göteborgu?

Botanická zahrada a zahradní spolek

Botanická zahrada je skvělou atrakcí, co navštívit v Göteborgu. Tato oáza klidu byla založena v roce 1916 a je jednou z největších botanických zahrad v Evropě. Nachází se zde přibližně 16 000 různých druhů rostlin, včetně některých mimořádně vzácných exemplářů. Rozhodně je to nádherné místo, co navštívit v Göteborgu.

K nejzajímavějším místům patří japonská zahrada, barevné údolí rododendronů a skalka zalitá uklidňujícími zvuky vodopádu. Ve sklenících se daří orchidejím a dalším druhům exotických rostlin. Návštěvník si zde dokonce může prohlédnout vzácný strom z Velikonočního ostrova, který ve volné přírodě vyhynul.

Botanická zahrada Göteborgu je obzvlášť krásná na jaře a v létě, kdy se na stromech shlukují barevné květy.

Další možností, kde pozorovat nádherné květiny je göteborský zahradní spolek, který se nachází v centru města a je jedním z nejkrásněji zachovaných parků 19. století v Evropě. Člověk se zde může procházet mezi zvlněnými trávníky, exotickými rostlinami a historickými budovami, z nichž mnohé pocházejí z doby založení parku v roce 1842.

Lesní zahrady a nádherná sbírka růží jsou pastvou pro každé oko,. Nádherný palác ze skla a litiny v centru parku byl inspirován slavným Křišťálovým palácem v Londýně a od roku 1878 je oblíbenou atrakcí.

Pro děti je zde úžasné dětské hřiště s houpačkami, skluzavkami a tajnými cestičkami k prozkoumání. V areálu se nacházejí restaurace a kavárny a po celý rok se zde konají koncerty a představení.

goteborg-botanicka-zahrada
Nádherně kvetoucí květiny i stromy se dají spatřit i v Göteborgu.

Muzeum umění

V odpovědi na otázku, co navštívit v Göteboru, by nemělo chybět muzeum umění, které má vlastní sbírku děl. Ta je považována za jednu z nejlepších v severní Evropě. Sbírka zahrnuje umělecká díla od 15. století až po současná díla, se zvláštním důrazem na severské umění.

Mezi umělce, kteří jsou zde zastoupeni, patří Carl Larsson, Edvard Munch, Anders Zorn, Picasso, Chagall, Monet, Rembrandt a mnoho dalších.

V muzeu se konají také dočasné výstavy, rodinné aktivity, přednášky, workshopy a komentované prohlídky. V budově se samozřejmě nachází i obchod a kavárna.

Vrcholem je každoroční výstava vítězů Hasselblad Award. Hned vedle muzea se navíc nachází městské divadlo a koncertní sál.

Z muzea si člověk odnese jedinečný umělecký zážitek.

Haga

Haga se nachází v západní části města a je jednou z nejstarších čtvrtí, která rozhodně nesmí chybět na seznamu míst, co vidět v Göteborgu. Její vznik se datuje do poloviny 17. století. Haga je síť dlážděných ulic lemovaných cihlovými sklady a uniformními domy z 19. století s dřevěnými fasádami.

Půvabné budovy měly být v 70. letech 20. století zbourány, ale obyvatelé Göteborgu se spojili, aby zachovali ráz švédských památek.

Dnes to tak sice nevypadá, ale tato roztomilá čtvrť jihozápadně od centra bývala chudinskou čtvrtí s chlípnou pověstí. Nyní je nejmódnější čtvrtí města s mnoha švédskými památkami a nechybí v ní ani kavárny, lahůdkářství, nezávislé obchody a restaurace za rozumné ceny.

Haga je opravdu krásnou čtvrtí na procházky.

Kronan

Kousek od historické čtvrti Haga, po strmých schodech, se nachází pevnost Kronan, která nabízí pohled do historie i nádherný výhled na město se švédskými památkami. Pevnost byla dokončena v roce 1697 a byla postavena na obranu proti domnělým hrozbám dánských útoků z jihu. Göteborg však nikdy nebyl takto napaden, takže pevnost nikdy nebyla využita k vojenským účelům.

Budova sloužila jako vězení, v 19. století jako soukromá rezidence a ve 20. století jako vojenské muzeum. Dnes se v areálu nachází restaurace a konferenční centrum. Ve starých vojenských kasárnách přiléhajících k věži je letní kavárna, kde se podávají domácí koláče, zákusky a zmrzlina.

Pevnost Kronan je skvělým cílem, co navštívit v Göteborgu.

Göteborgs skärgård

Turisté nemusí cestovat daleko od města, aby našli půvabné vesničky, nádherné scenérie švédské přírody a nedotčené pláže. Souostroví Göteborgs skärgård láká turisty na safari s tuleni, lovení mořských živočichů a výlety lodí. Nejlepší ze všeho je, že pravidelné trajektové spoje jezdí skvěle a pravidelně.

Jižní ostrovy, na které se člověk dostane z trajektového přístavu Saltholmen, zůstávají zónou bez aut a jsou tak ideálním cílem pro cyklisty a pěší turisty, kteří chtějí poznat krásy švédské přírody.

Ostrov Styrsö se čtyřmi malebnými vesničkami a asi 1400 obyvateli je skutečnou lahůdkou. Nejstarší vesnice Byn, což doslova znamená vesnice, pochází z roku 1752. Turisté zde najdou poštu, kavárny, obchody, penzion a restauraci a také spoustu míst k rybaření a koupání.

Ostrůvky jsou opravdu malebné jako z pohádky.

Doprava v Göteborgu

Autobusy, tramvaje, vlaky a lodě – hromadná doprava v Göteborg se pyšní skvělou sítí. Přestože v Göteborgu jezdí taxíky včetně Uberu, většina lidí se při cestování drží veřejné dopravy. To je důkazem, že je tak spolehlivá a pohodlná. Takže se rozhodně bude hodit i turistům.

Veřejnou dopravu v Göteborgu – od autobusů až po lodě – provozuje společnost Västtrafik. Na náměstí před hlavním vchodem do hlavního nádraží a v Brunnsparken jsou k dispozici zvláštní pokladny Västtrafik. Kromě nákupu jízdenek a dobíjení cestovních karet jsou to užitečná místa, která může člověk navštívit, pokud má jakékoli dotazy týkající se cestování. Jinak lze jízdenky zakoupit v různých obchodech v Göteborgu.

V tramvajích jsou k dispozici automaty na jízdenky, které však nejsou v každém voze. Tyto automaty přijímají pouze platby kartou a za jednu jízdu člověk zaplatí přibližně o 25 % více, takže pokud člověk používá veřejnou dopravu pravidelně, může se mu to pěkně prodražit, proto se vyplatí kupovat si jízdenky předem.

Na říčních lodích, které se ve městě plaví přes řeku Göta Älv, může cestující zaplatit obsluze na palubě, která ale přijímá pouze platby kartou, nikoliv v hotovosti.

Naopak na lodích vyplouvajících na jižní souostroví (buď ze Saltholmenu, nebo ze Stenpirenu) může člověk platit i hotově, nebo samozřejmě zase kartou obsluze na palubě.

Co se týče autobusů, tam není možné platit na palubě. Než člověk nastoupí, nesmí si zapomenout vyřídit jízdenku! Tím že řidič nebere platby, se docílí toho že hromadná doprava v Göteborgu jezdí na čas a nemá velká zpoždění.

Houkající městské tramvaje jsou jedním z největších půvabů města.

Počasí Göteborg

V Göteborgu jsou příjemná léta s částečnou oblačností a dlouhé zimy, které jsou velmi chladné, zasněžené, větrné a většinou zamračené. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -3 °C do 20 °C a jen zřídkakdy je nižší než -11 °C nebo naopak vyšší než 26 °C.

Kromě počasí v Göteborgu je dobré také sledovat délku dnů, protože se v průběhu roku velice liší.

Jak ukazuje obrázek, jaro v Göteborgu je také nádherné.

Nejlepší roční období pro návštěvu Göteborgu je od konce června do poloviny srpna, protože to je počasí v Göteborgu nejlepší. Ale i v tomto období je dobré podívat se před odchodem na výlet na předpověď počasí v Göteborgu, aby člověk zbytečně nezmokl.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti