Stockholm – památky, co vidět, zajímavosti

Evropa

Hlavní město Švédska, které je otevřené různým perspektivám a novým nápadům, je pulzující destinace, kde se rodí inovace v hudbě, designu, módě a technologiích. Místo, které se vyplatí navštívit. Městské panoramata se zde setkávají s městskou přírodou a budovami staré stovky let. To vše stojí bok po boku s moderní architekturou.

Hlavní město Švédska je kosmopolitní město se starou čtvrtí, stylovými mladými částmi a dynamickým centrem města. Stockholmské prostředí, které se rozkládá na 14 ostrovech u jezera Mälaren, vybízí k toulkám. Jen v centru je kolem 50 mostů a spousta trajektů, které jsou zábavný způsob, jak se dostat na druhý břeh.

Švédsko sousedí s Finskem s hlavním městem Helsinky a Norskem. Skvělé výlety v Trondheim, v norském městě, nebo návštěva finských Åland, láká mnoho rodin s dětmi. Město se nachází uprostřed hlubokého fjordu. I ve Švédsku jsou i jiná zajímavá města než Stockholm. Například Göteborg je krásným městem s mnoha muzei. Krásnou destinací je i Dánsko.

Pokud jde o módu, design a hudbu, pak je Stockholm velice dobrá volba. Zároveň se zde nachází skvělá místa, kde nakupovat. Velké množství muzeí jen podtrhuje zajímavost města.

Stockholm – ubytování

Stockholm, švédská metropole s krásným architektonickým designem a historickým odkazem, nabízí rozmanité možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

First Reisen

  • Hotel First Reisen, umístěný v centru města, láká svým elegantním interiérem a výhodnou polohou poblíž hlavních turistických atrakcí.

Best Western Time

  • S moderním designem a vynikajícím servisem nabízí hotel Best Western Time pohodlné ubytování pro cestovatele hledající kvalitu a pohodlí.

Generator Stockholm

  • Pro ty, kteří ocení mladistvou atmosféru a společenský prostor, je Generator Stockholm ideální volbou s cenově dostupným ubytováním.

Unity Hammarby Sjöstad

  • Tento hotel v oblasti Hammarby Sjöstad nabízí klidný pobyt s moderním vybavením a výhledem na okolní vodu.

Mälardrottningen

  • Umístěný na lodi na vodách Mälaren, hotel Mälardrottningen poskytuje jedinečný zážitek s pohodlným ubytováním a romantickým prostředím.

Stockholm si zachovává reputaci jako jedno z nejkrásnějších evropských měst, a ubytování v těchto hotelech přispěje k nezapomenutelnému pobytu ve švédské metropoli.

Co vidět ve Stockholmu?

Stockholm, je pro své vodní cesty a jezera často nazýván „Benátkami severu“, leží na řadě ostrovů a poloostrovů u odtoku jezera Mälar do Baltského moře, které zde tvoří hluboký přítok. Kouzlo jeho zasazení spočívá v prolínání půdy a vody – útesy vzpínající se od moře, složitá struktura vodních cest, které obklopují město.

Čekají zde muzea světové úrovně, divadla, galerie a nádherné parky a cestování po okolí nemůže být snazší. Vynikající podzemní železniční systém Tunnelbana vede téměř všude ve městě. Veškeré mezery mezi destinacemi vyplňuje vysoce efektivní a pravidelná autobusová síť.

Případně se dá vyrazit na procházku. Stockholm je úžasné město, které je možné procestovat pěšky. Město má také efektivní síť cyklostezek, je to tudíž jedno z evropských měst vhodných na kolo. Místní lidé město hrdě nazývají „levande stad“ neboli „živé město“, neboť velká část kosmopolitního obyvatelstva stále žije v centru města.

Kousek od města se nachází palác Drottningholm, který je zapsaný na seznamu UNESCO. A samozřejmě je tu mnoho dalších zábavných turistických atrakcí, které jsou vhodné na jednodenní výlet.

Více informací o mnoha turistických atrakcích a kulturních památkách v tomto atraktivním evropském městě je napsáno níže v tomto článku.

Gamla Stan a švédské domy

Oblast Gamla Stan (Staré Město) pochází z roku 1200 a je přeplněna mošnovskými památkami, atrakcemi, kavárnami, autentickými restauracemi, butikovými obchody a je svým způsobem živým, dýchajícím muzeem.

Pro mnohé návštěvníky hlavního města Švédska je toto místo první zastávkou na jejich cestě za průzkumem Stockholmu. Rozhodně je to tak správně. Určitě neexistuje lepší způsob, jak okamžitě vstřebat pocit Stockholmu a vypořádat se s městskou kulturou. Na Starém Městě je k dispozici spousta suvenýrů a dárků.

Člověk si zde připadá jako zpátky ve středověku, protože se motá matoucím labyrintem maličkých klikatých uliček, z nichž mnohé vedou do Stortorgetu, hlavního náměstí. Cestou je vidět nespočet tajemných kleneb a starobylých fresek skrývajících se za malebnými fasádami.

TIP: Jiným středověkým městem, které stojí rozhodně za návštěvu, je hlavní město Estonska Tallinn.

Při návštěvě v zimě se vyplatí zajít na nádherný Julmarknad (Vánoční trh), který se dá jednoduše nazvat pobyte v pohádce. Stockholmská katedrála, muzeum Nobelovy ceny a královský palác. To vše by nemělo chybět na seznamu míst, které stojí za navštívení.

image-7788080
Jedinečné švédské domy ve Stockholmu.

Gamla lze najít i v dalším švédském městě. Je jím Uppsala, která je jen 70 km od Stockholmu. Kdo má tedy dost času, může do Uppsaly vyrazit na jednodenní výlet.

Stockholmský královský palác

Návštěva tohoto paláce by mohla trvat celý den sama o sobě. Stockholmský královský palác (Sveriges Kungahus), který se nachází na okraji vody na okraji Gamla Stan, je oficiální rezidencí švédského krále. Zajímavé je, že královnina rezidence leží jinde. Nachází se na krásném ostrově a na seznamu světového dědictví UNESCO.

Palác je bohatá ochutnávka kdysi mocné švédské říše, je jedním z největších v Evropě a může se pochlubit více než 600 místnostmi a několika muzei. Palác pochází z 18. století a je postaven v barokním slohu, v němž se nachází mnoho skvostů.

image-9915426
Stockholmský královský palác je na seznamu UNESCO.

Návštěvník si zde může prohlédnout stříbrný trůn královny Kristiny a navštívit muzeum starožitností, zbrojnici, muzeum Tří korun a státní pokladnu. Také je důležité nezapomenout na zážitek v podobě střídání stráží.

Radnice

Radnice se rozkládá na břehu vody a je zakončena třemi zlatými korunami a je jednou z velice ikonických stockholmských budov. Radnice pochází z roku 1923.

image-6433104
Zvláštním lákadlem je možnost prohlédnout si město ze slavné vysoké věže, která je k vidění na obrázku.

Uvnitř jsou umístěny shromažďovací místnosti, kanceláře, umělecká díla a mašinérie občanské demokracie. Konají se zde prestižní výroční Nobelovy bankety. Příjemci obědvají nejprve v Modrém sále a poté se přesouvají na slavnostní ples do Zlatého sálo, který zdobí stěny nejméně 18 milionů mozaik.

Skansen

Nejstarší muzeum pod širým nebem na světě bylo otevřeno v roce 1891 na ostrově Djurgården a je nádhernou atrakcí pro rodiny, zejména ty s malými dětmi. Nejen, že má autentickou chuť Švédska jako kdysi, ale také nádhernou dětská zoo.

image-5487813
Nejstarší skansen na světě se nachází v hlavním městě Švédska

Z celé země bylo shromážděno více než 150 různých budov a domů, které jsou zde vystaveny. Na výstavě jsou zřetelné městské obvody, včetně panských domů, pekárny a nádherný dřevěný kostela, to vše oživuje personál v kostýmech. V zoo žijí losi, medvědi, rysi, vlci a tuleni.

Djurgården

Poklidnou oázu v srdci města vlastní ostrov Djurgården, který přitahuje davy turistů i místních obyvatel. Procházka zejména v letních dlouhých dní je dobrou volbou pro odreagování. Park je součástí Královského národního parku a je ideálním místem pro procházku a piknik a také domovem několika špičkových stockholmských muzeí a dalších zajímavostí.

image-3570740
Djurgården má své kouzlo i v zimě.

Po okolí se rozprostírají příjemné kavárny, restaurace, snack bary a hotely. Na prohlídku lesních stezek si se dá pronajmout jízdní kolo nebo, vyjet na vodní cesty v kánoi. Nachází se zde oblíbené muzeum Vasa a muzeum Abba, stejně jako skansen a zábavní park Gröna Lund.

Stockholm – zajímavosti

Co je to stockholmský syndrom? V roce 1973 se dva zlodějové pokusili vyloupit jednu banku ve Stockholmu. Loupež nevyšla. Muži zadrželi rukojmí. Vyjednávání trvalo 130 hodin. Po propuštění rukojmí považovali únosce za své ochránce a policisty za nepřítele.

Tato emoční situace, kdy oběť má pozitivní vazbu k pachateli, se nazývá stockholmský syndrom. Nesprávně se někdy Stockholmský syndrom označuje jako „Helsinský syndrom“. Helsinky jsou hlavním městem jiné skandinávské země, kterou je Finsko. O tomto problému bylo natočeno poměrně dost filmů. Obvykle je to zajímavá podívaná.

Donedávna byl Stockholm opravdu velice bezpečným městem. Bohužel svoji pozici ztrácí, kvůli uprchlické krizi. Sice už toto hlavní město není tak bezpečné jako dříve, ale stále je to poměrně bezpečné město.

Další možností, jak využit krás města je plavba lodí, která nabízí někdy až neuvěřitelné výhledy a scenérie. Je to podobně kouzelné jako plavba po Vltavě. Kdo má radši vodu a nedokáže žít bez moře, může ve Švédsku navštívit spíše přístavní Göteborg.

Švédsko – ceny

I když je Švédsko v Evropské unii, neplatí se zde eury. Švédsko má svou vlastní měnu, švédskou korunu. Jedna koruna se dělí na 100 öre, ty se ale běžně nepoužívají. Mince se vydávají v hodnotě 1, 5 a 10 korun, bankovky se tisknou v hodnotě 20, 50, 100, 200, 500 a 1 000 korun.

Dá se zde pohodlně platit kartou. Švédové jsou na to připravení, takže platební terminál mají v restauracích, turistických centrech, autobusech i na trzích. Obvykle je to lepší než platba v hotovosti. Většinou jsou v Česku ve směnárnách lepší kurzy, takže se vyplatí rozměnit si ještě před dovolenou.

Ve Švédsku není zvykem dávat spropitné. Když už člověk nějaké spropitné nechá, tak to značí nadmíru velkou spokojenost. To samé platí o smlouvání. Švédsko zkrátka není rájem pro handlování a smlouvání.

Kurz se samozřejmě neustále mění a vyvíjí, ale pro základní orientaci platí, že švédská koruna má hodnotu 2,36 českých korun. Tato země je celkově dražší než Česká republika. Oproti nám mají výrazně drahou hromadnou dopravu a alkohol.

image-9702739
Švédsko má svoji vlastní korunu.

Počasí ve Stockholmu

Ve Stockholmu je léto příjemné a polojasné, zimy jsou dlouhé, mrazivé, sněhové a převážně oblačné. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -3 °C do 25 °C, ale samozřejmě se najdou teplejší i chladnější dny. Počasí ve Stockholmu má různé výkyvy teplot.

Dále je potřeba počítat s tím, že v průběhu celého roku se výrazně odlišuje doba denního světla. Uprostřed léta se tak ve Stockholmu dá užít sluníčka i déle než 18 hodin denně, uprostřed zimy je to pouhých cca 6 hodin

Podle bodového hodnocení cestovního ruchu je nejlepší roční doba pro návštěvu Stockholmu za teplými aktivitami od konce června do poloviny srpna. V tuto dobu bývá hezké počasí ve Stockholmu.

Co navštívitInformaceZajímavosti