Finsko – zajímavosti, památky, tipy na výlet

Evropa
finsko

Finsko je jednou ze skandinávských zemí a svou rozlohou patří k největším evropským státům. Přesto není tato země lidnatá, žije zde zhruba 5,5 miliónů lidí. Finsko sice nepatří k turisty nejnavštěvovanějším zemím, ovšem rozhodně má co nabídnout. Jaké památky ve Finsku navštívit? A kam se vydat na výlet?

Hlavním městem Finska jsou Helsinky, které patří také k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku. Za návštěvu stojí ve Finsku také mnoho dalších míst, které mohou být méně známé. Jaké památky neminout v hlavním městě? A která další místa ve Finsku navštívit?

Nejen při cestách do Evropy je třeba si sjednat cestovní pojištění.

Kalkulačka cestovního pojištění je dostupná zde >

Finsko – zajímavosti

Finsko je známé také jako země tisíce jezer a ostrovů. Zhruba 9,4 % území Finska tvoří vodní plochy a v zemi se nachází téměř 188 tisíc jezer s rozlohou nad 500 m2. Finsku připadá také zhruba 180 tisíc ostrovů.

finsko4-6081254
Finsko je známé také jako země tisíce jezer a ostrovů.

Finsko je zajímavé také svojí historií. V minulosti se území Finska několikrát měnilo. Finové bojovali o své území se Švédy, v novodobější historii bylo Finsko také pod nadvládou Ruska. Země získala samostatnost v roce 1917.

Další zajímavostí Finska je také jazyk, kterým se v zemi hovoří. Státním jazykem Finska je finština, která patří společně s maďarštinou mezi ugrofinské jazyky. Nicméně ještě v 19. století byla na finském území úředním jazykem švédština. V roce 1893 byly oba jazyky zrovnoprávněny.

Finsko – památky v Helsinkách

Hlavní a zároveň největší město Finska patří k těm nejnavštěvovanějším místům. Turisté nejčastěji zavítají do Katedrály Zesnutí Bohorodičky nebo do Evangelické katedrály. Oba tyto chrámy patří k nejznámějším finským památkám.

TIP: Krásné chrámy a katedrály se nachází napříč známými evropskými městy. Například v Istanbulu je k vidění Chrám boží moudrosti.

Za návštěvu stojí v hlavním městě také pevnost Suomenlinna. Byla postavena v 18. století a sloužila k obraně Helsinek. Pevnost se rozkládá na několika menších ostrůvcích, které propojují mosty. Kromě zážitku z pevnosti oceňují turisté také krásné výhledy na moře.

finsko1-2873104
V Helsinkách se nachází spoustu zajímavých památek.

Jedno z míst, kam davy turistů nemíří až tak často, je například botanická zahrada Kumpula. Návštěvníci zde mohou vidět floru z celého světa. Zahrada se nachází v blízkosti centra a v porovnání s ostatními finskými památkami je zde vstupné cenově příznivé.

Další z míst, které potěší především příznivce dobrého jídla a pití, je tržnice. Kromě prodejců se suvenýry a tradičními finskými předměty jsou zde také stánky s občerstvením. K dostání jsou zde tradiční finské pokrmy, především ryby a mořští živočichové.

TIP: Také baltské země nabízí turistům množství historie, památek a přírody. Například hlavní město Litvy Vilnius památky pro turisty zpřístupňuje celoročně.

Pro turisty, kteří navštíví Helsinki s dětmi, může být vhodným tipem na výlet místní zoologická zahrada, která se nachází na ostrově Korkeasaari. Za návštěvu stojí také skanzen na ostrově Seurasaari.

Finská města a vesnice

Kromě hlavního města stojí za návštěvu také mnoho dalších finských měst a vesnic. Na rozdíl od Helsinek nejsou plné turistů a návštěvníci mohou mít z jejich návštěvy autentičtější zážitek. Jaká další města a vesnice ve Finsku navštívit?

Stará Rauma je přístavní městečko, které vzniklo v 17. století kolem františkánského kláštera. Nyní zde žije zhruba 800 lidí. K vidění jsou zde barevné dřevěné domy, které jsou typickým příkladem severské architektury.

finsko2-3847466
Finsko je ideální také pro aktivní dovolenou.

Milovníci historie nesmí minout nejstarší finské město a bývalé hlavní město Finska, Turku. K vidění je zde mnoho zajímavých památek, jako například katedrála z roku 1230, švédské divadlo, či nákupní centrum Hansa.

Dalším známým finským městem, které stojí za návštěvu, je Tampere. Jedná se o třetí největší finské město a centrum finského průmyslu. Město nabízí širokou škálu kulturního vyžití, od divadel, přes zábavní park nebo městskou knihovnu. Pro milovníky přírody jsou zde různé parky a známá jezera.

Pro turisty, kteří by rádi prozkoumali finský venkov, je jedním z tipů na výlet vesnice Verla. Nachází se zde tradiční, zachovalé dřevěné domy včetně infrastruktury na zpracování dřeva. K vidění je zde například pila a továrna z 19. století.

Finsko – příroda

Finsko je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi přírodu. Nachází se zde mnoho přírodních parků a jezer, které stojí za návštěvu. Jaké přírodní památky ve Finsku navštívit?

Jedním z nejdostupnějších přírodních památek je park Nuuksio. Z hlavního města sem jezdí městská hromadná doprava. K vidění je zde mnoho bažin, jezer a lesů.

finsko3-4437698
Na jezerech je možné projet se na loďce.

Jezerní oblast se nachází ve středním a východním Finsku a jedná se o region, který by milovníci přírody ve Finsku určitě neměli vynechat. Nachází se zde čtvrté největší jezero Evropy Saimaa, u kterého je možné strávit aktivní dovolenou.

TIP: Krásná jezera jsou k vidění také v ostatních evropských státech. Například v jezeru Loch Ness ve Skotsku žije podle pověsti lochneská příšera.

V jezerní oblasti se nachází také několik přírodních parků. Jedním z nich je národní park Koli, který je oblíbený především díky možnostem pro outdoorové a sportovní aktivity. V národním parku Linnansaari mohou návštěvníci vidět vzácné tuleně. Dalším ze známých národních parků je Kolovesi, kde se nachází staré malby na skalách.

Turisté, kteří mají rádi přírodu a aktivní dovolenou, mohou navštívit také sousední Norsko. Za návštěvu stojí například fjordy v Norsku. Za dramatickou divokou přírodou se dá vyrazit také na Faerské ostrovy.

Co navštívitZajímavosti