Finsko – zajímavosti, památky, tipy na výlet

Evropa

Finsko je jednou ze skandinávských zemí a svou rozlohou patří k největším evropským státům. Přesto není tato země lidnatá, žije zde zhruba 5,5 miliónů lidí. Finsko sice nepatří k turisty nejnavštěvovanějším zemím, ovšem rozhodně má co nabídnout. Jaké památky ve Finsku navštívit? A kam se vydat na výlet?

Hlavním městem Finska jsou Helsinky, které patří také k nejnavštěvovanějším místům ve Finsku. Za návštěvu stojí ve Finsku také mnoho dalších míst, které mohou být méně známé. Jaké památky neminout v hlavním městě? A která další místa ve Finsku navštívit?

Nejen při cestách do Evropy je třeba si sjednat cestovní pojištění.
Kalkulačka cestovního pojištění je dostupná zde >

Finsko – zajímavosti

Finsko je známé také jako země tisíce jezer a ostrovů. Zhruba 9,4 % území Finska tvoří vodní plochy a v zemi se nachází téměř 188 tisíc jezer s rozlohou nad 500 m2. Finsku připadá také zhruba 180 tisíc ostrovů. Krásnými ostrovy pro návštěvu jsou Ålandy, kam je možné dojet trajektem z Helsinek.

finsko4-6081254
Finsko je známé také jako země tisíce jezer a ostrovů.

Finsko je zajímavé také svojí historií. V minulosti se území Finska několikrát měnilo. Finové bojovali o své území se Švédy, v novodobější historii bylo Finsko také pod nadvládou Ruska. Země získala samostatnost v roce 1917.

Další zajímavostí Finska je také jazyk, kterým se v zemi hovoří. Státním jazykem je finština. Finsko a Maďarsko jsou jediné dva evropské státy, kde se mluví ugrofinskými jazyky. Nicméně ještě v 19. století byla na finském území úředním jazykem švédština. V roce 1893 byly oba jazyky zrovnoprávněny.

Ubytování – Helsinky

Helsinky, hlavní město Finska, zaujímají své návštěvníky svou moderní architekturou a bohatou kulturou. V následujícím seznamu jsou uvedeny různorodé možnosti ubytování ve městě:

U14 Autograph Collection

  • Tento hotel Autograph Collection nabízí elegantní ubytování s výrazným designem a moderním komfortem pro náročné hosty.

Koti Katajanokka

  • Hotel Koti Katajanokka nabízí originální a historický zážitek s moderním přístupem k pohodlí hostů.

Citybox Helsinki

  • S konceptem samoobslužného ubytování nabízí Citybox Helsinki moderní a cenově dostupné pokoje, ideální pro ty, kteří si přejí flexibilitu během svého pobytu.

Cozy Studio in Historical Puu-Vallila

  • Tento útulný studiový apartmán v historické čtvrti Puu-Vallila poskytuje klidné a autentické ubytování s vlastním šarmem.

Forenom Pop-Up

  • Hotel Forenom Pop-Up přináší koncept přechodného ubytování s moderním designem a praktickým přístupem, ideální pro krátkodobé pobyty.

Helsinky nabízejí rozmanité ubytování, které odpovídá různým potřebám a preferencím cestovatelů. Ať už člověk preferuje luxusní hotel, historický zážitek nebo moderní samoobslužné ubytování, město má něco pro každého.

Finsko – památky v Helsinkách

Hlavní a zároveň největší město Finska patří k těm nejnavštěvovanějším místům. Turisté nejčastěji zavítají do Katedrály Zesnutí Bohorodičky nebo do Evangelické katedrály. Oba tyto chrámy patří k nejznámějším finským památkám.

TIP: Krásné chrámy a katedrály se nachází napříč známými evropskými městy. Například v Istanbulu je k vidění Chrám boží moudrosti.

Za návštěvu stojí v hlavním městě také pevnost Suomenlinna. Byla postavena v 18. století a sloužila k obraně Helsinek. Pevnost se rozkládá na několika menších ostrůvcích, které propojují mosty. Kromě zážitku z pevnosti oceňují turisté také krásné výhledy na moře.

finsko1-2873104
V Helsinkách se nachází spoustu zajímavých památek.

Jedno z míst, kam davy turistů nemíří až tak často, je například botanická zahrada Kumpula. Návštěvníci zde mohou vidět floru z celého světa. Zahrada se nachází v blízkosti centra a v porovnání s ostatními finskými památkami je zde vstupné cenově příznivé.

Další z míst, které potěší především příznivce dobrého jídla a pití, je tržnice. Kromě prodejců se suvenýry a tradičními finskými předměty jsou zde také stánky s občerstvením. K dostání jsou zde tradiční finské pokrmy, především ryby a mořští živočichové.

TIP: Baltské země nabízí turistům množství historie, památek a přírody. Například hlavní město Litvy Vilnius památky pro turisty zpřístupňuje celoročně. Za návštěvu stojí i hlavní město Estonska Tallinn.

Pro turisty, kteří navštíví Helsinki s dětmi, může být vhodným tipem na výlet místní zoologická zahrada, která se nachází na ostrově Korkeasaari. Za návštěvu stojí také skanzen na ostrově Seurasaari. Zajímavostí je, že nejstarší skanzen na světě se nachází ve vedlejším státě, konkrétně v hlavním městě Švédska.

Finská města a vesnice

Kromě hlavního města stojí za návštěvu také mnoho dalších finských měst a vesnic. Na rozdíl od Helsinek nejsou plné turistů a návštěvníci mohou mít z jejich návštěvy autentičtější zážitek. Jaká další města a vesnice ve Finsku navštívit?

Stará Rauma je přístavní městečko, které vzniklo v 17. století kolem františkánského kláštera. Nyní zde žije zhruba 800 lidí. K vidění jsou zde barevné dřevěné domy, které jsou typickým příkladem severské architektury.

finsko2-3847466
Finsko je ideální také pro aktivní dovolenou.

Milovníci historie nesmí minout nejstarší finské město a bývalé hlavní město Finska, Turku. K vidění je zde mnoho zajímavých památek, jako například katedrála z roku 1230, švédské divadlo, či nákupní centrum Hansa.

Dalším známým finským městem, které stojí za návštěvu, je Tampere. Jedná se o třetí největší finské město a centrum finského průmyslu. Město nabízí širokou škálu kulturního vyžití, od divadel, přes zábavní park nebo městskou knihovnu. Pro milovníky přírody jsou zde různé parky a známá jezera.

Pro turisty, kteří by rádi prozkoumali finský venkov, je jedním z tipů na výlet vesnice Verla. Nachází se zde tradiční, zachovalé dřevěné domy včetně infrastruktury na zpracování dřeva. K vidění je zde například pila a továrna z 19. století.

Finsko – příroda

Finsko je ideálním místem pro ty, kteří mají rádi přírodu. Nachází se zde mnoho přírodních parků a jezer, které stojí za návštěvu. Jaké přírodní památky ve Finsku navštívit?

Jedním z nejdostupnějších přírodních památek je park Nuuksio. Z hlavního města sem jezdí městská hromadná doprava. K vidění je zde mnoho bažin, jezer a lesů.

finsko3-4437698
Na jezerech je možné projet se na loďce.

Jezerní oblast se nachází ve středním a východním Finsku a jedná se o region, který by milovníci přírody ve Finsku určitě neměli vynechat. Nachází se zde čtvrté největší jezero Evropy Saimaa, u kterého je možné strávit aktivní dovolenou.

TIP: Krásná jezera jsou k vidění také v ostatních evropských státech. Například v jezeru Loch Ness ve Skotsku žije podle pověsti lochneská příšera.

V jezerní oblasti se nachází také několik přírodních parků. Jedním z nich je národní park Koli, který je oblíbený především díky možnostem pro outdoorové a sportovní aktivity. V národním parku Linnansaari mohou návštěvníci vidět vzácné tuleně. Dalším ze známých národních parků je Kolovesi, kde se nachází staré malby na skalách.

Turisté, kteří mají rádi přírodu a aktivní dovolenou, mohou navštívit také sousední Norsko. Za návštěvu stojí například fjordy v Norsku a město Trondheim ležící uprostřed hlubokého fjordu. Za dramatickou divokou přírodou se dá vyrazit také na Faerské ostrovy.

Co navštívitZajímavosti