Basilej, Švýcarsko – zajímavosti, památky, ubytování, co vidět

Evropa

Basilej, třetí největší město ve Švýcarsku, je jako skvostný drahokam položený na břehu Rýna. Nachází se na severozápadě Švýcarska, při hranicích s Německem a Francií. Jaké jsou hlavní památky Basileje? A jaké se nejlepší ubytování v Basileji?


Obsah článku

  • Kde je Basilej – poloha třetího největšího města Švýcarska
  • Ubytování v Basileji – tipy na hotely všech cenových kategorií
  • Památky a zajímavosti Basileje – nejkrásnější románská katedrála, Basilejská univerzita, promenáda kolem Rýna a mnoho dalších
  • Koncil v Basileji – proč byl tak důležitý a kdy se konal?
  • Počasí v Basileji – kdy je nejlepší doba na návštěvu města?
  • Letiště Basilej – letenky, doprava z letiště

Historie Basileje sahá až do římských dob, kdy zde byla založena osada. V pozdějších dobách se Basilej stala významným obchodním centrem a střediskem vzdělanosti.

Během reformace se stala jedním z center protestantského hnutí a v 16. století se zde konala slavná Basilejská synoda, která se významně podílela na vývoji protestantské teologie.

Kde je Basilej

Basilej (německy Basel) je město nacházející se v severozápadní části Švýcarska, poblíž hranic s Německem a Francií. Leží na soutoku řek Rýna a Birs, což mu dává strategickou polohu jako důležité dopravní a obchodní centrum.

Město Basilej je třetím největším městem Švýcarska po Curychu a Ženevě a je hlavním městem kantonu Basilej-město.

Ubytování v Basileji

Basilej, švýcarské město s bohatou kulturou a historií, nabízí návštěvníkům různorodé možnosti ubytování. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Set Residence by Teufelhof Basel

Tato rezidence vyniká svým unikátním designem a pohodlnými apartmány, které nabízejí moderní a luxusní ubytování ve středu města.

Hotel Spalentor Basel

S výjimečnou polohou ve staré části města a stylovým designem přináší Hotel Spalentor Basel kombinaci historie a komfortu.

Hotel Alfa

Hotel Alfa, s moderním vybavením a přátelským personálem, nabízí pohodlné ubytování pro cestovatele s důrazem na kvalitu.

Adagio City Aparthotel Basel Centre

Tento aparthotel poskytuje prostorná ubytování s plně vybavenou kuchyní, ideální pro ty, kteří si přejí flexibilitu a nezávislost během svého pobytu.

Ibis Budget Basel City

S cenově dostupným ubytováním a strategickou polohou v centru města nabízí Ibis Budget Basel City jednoduchý, ale pohodlný pobyt pro cestovatele s omezeným rozpočtem.

Basilej přináší hostům širokou škálu ubytovacích možností, zajišťujících pohodlný a příjemný pobyt ve švýcarském městě.

Památky Basileje

Basilej je známá pro své univerzity, z nichž nejstarší je Basilejská univerzita, založená v roce 1460. Univerzita má významné postavení v oblasti humanitních věd a medicíny a její absolventi patří mezi nejuznávanější vědce a odborníky v oboru.

Další významnou památkou v Basileji je gotická katedrála, která je dominantou města. Katedrála byla postavena v 13. století a její interiér je zdoben významnými uměleckými díly, jako jsou vitráže a sochy.

Procházka v centru Basileje je příjemná a poklidná.

Basilej je také místem významných kulturních akcí, jako je například výstava umění Art Basel, která je jednou z nejvýznamnějších světových výstav současného umění. Tato výstava se koná každoročně v červnu a přitahuje tisíce návštěvníků z celého světa.

V Basileji se také nachází mnoho významných muzeí, jako je například Kunstmuseum Basel, které je jedním z nejvýznamnějších uměleckých muzeí v Evropě. Muzeum se specializuje na umění 19. a 20. století a v jeho sbírce jsou díla významných umělců jako jsou Pablo Picasso, Paul Cézanne, Vincent van Gogh a další.

Koncil v Basileji

Koncil v Basileji bylo jedno z nejdůležitějších setkání církevních hodnostářů v období středověku. Basilejský koncil se konal v letech 1431 až 1449 v Basileji, švýcarském městě na soutoku řek Rýna a Birs. Byl svolán s cílem řešit krizi v církvi a obnovit jednotu křesťanského světa.

Hlavním cílem koncilu bylo ukončit velké schizma, které rozdělilo křesťanskou církev na dva tábory – východní pravoslavnou církev a západní katolickou církev. Schizma nastalo v roce 1378, kdy byli zvoleni dva papežové, kteří si vzájemně konkurovali o moc a autoritu. Tento stav trval téměř padesát let a vedl k hlubokému rozdělení křesťanské církve.

Na koncilu v Basileji se sešlo přibližně 600 účastníků – biskupů, teologů a dalších církevních hodnostářů z celé Evropy. Koncil se skládal z několika zasedání, během kterých se řešily různé otázky týkající se církve a víry.

Mezi nejdůležitější rozhodnutí koncilu patří schválení kompaktát – dokumentu, který umožnil komunikaci mezi východní a západní církví. Tím bylo schizma definitivně ukončeno a obnoveny vztahy mezi oběma částmi křesťanské církve.

Dalším významným rozhodnutím bylo zvolení nového papeže. Koncil se nejprve pokusil zvolit nového papeže, aby nahradil dosavadního, avšak neuspěl. Následně byl zvolen nový papež, kterým se stal Felix V.

Toto zvolení však nebylo uznáno všemi členy církve a vedlo k vzniku tzv. „bazilejského schizmatu“. Schizma bylo nakonec ukončeno v roce 1449, kdy byl Felix V. donucen abdikovat a byl zvolen nový papež.

Význam koncilu v Basileji

Koncil v Basileji měl významný dopad na vývoj křesťanské církve a na evropskou historii obecně. Ukázal, že církev dokáže řešit vnitřní krize a jednotlivé problémy a potvrzovala tak její roli v životě lidí. Koncil rovněž přispěl k rozvoji křesťanské teologie, kdy se zde probíraly otázky víry, morálky a liturgie.

Koncil v Basileji se také zabýval reformou církve a snahou o její očištění od korupce a zneužívání moci. Byly přijaty některé reformy, jako například zákaz prodeje církevních úřadů nebo vynucení celibátu kněží.

Tyto reformy se však nesetkaly s přílišným úspěchem, a tak se staly jedním z hlavních důvodů, proč se v 16. století začaly dít další rozpory a spor o reformaci církve.

Koncil v Basileji měl také význam pro samotné město Basilej, které se stalo významným kulturním centrem. Během koncilu se zde setkávali významní teologové, filozofové, umělci a humanisté, kteří diskutovali o různých otázkách a přinášeli nové myšlenky.

To vedlo k rozvoji humanistických a uměleckých tradic, které se staly charakteristickými pro Basilej a které měly významný vliv na celou Evropu.

Centrum města Basilej

Basilej, třetí největší město Švýcarska, je známé svými krásnými historickými památkami, kulturou, vzděláním a průmyslem. Jeho centrum se nachází na soutoku řeky Rýn a Birs, což mu dává unikátní charakter a výjimečnou polohu.

Jedním z nejvýznamnějších prvků centra města Basilej je náměstí Marktplatz. Toto náměstí je obklopeno krásnými historickými budovami a je místem, kde se každodenně konají trhy s čerstvým ovocem, zeleninou, květinami a dalšími místními produkty.

Promenáda na břehu Rýnu patří k oblíbeným místům.

Na náměstí Marktplatz se také nachází radnice, jedna z nejvýznamnějších budov města, která byla postavena v 16. století. V této budově se nachází také několik muzeí a galerií, kde jsou vystavovány umělecká díla a historické artefakty.

Dalším významným prvkem centra města je Katedrála svatého Martina, která byla postavena v 12. století. Tato katedrála je považována za jednu z nejkrásnějších románských katedrál v Evropě a je významnou turistickou atrakcí města.

V okolí katedrály se nachází mnoho kaváren a restaurací, kde se dá vychutnat kávu, místní speciality a vyhlížet na krásné panorama města.

Pestré centrum města Basileje

Mezi historické zajímavosti v centru města patří univerzita, která byla založena v roce 1460 a je jednou z nejstarších univerzit v Evropě. Univerzita nabízí mnoho možností pro vzdělání a výzkum v oblastech jako jsou medicína, právo, ekonomie a přírodní vědy.

Centrum města Basilej také nabízí mnoho možností pro nakupování. Mezi nejvýznamnější obchodní ulice patří Freie Strasse a Steinenberg, kde najdete mnoho luxusních butiků, restaurací a kaváren. Pro ty, kteří hledají tradiční řemeslné výrobky a suvenýry, jsou ideální trhy na náměstí Petersplatz.

Celkově lze říci, že centrum města Basilej je bohaté na historii, kulturu, umění a obchod. Jeho náměstí, ulice, budovy a další památky představují bohatství města a jeho dědictví. Turisté, studenti i obyvatelé města si mohou užít mnoho aktivit a zážitků, které centrum města nabízí.

Zajímavosti Basileje

Basilej je také významným centrem farmaceutického průmyslu. Mezi nejvýznamnější společnosti v oboru patří Novartis a Roche, které mají své sídlo právě v Basileji. Tyto společnosti se zabývají výzkumem a vývojem nových léků a přípravků a patří mezi nejvýznamnější hráče v oboru.

Basilej má také významné turistické atrakce, jako je například řeka Rýn, která protéká městem a nabízí mnoho možností pro vodní sporty a procházky podél břehu. Mnoho turistů se také zajímá o historickou část města s malebnými uličkami, starobylými domy a náměstími. Kromě toho jsou v Basileji k dispozici mnohé sportovní a kulturní aktivity, jako jsou koncerty, divadelní představení a sportovní akce.

Basilej je také významným centrem veřejné dopravy. Město má dobře rozvinutou síť tramvají, autobusů a vlaků, které umožňují rychlé a pohodlné cestování po městě a okolí.

Počasí Basilej

Basilej leží v mírném podnebném pásmu, což znamená, že zde panuje poměrně mírné klima s průměrnými teplotami během celého roku. Průměrná teplota v zimě se pohybuje kolem nuly a v létě kolem 20-25 °C.

Basilej stojí za návštěvu v každém ročním období.

Město se nachází na soutoku řek Rýn a Birs, což může v létě přinášet vlhkost a horké dny. V zimě je občas v Basileji sněhová pokrývka, ale není to pravidlem. Déšť se vyskytuje především v průběhu jara a podzimu, kdy jsou srážky častější.

Vzhledem k mírnému klimatu je Basilej skvělým místem pro návštěvu po celý rok. V létě můžete využít mnoho venkovních aktivit, jako například projížďky na kole, procházky po městě, návštěvu zahrady a parků. V zimě můžete navštívit mnoho kulturních akcí, jako jsou vánoční trhy, koncerty, divadelní představení a výstavy.

Letiště Basilej

Letiště Basilej-Mulhouse-Freiburg je mezinárodní letiště, které leží na území Francie, ale je společně spravováno Francií a Švýcarskem. Basilejské letiště se nachází asi 6 km na severozápad od centra Basileje a slouží jako významný dopravní uzel pro severozápadní část Švýcarska a jižní část Německa a Francie. Letiště disponuje hlavním terminálem a dvěma vzletovými a přistávacími drahami.

Na letiště Basilej se dá dostat autobusem nebo vlakem z centra města. Autobusy jezdí pravidelně po celý den a jízda trvá přibližně 20-25 minut. Vlak je rychlejší a cesta trvá přibližně 15 minut. Na letišti se nachází mnoho obchodů, restaurací a kaváren, kde lze odpočinout nebo nakoupit. Dále jsou zde i bankomaty, směnárny, poštovní služby a Wi-Fi připojení k internetu.

Proč se vydat do Basileje ve Švýcarsku?

Závěrem lze tedy říci, že Basilej je významné ekonomické, kulturní a turistické centrum Švýcarska, které nabízí mnoho možností pro vzdělání, vědu, umění, sport a zábavu. Jeho strategická poloha a dobrá dopravní dostupnost z něj dělají ideální místo pro návštěvu a život.

Město Basilej je výborným místem pro krátkou dovolenou. Památky a zajímavosti Basileje potěší každého příznivce evropské historie a kultury.

Vedle Basileje stojí za návštěvu i další švýcarská města. Například Luzern, Bern nebo Locarno.

Co navštívitDovolenáZajímavosti