Locarno, Švýcarsko – zajímavosti, co vidět, hory

Evropa

Locarno je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací ve Švýcarsku, která přitahuje návštěvníky z celého světa. Město je známé svými přírodními krásami s nádhernými výhledy na Alpy a jezero. Co vidět v Locarnu?

Locarno je město v kantonu Ticino ve Švýcarsku. Ve stejném kantonu leží obdobně krásně město Lugano. Město je známé svou malebnou polohou u jezera Maggiore a také bohatým kulturním dědictvím.

Návštěvníci si mohou město prohlédnout pěšky a seznámit se s jeho pamětihodnostmi, nebo si půjčit kolo a prozkoumat okolní krajinu. Je zde také spousta příležitostí k venkovním aktivitám, jako je pěší turistika a jízda na horském kole.

Locarno je skvělou destinací pro ty, kteří hledají pohodovou, kulturně a historicky bohatou dovolenou. Ať už někdo hledá klidný odpočinek nebo vzrušující dobrodružství, v Locarnu si jistě vybere každý.

Tento článek přináší tipy na to nejlepší, co dělat a co vidět v Locarnu, kde se ubytovat a jaké je v Locarnu počasí.

Ubytování – Locarno

Locarno, malebné město v jižním Švýcarsku s výhledem na Lago Maggiore, láká návštěvníky svým slunečným podnebím a bohatou kulturou. Zde je seznam několika hotelů, které nabízejí různorodé ubytovací možnosti:

La Corte dell’Ulivo

  • Tato ubytovací jednotka, obklopená zahradou, přináší pohodlné ubytování s charakteristickým švýcarským šarmem.

Garni Muralto

  • S výhodnou polohou v blízkosti jezera Lago Maggiore a moderním designem poskytuje Garni Muralto pohodlné a stylové ubytování.

Bottega del Vino Guesthouse

  • Pro milovníky vína nabízí Bottega del Vino Guesthouse nejen pohodlné ubytování, ale také možnost ochutnat místní vína ve zvláštním prostředí.

Pensione Miralago

  • S názvem naznačujícím úchvatný výhled na jezero, Pensione Miralago poskytuje tradiční švýcarskou atmosféru a pohodlné ubytování.

Locarno – Camera Indipendente in Zona Residenziale

  • Toto ubytování nabízí klidné a útulné zázemí pro ty, kteří hledají intimní atmosféru.

S různorodým výběrem ubytování v Locarnu si návštěvníci mohou vybrat podle svých preferencí a užít si krásy tohoto švýcarského města obklopeného přírodou a jezerem.

Locarno

Italsky mluvící město Locarno se nachází v jižní části Švýcarska v kantonu Ticino u severního břehu jezera Maggiore a nabízí dokonalé spojení Švýcarska a Itálie. Toto okouzlující město je známé svým středomořským stylem, který krásně doplňuje malebnou krajinu švýcarského regionu.

Ze všech stran je Locarno obklopeno horami a panuje zde středomořské klima, což z něj činí oblíbenou destinaci pro turisty, kteří chtějí uniknout chladnému zimnímu počasí.

Město je plné kulturních památek, včetně hradu Castello Visconteo ze 13. století a baziliky San Antonio ze 17. století. Během roku se zde koná také řada festivalů, například Mezinárodní filmový festival v Locarnu nebo Locarno Open Air Music Festival.

Locarno – co vidět

Město Locarno je známé pro své nádherné scenérie, živou kulturu a festivaly. Od promenády u jezera přes historické budovy až po rušný noční život, Locarno nabízí pro každého něco. Zde jsou některé z nejzajímavějších míst, co vidět v Locarnu.

Staré město Locarna je okouzlující oblast s dlážděnými uličkami a historickými budovami. Tato oblast je plná malebných kaváren, obchůdků a restaurací, což z ní činí ideální místo k prozkoumání a vychutnání si klidného oběda nebo večeře.

Piazza Grande 

Srdcem města Locarno je Piazza Grande. Velké náměstí, jehož obvod lemují zahrádky četných restaurací a kaváren. Je to také jedno z největších veřejných náměstí v celém Švýcarsku. Náměstí je známé každoročním filmovým festivalem. Všechny úzké uličky starého města vedou na toto náměstí.

Castello Visconteo 

Na okraji Starého města se nachází hrad Castello Visconteo, který pochází z 12. století. Asi pětina hradu se dochovala v původním stavu.

V současné době se v Castello Visconti nachází archeologické muzeum se sbírkou cenných váz a ručně foukaných skleněných pohárů. Vedle něj se nachází Rivellino, bývalá obranná bašta. Podle některých historických dokumentů i novějších studií je údajně dílem velkého mistra Leonarda da Vinciho.

Přestože byl hrad Castello Visconteo v průběhu staletí několikrát zničen a poté znovu postaven, nikdy neztratil svou pověst jedné z nejvýznamnějších staveb v Locarnu.

Klášter Sacro Monte Madonna del Sasso

Vysoko nad třpytivým jezerem Maggiore, v polovině hory, se nachází klášter Sacro Monte Madonna del Sasso v obci Orsolina. Kvůli krásné poloze by si návštěvu tohoto kláštera nikdo neměl nechat ujít.

Jedná se o posvátné poutní místo, které nechal v roce 1487 vybudovat františkánský mnich Frá Bartolomeo jako kultovní místo po zjevení Panny Marie v noci před svátkem Nanebevzetí Panny Marie v roce 1480.

Klášter Sacro Monte Madonna del Sasso nabízí nádherný výhled na Locarno a hory.

Tento komplex se dnes skládá z kláštera, kostela, kaplí a velkého předhradí, z něhož je nejhezčí výhled na Locarno, Lago Maggiore a deltu řeky Maggia. Svatyně a poutní kostel jsou denně zdarma přístupné veřejnosti. Samotný kostel má nádherný interiér. 

Z centra Locarna lze ke klášteru buď vystoupat pěšky, nebo naskočit na lanovku. Funicolare Locarno, která byla otevřena v roce 1906, jezdí každých 15 – 30 minut z centra města.

Lago Maggiore a promenáda

Jezero Maggiore se rozkládá v italsky mluvící části Švýcarska a zasahuje až do italských regionů Piemont a Lombardie. Díky mírnému klimatu se na jeho březích rozprostírá bujná středomořská vegetace.

Nádherná panoramatická trasa podél břehů Lago Maggiore okouzlí každého návštěvníka. Po cestě podél jezera z Minusio do Muralta a Locarna se dojde do Parku kamélií nedaleko řeky Maggia. Jedná se o nenáročnou trasu, zcela rovinatou, většinou po chodnících a cestách určených výhradně pro pěší a cyklisty.

Trasa je ideální pro celoroční procházky a lze ji absolvovat i v opačném směru, tedy od Locarna. Obě místa, snadno dostupná veřejnou dopravou, nabízejí také velká parkoviště.

Po jezeře lze také podniknout plavbu lodí. Výletní lodě na jezeře Maggiore obsluhují nejen Locarno, Asconu a Brissago, nýbrž i menší místa v okolí jezera. Překračují i hranice a plují až na italskou stranu.

Parco delle Camelie

Park kamélií v Locarnu, který se nachází nedaleko břehů jezera Maggiore, je ideálním místem pro procházku mezi pestrými barvami mnoha odrůd kamélií. V parku je labyrintovitě rozmístěno více než 900 odrůd kamélií.

Kromě toho se v parku každoročně koná vědecká výstava, na které si lze prohlédnout přehlídku různých druhů rostlin z celého světa.

Ascona

Ascona je malá malebná vesnička nedaleko, kam se lze rychle dostat městským autobusem za 12 minut, nebo se tam lze vydat na výlet lodí od jezera Maggiore. Tato vesnice je poměrně malá a snadno se v ní pohybuje.

Prakticky celou vesnici může člověk obejít pěšky a neunaví se. Také zde může ochutnat italské pochoutky, které se podávají v útulných restauracích umístěných v dlážděných uličkách vesnice.

Ascona nabízí atmosféru místních obyvatel a je nádherným místem, které je možné navštívit, pokud chce člověk strávit volný den odpočinkem u vody s výhledem na jezero.

Ascona je dalším místem, co vidět v Locarnu.

Locarno – hory

Když se řekne Švýcarsko, okamžitě se každému vybaví hory, lanovky či horské středisko Zermatt, vyhlídky. A nejinak tomu je i v Locarnu. Locarno a hory k sobě neodmyslitelně patří.

Okolí Locarna nabízí širokou škálu aktivit a výletních cílů pro milovníky vody i horolezectví. Z Locarna je možné navštívit navštívit vrchol 1 700 metrů vysoké hory Cardada – Cimetta. A tato aktivita je bezpochyby jednou z nejlepších věcí, kterou může každý v Locarnu podniknout.

Lanovkou se z centra Locarna člověk vyveze do Orselina, kde se nachází klášter Sacro Monte Madonna del Sasso. Zde přestoupí na lanovku na horu Cardada. Ta se nachází ve výšce 1 400 m n. m. Výhledy na jezero a okolí jsou krásné.

Odtud lze pokračovat rovnou na nejvyšší vrchol Cimetta. Není třeba se namáhat. V otevřené dvousedačkové lanovce se totiž návštěvník vyveze až nahoru. Jakmile bude na vrcholu, bude si připadat opravdu na vrcholu světa.

Výhled je úchvatný a zajímavostí je, že člověk uvidí nejvyšší (Pointe Dufour 4 634 m) i nejnižší (Lago Maggiore 193 m) bod Švýcarska zároveň.

Locarno – co dělat

Kdo by si chtěl trochu zasportovat, může si kromě treků do hor kolem Locarna užívat jezera Maggiore. Modré jezero s horami v pozadí je pohled, na který člověk nikdy nezapomene.

Lze si půjčit paddle board a užít si pádlování po jezeře. Pádlovat je možné k jedné z pláží nebo směrem k řece Maggia. Kdo je trochu zkušenější, může si s sebou vzít chladicí box a najít si pěkné místo na pití a svačinu.

Od přístaviště lodí vede kolem břehu jezera příjemná cesta, která návštěvníky zavede až ke zdejšímu koupališti Lido Locarno. Toto koupaliště má několik bazénů, venkovní tobogány a nádherný výhled na jezero a okolní hory. 

Kdo by si chtěl po túrách v horách trochu odpočinout a načerpat síly, může navštívit Termali Salini & Spa Locarno. Termali Salini & Spa Locarno jsou největší přírodní lázně se slanou vodou v Ticinu. Na břehu jezera Maggiore je lázeňské středisko s vnitřní i venkovní částí, saunovými zařízeními se zkušenými saunovými mistry a soukromými lázeňskými apartmány, které nabízejí skutečně exkluzivní požitek.

Architektura lázní připomíná slavná údolí řeky Ticino, což se odráží v jeho moderním abstraktním designu, který zahrnuje výklenky, jeskyně a vodopády.

Z venkovního bazénu se naskytuje nádherný výhled na jezero a na hory. Spolu se saunou a bylinkovou parní lázní se v prostorném saunovém světě nachází také sauna s výhledem na jezero a idylickým panoramatem. Obzvlášť výjimečné jsou soukromé lázeňské apartmány umístěné v horním patře.

Locarno Švýcarsko – co ochutnat

Locarno – Švýcarsko je plné jižanského šarmu a skvělých restaurací. Město Locarno je domovem řady vynikajících a autentických pokrmů, které jistě potěší chuťové pohárky každého. Locarno je považováno za jedno z „nejitalštějších měst“ Švýcarska. Tradiční italská gastronomie měla velký vliv na formování místních kulinářských tradic.

Není nic lepšího než si po dni plném dojmů a aktivit vychutnat sklenku dobrého vína a skvělé jídlo. Kdo miluje ryby, určitě by si měl zajít na večeři do některé z restaurací na břehu Lago Maggiore.

Milovníci mořských plodů si určitě pochutnají na místní specialitě filetto di luccio con salsa di limone. Jedná se o filet ze štiky připravený v citronové omáčce. Jemná chuť ryby je dokonale doplněna pikantní omáčkou.

Dalším z oblíbených pokrmů, které lze v Locarnu ochutnat, je polenta con salsiccia. Tento pokrm se skládá z polenty (kaše z kukuřičné mouky) doplněné klobásou, cibulí a další zeleninou. Je to vydatné jídlo, které zasytí všechny.

Pokud někdo hledá jen lehkou a chutnou svačinu, nemůže udělat chybu s focaccia di Locarno. Tento tradiční plochý chléb je posypaný bylinkami, sýrem a dalšími pikantními ingrediencemi. Je ideální pro rychlý oběd nebo svačinu.

Jako dezert lze vyzkoušet místní specialitu torta di mele. Tento klasický jablečný koláč se připravuje ze sladkých jablek, másla, cukru a skořice a je posypaný drobivou polevou. Je to vynikající způsob, jak zakončit jídlo v Locarnu.

V bezprostřední blízkosti Locarna mohou turisté navštívit několik farem, které vyrábějí speciální masné pochoutky a oblíbené druhy sýrů.

Locarno – doprava

Locarno je město v kantonu Ticino. Díky skvělé železniční síti je oblast Ticina velmi snadno dostupná vlakem z několika italských a švýcarských měst. Několik měst v Ticinu má také letiště.

Z Prahy lze například letět do Basileje nebo přes Curych do Bellinzony, hlavního města Ticina. Odtud je to do Locarna pouhých 25 minut. Suisse Travel Pass umožní neomezené cestování po celém Švýcarsku.

Kdo chce podniknout delší výlet, může vyrazit po vlastní ose. Autem je to do Locarna z Prahy 800 km. Cestou lze navštívit třeba Bern, Vaduz nebo jiné zajímavosti Lichtenštejnska. Za návštěvu stojí i historické město Basilej nebo malebný Lucern.

Počasí Locarno

Díky mírnému klimatu je Locarno ideální destinací pro celoroční cestování. Locarno vyniká teplým středomořským podnebím a je dokonce nejslunnějším švýcarským městem s 2 300 hodinami slunečního svitu v roce.

Ve zdejším mírném klimatu se daří palmám, fíkovníkům, citroníkům a mnohé jiné flóře. Člověku může docela snadno připadat, že snad ani není ve Švýcarsku.

Počasí Locarno se těší jedinečné kombinaci příjemných teplot, dostatku slunečního svitu a nízkého množství srážek, což z něj činí ideální destinaci pro dovolenou.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti