Tallinn – památky, informace, co vidět

Evropa
tallinn-3

Tallinn je hrdým evropským hlavním městem s vlastním půvabem. Je živé, ale klidné zároveň, absurdně fotogenické a překypuje nádhernými památkami. Kdy je vhodná doba k návštěvě města Tallinn? Jaké památky si nenechat ujít? A kde se ubytovat?

Starobylé kostely, středověké ulice a šlechtické kupecké domy. Hlavní město Tallinn je ideální dovolenkovou destinací pro ty, kteří milují pohodlí moderního světa, rozmanitý noční život, luxusní zážitky, ale také kulturu a historii.

Město Tallinn

Dnešní město Tallinn bylo poprvé založeno v raném středověku. Je vzrušující směsicí starého a nového. Hlavní město Tallinn je kompaktní a zelené hlavní město. Za pouhý víkend je možné vidět poměrně hodně památek a užít si při tom také atmosféru města.

Staré město Tallinnu je jedním z nejzachovalejších hanzovních center na světě. Co by však kamenem dohodil lze najít obchodní centrum města s moderními věžáky a luxusními hotely, módní čtvrti a velká nákupní centra.

Tallinn – hlavní město

Tallinn je hlavním městem Estonska, země v severovýchodní Evropě, nejsevernější ze tří pobaltských států. Estonsko je také spojnicí mezi Skandinávií, střední Evropou a tím, co leží na východě. Díky své strategické poloze je centrem námořní, letecké, železniční a silniční dopravy.

Estonské hlavní město Tallinn je nejzachovalejším středověkým městem v severní Evropě. Památky Tallinnu, perla středověké architektury, je od roku 1997 zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Staré město Tallinnu je plné středověkých domů a uliček a je stále chráněno zbytky městských hradeb.

V Tallinnu žije téměř třetina obyvatel Estonska a město je hospodářským a inovačním centrem země a motorem jejího rozvoje. Technologická infrastruktura a infrastruktura mobility v Tallinnu v kombinaci s atraktivním, rozmanitým a malým městským prostředím poskytují velký hospodářský potenciál.

Estonsto – Tallinn

Estonsko je od roku 2004 členskou zemí Evropské unie. To znamená, že občané států EU nepotřebují pro příjezd do země víza. V roce 2011 se Estonsko připojilo také ke společné evropské měně. Oficiální měnou země je tedy euro.

Estonsko sousedí s Ruskem, Finskem a Lotyšskem. Počet obyvatel je přibližně 1,5 milionu a oficiálním jazykem země je estonština. Estonsko je parlamentní republika, hlavou státu je prezident. Vlajku Estonska představuje horizontální trikolóra modré, černé a bílé barvy.

Tallinn – letiště

Letiště Tallinn je hlavní mezinárodní a také největší letiště v Estonsku. Oficiální název letiště Tallinn je Lennart Meri Tallinn Airport podle vůdce estonského hnutí za nezávislost a druhého prezidenta Estonské republiky. Letiště Tallinn se nachází 5 km jihovýchodně od centra Tallinnu.

Do Tallinnu se lze dostat také trajektem, autobusem či vlakem. Trajektové linky spojují Tallinn s Helsinkami, Stockholmem a Petrohradem. Mezinárodní autobusovou dopravou lze cestovat prakticky z kterékoli evropské země. Vlakem je možné přijet především z asijských zemí.

tallinn-6
Tallinn je moderní město s nádechem historie.

Tallinn – letenky

Cestování do Estonska je rychlé a pohodlné díky častým spojením se Skandinávií, Ruskem, východní a střední Evropou. Do Tallinnu létá z Evropy několik přímých linek z Amsterdamu, Frankfurtu, Londýna, Paříže, Vídně a mnoha dalších měst. Stačí si na internetu zadat Tallinn letenky a místo odletu odkud chce člověk letět a zobrazí se cenová nabídka.

Z Prahy lze pořídit letenky do Tallinnu pouze s jedním přestupem, a to ve Varšavě. I přes to, že se nejedná o přímý let, za necelé 4 hodiny je člověk v Tallinnu. Po přistání na letišti Tallinn se lze do centra města dostat jednoduše tramvají během 20 minut.

Tallinn – počasí

Hlavní město Tallinn je celoroční destinací se čtyřmi ročními obdobími. Počasí Tallinnu je mírně kontinentální, s chladnými zimami, kdy se průměrná teplota pohybuje několik stupňů pod bodem mrazu, a mírnými až příjemně teplými léty.

Nejteplejší měsíce jsou v létě od června do srpna. V zimních měsících od listopadu do února je počasí Tallinnu nejchladnější. Je to ale nejlepší doba pro lyžování. Na většině území Estonska napadne sníh a lyžařská střediska v celé zemi jsou otevřena.

Tallinn – ubytování

Staré město Tallinnu je mezi turisty nejoblíbenější částí města, takže je jasnou volbou, kde se ubytovat. Možnosti ubytování zde sahají od luxusních butikových hotelů přes soukromé apartmány až po spoustu levných hostelů. Ubytování Tallinnu uspokojí všechny potřeby každého cestovatele.

Ubytování Tallinnu je opravdu různorodé. Pro ty, kteří se plánují zdržet pouze o víkendu je vhodné ubytovat se v některém z hotelů nebo hostelů. Návštěvníci, kteří zde plánují zůstat více dní by se měli spíše poohlédnout po pronájmu nějakého apartmánu.

Univerzita v Tallinnu

Tallinnská univerzita je moderní a dynamická výzkumná univerzita v Estonsku, která hraje vedoucí roli v podpoře inteligentního životního stylu prostřednictvím vzdělávání, výzkumu a jedinečné spolupráce napříč obory.

Univerzita v Tallinnu je přední tallinnskou univerzitou humanitních a společenských věd a nabízí jedinečné interdisciplinární možnosti studia a výzkumu. V současné době se univerzita v Tallinnu umisťuje v žebříčcích mezi 5 % nejlepších univerzit na světě.

Tallinn – přístav

Přístav Tallinn je jedním z největších a nejrušnějších osobních přístavů na světě a také největší osobní přístav v Estonsku. Přístav Tallinn provozuje tři osobní terminály. Celková délka jeho kotvišť je 4,2 km. Do přístavu mohou vplouvat plavidla o maximální délce 340 metrů, šířce 42 metrů a ponoru 10,7 m.

Pravidelné linky obsluhují linky do Helsinek ve Finsku, Stockholmu ve Švédsku a Petrohradu v Rusku. Přístav Tallinn provozuje také 339 metrů dlouhé přístaviště určené pro výletní lodě. Součástí tallinnského přístavu je také Old City Marina – nový přístav pro rekreační plavidla, který vznikl v roce 2010.

Tallinn – památky

Město Tallinn oplývá kouzlem jako žádné jiné evropské město. Hlavní město Estonska má bohatou historii, ale zároveň nabízí všechny moderní služby, které turisté očekávají od destinace 21. století. Jaké památky Tallinnu by neměl vynechat žádný návštěvník tohoto města?

1. Staré město

Srdcem Starého města je Radniční náměstí, kdysi tržiště a centrum městské správy. Dnes je hlavním místem setkávání měšťanů a dějištěm nejrůznějších akcí, od letních Dnů Starého města až po pohádkový vánoční trh. Mimochodem, v roce 1441 zde byl vztyčen první veřejný vánoční strom na světě.

Radniční náměstí je pojmenováno podle gotické radnice, která stojí na okraji náměstí a ze své věže nabízí krásný výhled. Na druhém konci náměstí se nachází Raeapteek, jedna z nejstarších lékáren v Evropě a nejstarší v Tallinnu. V suterénu lékárny je možné ochutnat bylinné čajové směsi.

tallinn
Procházka Starým městem je ideální způsob, jak poznat město.

2. Hrad Toompea

Kopec Toompea, který se tyčí nad Starým městem, byl vždy sídlem moci. Hrad Toompea, který se zde nachází je sídlem estonského parlamentu. Nejvyšší věž hradu, Pikk Hermann, je hlavním symbolem estonské státnosti.

Každý den při východu slunce se z věže za zvuků státní hymny vztyčuje modročernobílá estonská vlajka. Kopec Toompea nabízí také řadu romantických vyhlídkových míst a dva mohutné kostely. Kostel Marie v Tallinnu a katedrálu Alexandra Něvského.

tallinn-2
Na hradě Toompea lze absolvovat bezplatnou prohlídku.

3. Chrám svatého Alexandra Něvského

Ze 120 let staré katedrály, která se nachází přímo naproti hradu Toompea, vyzařuje posvátný ruský pravoslavný styl s pěti cibulovitými kopulemi korunovanými pozlacenými železnými kříži a zdobným hnědobílým exteriérem. Nachází se zde také 11 zvonů, včetně největšího zvonu v Tallinnu, který váží neuvěřitelných 15 tun.

Jejich zvuk se městem rozléhá po celý den. Ačkoli je katedrála krásná a dobře udržovaná, ne vždy se jí v Tallinnu dostávalo vřelého přijetí. Mnozí Estonci ji na počátku až v polovině 20. století považovali za utlačovatelský symbol z Ruska a požadovali její zbourání. Tento návrh se však neprosadil a katedrála stojí dodnes.

tallinn-5
Chrám je jednou z nejhezčích památek města Tallinn.

4. Park Kadriorg

Obrovský park Kadriorg, který se nachází na okraji města, jen kousek od Baltského moře, je velmi pěkným a malebným místem k procházkám. Park, který nechal v roce 1718 vybudovat Petr Veliký, je domovem mnoha krásných stromů a květinových záhonů.

V parku se nachází zelené promenády, labutí jezírko nebo růžová a japonská zahrada. Uprostřed nádherné přírody se nachází nádherný Petrův barokní palác Kadriorg, ve kterém dnes sídlí muzeum umění a další fantastické instituce, například KUMU a Mikkel Museum.

tallinn-4
V parku Kadriorg si lze odpočinout od ruchu města.

Tallinn – gastronomie

Tato země, která se nachází mezi Skandinávií, Baltským mořem a Ruskou federací, má světu co vyprávět také v oblasti kulinářství. Estonsko je hýčkáno čtyřmi ročními obdobími a čistým vzduchem a produkuje vynikající kuchyni ovlivněnou kuchyní Ruska a Německa.

Estonci, kteří po staletí žili převážně jako chudí rolníci, se stali odborníky na shánění a uchovávání potravin. Proto je dnes vrcholem této kuchyně hledání těch nejlepších zdrojů, které příroda může poskytnout, a jejich co nejlepší využití.

Tallinn – kuchyně

Kdysi prostá selská jídla se zařadila na seznam gastronomických a kulinářských specialit. Tmavý žitný chleba, sýr s kmínovým semínkem, nejrůznější druhy klobás, zvěřiny, řemeslných nápojů a tradičních jídel. To vše jsou jídla, která by si při své návštěvě Tallinnu neměl nechat ujít žádný cestovatel.

Mezi nejoblíbenější estonská jídla patří Kiluvõileib – sendvič skládající se z plátku žitného chleba, na kterém je marinovaný šprotový filet. Mezi další pochoutku patří Pirukas – těstové kapsy plněné různými přísadami od masa přes houby až po zeleninu.

Tallinn

Tallinn, kompaktní a rušné hlavní město Estonska s okouzlujícím historickým srdcem města obklopeným středověkými hradbami. Ale také živé město s útulnými kavárnami na nárožích a malebnými skrytými dvorky, kde se podávají koktejly a hraje hudba. Toto město překvapí nejednoho návštěvníka, který sem zavítá.

Co navštívitInformaceZajímavosti