Green Mountain Karpacz, Polsko – recenze
Green Mountain Hotel & Apartments je luxusní hotel nacházející se v Karpaczi, v srdci polských Krkonoš. Tento moderní komplex nabízí...
Číst víceMezi klasické cíle dovolených se Estonsko neřadí, ovšem ke značné škodě všech lačných cestovatelů. Pobaltská země oplývá přírodními i architektonickými lákadly a v ničem si nezadá s populárnějším Finskem nebo Švédskem. Estonsko je plné zajímavostí a tipů na výlet je zde přehršel. Jaké jsou nejznámější památky Estonska? Co vidět a nevynechat?
Přestože je Estonsko z velké části přímořským státem a jeho břehy omývá Baltské moře, koupat se sem turisté jen tak nejezdí. Letní teploty Baltu zřídka sahají výše než k 16 stupňům Celsia, tudíž se zadaří smočit jen těm, kteří si s sebou duchapřítomně zabalí neoprén. Letní dovolená může vypadat i jinak.
TIP: Milovníci tepla a vlažného moře ocení tipy, kam na dovolenou k moři. Nejčastějšími destinacemi jsou Itálie, Chorvatsko a Bulharsko, za návštěvu však stojí také Bosna a Hercegovina a její známé město Mostar, které skýtá řadu historických památek včetně slavného mostarského mostu.
V lepším případě suchý potápěčský oblek a potřebnou potápěčskou certifikaci, aby mohli probádat některé z četných válečných podvodních vraků. Baltské moře je coby strategická oblast evropských válčišť doslova podvodním válečným muzeem. V hlavním městě Tallinnu působí několik potápěčských center, která zájemcům v této sféře ráda vyjdou vstříc.
Estonsko je jednou z pobaltských zemí, mezi něž se řadí také Litva, s hlavním městem Vilnius a druhým největším městem Kaunas a Lotyšsko, s hlavním městem Riga. Trojice pobaltských států bývá často spojena v jeden poznávací zájezd, nicméně Estonsko samo o sobě nabízí nepřeberné množství zajímavostí, za nimiž stojí za to se vydat sólo. Litva s Lotyšskem přijdou na řadu jindy.
Estonsko sousedí s Lotyšskem a Ruskem, na severní straně přes Baltské moře mává Finsku. Významná poloha estonského hlavního města Tallinnu a finské metropole Helsinek dávají tušit, že mezi oběma městy pendlují trajekty.
Spojení do obou evropských zemí tudíž nemusí probíhat pouze letecky. Objevit přímé spojení z letiště Praha do Estonska totiž nebývá snadné a lodní trasa skýtá na cestě severem vícero dobrodružství.
TIP: Nalézt vhodné ubytování pomůže aplikace Airbnb. Jednoduché vyhledávání optimálních noclehů si stále drží svou popularitu.
Díky ohromné vodní ploše obklopující estonskou republiku a logistické blízkosti k Rusku jsou jedněmi z hlavních odvětví estonského průmyslu rybolov a obchodování s ruskou ropou. Z důvodů někdejší sovětské okupace Estonska se v zemi nachází značné procento Rusů a rusky hovořících obyvatel.
U Baltského moře se nachází oblíbená turistická destinace – Sopoty a také jeden z největších polských přístavů – město Gdaňsk. Díky bohaté válečné historii má tato polská chlouba co předat. Další oblíbené Polské pobřežní město je Kolobřeh. Nabízí krásné, čisté pláže a nádhernou architekturu.
Estonský jazyk je sám o sobě na první pohled takřka nenaučitelný. Nepodobá se téměř ničemu kromě finštiny a okrajově maďarštiny. Dohovořit se tímto jazykem bude vyžadovat nadlidské úsilí, ovšem proč vlastně. Nová generace se obstojně domluví anglicky.
Pro malou ukázku složitosti estonštiny se lze podívat na jeden z populárních estonských jazykolamů, jehož překlad do jazyka českého zní: „Měsíční vědec seděl přes pracovní noc na okraji ledu.“ V originále pak Kuuuurija istus töööös jääääres.
Estonská vlajka je seskupení tří barevných vodorovných pruhů – modrého, černého a bílého. Každá barva trikolóry nese svůj význam.
Modrá symbolizuje nebe, moře a estonská jezera, zatímco černá barva značí strasti prožité svými krajany a tradiční vestu sedláků. Bílá barva potom evokuje sníh a věčnou touhu po svobodě.
Přímořský stát Estonsko je ze své větší poloviny lesnatá zem, proklestěná jezery, močály, bažinami a rašeliništi. Jen samotných jezerních ploch se lze napočítat na 1 400, z nichž největší je jezero Čudské. K zemi náleží také přibližně 2 200 ostrovů.
Jemnovitě například ostrov Saaremaa, který je známý hned z několika důvodů. Nacházejí se na něm krátery Kaali, kterým daly vzniknout padající meteority už kolem 7. století. Největší kráter má v průměru 110 metrů a je zalitý vodou.
TIP: Za hrady a zámky není nutné překračovat hranice. I v českých luzích a hájích jich je dostatek. Stačí si vybrat.
Ostrov Saaremma je kromě větrných mlýnů domovem také majestátnímu hradu Kuressaare ze 14. století, u něhož se rozprostírá vodní plocha s léčivým mořským bahnem. Mazlavá hmota má pozitivní vliv mimo jiné na revmatické potíže, klouby a kosterní svalstvo. Vyhledávané lázeňské město Kuressaare lze navštívit po celý rok.
Své renomé si pečlivě hlídá městečko Tartu, kde se nachází nejstarší estonská univerzita datující se až k roku 1632. Centrum vzdělanosti a kultury leží jižně od hlavního města Tallinnu, vzdálené přibližně 180 km. Dojet do Tartu se dá bez problémů půjčeným autem.
Svých patnáct minut slávy si vychutnává městečko Kunda, jež slaví turistické úspěchy zejména, ne-li výhradně, u českých cestovatelů. Malé přístavní město získalo mezi českými občany svůj věhlas díky vulgárně znějícímu názvu, ovšem nabídnout po turistické stránce toho příliš nemá. V Kundě lze nalézt vodní elektrárnu, cementárnu a malý přístav.
Estonská metropole je přístavním městem, jehož stará část je čestně zapsaná na seznamu UNESCO. Rozprostírají se zde sakrální stavby a kostely – zejména gotický kostel svatého Mikuláše. Nepřehlédnutelný je chrám svatého Alexandra Něvského, jež je zdoben klasickým moskevským stylem s obskurními cibulovitými kopulemi.
TIP: Jaké další světově proslulé chrámy by měl navštívit každý vášnivý cestovatel? Například chrám Hagia Sofia, který patří mezi nejvýznamnější památky Istanbulu. Byl vzorem, podle kterého se postavilo mnoho mešit, včetně dobře známé Modré mešity.
Pravoslavný svatostánek z 19. století si musí své místo v estonském hlavním městě neustále obhajovat. Estoncům bývá trnem v oku, zejména jakožto symbol ruské nadvlády a nepřekvapí, že se ho obyvatelé Estonska chtějí zbavit. Sám Něvský je mnohými (i některými Estonci) považován za vojevůdce, hrdinu, obránce pravoslaví a dokonce světce.
V Tallinnu nelze vynechat návštěvu vrchu Toompea, kde se skví historické opevnění, sídlo vlády a mnohé ambasády.
Za zmínku stojí radniční lékárna Raeapteek, jež se pyšní titulem nejstarší fungující apatyka v Evropě. Prameny uvádějí, že je v provozu nepřetržitě od roku 1415.
Fanouškům kinematografie srdce zaplesá v tallinnském filmovém muzeu Filmiimuuseum z roku 2006, které mapuje historii estonského filmu. Tallinn nabízí něco pro všechny. Ať už člověk prahne po kusu přírody, kultury, či historie, vždy si tu vyhledá to svoje. Příště třeba dovolená v Norsku s návštěvou hlavního města Norska.
Publikováno: 18. 10. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz