Riga – památky, co vidět, informace

Evropa
riga-9

Hlavní město Lotyšska Riga leží v Rižském zálivu na břehu řeky Daugavy a je považováno za největší městské centrum v Pobaltí. Kromě toho je také největším městem této pobaltské země. Jaké památky Riga nabízí? A v kterém ročním období je město nejhezčí?

Město Riga je kulturním, politickým, vzdělávacím, finančním, obchodním, průmyslovým a turistickým centrem země. Cestovatele ohromuje nádherným Starým městem, krásnými až někdy děsivými secesními budovami, bláznivým nočním životem a výborným leteckým spojením se zbytkem Evropy.

Riga – ubytování

Riga, hlavní město Lotyšska s bohatou historií a architekturou, nabízí široký výběr ubytování pro návštěvníky. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout pohodlný pobyt:

Riga Lux Apartments

  • Luxusní apartmány v centru Rigy s moderním designem a vybavením pro náročné hosty.

Aparthotel Amella

  • Tento aparthotel kombinuje pohodlí domova s výhodami hotelu, nabízející moderní ubytování s kompletní vybaveností.

Upisa Street Lux Apartments

  • Luxusní apartmány na ulici Upīša s elegantním interiérem a výbornou polohou blízko historického centra města.

Hotel Islande

  • Islande je moderní hotel s výborným vybavením, včetně wellness centra, nabízející pohodlný pobyt pro návštěvníky Rigy.

Hotel Viktorija Riga

  • Hotel Viktorija Riga přináší pohodlné ubytování v klidné části města s dobrým spojením do centra, ideální pro klidný a relaxační pobyt.

S rozmanitou nabídkou ubytování v Rigě si každý návštěvník může vybrat podle svých preferencí, ať už touží po luxusu, komfortu apartmánu nebo klidném prostředí hotelu.

Riga Lotyšsko

Hlavní město Lotyšska Riga se nachází na jižním pobřeží Baltského moře mezi Estonskem a Litvou. Země sousedí také s Ruskem a Běloruskem a sdílí námořní hranice se Švédskem. Převážně rovinatá krajina Lotyšska má rozlohu 64 589 km², což je přibližně polovina Řecka.

Poloha města, které se nachází mezi východní a západní Evropou, je pro něj jak přínosem, tak i překážkou. Díky své strategické poloze se hlavní město Riga stalo důležitou součástí ruského obchodu se západní Evropou. Zároveň však bylo během své 800leté historie vystaveno invazi a okupaci.

Město Riga

V poslední době se hlavní město Riga stalo největším finančním centrem v Pobaltí. Ve městě sídlí významné banky, pojišťovny a makléřské společnosti. Maloobchod a osobní služby byly prvním odvětvím, které začátkem 90. let 20. století vykazovalo známky oživení.

K průmyslovým odvětvím patří strojírenství, kovovýroba, stavba a opravy lodí, textilní průmysl, dřevozpracující průmysl a potravinářství. Zpracovatelský průmysl zahrnuje především výrobu dieselových motorů, tramvají, chemikálií, léčiv, nábytku či stavebních materiálů.

Riga – hlavní město

Hlavní město Lotyšska Riga je neuvěřitelně krásné. Památky Rigy stojí rozhodně za vidění. Od působivé secesní architektury, nejkrásnější v Evropě, přes křivolaké středověké uličky rižského Starého města, zapsaného na seznamu UNESCO, až po panorama s věžemi jako z pohádky.

Kromě fascinující historie pramení její kouzlo také ze širokých hlavních ulic. Nechybí ani svěží městské parky, díky nimž je hlavní město Riga velmi příjemným městem pro pěší turistiku. Hlavní město Riga je čisté, přátelské a poměrně kultivované.

riga-8
Riga je velmi krásným historickým městem.

Letiště Riga

Většina turistů cestuje do Rigy letecky přes mezinárodní letiště Riga, největší letiště v Pobaltí. Letiště Riga bylo v roce 2001 u příležitosti 800. výročí založení Rigy zrekonstruováno a zmodernizováno. Z pražského letiště se lze na letiště Riga dostat přímým letem za necelé 2 hodiny.

Lotyšská Riga je důležitá i jako městský přístav. Baltské námořní trajekty spojují Rigu se Stockholmem, Kielem a Lübeckem. Přístav Riga leží na staré obchodní cestě mezi Ruskem a Evropou a je důležitým centrem nákladní lodní dopravy.

Riga – počasí

Hlavní město Riga leží v blízkosti moře což má za následek mírné klima, ale také vyšší vlhkost vzduchu ve srovnání s vnitrozemskými oblastmi. Počasí Rigy je v létě příjemné, i když ne moc teplé. Zimy bývají dlouhé, tmavé a chladné. Sněhová pokrývka trvá obvykle od poloviny prosince do poloviny března.

Léto je nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Rigy z hlediska počasí. Průměrná teplota počasí Rigy se v létě drží kolem 22 °C. Zima sebou přináší déšť a sníh. Zasněžená Riga má svoje pohádkové kouzlo především v období Vánoc. Navíc lze přes zimu pořídit letenky i ubytování za velmi příznivé ceny.

Riga – kultura

Riga je považována za hlavní město kultury a umění v Pobaltí. V nové budově opery se hraje opera i balet. Lotyši milují Národní divadlo, které v současnosti sídlí v budově, kde byla v roce 1918 poprvé vyhlášena nezávislost země.

Riga se může pochlubit pestrou škálou muzeí, která se zabývají historií, literaturou, uměním, přírodou, medicínou, ale i muzei nabízejícími specifické oblasti zájmu. Patří mezi ně muzea věnovaná divadlu, kinematografii, fotografii, televizi, porcelánu, hasičství, sportu, architektuře a historii elektřiny.

Riga – památky

Většina významných památek Rigy se nachází ve Starém městě, které je chráněnou oblastí UNESCO s jedinečnými budovami a architektonickými díly. V této části města se nachází také mnoho kaváren a restaurací. Jaké památky Rigy si nenechat ujít? Která místa jsou ta nejzajímavější?

1. Vecriga – Staré město

Staré město Vecrīga je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a je klenotem města Riga. Úzké dlážděné uličky a nejstarší stavby města se nachází právě v této čtvrti. Atmosféru dotváří nespočet okouzlujících restaurací a kaváren.

V jakékoliv z těchto kaváren lze ochutnat dezert pojmenovaný po této čtvrti města, Vecriga. Vyrábí se z odpalovaného těsta plněného tvarohem a vanilkovým krémem a sypaného moučkovým cukrem. V ulici Skārņu se zase nachází trh s uměleckými řemesly.

riga-7
Staré město Rigy je zapsané na světovém seznamu UNESCO.

2. Radniční náměstí

Na Radničním náměstí stojí budova radnice a hned vedle Dům U Černé hlavy. I přes to, že budovy vypadají historicky, jsou staré jen něco málo přes 20 let. Na náměstí lze najít kamennou značku, která zaznamenává místo, kde byl údajně poprvé na světě postaven ozdobený vánoční strom.

Největší zajímavostí na Radničním náměstí je bezpochyby velkolepý dům Černohlavců. Tato bohatě zdobená cihlová budova byla v době hanzy v Rize centrem obchodu a podnikání. Klenby v suterénu jsou původní a pocházejí ze 14. století. Slavnostní sál a sbírka starožitného stříbra také stojí za vidění.

riga-2
Radniční náměstí je jednou z nejhezčích památek města.

3. Evangelická katedrála

Katedrála v Rize je stálým symbolem Rigy. Sídlí v ní arcibiskup lotyšské evangelicko-luteránské církve. Od doby, kdy byla poprvé postavena na pravém břehu řeky Daugavy na počátku 13. století, prošla stavba mnoha změnami.

Stejně jako všechny kostely Starého města má katedrála na vrcholu věže kohouta, který váží 86 kg a funguje jako větrolam. V románské křížové chodbě katedrály, jedné z nejstarších částí stavby, je k vidění její starší verze. V 16. století byly uvnitř varhany, největší na světě, ale v roce 1547 je zničil požár.

riga-3
Monumentální stavbu Katedrály nelze přehlédnout.

4. Albertova ulice

Albertova ulice je významná dopravní tepna v Rize, která je proslulá svou krásnou secesní architekturou. Procházka z jednoho konce na druhý poskytne člověku dostatek příležitostí prohlédnout si řadu nádherných, zdobených domů.

Ulice je pojmenována po biskupu Albertovi neboli Albertovi Rižském, který je údajně zakladatelem Rigy. Dnes je Albertova ulice kromě turistické atrakce také sídlem mnoha vysokých škol a velvyslanectví za starými krásnými fasádami.

riga-4
Albertova ulice nabízí největší koncentraci secesních staveb.

5. Katedrála Narození Krista

Katedrála Narození Krista je novobyzantskou stavbou, jejíž stavba byla zahájena v roce 1876, kdy bylo Lotyšsko součástí Ruské říše. Jako první si lze všimnout honosné zlaté centrální kopule. Car Alexandr II. věnoval katedrále 12 zvonů, kvůli nimž musela být postavena samostatná zvonice.

Tyto zvony byly roztaveny na začátku 60. let 20. století za sovětské okupace, kdy se z katedrály stal Dům poznání republiky. V té době byla kopule využívána jako planetárium, zatímco kříže byly sneseny a neocenitelný ikonostas zničen.

riga-5
Rižský chrám Narození Páně je největší pravoslavný chrám v Rize.

6. Tři bratři

Nejstarší obytný komplex v Rize se dochoval z 15. století. Třem domům, které se tísnily jeden vedle druhého, se dlouho říkalo Tři bratři – podle legendy je postavili muži ze stejné rodiny. V budovách starých několik století dnes sídlí Muzeum architektury a Národní centrum ochrany kulturních památek.

Nejstarší budova z komplexu Tří bratří byla postavena kolem roku 1490. Prostřední bratr je nejluxusnější. Byl postaven v roce 1646. Nad vchodem je vidět nápis Soli Deo Gloria, tedy sláva samotnému Bohu. Třetí budova byla postavena ve druhé polovině 17. století a v každém patře měla malé byty.

riga-6
Obytný komplex Tři bratři je nejstarším v Rize.

Riga – gastronomie

V Rize je spousta skvělých restaurací, které pro své geniální výtvory používají regionální a sezónní suroviny. V létě se používá spousta lesních plodů, na podzim jsou to houby čerstvě nasbírané v lese. Kromě masa jsou zde všudypřítomné ryby, zejména losos, sleď a pstruh.

Oblíbeným lotyšským kořením je kopr a kmín. Jinak je lotyšská kuchyně hodně podobná té německé – různé druhy klobás, masa a zelí. Oblíbeným nápojem Lotyšů je pivo. Národní nápojem je Balzams, bylinný likér. Hlavní město Riga je také proslulé svou čokoládou.

Riga

Hlavní město Lotyšska Riga nabízí mnohem více než jen historické centrum. Malebné restaurace s neobvyklou, ale cenově velmi dostupnou kuchyní, příjemné obchody s lotyšským designem a skryté trhy s koncerty. Skvělé na městě Riga je, že v podstatě všude lze dojít pěšky a město je velmi progresivní, pokud jde o Wi-Fi.

Bezplatnou Wi-Fi mají v podstatě na každém rohu, dokonce i v taxících a autobusech. Jen hodinu cesty od Rigy se nachází krásná příroda Lotyšska a staré majestátní hrady. To vše dělá z Rigy docela pohodové město, které se vyplatí navštívit kdykoli během roku.

Co navštívitInformaceZajímavosti