Kielce, Polsko – co navštívit, informace, cestování

Evropa

Svým půvabem a bohatou historií láká město Kielce návštěvníky z celého Polska i ze zahraničí. Kielce leží v srdci Svatokřížského vojvodství. Lákají malebnými uličkami, historickými památkami a živým kulturním životem. Co všechno lze dělat v Kielcích?


Obsah článku

 • Ubytování Kielce – tipy na různé druhy ubytování ve městě
 • Zajímavosti Kielce – Palác krakovských biskupů, Národní muzeum Kielce, katedrála a další
 • Veletrh Kielce – jaké výstavy se těší největší návštěvnosti
 • Co navštívit u Kielce – Łysica, Samsonów, Bobrza a další zajímavá místa
 • Počasí Kielce – kdy je nejlepší doba na návštěvu města?
 • Stručná historie Kielců – nejvýznamnější milníky v historii města

Kielce jsou hlavním městem Svatokřížského vojvodství ve středním a jižním Polsku, které nejprve zbohatlo na bohatých nalezištích kovů a kamene. Více než 600 let bylo město v rukou krakovských biskupů, kteří si na kopci hned vedle náměstí postavili hrad.

V 17. století se z něj stal manýristický palác, který se v původní podobě dochoval dodnes. Kielce se rozkládají ve Svatokřížských horách, jednom z nejstarších pohoří v Evropě, které městu zanechaly nerostné bohatství těžené po staletí. Jižně od města se nacházejí přírodní zásoby v bývalých lomech a také ukázková jeskyně, která byla poprvé řádně zmapována teprve před deseti lety.

Jak strávit krásné dny v Polských Kielcích a co navštívit u Kielce? Na závěr, jaké turisty čeká v Polsku – Kielci počasí a kde nejlépe sehnat ubytování Kielce?

Ubytování Kielce

Nejlepší možnosti ubytování se dají najít na Bookingu. Nabízejí mnoho slev a vynikající zákaznický servis. Stačí zadat pouze délku pobytu a počet cestujících a seznam nejlepších hotelů je již na světě. Zde je pár nejlépe hodnocených hotelů, které jsou z nejlepších Kielckých ubytování.

HI Apartments Kozia

 • Tato rezidence nabízí pohodlná ubytování ve stylu apartmánů s moderním designem a výhodnou polohou v centru města.

Pod Złotą Różą

 • Hotel Pod Złotą Różą přináší klidný pobyt v historickém prostředí, spojený s příjemnou atmosférou a pohodlím.

Apartamenty Sosnowe

 • Sosnowe Apartments poskytují moderní ubytování s plně vybavenými apartmány, ideální pro ty, kteří vyhledávají nezávislost během svého pobytu.

Willa Hueta

 • Tato vila nabízí útulné ubytování s rustikálním šarmem a vřelým přístupem, což činí z ní příjemné místo k odpočinku.

Dream Apartments Kielce Centrum

 • Moderní apartmány v centru města poskytují komfortní ubytování s kompletním vybavením pro pohodlný a nezávislý pobyt.

Ubytování v Kielci si vybere opravdu každý. Nachází se zde luxusní hotely, ale i dostupné levné hostely. Dovoleá v Kielci je vhodná i s dětmi, hotely nabízí i rodinné pokoje.

Kielce, Polsko – zajímavosti, co vidět

Kielce jsou známé svým bohatým kulturním dědictvím. Město nabízí mnoho muzeí, galerií a divadel, které osloví milovníky umění a kultury. Mezi nejvýznamnější kulturní instituce patří Regionální Muzeum v Kielcích, které poskytuje pohled do historie a kultury Svatokřížského vojvodství, a Regionální divadlo, které nabízí širokou škálu divadelních představení a koncertů.

Mezi další zajímavosti polských Kielců patří:

Palác krakovských biskupů

Významnou památkou Kielců je letní rezidence postavená pro krakovského biskupa Jakuba Zadzika v letech 1637-1644. Architektem tohoto manýristického paláce byl Tommaso Poncino z Lugana, který dal budově lodžii s mramorovými sloupy a čtyři šestiboké kopulovité věže na rozích.

Nad klenbami lodžie jsou umístěny kartuše s erby biskupa Zadzika, Rzeczpospolité polsko-litevské a krakovské kapituly. V zadní části se nachází geometrická italská zahrada obklopená kdoulemi, třešněmi a jabloněmi.

Na konci 18. století byla dispozice zahrady změněna, ale v roce 2003 byla obnovena podle manýristického vzoru z poloviny 17. století. Palác a pozemky byly rovněž obklopeny hradbami, prachárnou a baštami, které dodnes chrání vrchol Zámeckého vrchu.

Mimo krásnou stavbu v Kielcích stojí navštívit i přilehlé zahrady.

Národní muzeum Kielce

Od roku 1975 je palác pobočkou Národního muzea, takže se zde můžete seznámit s polským a západoevropským uměním od roku 1600 do roku 1900, dekorativním uměním, numismatickými sbírkami a starožitnými zbraněmi.

Umělecká sbírka zahrnuje celou škálu od barokní a rokokové portrétní malby až po realismus a impresionismus.

Mezi vysoce ceněné umělce, kteří jsou zde zastoupeni, patří například Johann Baptist von Lampi starší, Olga Boznańska, Leopold Gottlieb, Aleksander Gierymski a Józef Chełmoński. Ty všechny doplňuje interiérová výzdoba, která je většinou původní, s mramorovými bustami, velkými krby a malovanými stropními trámy.

Katedrála v Kielcích

Tento kostel se zvonicí se tyčí nad nízkou zástavbou města v centru Zámeckého vrchu (Wzgórzu Zamkowym) v Kielcích. Současná stavba pochází z poloviny roku 1200 poté, co předchozí kostel zničili Tataři. Mezi převládající barokní architekturou z 18. století se stále nacházejí zbytky této stavby.

Živé malované vzory zdobící stěny tří lodí pocházejí z roku 1892 a váš pohled upoutá také rokokový hlavní oltář. Ten byl vytvořen krakovskými sochaři v polovině 18. století a jeho srdcem je obraz Panny Marie Nanebevzaté, který byl namalován v roce 1730.

Další úchvatnou gotickou katedrálou se pyšní polské město Wrocław, které si vysloužilo pověst Benátek severní Evropy. Město disponuje více než 100 mosty, které spojují 12 ostrovů, a právě na jednom z těchto ostrovů se nachází Katedrála sv. Jana Křtitele.

Kielcká katedrála se nachází v samém centru města.

Ulice Henryka Sienkiewicza

Ulica Henryka Sienkiewicza, vytyčená ve 20. letech 19. století, je hlavní tepnou Kielců a spojuje obchody a restaurace s historickou architekturou činžovních domů z přelomu 19. a 20. století. Ulice byla v prvních letech 20. století zpevněna a zrekonstruována a táhne se šikmo v délce téměř 1,3 km od vlakového nádraží na náměstí Plac Niepodległości až k náměstí Plac Moniuszki.

Mnoho štukovaných domů a obecních budov na této cestě je chráněno v polském seznamu památek. V typický letní den zde je veletrh Kielce – stánky trhovců, pouliční umělce a venkovní stoly barů, zmrzlináren, restaurací a kaváren.

Ulice je pojmenována na počest spisovatele Henryka Sienkiewicze, nositele Nobelovy ceny, a v roce 2010 mu byl na ulici odhalen pomník od významného sochaře Kazimierze Gustawa Zemły.

Rynek (Náměstí veletrhů Kielce)

Historické tržní náměstí v Kielcích, kterému na západní straně vévodí neoklasicistní radnice, je od poloviny 14. století správním centrem města. Fasády historických budov kolem náměstí jsou pozdější, ze 17. a 18. století.

Asi nejhezčí z nich se nachází vlevo od radnice na rohu ulice Ulica Mała. Tento modře natřený dům s malým podloubím, v němž je kavárna, pochází z roku 1767 a patřil kuchaři krakovského biskupa Kajetana Sołtyka.

Největší změna na náměstí proběhla v roce 2011, kdy bylo nově vydlážděno a zprůjezdněno. Uprostřed jsou vidět obrysy bývalé radnice, která byla postavena v 16. století, ale v roce 1800 vyhořela.

Náměstí Rynek se do historie zapsalo jako tržní centrum.

Panský dům Laszczyk

Chce-li se někdo seznámit s lidovou kulturou Svatokřížského vojvodství, měl by určitě navštívit tento tradiční dřevěný zámeček na Ulici Jana Pawła II na jižním svahu Zámeckého vrchu. Dům s vysokou valbovou střechou byl postaven z modřínového dřeva na kamenné a cihlové podezdívce.

Pochází z roku 1788 a dnes je sídlem Muzea Kieleckého venkova (Muzeum Wsi Kieleckiej), které má několik objektů na statcích a větrných mlýnech za městem. Ve čtyřech místnostech domu jsou umístěny etnografické expozice o všech aspektech života v regionu v minulých dobách a také interiéry s nábytkem a vybavením typického selského stavení v 19. století.

Kostel svatého Adalberta

Tento barokní kostel v blízkosti centra města Kielce, obrostlý staletými stromy, je známý třemi obrazy významného historického a náboženského malíře 19. století Jana Styka. Obrazy namalované v roce 1889 zobrazují Rozmnožení chleba, svatou Rozálii a svatého Františka a jsou umístěny na oltářích v kněžišti.

Samotná stavba pochází z druhé poloviny 18. století, ale stojí přesně na místě, kde ve 12. století stával dřevěný kostel.

Náměstí před kostelem, Plac Świętego Wojciecha, bylo v roce 1943 svědkem chmurného okamžiku, kdy byla popravena skupina bojovníků domácího odboje zastřelením. Z popravy se dochoval fragment zdi.

Karczówka

Na jihozápadním obzoru Kielců se tyčí 340 metrů vysoký kopec tvořený devonskými vápenci. Kopec je porostlý borovicemi, z nichž mnohé jsou staré až 150 let, a na jeho jižních a západních svazích jsou stopy po starých důlních šachtách a příkopech.

Poblíž vrcholu se nachází bernardinský klášter a také památník lednového povstání z let 1863-64 proti ruskému impériu. Kromě toho se však lze vydat na náročnou, ale krátkou procházku na hřeben kopce a prohlédnout si panorama Kielců a Svatokřížských hor.

Nad Kielci se nachází významný bernardinský klášter.

Bernardinský klášter Karczówka

Poté, co se Kielce v roce 1622 vyhnuly morové epidemii, nechal krakovský biskup Marcin Szyszkowski postavit tento klášter jako votivní dar. Nedlouho poté, v roce 1655, byl klášter vypleněn Švédy a svou současnou podobu získal na počátku 18. století, kdy byl přestavěn.

Jednolodní kostel, korunovaný dvěma mědí pokrytými kopulemi, má odvážnou rokokovou výzdobu. Nejpoutavější je však kaple svaté Barbory pod hlavní věží. Na oltáři kaple stojí socha světice vyrobená ze tří velkých kusů olova, které v roce 1646 objevil v dolech v Karczówce jeden sedlák.

Park Stanislava Staszice

Na jižním úpatí Zámeckého vrchu se rozkládá na osmi hektarech klidný městský park. Při sestupu ze svahu od paláce krakovských biskupů je jednou z prvních věcí, která je vidět, velký rybník na západní straně.

Tento rybník, lemovaný bujnými vzrostlými vrbami a s fontánou uprostřed, má rozlohu více než jeden hektar a je to místo, kam lze vodit děti krmit kachny.

V blízkosti paláce Zieliński, jen co by kamenem dohodil, se nachází voliéra s řadou vzácných ptáků a prozkoumat lze některou z cestiček, které mizí ve vzrostlém lese parku s více než 1300 kaštany, jasany, lípami, javory, jilmy a akáty.

Palác Tomasze Zielinského

V 50. letech 19. století se do budov v areálu biskupského paláce nastěhoval bohatý mecenáš umění Tomasz Zieliński. Ten komplex nově upravil a nechal postavit pohádkový gotický palác s oranžerií a zahradami. To vše mělo sloužit jako muzeum pro jeho obrovskou sbírku obrazů a centrum špičkového umění.

V té době palác navštěvovali někteří z nejvýznamnějších malířů té doby, jako například Józef Szermentowski, January Suchodolski , Wojciech Gerson a Franciszek Kostrzewski.

Po jeho smrti v roce 1858 byla Zielińského sbírka rozprodána. Od roku 1985 se však palác opět stal centrem umění, kde se konají výstavy, koncerty, veletrhy a semináře.

Sbírka Zelienskeho sice nebyla obnovena, ale jeho sídlo je stále centrem umění.

Přírodní rezervace Wietrznia

Jihovýchodně od centra města se nachází další mineralogicky bohatá přírodní rezervace.

Téměř celý tento 18hektarový park tvoří kaňonovitá krajina, která vznikla v důsledku těžby vápence a dolomitu v lomech, jež byly využívány v letech 1893-1974. Tři lomy jsou vzájemně propojené a zajímavé jsou především množstvím zkamenělin pravěkých ryb, hub a dalších živočichů a krasovými útvary.

Chce-li někdo získat podrobný přehled o rezervaci, může zavítat do „geoedukačního centra“, které bylo otevřeno v honosně vyhlížející budově v roce 2011. Tabule a modely ukazují, jak by vypadaly zkamenělé devonské rostliny a živočichové v Kielcích, a ve speciální kapsli se promítá „5D“ film.

Veletrh Kielce – výstava

Targi výstavy Kielce jsou jedním z lídrů polského výstavního trhu. Pyšní se 90 000 m2 výstavní plochy, z toho 36 000 vnitřní plochy v 7 plně vybavených výstavních halách. Targi Kielce hostí pravidelně 276 000 návštěvníků z 60 zemí, 7 000 vystavovatelů a také poskytuje 223 000 m2 pronajaté výstavní plochy.

Pořádaný veletrh a výstava Kielce se umístily na druhém místě ve střední a východní Evropě.

Kalendář Targi veletrhu Kielce zahrnuje 70 akcí – veletrhů, výstav a 700 konferencí, včetně PLASTPOL – nejvýznamnějšího mezinárodního veletrhu v Polsku, světově proslulého MSPO, který je na třetím místě mezi evropskými výstavami obranného průmyslu, SACROEXPO – největšího evropského veletrhu církevních a bohoslužebných předmětů a AGROTECH – zemědělského veletrhu, který se těší největší návštěvnosti.

Výstava v Kielci je celosvětově významná.

Co navštívit u Kielce, Polsko?

Kielce mají vynikající polohu. Když už se někdo odhodlá navštívit samotné město, měl by si prohlédnout i jeho okolí. Jaká jsou nejkrásnější místa, co navštívit u Kielce?

Na jedné straně Svatokřížské hory s Łysicou a Svatým Křížem, na druhé technické památky, jako je Samsonów nebo zřícenina v Bobrze, a na třetí Chęciny s hradem tyčícím se nad městem nebo Tokarnia s jedním z nejkrásnějších vesnických skanzenů v Polsku. To vše ve vzdálenosti několika kilometrů.

 • Łysica – nejvyšší vrchol Svatokřížských hor, na který vede malebná stezka přes Svatokřížský národní park.
 • Samsonów a Bobrza – místa spojená s průmyslovou minulostí regionu. Zdejší hospodářství v minulosti poháněla rozsáhlá výroba železa.
 • Mnoho hradů, ale zámek Chęciny je jedním z nejznámějších. Nachází se na vrcholu kopce a vypadá pohádkově.

Dalším vrcholem, na který se lze dostat po asfaltové silnici nebo Královskou cestou z Nové Słupi, je Święty Krzyż, známý také jako Łyśc. Na jeho vrcholu čeká tisíciletý klášter, který lze navštívit nebo se v něm pomodlit.

Mezi další, více turisticky významná, města patří například Sopoty, Gdaňsk či Wroclaw.

Kielce, Polsko – počasí

V Kielcích jsou příjemná léta s částečnou oblačností a mrazivé zimy se sněhem, větrem a převážně oblačností. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -5 °C do 24 °C a jen zřídkakdy je nižší než -14 °C nebo vyšší než 30 °C.

Na základě hodnocení cestovního ruchu je nejlepší roční období pro návštěvu polských Kielců počasí od poloviny června do konce srpna. V červnu, červenci a srpnu turisty s největší pravděpodobností čeká dobré počasí s příjemnými průměrnými teplotami mezi 20 a 26 stupni Celsia.

Kielce, Polsko – historie

Historie města Kielce začíná přibližně před tisíci lety. Byla to malá vesnice v blízkosti lesa. Lidé zde žili, lovili a vyměňovali si zboží. Nejstarší stopy lidského osídlení pocházejí z oblasti dnešního kostela svatého Vojtěcha. Kielce byly po mnoho let majetkem krakovských biskupů (od 12. do 18. století).

Historie města byla bouřlivá a samotné Kielce zažily lepší i horší chvíle. Před 2. světovou válkou byla v Kielcích velká židovská komunita, jejíž stopy jsou stále patrné, jako například v polském Štětíně. V současnosti je hlavním městem Svatokřížského kraje, kde žije téměř dvě stě tisíc obyvatel.

Přestože se zde nachází mnoho unikátních a historických památek, město nepřitahuje tolik turistů jako některá jiná polská města s nižším počtem obyvatel, jako jsou Malbork, Międzyzdroje nebo Gdyně. Všechna tato města mají opravdu co nabídnout.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti