Poloostrov Hel, Polsko – zajímavá místa, ubytování, pláž, zajímavosti
Poloostrov Hel je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů v Polsku a současně jednou z nejoblíbenějších turistických...
Číst víceŽivé město, významný námořní přístav a centrum stavby lodí v blízkosti hranic s Německem. To je Štětín, kulturní centrum západního Polska. I přestože bylo středověké centrum Štětína během války značně poničeno, dochovaly se zde nádherné architektonické památky. Co vidět ve Štětíně? A jaká jsou další zajímavá místa v Polsku?
Obsah článku
Památky Štětína připomínají doby, kdy bylo město jako součást Pruska považováno za takzvaný Paříž severu. Štětín je však především o vodě a bujné zeleni. Řeky, jezera, lesy a parky zabírají polovinu rozlohy města. Kromě toho jsou zde čtyři vysoké školy, několik divadel, filharmonie, knihovna a Národní muzeum.
Štětín, ležící na břehu Baltského moře, je jedním z největších a nejživějších měst v severozápadním Polsku.
Město Štětín se nachází v blízkosti několika velkých vodních ploch. Baltské moře je vzdáleno do hodiny jízdy autem. Polský Štětín leží v deltě řeky Odry a městem protéká několik jejích soutoků. V blízkosti Štětína se nachází německo-polská hranice.
Berlín je vzdálen pouhých 120 km. Nejbližší hraniční přechody jsou v Kolbaskowě, Rosowku a Lubieszyně. 80 kilometrů severně od Štětína se nachází Rewal, malebná vesnice na pobřeží Baltského moře.
Štětínu se říká zelené město, což se však netýká pouze města samotného, protože některé místní oblasti jsou velmi atraktivní, zejména tři rozsáhlé místní lesy. Tvoří je Bukový les, polsky Puszcza Bukowa, se Smaragdovým jezerem, Wkrzanský les a Goleniowský les. Skvělým místem pro rekreaci je také jezero Dabie, jedno z největších jezer v Polsku.
Dnes patří Štětín s přibližně 406 000 obyvateli k největším městům v Polsku. Díky své poloze a silným kulturním a hospodářským vazbám na Německo je významným obchodním a tranzitním centrem.
Jeho architektura bývá často srovnávána s hlavním městem Francie. Také se mu přezdívá Paříž severu, neboť centrum města tvoří hvězdicovité náměstí s rozbíhajícími se třídami. Mezi hlavní lákadla Štětína patří několik okouzlujících památek, množství parků a úctyhodný počet barů.
Štětín, polské přístavní město bohaté na historii a kulturu, nabízí široký výběr ubytovacích možností pro návštěvníky. Zde jsou některé hotely, které poskytují pohodlný pobyt:
Se svou pestrou nabídkou hotelů poskytuje Štětín příležitost každému návštěvníkovi nalézt ubytování odpovídající jeho preferencím a potřebám.
Spolu se Świnoujście, v překladu Ústí nad Svinou, je Štětínský záliv jedním z největších polských přístavních komplexů, který na počátku 21. století odbavoval zhruba třetinu námořní obchodní dopravy v zemi. Štětínský záliv je důležitým přístavem pro náklad přepravovaný po Odře z České republiky, Maďarska a Německa.
Hlavním vývozním artiklem je uhlí. K dalším průmyslovým odvětvím patří kromě stavby lodí také potravinářství, kovovýroba, výroba hnojiv a syntetických textilií a strojů. Elektřinu pro tato odvětví a pro severozápad Polska dodává elektrárna Dolná Odra.
Trajektem se lze odsud dostat například do Dánska či Švédska. Hlavní město Stockholm je také úžasnou destinací.
Štětín má bohatou historii sahající až do středověku. Historické centrum města je plné malebných uliček, elegantních budov a památek, které připomínají jeho bohatou minulost. Mezi významné historické památky patří hrad Pomeranian a gotická katedrála svatého Jakuba. Jaké další památky lze vidět ve Štětíně?
Hrad založený ve 14. století pro pomořanské vévody je dnes kulturním centrem, kde se konají výstavy, sezónní koncerty a divadelní představení. Budova byla vážně poničena za druhé světové války. Při jeho rekonstrukci v roce 1946 byla nalezena krypta se sarkofágy vévodů. Věž Sedmikostelí, která se nachází východně od hradu a pochází ze 13. století, je jediným dochovaným prvkem jedné ze středověkých bran, které vedly do města.
Štětínská katedrální bazilika je největším kostelem v Západním Pomořansku. Jeho stavba probíhala mezi 12. a 16. stoletím. Původní románský sloh byl však narušen, když byl kostel po švédsko-dánské válce přestavěn.
Věž baziliky se během druhé světové války zřítila a teprve nedávno byla zcela obnovena. Nyní je přístupná návštěvníkům a nabízí úžasný výhled na město. V roce 2008 byly do baziliky přistavěny také nové varhany. Pojme až 10 000 lidí.
V překladu nábřeží Chrobry je štětínské nábřeží pojmenované po prvním polském králi Boleslavu Chrobrém z dynastie Piastovců. Na nábřeží se nachází řada luxusních restaurací a hospod a také nejkrásnější a nejvýznamnější budovy ve městě. Patří mezi ně Námořní akademie, Zemský úřad, Národní muzeum ve Štětíně a Štětínské divadlo.
Toto monumentální nábřeží je dlouhé více než půl kilometru. Promenáda, která byla vybudována těsně před první světovou válkou, kopíruje průběh štětínského středověkého opevnění, které bylo zbouráno v 18. století. Jednou z budov, která poutá pozornost, je Štětínský vojvodský úřad, postavený v roce 1911 v novorenesančním stylu pro bývalé štětínské regentství.
Nejstarší čtvrť ve Štětíně byla během druhé světové války zcela srovnána se zemí. A na rozdíl od měst jako Varšava, Poznaň nebo Gdaňsk nedošlo k okamžité rekonstrukci. Dosud bylo zrekonstruováno jen několik památek. Na dlážděném náměstí se mezi mnoha kavárnami a stylovými restauracemi nachází barevné barokní štítové měšťanské domy a historická radnice, která dnes slouží jako historické muzeum Štětína.
Člověk nemusí být žádný odborník na klasickou hudbu, aby si tento koncertní sál, který v roce 2015 získal cenu Evropské unie za současnou architekturu, užil. S návrhem, který se zcela vymyká jakémukoli jinému kulturnímu zařízení na světě, přišla barcelonská firma Barozzi Veiga.
Tato průsvitná, bíle prosklená budova má hmotu rozeklaných vrcholů, které trochu připomínají štíty měšťanských domů. Celá budova v noci ledově září a rychle se stala moderním symbolem Štětína. Hlavní sál má kapacitu 1 000 míst. V jeho prostorách se odehrávají vystoupení Štětínské filharmonie, která byla založena v roce 1948.
Polsko je kromě krásných přírodních scenérii a historických měst známé také díky několika dalším zajímavostem. Mezi největší zajímavosti o Polsku patří to, že je domovem největšího hradu na světě. Hrad Malbork je zapsán i na seznamu světového dědictví UNESCO. V Polsku se nachází také jeden z nejstarších solných dolů na světě.
Jedna z dalších památek na seznamu UNESCO se nachází v rodném městě Mikuláše Kopernika v polském městě Toruň.
Solný důl Wieliczka je starý 800 let. Jedna z nejstarších restaurací v Evropě se nachází také v Polsku. Restaurace Piwnica Świdnicka byla založena v roce 1273 a funguje dodnes. Mezi ty méně hezké zajímavosti o Polsku patří to, že spousta jeho měst byla zničena během druhé světové války. Polsko také 123 let neexistovalo na žádných mapách.
Zajímavých míst v Polsku je spousta. Záleží pouze na každém cestovateli, co ho konkrétně zajímá. Polsko má téměř tisíciletou historii s úchvatnou středověkou architekturou. Na mnoha místech jsou patrné pozůstatky 2. světové války a její devastace. Hrady a zámky lze najít ve všech koutech země.
Tato starobylá země je však také domovem rozsáhlých národních parků, hor a jezer se zdánlivě nekonečnými stezkami protínajícími panenskou přírodu, které čekají na prozkoumání. Ať už se do Polska chystá člověk z jakéhokoli důvodu, objeví zde vždy něco nové. Co vidět v Polsku? Jaká jsou zajímavá místa v Polsku?
Polsko je známou evropskou destinací pro svou malebnou krajinu, bohatou historii, živou kulturu a historická místa, která stojí za návštěvu. V Polsku se může člověk těšit na moře, hory a různé další venkovní scenérie. Vynikající kuchyně a stopy po židovském dědictví, jako například v Kielcích, patří k dalším oblíbeným turistickým atrakcím Polska. Co navštívit v Polsku?
Kromě oblíbených měst Varšavy a Krakova se v Polsku nachází několik nesmírně půvabných vesnic a městeček, které stojí za návštěvu. Jedním z nich je město Toruň, které je zapsané na seznamu UNESCO díky své zachovalé architektuře, ale také jako rodiště Mikuláše Koperníka. Dalším z nich je město Zakopané, které je nejznámějším polským horským střediskem.
Zakopané přitahuje množství turistů pro své výjimečné přírodní krásy Tater. Nedaleko Zakopaného se nachází malá vesnice Chochołów. Byla založena v 16. století a dodnes si zachovala původní architekturu. Všechny domy jsou dřevěné, každý ve velmi podobném stylu, postavené goralskými horaly.
Milovníci relaxu u moře se jistě rádi podívají do polských pobřežních měst, jako jsou napříkald Sopoty nebo Kolobřeh. Obě tato města nabízejí krásné, čisté pláže a významné kulturní dědictví. Polská města na pobřeží Baltského moře jsou velmi oblíbenými dovolenkovými destinacemi.
V severním Polsku, na břehu Baltského moře lze také navštívit město Gdyně. Toto poměrně opomíjené město nabízí spoustu historických zajímavostí, různé vyžití jak pro děti tak dospělé a samozřejmě písečnou pláž pro letní dovolenou.
Wrocław, malebné město na jihovýchodě Polska je hlavním městem Dolního Slezska. Město si zachovalo svůj historický šarm i navzdory svému modernímu životu. Díky zámkům, mostům a říčním ostrovům, si vysloužilo pověst Benátek severní Evropy.
V Polsku se nachází mnoho malebných pohoří, která jsou skvělými turistickými cíli. Mezi ty nejvyhledávanější patří Tatry a Pieniny. Tatry, nejvyšší pohoří Polska leží na hranicích se Slovenskem. Jejich nejvyšším vrcholem je hora Rysy, která dosahuje výšky 2499 m n. m. Mezi úchvatná místa, které Tatry nabízejí, patří jezero Morskie Oko.
Úžasné výhledy si lze vychutnat z náročné stezky Orla Perć, v překladu Orlí stezka. Pohoří Pieniny se nachází asi hodinu jízdy severovýchodně od Tater. Jejich nejvyšším vrcholem jsou Tři koruny s nadmořskou výškou 982 m n. m. Pieniny jsou spojovány s možnostmi splavování, které nabízí soutěska řeky Dunajec. Úchvatná soutěska, kde pltníci nabízejí své služby, se kroutí v délce asi osmi kilometrů.
Jedním z nejnavštěvovanějších míst Polska patří také koncentrační tábor Osvětim, skutečný důkaz tragédie druhé světové války. Dalším zajímavým místem je solný důl Wieliczka. Má 9 pater, z nichž nejhlubší je 327 metrů pod povrchem země.
A tím zajímavosti Polska zdaleka nekončí. Mezi další zajímavá místa patří Kaplica Czaszek, neboli Kaple lebek ve městě Kudowa-Zdrój, křivý les Gryfino se skupinou 400 stromů, která jsou záhadně a stejně ohnutá, malovaná vesnice Zalipie nebo dům vzhůru nohama ve Szymbarku. Zajímavostí Polska je opravdu hodně.
Dalším místem, co navštívit v Polsku jsou rozhodně restaurace nabízející polskou kuchyni. Nejtypičtějším polským jídlem jsou jednoznačně pirohy. Vyrábějí se z těsta, které se plní slanou i sladkou náplní, jako jsou maso, kysané zelí, lesní houby, sýr, borůvky nebo jahody. Pirohy, polsky Pierogi se vaří nebo smaží a podávají se horké.
Mezi další polská jídla, která by měl každý cestovatel ochutnat patří myslivecký guláš Bigos, zelné závitky Gołąbki, polévka z červené řepy Barszcz czerwony, kyselá žitná polévka Żurek nebo bramborové placky. Vyhlášené jsou také polské klobásy a koblihy.
Nachází ve střední Evropě a je ohraničeno rozbouřeným Baltským mořem na severu a rozeklanými Tatrami na jihu a je plná panenských lesů, krásných jezer a národních parků. Po kulturní stránce zde lze najít pohádková středověká města, surrealistické gotické stavby a nepřehlédnutelné památky světového dědictví.
Okouzlující jídlo, tradiční nápoje, pohostinní Poláci a přijatelné ceny ještě více umocňují kouzlo této země. Zajímavostí v Polsku je několik desítek. Polsko nepřestává okouzlovat čím dál tím více návštěvníků, kteří postupně zjišťují kolik úžasných věcí tato země nabízí.
Publikováno: 11. 10. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz