Paříž – zajímavosti, co navštívit, zájezdy, památky

Evropa

Město světel, metropole lásky, hlavní město módy. Paříž má mnoho pojmenování a díky bohatým dějinám a výborným podmínkám pro umění a obchod si zde každý přijde na své. Každý, kdo Paříž někdy navštíví, samozřejmě nesmí vynechat ty nejznámější památky, nejslavnější muzea a nejfotografovanější místa.

V Paříži není kout, kde byste nenašli něco, co stojí za návštěvu: starobylý kostel, uměleckou galerii nebo atmosférický jazzový bar. Ale i ty nejviditelnější památky Paříže stojí za to prozkoumat. Co vidět v Paříži?

Pokud jste v Paříži poprvé, pravděpodobně budete chtít strávit nějaký čas u světoznámé Eiffelovy věže, Louvru a Notre-Dame Paříž, ale nenechte si ujít ani další významné městské klenoty. Mimo jiné se tu ani děti nebudou nudit díky Disneylandu Paříž. Ve Francii působí svým okouzlujícím dojmem také krásný Luberon v Provence.

Z Paříže se lze během necelých 2 hodin dostat přímým letem do hlavního města francouzského ostrova Korsika, Ajaccia. Odtud se dá cestovat do města Bastia. Jih Francie může zase nabídnout krásná města, jako je Menton. Další krásné historické město je i Annecy.

Za 2 hodiny lze dojet i do krásného města Rouen v Normandii. Turisty není tolik navštěvováno, nicméně rozhodně má co nabídnout. Mezi největší zajímavosti patří katedrála v Rouen.

V žádném případě nestihnete všechno prohlídku muzeí, nákupy, prohlídku hřbitova, prohlídku čtvrti, návštěvu opery – proto si naplánujte vlastní itinerář. Seskupte si prohlídky okolních památek a užijte si víkend v Paříži podle svých představ. Nebo si objednejte prohlídku s průvodcem a prozkoumejte některé části města s pomocí místních. Naplánujte si výlet do Paříže, případně si objednejte poznávací zájezd do Paříže.

Eiffelova věž

Tohoto velikána si snadno všimnete, ať už jste kdekoli v Paříži. Eiffelova věž má tři patra, z nichž první je průhledné. Z druhého patra se můžete nechat vyvézt skleněným výtahem na vrchol, odkud se vám naskytne panoramatický výhled na město. Jedná se o oblíbenou vyhlídku na Paříž, což znamená extrémně dlouhé fronty v podstatě po celý rok; nezapomeňte si pořídit lístek na přeskočení fronty.

Pokud se chcete na Eiffelovu věž podívat z větší vzdálenosti, projděte se podél řeky Seiny, která je obzvláště nádherná v noci, nebo se vydejte na náměstí Trocadéro; z tohoto náměstí je na věž výhled z centrální části a je ideální při západu slunce! Přesto je zde také rušno, takže pokud jste ranní ptáče, východ slunce je klidnou alternativou.

Přestože slavnou památku můžete vidět z mnoha míst ve městě, nic se nevyrovná vzrušujícímu zážitku, když vystoupáte na vyhlídkové plošiny a pozorujete, jak se pod vámi zmenšuje pařížská krajina.

eiffelova-vez-2592096
Eiffelova věž je světoznámá památka, díky které je Paříž proslulá.

Vítězný oblouk

Mohutný Vítězný oblouk je jednou z nejznámějších pařížských atrakcí, kterou nechal v roce 1806 postavit Napoleon na počest vítězství své armády v Evropě, ačkoli v době jejího dokončení byl již ve vyhnanství a o 30 let později zemřel.

Vítězný oblouk se nachází uprostřed mohutného kruhového objezdu, kde se sbíhá 12 hlavních ulic včetně západního konce Champs Élysées. Ačkoli si ho můžete snadno prohlédnout z dálky, nejlepší výhled a zážitek získáte, když na něj vystoupíte.

Od 11. listopadu 1923 se každý den v 18:30 hodin pod vytesaným obloukem a nad Hrobem neznámého vojína zapaluje věčný oheň. Na tomto místě se koná oficiální silvestrovská pouliční oslava ve městě, která o půlnoci vrcholí velkolepou světelnou show.

Vítězný oblouk na počest vítězství své armády nechal vybudovat také Ludvík XIV. ve městě Montpellier na jihu Francie.

vitezny-oblouk-8258137
Stavbou Vítězného oblouku Napoleon slavil své první úspěchy v zahraniční politice.

Chrám Matky Boží v Paříži – Notre Dame

Katedrála Notre Dame Paříž, postavená ve středověku v historickém centru Parisonu Île de la Cité, je ztělesněním nádhery gotické architektury. Katedrála Notre Dame pochází z 12. století a je mistrovským dílem gotiky. Jsou v ní umístěny údajně největší varhany ve Francii.

Ničivý požár v roce 2019 způsobil, že už nelze vstoupit dovnitř a obdivovat stovky soch, sousoší, obrazů, velkolepých vitráží ani vystoupat na střechu, abyste si zblízka prohlédli gorgoly a rozlehlý výhled na město. Probíhající opravy a restaurátorské práce jsou však fascinující i zvenčí, navíc můžete z bezpečné vzdálenosti obdivovat vysoké věže, létající opěráky a další prvky.

Stejné jméno nese i katedrála ve Štrasburku, která byla rovněž postavena v gotickém stylu. Na rozdíl od té pařížské je ovšem postavena z červeného pískovce.

notre-dame-3614732
Co této katedrály je také zasazen děj knihy Viktora Huga, nejznámějšího francouzského romantického spisovatele.

Montmartre a Sacré Coeur

Kdysi samostatná vesnice Montmartre je od roku 1860 součástí Paříže, ale díky svým klikatým uličkám, mnoha stromům a malebným svahům stále působí jako samostatné místo.

Můžete se procházet kolem mnoha kaváren a kabaretů v této čtvrti a představovat si umělce, hudebníky a spisovatele, kteří si ji před více než 100 lety, kdy zde byly levné nájmy, zvolili za svůj domov. Nejznámější památkou je zářivě bílá bazilika Sacré Coeur, postavená v italském byzantském stylu a viditelná z většiny míst Paříže.

Turisté často zaplňují oblasti kolem Sacré Coeur a divadla Moulin Rouge v Pigalle – vynechávají však nejzajímavější části čtvrti, kde najdete malá muzea umění a parky, uličky pouze pro pěší a několik staromódních větrných mlýnů.

montmartre-3744568
Před divadlem Moulin Rouge byla vyfocena ikonická fotka Marilyn Monroe se zvednutou sukní.

Lucemburská zahrada a Tuilerijské zahrady

Na levém břehu Seiny, mezi St-Germain-des-Prés a Latinskou čtvrtí, se nachází překrásná Lucemburská zahrada. Park a palác v něm byly na počátku 17. století domovem Marie Medicejské a byly navrženy tak, aby kopírovaly palác Pitti a zahrady Boboli v její rodné Florencii.

Vysoké kaštany, rozlehlý bazén, kde děti (a dospívající i dospělí) plavou na plachetnicích, a mnoho laviček k posezení mezi bujnými květinami a krásnými sochami dělají z Lucemburské zahrady nejoblíbenější park ve městě. Otevírací doba parku se mění podle ročních období, ale pokud je venku ještě světlo, měl by být park otevřený.

Jardin des Tuileries (Tuilerijská zahrada) je nejstarší a největší veřejná zahrada ve městě. S jedinečným výhledem na Place de la Concorde a Vítězný oblouk na jednom konci a Louvre na druhém je to nádherná procházka po štěrkových cestičkách a dokonale upravených trávnících se zastávkami na kávu. Park navrhl André Le Nôtre a v roce 1991 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO.

TIP: Před přestěhováním do Paříže nechala Marie Medicejská postavit ve Florencii most Ponte Vecchio, který spojoval její oblíbená místa.

lucemburske-zahrady-2490841
Lucemburské zahrady nejsou jediným překrásným parkem v Paříži pro odpočinek.

Latinská čtvrť

Chcete-li poznat starší Paříž, věnujte nějaký čas objevování půvabů Latinské čtvrti. Tato slavná čtvrť na levém břehu Seiny, kterou poprvé osídlili Římané v 1. století, odedávna přitahuje bohémy, učence a politické protesty. Podívejte se pozorně a v úzkých, křivolakých uličkách a starších budovách spatříte stopy středověké Paříže.

Zajděte si na skleničku do pivnic podél bulváru Saint Germain, kde se ve 20. letech 20. století scházeli Hemingway, Sartre a Camus. Navštivte hrobky francouzských hrdinů a intelektuálů v Pantheonu a v muzeu Cluny si prohlédněte nadčasovou krásu tapiserií Dáma s jednorožcem

pariz-latinska-ctvrt-4412119
V pařížské latinské čtvrti je nespočet restaurací, pivnicí a kaváren, kde se dá levně najíst.

Pařížské katakomby

Pod pařížskými ulicemi leží přes 320 kilometrů tunelů naplněných zhruba 6 miliony pařížských koster z 18. a 19. století. Když se pařížské hřbitovy přeplnily, byly ostatky přemístěny do starého lomu a proměněny v otřesné, ale fascinující umělecké dílo.

Turisté si nyní mohou projít 1,5 km dlouhý úsek, jehož absolvování trvá zhruba 1 hodinu, a zároveň si poslechnout audiokazetu s podrobným popisem historie katakomb Les Catacombs. Opět se jedná o další oblíbenou atrakci, na kterou si pravděpodobně budete muset předem rezervovat vstupenku na přeskočení fronty.

Louvre a další muzea Paříže

V Paříži se nachází více než 150 muzeí, z nichž některá patří k nejnavštěvovanějším na světě. Pro návštěvníka je skutečnou výzvou vybrat si ta správná muzea, která odpovídají jeho zájmům, potřebám a časovým možnostem.

MUZEUM LOUVRE: Muzeum Louvre není třeba představovat – je to nejnavštěvovanější muzeum na světě. Bývalý královský palác je nyní nádherným domovem některých z nejikoničtějších uměleckých děl na světě (například Mona Lisa). Jedinečná možnost procházet se po sálech, kde se kdysi procházel Ludvík XIV, a být obklopen nejslavnějšími uměleckými díly na světě.

MUSÉE D’ORSAY: Van Gogh, Manet, Monet a všichni nejslavnější impresionističtí malíři pod jednou střechou. Musée d’Orsay je klenotem muzea a jedním z nejoblíbenějších míst v Paříži. Naplánujte si, že strávíte alespoň celé dopoledne prohlídkou impresionistů a dalších francouzských umělců 19. století.

CENTRUM POMPIDOU: Centre Pompidou, které je známé tím, že zvenčí ukazuje svůj skelet, vyvolalo v době své výstavby kontroverzní reakce a stálo miliardu francouzských franků. Ještě větší kontroverze vyvolala rozsáhlá rekonstrukce, která byla nutná o pouhých 20 let později a která stála téměř tolik co původní stavba. Dnes je však Centrum Pompidou je největším muzeem moderního umění v Evropě.

Paříž je velmi oblíbená, stejně jako její muzea. V nejlepších muzeích se pravděpodobně setkáte s dlouhými frontami na vstupenky. Proto se cení výhody Paris Insiders Pass – je to užitečný nástroj, jak ušetřit peníze a navíc přeskočit dlouhé fronty.

muzeum-louvre-8458295
Muzeum Louvre patří mezi nejobsáhlejší muzea světa, u jeho vstupu se nachází ikonická pyramida.

Disneyland Paříž

Pokud jste fanoušky zábavních parků, vyplatí se při návštěvě Francie vyrazit vlakem do Disneylandu v Paříži. Disneyland Park, původní zábavní park v Disneyho pařížském letovisku, je možná nejkrásnější verzí Disneylandu na světě. Disneyland Park zachycuje vše, co dělá původní Disneyland tak silným. Co nesmíte minout v pařížském Disneylandu?

  • poznejte své oblíbené pohádkové a filmové postavy
  • obdivujte ikonický zámek Šípkové Růženky
  • sledujte Disney pohádkové hvězdy na přehlídce
  • odvážný výstup na věž hrůzy
  • zakončení dne s iluminacemi
  • vyzkoušejte zcela novou horu Star Wars Hyperspace Mountain
  • a spoustu dalších atrakcí

Pokud jde o zábavní parky v Evropě, nic se nevyrovná Disneylandu Paříž. Tento park, dříve známý jako EuroDisney, prošel za posledních 10 let opravdu mnoha změnami a nyní patří k nejoblíbenějším. Nenechte si ujít výběz z 54 opravdu zábavných atrakcí.

pariz-disneyland-6135295
Pařížský Disneyland je místo, kde se celé dny baví dospělí i děti.

Versailles

Versailleský palác, sídlo bývalé francouzské královny Marie Antoinetty, který byl v roce 1979 zapsán na seznam světového dědictví UNESCO, se rozkládá na ploše více než 800 hektarů. Dnes se turisté mohou procházet po nádherném paláci a prohlížet si zahrady a zároveň se seznamovat s historií za jeho branami.

Versailleský palác je bezpochyby jednou z nejnavštěvovanějších pařížských atrakcí, a to z dobrého důvodu. I když revolucionáři možná vyhnali poslední francouzské krále a královny, jsme rádi, že toto velkolepé architektonické dílo nechali bez úhony.

Vydejte se po stopách historických osobností, jako byla Marie Antoinetta, a obdivujte velkolepost bývalého královského paláce. V Zrcadlovém sále se ve více než 300 zrcadlech odrážejí nádherné lustry. Při návštěvě paláce nezapomeňte navštívit okouzlující Versailleské zahrady. Pečlivě udržované zahrady zabírají celkovou plochu přes 800 hektarů a patří mezi nejkrásnější zahrady na světě.

versailles-4545068
Zámek ve Versailles je dnes nejkrásnějším symbolem absolutistcké monarchie krále Ludvíka XIV.

Víkend v Paříži

Pařížské bulváry lemované památkami, muzea plná mistrovských děl a rozmanitá mozaika čtvrtí jsou nekonečně poutavé. Dokonce i když přijedete jen na krátkou návštěvu, díky vynikající dopravní síti města můžete snadno projít velkou část města.

Zde je stručný návrh na strávení prodlouženého víkendu (3 dny) v Paříži:

  1. Louvre, Musée d’Orsay, Champs-Élysées, Vítězný oblouk, Eiffelova věž, Saint Germain des Pres
  2. Notre Dame, Le Marais, Sacre-Coeur, Montmartre, Moulin Rouge
  3. Versailleský palác, katakomby

K dosažení nekrásnějších míst v Paříži za 2 dny lze využívat kombinaci pěší chůze a dobře dostupného pařížského metra (s občasným využitím vlaku RER). Pařížské metro je jednou z nejhustších sítí metra na světě a je neuvěřitelně efektivní při pohybu po městě. Obecně lze říci, že metro je nejen levnější, ale i rychlejší než jízda autem/taxíkem mezi cíli.

Doporučujeme zakoupit karnet nebo sadu 10 jízdenek na metro najednou, což vám poskytne příjemnou slevu, aniž byste si museli kupovat celodenní jízdenku. Jízdenky může používat kdokoli, takže pokud cestujete se skupinou, stačí zakoupit jednu sadu pro všechny a pak je vyměnit, kdykoli se vyčerpají.

TIP: Podobné karty (tzv. Porto Card) mají také v Portu v Portugalsku. Ty umožňují neomezený vstup do veřejné dopravy a také slevy do muzeí apod.

Paříž letecky

Paříž je letecky velmi dobře dostupná. Z Prahy do Paříže létají přímé lety, které trvají obvykle do 2 hodin. Tyto lety nabízejí například společnosti Ryanair, Smartwings, či francouzská letecká společnost Air France. Srovnání levných letenek do Paříže nabízí například webové srovnávače kiwi.com, letuska.cz, skyscanner.cz a spousta dalších. Do Paříže se lze dopravit i dopravou autobusovou se společností FlixBus.

Při zakoupení kompletního poznávacího zájezdu do Paříže nebudete muset hledt levné letenky do Paříže, ale ani složité plánování celého výletu do Paříže. Běžně cestovní agentury nabízí poznávací zájezdy do Paříže na 5 dní a zahrnují všechny hlavní památky Paříže.

POČASÍ PAŘÍŽ: Nejlepší je navštívit pařížské prostředí v období od června do října. Vzhledem k tomu, že počasí v Paříži je velmi podobné našemu v České republice, nemusí si člověk moc lámat hlavu nad změnou podnebí. Dokonce nemusíte počítat ani s žádným časovým posunem.

Francie však není jenom Paříž. Za návštěvu rozhodně stojí i město Avignon a jeho okolí. Leží totiž v malebné oblasti Provence plné vinic a olivových hájů.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti