Ajaccio, Korsika – co vidět, dovolená, informace

Evropa
ajaccio-3

Ajaccio, hlavní město Korsiky a rodiště Napoleona Bonaparta, je prosperujícím středomořským letoviskem, kde se bohaté historické a kulturní dědictví snoubí s oslnivou přírodní krásou okolní krajiny. Jaká zajímavá místa v Ajacciu navštívit? A jaká je nejvhodnější doba k návštěvě tohoto krásného města?

Největší město ostrova ukrývá četné památky, prestižní muzea a církevní památky poskytují fascinující pohled na bouřlivou historii Ajaccia a na lidi, kteří ji utvářeli. Především je to však přátelská atmosféra města a proslulá ajaccianská vášeň pro pohostinnost pěstovaná po generace, která stále okouzluje návštěvníky z celého světa.

Ajaccio

Hlavní město Korsiky Ajaccio je také největší město ostrova. Jeho moderní historii dominuje postava Napoleona, který se ve městě narodil. Zároveň je Ajaccio jednou z nejzajímavějších zastávek na ostrově. Svědčí o tom úzké uličky a půvabná, rozmanitá architektura, zejména legendární katedrála.

Město má také krásný přístav s mnoha loděmi a jachtami, které připlouvají z francouzských přístavů, jako jsou Marseille, Nice a Toulon. To dodává oblasti atmosféru Azurového pobřeží. Největší město ostrova ukrývá elegantní palmové bulváry a úzké uličky vybíhající z přístavu plné kaváren a restaurací.

Bývalé císařské město, které se rozkládá v srdci překrásného zálivu Golfe d’Ajaccio, je také ideálním místem pro milovníky pláží a přírody. Jsou zde podobně krásné plíže jako ve vyhlášeném městě na Sardínii Alghero. Neobyčejné scenérii zálivu dominují rozeklané vrcholky hor pokryté rozlehlými starými lesy.

Ajaccio Korsika

Ostrov Korsika je země s hornatým terénem a skalnatým pobřežím, která se nachází pouhé čtyři hodiny plavby trajektem z jižní Francie. Je obklopena Ligurským, Tyrhénským a Středozemním mořem v blízkosti svého italského souseda, Sardinie. Jeho nejvyšší hora Monte Cisco se tyčí do výšky 2 708 metrů.

Ostrov se dělí na dva regiony. Haute Corse na severu, jehož hlavním městem je Bastia, a Corse du Sud, kde je hlavním městem jak regionu tak celé Korsiky Ajaccio. V roce 1768 koupila Korsiku od Janova Francie. I navzdory 200 let trvající francouzské nadvládě si Korsika zachovala mnoho ze svého italského původu.

Korsické pobřeží je známé svými zátokami s bílým pískem a průzračnou vodou. V centrální části Korsiky se nachází pásmo žulových hor, které nabízí nádherné přírodní scenérie a výhledy. Nejlepším způsobem, jak si tuto část ostrova vychutnat, je projít se po zdejší vynikající síti stezek a lesních cest.

Ajaccio – počasí

Díky své chráněné poloze se hlavní město Korsiky Ajaccio těší celoročně mírnému klimatu se suchými horkými léty, slunečnými zimami a všudypřítomným vánkem na pobřeží. Letní počasí Ajaccia začíná koncem června a končí v září. Nejlepší dobou k návštěvě jsou měsíce červenec a srpen.

Léta jsou v Ajacciu krátká, teplá, vlhká, suchá a většinou jasná. Zimní měsíce jsou mnohem deštivější než měsíce letní. Zimní počasí Ajaccia je poměrně chladné a větrné. Nejdeštivějším měsícem roku je prosinec a nejchladnějším měsícem je leden.

ajaccio-9
Promenáda podél pobřeží láká k posezení v některé z kaváren.

Ajaccio – teplota moře

Letní koupací sezóna v Ajacciu trvá od června do října. V těchto měsících teplota moře Ajaccia neklesá pod 20 °C, a je tedy vhodná pro příjemné koupání. Průměrná teplota moře Ajaccia je v létě 23,8 °C. Průměrná teplota moře Ajaccia přes zimní měsíce dosahuje 14,5 °C. Na jaře a na podzim je to něco málo k 20 °C, což je spíše pro otužilé jedince.

Vzhledem ke klimatickým změnám se však může stát, že výše uvedené informace se budou ve skutečnosti lišit. Proto je nejlepší si teplotu moře zjistit na internetu před odjezdem na dovolenou. Dalšími důležitými ukazateli pro pohodovou dovolenou na pláži jsou také vítr a přítomnost vln.

Ajaccio – letiště

Letiště Ajaccio Napoléon-Bonaparte, známé také jako Campo dell’Oro, je nejrušnějším letištním komplexem na Korsice, co se týče počtu cestujících. Letiště Ajaccio Napoléon-Bonaparte se nachází 5 km od Ajaccia na jihu Korsiky a ročně odbaví více než 1,3 milionů cestujících.

Díky přítomnosti 15 leteckých společností obsluhuje letiště Ajaccio Napoléon-Bonaparte destinace ve Francii, Velké Británii, Švýcarsku, Lucembursku a Norsku. Komplex letiště se rozkládá na ploše 17 000 m². Letiště Ajaccio Napoléon-Bonaparte nabízí parkoviště, pravidelnou autobusovou dopravu, stanoviště taxi a řadu autopůjčoven. Do centra města Ajaccio se lze dostat asi za 20 minut.

Ajaccio – letenky

Z Bruselu, Lyonu, Marseille, Nice, Paříže, Toulouse, Říma, Londýna, Curychu nebo Stockholmu. To je jenom částečný výčet měst, ze kterých lze pořídit letenky do Ajaccia. Letiště Ajaccio Napoléon-Bonaparte má výborné spojení se zbytkem Evropy.

Z Prahy lze letenky Ajaccio pořídit s několika leteckými společnostmi. Bohužel ani jedna z nich však nenabízí přímý let. S jedním přestupem v Nantes, Bazileji, Ženevě, Paříži či Bruselu se lze dostat do Ajaccia za 5 až 6 hodin. Letenky Ajaccio se pohybují v řádech několika málo tisíc korun.

Ajaccio – ubytování

Na Korsice není nouze o ubytovací zařízení. Ubytování Ajaccio nabízí od levných kempů až po luxusní pětihvězdičkové hotely. Nejoblíbenějšími typy ubytování na Korsice jsou pronájmy apartmánů a domů. Na celém ostrově si lze rezervovat některou z nepřeberného množství rekreačních vil.

Hlavní město Ajaccio nabízí širokou škálu ubytování. Stačí na internetu zadat Ajaccio ubytování a ihned se objeví velké množství nabídek. Pak už stačí jenom upřesnit požadavky, vybrat některé ubytování, zabalit kufr a vyrazit.

ajaccio-6
Podél moře se táhne krásná promenáda.

Ajaccio – centrum

I přestože bylo Ajaccio městem, které si podmanily významné středomořské civilizace, jako například Řekové, Římané a Arabové, podařilo se mu zachovat si silnou kulturní identitu a město si i v rámci ostrova zachovalo svůj jedinečný vzhled.

Centru Ajaccia dominují historické památky a poklidný život místních obyvatel, kteří se rádi scházejí v četných kavárnách pod širým nebem nebo se procházejí malebnými pěšími uličkami. Centrum Ajaccia láká návštěvníky svou elegancí, srdečností obyvatel a dávnou minulostí.

Ajaccio – co vidět

Město Ajaccio je obklopeno zalesněnými horami v zadní části města a přístavem a citadelou směrem k moři, v zálivu Ajaccio. Město je po většinu roku vyhledáváno turisty díky trvale teplému klimatu a chráněné poloze. Co vidět v Ajacciu? Jaké jsou nejzajímavější památky města a jeho okolí?

1. Katedrála

Ve skutečnosti nejde o žádnou obrovskou stavbu. Katedrála je spíše malý kostel umístěný mezi domy, který je vidět z dálky díky jasně oranžové fasádě. Byla postavena na konci 16. století a je zasvěcena Panně Marii Nanebevzaté, patronce Ajaccia, která město zachránila před morovou epidemií.

V roce 1771 zde byl pokřtěn Napoleon Bonaparte. Kromě vztahu k Napoleonovi je katedrála pohlednou, i když strohou manýristickou stavbou. Zajímavá je kaple Madony Pianto, kterou zdobí nástěnné malby a mramorová křtitelnice, v níž byl Napoleon pokřtěn, se nachází hned u vchodu.

2. Náměstí Foch

Vedle městské radnice se rozkládá podlouhlé náměstí obklopené působivými starými palmami. Každého návštěvníka zde přivítá známá tvář. Na podstavci se tyčí mramorová socha Napoleona v podobě římského konzula, jejímž autorem je Ital Massimiliano Laboureur.

Každou sobotu se na náměstí Foch konají dopolední trhy Marchés des Producteurs de Pays. Prodávají se zde ovčí sýry, uzeniny, olivy a víno vyrobené a vypěstované na korsickém venkově. Pokud se chce člověk po památkách Ajaccia projet pohodlně, může na náměstí Foch nasednout na vláček Petit Train.

ajaccio-5
Náměstí dominuje socha Napoleona.

3. Napoleonův rodný dům

Jednou z těch atrakcí, které jsou spíše o významu místa než o tom, co se v něm nachází, je Napoleonův rodný dům. Opravdu stačí vědět, že si prohlížíte dům, v němž se 15. srpna 1769 narodil tvůrce epochy. Dům je zařízen nábytkem rodiny Bonapartů.

Prvním Bonapartem, který v tomto nenápadném čtyřpatrovém domě bydlel, byl koncem 17. století Napoleonův pradědeček a v rukou rodiny zůstal dům až do roku 1923. Napoleon zde strávil pouze svá první léta, takže se zde lze spíše dozvědět mnoho zajímavého o zbytku rodiny a jejich vztahu k Ajacciu.

4. Citadela

Janovská citadela v Ajacciu, jejíž první kámen byl položen v roce 1492, byla 4. července 2021 s velkou publicitou otevřena pro veřejnost, i když její budoucnost zatím zůstává prázdnou stránkou. Budova postavená na ploše téměř 2,5 hektaru sloužila do té doby armádě.

Ministerstvo ozbrojených sil se pevnosti vzdalo v červnu 2019 za částku 1,9 milionu eur. Současně s otevřením citadely začali probíhat archeologické vykopávky, dekontaminace, zpřístupnění a rozvoje veřejného prostoru s návrhem kulturních, eventových a ekonomických aktivit.

5. Rezervace Cupulatta

V této rezervaci a výzkumném centru 20 km severovýchodně od Ajaccia žijí želvy a želváci z pěti kontinentů. Je to největší park v Evropě věnovaný želvám. Žije zde více než 170 různých druhů ze všech kontinentů. Jsou zde druhy pocházející z Afriky, Asie, Ameriky a samozřejmě z Evropy.

Během návštěvy tohoto parku o rozloze 2,5 ha se člověk dozví více o životě želv z celého světa a zároveň je může pozorovat v klidném prostředí. Želví líheň a odchovna vykouzlí úsměv na tváři každého návštěvníka. Korsické klima a pečlivě uspořádané nádrže a výběhy v parku jim umožňují prosperovat.

ajaccio-7
V rezervaci Cupulatta lze zahlédnout i líhnutí malých želv.

6. Route des Sanguinaires

Z jižního pobřeží města Ajaccio vede přímořská trasa na Pointe de Parata. Její součástí je Corniche Ajaccienne vyvýšená, klikatá silnice, která obepíná obrysy členitého pobřeží. Je to především o výhledech na Sanguinské ostrovy a na nejlepší pláže v Ajacciu, jako je Plage de Marinella.

Cestou se nachází hřbitov Saint-Antoine, kde odpočívá slavný korsický zpěvák Tino Rossi. Na konci silnice Sanguinaires se lze projít do La Parata, kde se nachází věž, ze které je krásný výhled na ostrovy Sanguinaires.

ajaccio-8
Route des Sanguinaires je úchvatnou přírodní scenérii.

Ajaccio – gastronomie

Korsičané berou své jídlo a pití velmi vážně a pro místní obyvatele je zcela běžné dát si v klidu oběd o třech chodech doplněný několika sklenkami korsického vína. To také znamená, že úroveň restaurací je obecně vysoká. Korsická kuchyně je bohatá na zeleninu, ovoce, maso a ryby.

Mezi typická korsická jídla patří Brocciu, což je bílý jemný čerstvý sýr podobný ricottě. Používá se do mnoha pokrmů, jako jsou polévky, omelety a lasagne. Mezi další typická jídla patří samozřejmě díky blízkosti moře ryby, krevety a korýši na různé způsoby.

Každý návštěvník by měl vyzkoušet Civet de Sanglier, další skvělé korsické jídlo. Maso divočáka se připravuje v hrnci s mrkví, kaštany, fenyklem, česnekem a cibulí. Milovníci masa také jistě ocení Veau aux olive, jehněčí maso s olivami. A nakonec dezert Fiadone, koláč s brocciu a citronem.

Co navštívitDovolenáInformace