Norsko VI: Oslo – město muzeí

Evropa
oslo

Pokud hlavní město Norska navštívíte v létě, budete nadšeni. Je to jako přímořské letovisko, akorát bez spalujícího slunce. Navíc je tu světlo i v noci!

Poslední den v Norsku strávíme v hlavním městě Oslu, ležícím u stejnojmenného fjordu. Půlmilionová metropole si přes svou velikost a význam zachovává půvabnou atmosféru.

Nejprve zajíždíme na poloostrov Bygdøy, který proslul zdejšími muzei. Je jich tu nepočítaně! Jedno je věnované vikingům, kteří si užívali moře a přírodu v Norsku, další vorům známého dobrodruha Thora Heyerdahla.

Loď, která plula k pólům

Mě zaujme muzeum lodi Fram, v níž se plavil třeba Fridtjof Nansen nedaleko severního pólu a Roald Amundsen k pólu jižnímu.

Expozice je pojatá netradičně: budova je postavená kolem samotné lodi a návštěvníci mohou buď kroužit po okolních teráskách a prohlížet fotky, nebo se vydat přímo do útrob lodi a pokochat se pohledem do kajut námořníků, třeba i samotného Amundsena.

Další zastávku děláme ve Vigelandově parku. Zelenavá plocha krášlí Oslo a přitahuje turisty i obyvatele města nejen do příjemného stínu.

Pozornost si zaslouží hlavně místní žulové a bronzové plastiky světoznámého norského sochaře Gustava Vigelanda. Podle průvodce zpodobňují koloběh lidského života a citové vztahy mezi lidmi. To druhé rozhodně! Nahé postavy se objímají, perou, svíjí – vše s podivně netečným výrazem ve tváři.

Dominantou krásného parku se zelenými trávníky, vzrostlými stromy, cestičkami, řekou a vodními bazénky je dvanáctimetrový obelisk s masou svíjejících se postav. Opět nahých, nepřekvapivě.

Kde se předává Nobelovka

Radnice, na níž se předává Nobelova cena míru.
Radnice, na níž se předává Nobelova cena míru.

Když se den překlene do druhé poloviny, konečně zastavíme v centru města – přímo u obrovské radnice z červených cihel, která působí monstrózním dojmem a na kráse jí nepřidá ani to, když ji vyfotíte s květinovými záhony v popředí.

Přitom je to budova poměrně slavná; každý rok se tu desátého prosince předává Nobelova cena míru.

Pokračujeme ke krásnému přístavu obehnanému stylovými restauracemi a kavárnami. Kotví tu lodě a díky silnému slunci a zmrzlině si ani nepřipadám jako na Severu.

Také při cestě čistým a příjemným centrem se mi zdá, že jsem se ocitla o mnoho rovnoběžek níže; je tu veselo, živo a letně. Ze stánků voní ledové tříště, na nebi ani obláček a v ulicích blbnou mimové a pouliční umělci.

Obchodníčci mají své zboží vystavené přímo v ulicích; obrazy a bižuterie se válí na rozpálené zemi a jediný rozdíl je v tom, že v turistických letoviscích na jihu většinou vše pořídíte o poznání levněji.

Nakonec se zajdeme podívat ke Královskému paláci obehnanému parkem a k pevnosti Akershus. Odsud je krásný výhled na město, a tak se rozloučíme nejen s Oslem, ale i celým Norskem.

Dovolená