Ustka, Polsko – dovolená, pláže, ubytování
Ustka je malebné městečko nacházející se na severním pobřeží Polska. Leží přímo u ústí řeky Słupy do Baltského moře, což z něj...
Číst vícePokud jde o fotogenické destinace, jen málo míst se může rovnat norskému Reine. Tato perla Lofot je oblíbeným lákadlem pro fotografy a turisty. Ostrovní vesnice Reine je jednou z nejznámějších památek na Lofotách už jen díky množství fotografií, které jsou v oběhu na Instagramu. Co podniknout v Reine v Norsku?
Dechberoucí scenérii po příjezdu k Reine nelze slovy vystihnout. Soupeří s Atlantickou silnicí o titul nejlepšího zážitku z jízdy v Norsku. Přestože sem jezdí několik místních autobusů, pro efektivní cestu bez stresu je auto naprosto nezbytné. Dalším oblíbeným městem v Norsku je Trondheim, kde se dá snadno podniknout dovolená autem, nebo Stavanger, kde jsou krásné výhledy.
Jak se tam dostat, záleží na tom, kolik má člověk času a kolik peněz je ochoten utratit. Stejně jako u většiny míst v Norsku platí, že nejpomalejší cesta je ta nejlevnější! To stejné platí i pro lotyšskou Rigu.
Nejrychlejší cestou pro většinu lidí je letět do Leknes nebo Svolværu a odtud jet autem. Obě letiště jsou však malá a počet přímých letů je omezený a auta z půjčoven je třeba rezervovat předem. Další možností je letiště Evenes, odkud je však třeba dojet do Reine čtyři hodiny.
Další možností je jet trajektem z Bodø. Z Moskenesu je Reine vzdáleno jen několik kilometrů. Výhodou je, že do Bodø létá mnohem více přímých letů z/do Osla a Trondheimu. Město je také napojeno na norský železniční systém díky trati Nordland.
Silnice se vine několik kilometrů přes ostrovy, na všech stranách je vidět otevřený oceán, zrcadlící se jezera a rozeklané zasněžené hory. Na tomto úseku je rozumné nespěchat, zastavit na jednom z mnoha parkovišť a projít se po skutečně pozoruhodném místě.
Reine poprvé spatří cestovatel ve chvíli, kdy se vydá po mostě od restaurace s mořskými plody a chatkami na maličkém ostrově Sakrisøya. Rodinná restaurace Anita’s Seafood nabízí čerstvě ulovené ryby a mořské plody. Rybářské lodě lze vidět přímo před vchodem!
Koncept baru s mořskými plody nabízí krevety a nesmírně oblíbený domácí rybí burger, který si může člověk dát vzadu na terase u vody. K dispozici je také další občerstvení.
Na koncept restaurací s rybami se zaměřují i jiná města v severních oblastech Evropy jako je Kaunas nebo Vilnius. Vilnius je krásně barevný a romantický.
Do vesnice se přijíždí z východu a pak se spirálovitě stáčí kolem okraje zálivu. Poté, co vesnici téměř celou vozidlo obkrouží, následně odbočí a vjede do ní z jihu.
Samotná vesnice je pro návštěvníky dobře vybavena, zejména v letní sezóně, kdy se o pozornost ucházejí kavárny a restaurace. Přesto je parkování v obci a jejím okolí velkým problémem. Úzké silnice a omezený prostor znamenají, že je rozumné najít si parkovací místo hned po příjezdu – a počítat s tím, že se za to platí.
Jedním z prvních bodů zájmu je Centrum umění a kultury Reine. Bývalá škola nyní funguje jako umělecká galerie a komunitní centrum. Nachází se zde také malá kavárna.
Ve stálé expozici jsou představena díla severonorské umělkyně Evy Harr, které se vyznačují výrazným využitím světla a barev. Těšit se může návštěvník také na výstavy fotografií a přírodovědnou expozici o životě místních ptáků a zvířat. V létě se v centru každoročně koná literární festival.
Začínající fotografové, kteří chtějí napodobit nejikoničtější záběry Lofot, i nadšení turisté se do Reine sjíždějí, aby zdolali 448 m. vysokou horu Reinebringen. Ačkoli se zdaleka nejedná o nejvyšší horu Lofot, její výhledy jsou fenomenální.
Výšlap býval složitý, ale v létě 2019 bylo otevřeno kamenné schodiště. Projekt za 7 milionů norských korun byl nutný kvůli stále se zvyšující erozi na oblíbené stezce a nebezpečí pádu kamení.
Vody kolem Moskenesu jsou ideálním územím pro hlubinný rybolov a je téměř neslýchané, aby se loď vrátila s prázdnou. Každoročně se zde uloví stovky tresek o hmotnosti přes 30 kg.
Aqua Lofoty pořádá každodenní rybářské výlety ideální pro začátečníky do bohatých vod v okolí Reine. Profesionální rybář naučí vše, co potřebují noví rybáři vědět k chytání ryb tradiční metodou, i když je na nich, aby si ryby chytili sami! Doporučuje se si udělat rezervaci předem, protože pro uskutečnění výletu je nutný minimální počet osob.
Chce-li cestovatel poznat jedinečnou přírodu západních Lofot a zažít opravdový relax, může si pronajmout kajak a následně si vybrat mezi dobrodružstvím s průvodcem nebo na vlastní pěst. Stejná společnost mimo jiné půjčuje také kola a nabízí pěší túry s průvodcem.
V samotném Reine je 32 chatek nejlepší možností mimo individuální pronájmy. Všechny chatky byly modernizovány podle moderních standardů a zároveň si zachovávají tradiční atmosféru. Všechny jsou vybaveny kuchyňským koutem, aby si návštěvníci mohli připravit a uvařit rybu, kterou ten den ulovili.
Pokud však na ryby neměli to štěstí, v útulném baru a restauraci Gammelbua se podávají čerstvé ryby a další místní produkty. K požitkářským dezertům patří sladká kaše søtgrøt, brusinkový krém s oplatkovými kornoutky nebo vanilkový krém kvæfjordkake. Otevírací doba se v průběhu roku mění a v létě je vhodné zavolat předem a rezervovat si místo.
O něco vzdálenější, ale stále v dosahu několika minut jízdy od Reine, je Eliassen Rorbuer. Bývalé rybářské domky na malém ostrově Hamnøy představují skutečně jedinečné místo k pobytu. Většina z chatek stojí na kůlech nad skalnatým pobřežím a mají nepřekonatelný výhled na rozeklané hory na druhé straně vody.
V kontrastu s denním shonem aut je večerní posezení v jedné z vysoce vybavených chatek s kuchyňským koutem a vlastní koupelnou nebo na terase při pozorování půlnočního slunce nebo polární záře skutečným odpočinkem v lofotském stylu. Z trajektového terminálu Moskenes je k dispozici kyvadlová doprava.
Jen několik kilometrů jižně od Reine se nachází doslova konec cesty. Silnice E10 náhle končí jako parkoviště v historické rybářské vesnici Å, která dnes funguje především jako živé muzeum.
Většina vesnice je exponátem. V Å je ale také spousta ubytovacích kapacit od hotelů a chatek až po soukromé pronájmy. Díky tomu je oblíbenou volbou cestovatelů, zejména těch, kteří začínají nebo končí svou cestu nedalekým trajektem Moskenes.
Muzeum norské rybářské vesnice, které založila Historická a muzejní společnost Moskenes, má za úkol především zachovat rybářskou vesnici, nikoliv budovat něco nového. Stará loděnice byla přestavěna na většinu expozic muzea, ale skutečnou výstavou je celá vesnice.
Vzhledem k tomu, že pokud člověk plánuje něco víc než jen rychlou procházku po vesnici, vyplatí se zaplatit vstupné do muzea. To mu umožní prohlédnout si některé z fascinujících budov. Nenechte si ujít pekárnu s kamennou pecí z 19. století, která dodnes vyrábí chléb a voňavé skořicové buchty na prodej ve vesnické kavárně.
Dobrou zprávou je, že pokud počasí vypadá špatně, pravděpodobně stačí počkat 10 minut a změní se.
A tak špatnou zprávou je, že to krásné slunečné počasí, které si cestovatel užívá, pravděpodobně dlouho nevydrží. Na druhou stranu, počasí na Lofotách je notoricky nepředvídatelné, takže možná překvapí stálým slunečním svitem.
Bez ohledu na to, co říká předpověď počasí, každý by si s sebou měl vzít oblečení do deště a teplé vrstvy, které lze sundat, pokud vyjde slunce. A pokud cestovatel plánuje hodně chodit nebo chodit po horách, určitě si s sebou musí vzít opravdu kvalitní nepromokavé kalhoty. Pro tento druh vybavení se obvykle doporučují Backcountry.
Pokud člověk shání zajímavé typy pláštěnek, ať už velmi barevné, nebo naopak pláštěnky jako ponča, může nakoupit na e-shopu Wish. Díky slevovému kódu Wish je možné tyto kousky pořídit za zlomek ceny.
Zatímco ještě před pár lety většina lidí o ostrovech nikdy neslyšela, nyní – hlavně díky Instagramu – se o nich lidé dozvěděli. Velká pověst Lofot však neznamená, že jsou Lofoty nastaveny jako velká turistická destinace.
Obrovský příliv turistů trochu překvapil i místní obyvatele, kteří se možná nepřihlásili k tomu, že budou žít na place pro focení. Je třeba na to myslet, až bude cestovatel hledat místo, kde si postaví stativ, postaví stan nebo zaparkuje auto.
Když už jde o stanování, Lofoty opravdu nejsou ideálním místem pro stanování. Ano, v Norsku je možné zdarma tábořit v divočině, ale to je nejlepší v odlehlých částech přírody, ne na malých ostrovech s množstvím turistů. Ostrovy nezvládnou spoustu táborníků, takže je mnohem lepší se ubytovat, nebo si alespoň postavit stan v kempu, než zde tábořit na divoko.
A pokud by člověk chtěl raději sjet z vyšlapané cesty, Lofoty je lepší vynechat a vydat se buď na sever do Vesterålenu, nebo na jih k pobřeží Helgelandu. Prozkoumávání Lofot bude mnohem snazší, pokud má člověk půjčené auto.
Přesně tak, road trip! Veřejná doprava na Lofotách je velmi omezená, některé autobusy jezdí jen několikrát denně. Ve skutečnosti je na Lofotách běžné vést několik stopařů, kteří měli v plánu použít veřejnou dopravu, ale uvízli v malých vesnicích na několik hodin, takže se místo toho museli pokusit stopovat.
Lofoty jsou lehkou pěší turistikou, horolezectvím, rybařením, jízdou na kajaku, lyžováním, arktickým surfováním (v létě i v zimě) a cyklistikou. Turistická scéna je zde velmi mladá, s velkým množstvím levného ubytování, a dokonce i luxusní ubytování se zaměřuje na dobrodruhy.
A i když ano, Lofoty jsou stále turističtější, je to vlastně dobře, pokud jde o aktivity, protože je to jedna z oblastí Norska, kde je možné najít nejvíce možností pro outdoorové výlety a aktivity. Mnoho ubytovacích zařízení pomáhá organizovat výlety, nebo se podívat na některé lofotské výlety a aktivity zde a také se zde nabízejí některé lofotské dobrodružné výlety.
Lofoty leží pod aurorálním oválem, takže teoreticky by šance vidět polární záři zde měly být opravdu vysoké. To by spolu s teplým počasím, které na Lofotách panuje díky Golfskému proudu, mělo z Lofot učinit ideální místo pro pozorování polární záře.
Jediným problémem je počasí. Vzhledem k tomu, že se Lofoty nacházejí na pobřeží, je zde hodně srážek, což znamená, že šance na jasnou noční oblohu na Lofotách nejsou vysoké. Samozřejmě, že když bude jasná obloha, světla tančící nad Lofoty budou úžasná, nicméně pokud je cestovatelské srdce pevně rozhodnuto vidět polární záři, měl by zvážit, zda se nevydat někam, kde je jasnější obloha, například do Abiska ve Švédsku.
Publikováno: 9. 11. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz