Kaunas – co navštívit, památky, informace

Evropa
kaunas-4

Kaunas, druhé největší město Litvy leží na soutoku dvou největších litevských řek. Díky své geografické poloze je dnes Kaunas nejdůležitějším komunikačním centrem Litvy. A pro rok 2023 také Evropským městem kultury. Kde je Kaunas? A co navštívit v Kaunasu?

Kaunas je centrem hospodářského, vědeckého a kulturního života v Litvě. Město Kaunas je historickým hlavním městem Litvy a žije mýty skutečného i imaginárního nacionalismu. Leží na křižovatce nejdůležitějších litevských silnic a proto je tak důležité.

Kde je Kaunas?

Spousta cestovatelů samozřejmě zná hlavní město Litvy, Vilnius. Málokdo už však ví kde je Kaunas. Druhé největší město Litvy Kaunas leží na soutoku dvou největších litevských řek – Nemunas a Neris. Nachází se také ve středu Litvy, přibližně 100 km severozápadně od hlavního města Vilniusu.

Město Kaunas bylo založeno jako pevnost v roce 1030. V roce 1317 se stalo městem a v roce 1408 získalo statut samosprávy. Dochovalo se zde mnoho historických staveb včetně zříceniny hradu na soutoku řek. Díky dochovaným historickým stavbám se proto řadí na seznam zajímavých evropských měst.

Město Kaunas

Druhé největší město Litvy Kaunas je barevné město proslulé pouličním uměním. Díky své meziválečné architektuře získalo město Kaunas označení Evropského dědictví a je na cestě do UNESCO. Kaunas je jediným městem na světě, kde se do dnešních dnů zachovalo tolik stavebních stylů.

Kaunas je nejen městem starých tradic, ale také velkým centrem obchodu a průmyslu. Může se také pochlubit tím, že je městem mladých lidí. Na jedné ze sedmi zdejších univerzit studuje přes 35 000 studentů. Pro podnikatele a investory nabízí město přátelský, otevřený a kreativní prostor.

Kaunas Litva

Litva je největší a nejjižněji položená ze všech tří pobaltských republik. Ani ne deset let poté, co v roce 1990 během rozpadu Sovětského svazu získala zpět svou nezávislost, byla Litva koncem března 2004 přijata za člena NATO a následně na to také vstoupila do EU. Tato pobaltská země má necelé 3 miliony obyvatel a hlavním městem je Vilnius.

TIP: V sousedním Polsku na pobřeží Baltského moře leží jedno z nejhezčích měst Polska, Gdaňsk.

Státní zřízení je republika a oficiálním jazykem je litevština. Hranice Litvy sousedí na severu s Lotyšskem a jeho hlavním městem Riga, na jihu s Polskem, na východě s Běloruskem a na jihozápadě s Kaliningradskou oblastí patřící Rusku. Všechny tři pobaltské země včetně Estonska a jeho hlavního města Tallinn stojí rozhodně za návštěvu.

Kaunas – počasí

Kaunas stojí za vidění v každém ročním období. Nejchladnější měsíc roku je leden a nejteplejší zase červenec. Počasí Kaunasu ovlivňuje hlavně Baltského moře. Průměrné teploty se pohybují v zimním období kolem 0 °C a v létě kolem 24 °C.

Nejvhodnější doba k návštěvě vzhledem k počasí Kaunasu jsou měsíce červen, červenec a srpen. Toto období jsou teploty nejpříjemnější. V říjnu, červenci a srpnu nejvíce prší. V zimních měsících poměrně hodně sněží. Ale i v tomto období má město Kaunas svoje kouzlo.

Letiště Kaunas

Letiště Kaunas je po letišti Vilnius druhým nejrušnějším civilním letištěm v Litvě. Toto letiště funguje od roku 1988. Od roku 2005 nabízí lety na letiště Kaunas a z něj společnost Ryanair, která tak zaplnila mezeru po regionální letecké společnosti Air Lithuania.

Letiště Kaunas slouží především mezinárodním letům pro osobní a nákladní dopravu. Nachází se přibližně 15 km od centra města. Letiště Kaunas má velmi dobré spojení s většinou hlavních evropských měst. Na letiště Kaunas a z něj je možné cestovat veřejnou dopravou.

Pevnost Kaunas

Z očekávání první světové války se zrodila pevnost Kaunas. Na konci devatenáctého století, kdy se vztahy mezi Ruskem a Německem zhoršovaly, se říše obrátila ke Kaunasu, nejzápadnější části ruského impéria. Město Kaunas se mělo stát dominantním obranným bodem.

Po zahájení očekávaného konfliktu se pevnost Kaunas zhroutila. Přestože byla nejmodernější v celém ruském impériu, opevnění bylo prolomeno po 11 dnech. Do dnešních dnů se z pevnosti Kaunas dochovalo přibližně 250 objektů.

Kaunas – ubytování

Nejlepší ubytování Kaunasu se nachází v oblasti Starého města. V této živé centrální čtvrti se nacházejí hlavní historické a kulturní památky Kaunasu a muzea města, nejživější noční podniky a restaurace a nejlepší ubytovací zařízení.

Město Kaunas nabízí ubytování jak pro náročné, tak i nenáročné návštěvníky. Lze si zde pronajmout apartmán, rezervovat levný pokoj v hostelu nebo se ubytovat v pětihvězdičkovém luxusním hotelu. Ubytování Kaunasu uspokojí každého cestovatele.

Co navštívit v Kaunasu

Žádná cesta do Litvy by nebyla úplná bez návštěvy města Kaunas, které se může pochlubit krásnou architekturou, kuriózními muzei a historicky významnými památkami. Co navštívit v Kaunasu? Jaké památky a zajímavosti toto město nabízí?

1. Staré město

Staré město Kaunasu je nejstarší částí města a rozkládá se na ploše téměř 1,5 km². Procházka bludištěm dlážděných uliček Starého města, malé butiky, příjemné kavárny a krásná architektura okouzlí každého návštěvníka.

Historicky byl Kaunas důležitým obchodním centrem v dobách Hanzy, a proto se na mnoha budovách starého města projevují vlivy německé architektury. Nejkrásnější ulicí starého města je Vilniaus gatve, tedy Vilniuská ulice. Pravidelně se zde konají jarmarky a různé akce.

kaunas-3
Staré město Kaunasu je vhodné pro pěší procházky.

2. Radnice

Jednou z nejikoničtějších památek starého města Kaunas je radnice s 53 metrů vysokou věží. Tato majestátní budova vrhá impozantní stín na Radniční náměstí ve Starém městě. Budova radnice pochází ze 16. století a je protkána vlivy gotiky, baroka a klasicismu.

Kaunaské radnici se s oblibou říká bílá labuť. Je to díky barvě a designu jejího hlavního průčelí, které připomíná labutí šíji. Během své dlouhé existence fungovala jako pravoslavný kostel, ruské divadlo, a dokonce i jako carská rezidence. Dnes slouží k uzavírání sňatků.

kaunas-1
Budova radnice dominuje Radničnímu náměstí.

3. Hrad Kaunas

Hrad Kaunas se nachází v parku Santakos na břehu řeky Neris. Jde o nejstarší zděnou stavbu v Litvě. Hrad hrál důležitou roli v obranném systému města a potlačoval útoky křižáků. Byl první obrannou baštou a jediným dvoustěnným hradem v Litvě.

V roce 1362 srovnali hrad se zemí. Poté byl znovu postaven a opevněn. Z hradu zbyla pouze zrekonstruovaná věž a části hradeb a příkopu. V současné době si mohou návštěvníci prohlédnout expozice hradních zřícenin a navštívit muzeum, které zde sídlí.

kaunas-5
Hrad Kaunas je nejstarší stavbou Litvy.

4. Kostel sv. Michaela Archanděla

Tento římskokatolický kostel byl postaven v letech 1891-1895 v novobyzantském stylu. Původně byl kostel navržen jako pravoslavný chrám svatých Petra a Pavla. Chrám byl postaven během 4 let a symbolizoval ani ne tak přítomnost pravoslavných křesťanů, jako spíše imperiální autoritu ruské vlády.

Kostel dosahuje výšky 50 metrů a na průčelí se nachází ornament rovnoramenného kříže. Vitráže na hlavním oltáři zobrazují vstup Boha do nebe. Uvnitř kostela vpravo je vchod do katakomb, které jsou přístupné veřejnosti.

kaunas-2
Kostel je postaven ve třech odstínech pískovce.

Kaunas – památky

Město Kaunas nabízí nejen velkou dávku historie, architektury a spoustu muzeí, ale i dobré jídlo a pohostinnost Litevců. Kaunas není tak rušný jako hlavní město Vilnius, ale rozhodně má co nabídnout. Kromě výše zmíněných památek Kaunasu stojí rozhodně za návštěvu také klášter a kostel Pažaislis či Devátá pevnost. Klášter a kostel Pažaislis jsou nádherná mistrovská díla italského baroka.

Devátá pevnost byla původně postavena jako obranné opevnění na záchranu místních obyvatel. Nakonec se změnila ve vězení a dokonce v místo masových vražd. Tato krvavá historie deváté pevnosti je úzce spjata s historií holocaustu. Byli tam posíláni a vražděni nejen kaunasští Židé, ale Židé z celé Litvy a dokonce i z jiných evropských zemí.

Kaunas – gastronomie

Tradiční kaunaskou kuchyni si nelze představit bez pečiva, jehož nejčastější variantou jsou buchty. Jsou jich desítky různých druhů, od velmi malých až po velmi velké. Housky se podávají teplé a mohou být plněné mletým masem, různou zeleninou, sýrem a tvarohem.

Regionální kuchyně je proslulá svými klobásami a tradičními pokrmy z vepřového, hovězího a kuřecího masa. Masové a rybí pokrmy se vždy podávají s omáčkami nebo nakládanou zeleninou. Velmi oblíbená je studená polévka z červené řepy zvaná Saltibarsciai a bramborový koláč zvaný Kugelis.

Obyvatelé Kaunasu jsou velkými milovníky piva. Různá piva vařená v Kaunasu lze ochutnat v každé místní restauraci, kde se podávají regionální jídla. Litevské pivo je poměrně levné. Těm, kteří dávají přednost nealkoholickým nápojům, nabídnou velký výběr čajů s bylinkami a ovocem.

Kaunas

Z města Kaunas vyzařuje pocit klidu a pohody. Zároveň je zde mnoho skvělých restaurací, kaváren, obchodů, pohodových uliček, pouličního umění, jedinečných muzeí, a milých lidí. I přes to, že se tomuto městu nedostává tolik pozornosti jako hlavnímu městu Vilnius, má rozhodně co nabídnout. A určitě překvapí nejednoho cestovatele.

Co navštívitInformaceZajímavosti