Výlety v Beskydech – kam na hory s dětmi, nejlepší tipy na výlety 2024
Výlet do Beskyd láká návštěvníky z celé České republiky i turisty ze zahraničí. Zalesněné hory s oblými vrcholy, bujná příroda a...
Číst víceMěsto Plzeň každoročně přiláká řadu návštěvníků díky své dlouhé historii, která se promítá do staveb postavených v centru města. Automobilka Škoda Transportation a.s. zde stále pokračuje ve výrobě. Velká řada turistů a Čechů sem zavítá za zlatým ležákem, který je proslulý po celém světě. Kam se vydat na výlet v centru a okolí města Plzeň?
Město Plzeň leží na soutoku 4 řek, a to Radbuzy, Mže, Úhlavy a Úslavy. Bylo založeno na rozkaz krále Václava II. jako sídlo na dalekých cestách do Řezna. Již tenkrát to bylo jedno z největších měst v Čechách. Pobývali zde světoví stavitelé a sochaři, kteří tvořili ve stylu baroka a gotiky.
Vznikem Měšťanského pivovaru a podniku Škoda nastal velkolepý rozkvět města. Dnes je zde jedno z odvětví podniku Škoda, konkrétně Škoda Transportation a.s., která se specializuje na výrobu dopravních prostředků v oblasti železnic a městské dopravy (tramvaje, trolejbusy…).
Prostory podniku Škoda Transportation jsou veřejnosti nepřístupné. Místo toho lze navštívit bývalý Měšťanský pivovar. Dnes se mu říká Plzeňský Prazdroj. Jeho roční vývoz piva činí více jak 10 milionů hektolitrů. Téměř 700 letý podnik je tak jedním z největších výrobců piva v Evropě. Během 80 minutové prohlídky se návštěvník může setkat s expozicí surovin, na vlastní oči vidět varnu, sklepy a stáčírnu.
Město Plzeň dokáže zaujmout mnoho generací. Děti se zabaví výletem na celé odpoledne v Zoo Plzeň, dospívající jedinci se něco mohou přiučit v Techmanii, babičku nadchne monumentalita katedrály na náměstí v centru města a dědeček se ztratí v podzemních chodbách Plzeňského Prazdroje. Každý si tu zkrátka přijde na své! Kam má člověk vyrazit na výlet v Plzni, když ho výlety v Praze kvůli velkému množství turistů omrzely?
V blízkosti centra Plzně stále působí tradiční firma Škoda Investment a.s. věnující se strojírenství. Zaměstnanci se věnují 2 oborům, a to energetice a dopravnímu strojírenství, kam patří například železniční doprava nebo trolejbusy.
Plzeňský Prazdroj vyváží své pivo do více než 50 zemí světa. Na prohlídku pivovaru zavítá ročně kolem půl milionu návštěvníků, a to nejen cizinců. Každý Čech totiž ocení prohlídku završenou ochutnávkou piva, které zná celý svět.
Varečné právo, díky kterému vznikla první piva v Plzni, získalo město ve 13. století od českého krále Václava II. V polovině 19. století byl povolán sládek Josef Groll, který dal zrod plzeňskému ležáku, jak je znám dnes.
Rozhodne-li se člověk jít na prohlídku, seznámí se s historií a současností varny a stáčírny. Návštěvník bude moci nahlédnout a ochutnat i suroviny, ze kterých se pivo vyrábí. Ve více než 9 km podzemí čekají dubové sudy, do kterých si mohou odvážlivci vlézt.
V areálu pivovaru lze navštívit i restauraci s tradičními českými pokrmy, jako je svíčková omáčka, moravský vrabec, pečená žebra apod. Restaurace se navíc nachází v areálu bývalé spilky.
Tak, jako má Praha Pražský hrad, Plzeň má Katedrálu svatého Bartoloměje. Při procházce historickým centrem města Plzeň člověk natrefí na gotický skvost, který je nazýván Katedrála sv. Bartoloměje. Katedrálou se stal až v roce 1993, kdy zde papež zřídil biskupství.
Její historie sahá až do počátků založení města. Původně se při její stavbě počítalo s 2 věžemi. Jedna z nich nebyla nikdy dostavěna. Dostavěná věž díky své 102,26 metrové výšce je tou nejvyšší v České republice.
Kostelní věž není jedinou atraktivní záležitostí na katedrále. Poutníci sem putují za madonou z opuku, která uzdravuje nemocné.
V Techmanii se budou děti, studenti, avšak i rodiče bavit a zároveň vzdělávat. Techmania je jedním z projektů, který vznikl za účelem sblížení se s vědou neformálním způsobem. Expozice se zaměřují na matematiku, fyziku a astronomii, výživu a špionáž.
Ve speciálních laboratořích si tým Techmanie připravuje pravidelně chemické pokusy, které prezentuje návštěvníkům.
Kam na výlet na sever města Plzeň? Např. do Zoo. Zoo Plzeň je unikátní tím, že zde nejsou pouze zvířátka. Součástí je i botanická zahrada a za příplatek dinopark.
Zoo vznikla v roce 1963 a zvířata jsou v ní rozdělena dle světadílů. V některých ohradách žije více druhů pospolu jako je tomu v přírodě. Zoo se specializuje na zachování co nejpřirozenějších podmínek pro život zvířat.
Mezi zvířata, se kterými se zde lze setkat, patří medvědi, opice, sněžní levharti, kopytníci, vydry, ryby, krokodýli, nosorožci, žirafy a další.
Komu by nestačila návštěva plzeňské Zoo může navštívit také nedaleký Farmapark u Toma, kde mají návštěvníci možnost i zvířata krmit a hladit.
Plzeňský kraj patří mezi jeden z největších krajů v České republice, za to má velmi nízkou zalidněnost. Západočeský kraj se pyšní nejen metropolitním městem Plzeň, nicméně i na druhé straně venkovskou strukturou.
Dominantou přírodních podmínek zde tvoří Plzeňská kotlina, pohraniční pohoří Šumava, Český les a část Brdské vrchoviny. Tato místa je nejhezčí navštívit jako podzimní výlety díky kráse zbarvených listů. Ti, kteří chtějí vyrazit na chvíli z města, mohou zvážit několikadenní dovolenou na Šumavě.
TIP: Z Plzně se lze za krátkou dobu dostat i do krásných zahraničních měst, například do rakouských destinací jako je malebné městečko Hallstatt, nebo Mozartovo město Salzburg.
Kam se vydat na nejvydařenější výlety v okolí Plzně?
Zámek Kozel je ideálním tipem, kam na výlet na jihu od Plzně. Lesní zámek lze zařadit do klasicistního stylu a patří dle některých návštěvníku mezi nejhezčí zámky v Česku. Jeho název není náhoda. Byl tak pojmenován Slovany, protože se zde každoročně konaly oběti v podobě kozlů. To mělo obyvatelům přinést úrodu a blahobyt.
Účelem zámku bylo přechodné ubytování všech hostů hraběte při loveckých honech, které se pořádaly v lesích nedaleko.
Dnes patří zámek pod správu Národního památkového ústavu. Podobně krásný je i nedaleký Zámek Zbioh. Je navíc možné se ubytovat na zámku Zbiroh v komnatách, kde kdysi pobývali významné osobnosti.
Jedním z doporučených výletů v okolí Plzně je zřícenina hradu Skála. Hrad nedaleko Přeštic je pustý již od začátku 17. století. Byl zbourán na příkaz císaře, který tak chtěl předejít možnosti využití hradu jako opěrného bodu nepřítele.
Dochované zmínky z kroniky popisují i použití palných zbraní, což je poprvé v historii Čech. Vypalovaly se z nich převážně žulové koule, které je možno spatřit ihned u vchodu do dvojhradu.
Dnes je hrad volně přístupný všem návštěvníkům, kteří si chtějí prohlédnout například místnost vytesanou ve skále.
TIP: Chce-li člověk objevovat další zříceniny hradů, je určitě doporučeno navštívit hrad Trosky. Ty se tyčí v Českém ráji.
Rozhledna stojí na 575 m. n. m. vysokém kopci jménem Kotel. Dnešní podoba rozhledny je o 3 metry vyšší než ta, která zde stála do roku 1895. Původně dřevěnou rozhlednu nahradila železná, ze které je vidět i na nedaleké Brdy nebo Krušné hory.
Dostat se na ni není tak těžké. Člověk se u toho sice trochu zapotí, avšak pohyb je zdraví prospěšný. Zpevněná lesní cesta na vrchol je dlouhá kilometr a půl. K tomu je tento výlet v nedalekém okolí města Plzeň, cesta autem trvá cca 30 minut.
Posledním tipem na výlet v okolí Plzně, který přinášíme, je přírodní památka. Byť má vodopád Dírka 3 metry, je to nejvyšší vodopád Plzeňska. Leží na Díreckém potoce. Vodopád Dírka překvapí turisty i svou barvou. Je lehce načervenalý, a to z důvodu vysokého obsahu železa ve vodě.
Aby člověk trefil, je třeba se držet turistických značek červené barvy směrem ke Korečnému mlýnu. Po půl kilometru chůze již budou slyšet zvuky padající vody.
Zámek Nebílovy na jihu od Plzně je státním zámkem postaveným v barokním stylu. Dispozice zámku je ojedinělá. Skládá se totiž z 2 budov tvaru podkovy, které jsou situovány proti sobě.
Dnes je zámek hojně využíván jako společenské centrum. V tanečním sále se pořádají kulturní a hudební představení. Dříve byl sál zdoben 5 benátskými lustry, kulečníkovým stolem a jídelním stolem se židlemi, na kterých mohlo sedět až 12 osob. V 19. století se zde tradičně konaly hostiny podávané na stříbře.
Návštěvníci zde mohou spatřit nástěnné malby od známého malíře Antonína Tuvoryho a přenést se tak zpět do 18. století.
V plzeňském kraji se lze ubytovat v jednom z místních kempů. A kam dál vyrazit na výlet autem?
Publikováno: 5. 11. 2021
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz