Bologna, Itálie – zajímavosti, památky

Evropa

Bologna je starobylé univerzitní město plné vysokých věží, nekončících podloubí, cihlových budov a historických památek. Město slavného prosciutta, mortadelly a mnoha dalších lahůdek. Město, v němž proudí pozitivní a svěží energie. Jaké památky v Bologni navštívit? Kde se ubytovat a co v Boloni ochutnat?


Obsah článku

  • Bologna památky – Le due Torri, Piazza del Nettuno, Boloňské podloubí, Univerzita Bologna a další
  • Ubytování Bologna – tipy na hotely, apartmány a B&B
  • Co ochutnat v Boloni – jak je to se špagetami Bolognese a co je mortadella?
  • Počasí v Bologni – kdy je nejlepší doba na návštěvu města?
  • Letiště Bologna – jaké aerolinky létají do Bologni a jak se dostat na/z letiště?
  • Poloha a stručná historie Boloně – kdy byla Boloňa založena a proč má výhodnou polohu?

Itálie má mnoho slavných a zajímavých měst. Každý touží jet do Říma a Vatikánu, Florencie, Benátek, Verony, Trenta nebo Pisy. Město Bologna (česky Boloňa) nejspíš na předních příčkách seznamu „co vidět v Itálii“ nebude. A to je velká škoda. Bologna je totiž rájem pro milovníky památek, umění a historie.

Pokud má někdo rád cestování za jídlem, rozhodně by neměl Bolognu vynechat. Výhodou italské Bologni je i to, že do slavnějších italských měst je to z ní co by kamenem dohodil.

Bolognu Italové nazývají „la rossa“ (červená), neboť je plná červených a oranžových cihlových budov. Ve stejných barvách jsou i střechy. Vyleze-li člověk na některou z vysokých věží a uvidí-li Bolognu z ptačí perspektivy, rázem pochopí smysl přezdívky města.

Městu Bologna se také často říká „la dotta“ (vzdělaná), protože zde má sídlo nejstarší univerzita v západním světě. Díky univerzitě v Bologni je město plné studentů a pulzuje jím mladistvá energie.

pocasi-bologna
Bologna je plná tradiční červených a oranžových budov.

Bologna památky – co vidět v Bologni

Hlavní památky Bologni lze pohodlně navštěvovat pěšky a zhlédnout je během 2 až 3 dní. Co tedy vidět v Bologni? Město Bologna je proslulé především svými vysokými věžemi, které tvořily součást paláců a městských domů. V minulosti jich ve městě bylo vystavěno kolem 180. Ve 13. století byly mnohé z věží zbourány, další se kvůli porušené statice zřítily samy.

Věže sloužily jako šatlavy a obranné věže nebo byla jejich nejnižší patra upravena na obytné a obchodní prostory. Z původních téměř 200 věží dnes zůstala sotva dvacítka. Ta patří k jedné z boloňských architektonických dominant a každý turista musí alespoň na jednu z věží vyšplhat.

V Bologni turisté také najdou slavnou sochu od Michelangela, a to mramorového anděla, jež patří mezi jeho první umělecká díla. Anděl je prezentován jako silný s orlími křídly. A vznikl jako doprovod jiné sochy anděla od Nicolla dell‘ Arca.

Le due Torri

Mezi nejznámější patří 61 m vysoká Altabella, nedaleko od ní věže Scappi a Uguzzoni. Nejvyšší a nejznámější boloňskou věží je ovšem 97,2 metrů vysoká Torre degli Asinelli, která je zároveň nejvyšší šikmou středověkou věží na světě. Její sklon je dobře viditelný i prostým okem. Vstupné na věž stojí 5 EUR a po zdolání 498 schodů se nabízí nejkrásnější výhledy na Bolognu.

Nejlepší srovnání cestovního pojištění a nejvýhodnější produkty lze najít na portálu 123ruceni.cz.

K Torre degli Asinelli nerozlučně patří její „šikmé“ dvojče Garisenda s poloviční výškou. Vychýlení vrcholových partií oproti patě věže činí tři metry a dvacet centimetrů. Většina místních obyvatel nazývá obě tyto věže společným názvem „Le due Torri“, tedy Dvě věže. 

TIP: Další dominantní věž v Itálii se nachází v Sieně. Konkrétně se jedná o věž Torre del Mangia, která je součástí paláce postaveného na konci 13. století.

Piazza del Nettuno

Další významné památky Bologni lze najít v blízkosti dvou náměstí – Piazza del Nettuno a Piazza Maggiore. Na prvním z nich stojí jedna z nejkrásnějších fontán v Itálii, Fontana di Nettuno (Neptunova fontána) s bronzovou sochou Neptuna. Za návštěvu stojí Palazzo Comunale s městským muzeem.

Piazza Maggiore

Na náměstí Piazza Maggiore se stojí nádherný Palazzo del Podestà a přímo naproti němu gotická bazilika San Petronio. Je zasvěcena patronovi města a nikdy nebyla dokončena. Za povšimnutí i budova radnice, Palazzo Comunale. Milovníci historie mohou navštívit nedaleké muzeum Palazzo dell’Archiginnasio nebo archeologické muzeum Museo Archeologico.

Znalci umění by neměli vynechat návštěvu Galerie národního umění (Pinacoteca nazionale) s díly významných umělců.

Boloňské podloubí a Santuario Madonna di San Luca

Další zajímavostí v Bologni je podloubí v celkové délce 38 km. Nejdelší podloubí na světě (3,5 km) vede k zajímavému kostelu Santuario Madonna di San Luca na vrcholu kopce Monte della Guardia. Odměnou po 4 km procházce bude zajímavý interiér kostela a nádherný výhled na Bolognu a okolí.

Procházkou po ulici Via Santo Stefano lze dojít na náměstí Piazza Santo Stefano. To je symbolicky označováno jako náměstí „sedmi kostelů“, neboť se zde nachází komplex 7 románských kostelů s bazilikou Santo Stefano v čele.

Malé Benátky

Jednou ze zajímavostí Bologni jsou také kanály v celkové délce 60 km. Většina z nich je však zastavěná nebo skrytá v podzemí. Městu se proto často přezdívá „Malé Benátky„.

Bologna nabízí mnoho turistických míst i málo navštěvovaných zákoutí. Možností, co vidět v Bologni, je opravdu mnoho a každý návštěvník si zde přijde na své. I pouhým potulováním se v labyrintu středověkých uliček člověk dokonale nasaje pravou chuť Itálie.

TIP: Itálie je rájem pro každého, kdo miluje objevování starodávných památek. Historie na návštěvníky dýchne také v památkách v Bari, druhém největším městě italského jihu.

Univerzita Bologna

V Bologni se nachází nejstarší univerzita na západní polokouli, která studenty vítá dodnes. Univerzita v Bologni byla založena v roce 1088 a její význam spočívá mj. v tom, že se tady začalo studovat římské právo, které zásadně ovlivnilo právní kulturu celé Evropy. 

Univerzita má téměř 100 000 studentů a během akademického roku je jich Bologna plná. Díky mladým lidem žije Bologna dlouho do noci.

Mezi známé absolventy univerzity v Bologni patřil např. polský astronom a Toruňský rodák Mikuláš Koperník, italský básník Dante Alighieri, italský spisovatel Francesco Petrarca, filozof a spisovatel Umberto Eco nebo první český kardinál Jan Očko z Vlašimi.

Další z nejstarších univerzit Evropy a zároveň možná nejstarší nepřetržitě fungující univerzitou je Winchesterská univerzita, která je otevřená veřejnosti. Mezi studenty je také oblíbená nizozemská Univerzita Groningen.

Ubytování Bologna – hotely

Bologna nabízí nepřeberné množství ubytování všech kategorií – hotely, penziony i hostely. Nejdražší ubytování je pochopitelně v historickém centru města a nutno říct, že lepší hotely jsou poměrně drahé. Dál centra cena ubytování klesá. Zde je několik tipů na ubytování:

Hotel AC Bologna

Elegantní hotel AC Bologna s moderním designem a vynikajícím servisem nabízí luxusní ubytování pro náročné hosty.

Scandellari Apartments

Tyto apartmány Scandellari přinášejí flexibilitu a pohodlí pro ty, kteří preferují nezávislé ubytování během své návštěvy v Bologni.

Accanto alla Piazza

S výhodnou polohou vedle náměstí nabízí hotel Accanto alla Piazza klasické italské ubytování s příjemnou atmosférou.

Emma Bologna Fiera

Hotel Emma Bologna Fiera se nachází poblíž veletržního areálu a poskytuje pohodlné ubytování s moderním vybavením.

We Bologna

We Bologna, s mladistvým a stylovým designem, je vhodný zejména pro mladé cestovatele hledající energické a moderní prostředí.

Boloňa je město studentů a řada majitelů bytů se v současné době snaží pronajmout pokoje či celé byty přes Airbnb. Lze proto najít i spoustu sdílených bytů, kde je možné se pohodlně ubytovat za nižší cenu.

Výhodou Bologni je, že je poměrně malá a lze ji bez problémů prozkoumávat pěšky. Kvůli úspoře peněz je tedy možné zvolit ubytování trochu dále od centra, protože ani tak to nebude k důležitým boloňským památkám daleko. Ať už se tedy návštěvník ubytuje přímo v centru nebo dál od něj, neudělá chybu.

Boloňa – co ochutnat

Italský region Emilia Romagna je vyhlášený gastronomickými specialitami. I samotní Italové považují Bolognu za královnu italské kuchyně. Každý návštěvník Bologni by měl ochutnat proslavený sýr Parmezán (Parmigiano-Reggiano), parmskou šunka, mortadellu, balzamikový ocet a tortellini.

A jak je to se slavnými boloňskými špagetami? Leckoho možná překvapí, že špagety Bolognese neexistují. Existuje však Ragú Bolognese, které se však podává s jiným typem těstovin – tagliatelle. Na přípravu používají kuchaři jen čerstvé suroviny, mleté maso a parmezán.

TIP: I doma si lze připravit skvělé boloňské špagety. Vegetariáni mohou vyzkoušet boloňskou omáčku z čočky a hlívy ústřičné, milovníci masa zase cuketové nudle s boloňskou. Milovníci těstovin ocení kromě boloňských špaget také salát s těstovinami a tuňákem.

letiste-bologna
Mezi gastronomické speciality Bologni patří jemný vepřový salám mortadella.

Bologna počasí – kdy vyrazit

Kdy je nejlepší čas pro cestu do Bologni? Nejlepší měsíce na dobré počasí v Bologni jsou na jaře (duben, květen, červen) a na podzim (září, říjen). V červenci a srpnu teploty přesahují 30 stupňů, na druhou stranu bývá město prázdnější, protože z něj odjíždějí studenti.

Nejhorší počasí panuje v Bologni v lednu a únoru. Přesto se ani v zimě teploty většinou nedostávají pod nulu. Kdo by si chtěl ale vychutnat tu pravou italskou zimu je možné z Bologne dojet vlakem do nedalekého Bolzana, které leží na úpatí Dolomit.

TIP: Další italská města s přívětivým počasím po většinu roku jsou Syrakusy a Trapani na Sicílii. Města nabízí krásné pláže i historické památky.

Letiště Bologna

Boloňské letiště Guglielmo Marconi se nachází zhruba 10 km severozápadně od centra města. Z letiště Bologna na vlakové nádraží v centru Bologni se lze dostat automatickým vláčkem (monorail) Marconi Express. Jednosměrný lístek stojí 8,70 EUR, zpáteční 16 EUR. Cesta na hlavní nádraží trvá 15 minut.

Na letiště Bologna létá z Prahy přímá linka nízkonákladové společnosti Ryanair.

Při cestování by člověk nikdy neměl zapomenout na dobré cestovní pojištění. Důvody, proč nepodcenit cestovní pojištění, rozebírá podrobný článek.

TIP: Dalším ideálním místem, kam se vydat na eurovíkend, jsou světoznámá města Vatikán, Madrid či Vídeň. V rámci výletu do Rakouska se vyplatí navštívit také městečko Hallstatt, které je proslulé jako nejfotogeničtější rakouské město, či Mozartovo město Salzburg.

Město Bologna – poloha, stručná historie

Bologna je hlavním městem regionu Emilia-Romagna. Má strategickou polohu. V létě se lze po hodinové jízdě autem vykoupat ve Středozemním moři u východního pobřeží Itálie, v zimě je pak možné za necelé tři hodiny dorazit na lyžování do Dolomit.

Bologna je také významným železničním uzlem. Do hodiny člověk dojede do Florencie či Milána a za necelé dvě hodiny do Benátek či do Brescii.

Pro cestování do Bologni je dobré sjednat cestovní pojištění.
Kalkulace nejvýhodnějšího cestovního pojištění je k dispozici zde >

Historie Bologni je dlouhá, zajímává a vystačila by na samostatný článek. Město bylo založeno už v 6. století př.n.l. a Etruskové mu dali jméno Felsina. Později se místo stalo římskou kolonií (Bononia) a kolem města byly postaveny středověké hradby, jejichž část se zachovala dodnes.

Ve středověku byla Bologna centrem vzdělávání a po roce 1500 byla významným městem papežského státu.

Při leteckém bombardování v roce 1943 Bologna utrpěla značné škody. Přesto se však dochovalo velké množství středověkých, renesančních i barokních budov a Bologna se může chlubit úchvatným historickým jádrem, které svojí rozlohou patří k největším v Evropě.

Co navštívitDovolenáZajímavosti