Siena, Itálie – zajímavosti, památky, co vidět

Evropa
torre-del-mangia

Siena je město v srdci Toskánska, které je vhodné jak na víkendový pobyt, tak i pro jednodenní výlet. Italská Siena je totiž jedním z nejkrásnějších měst nejen v Itálii. Město je proslulé svým bludištěm úzkých uliček, středověkým uměním a také kouzelnými zmrzlinárnami. Co vidět v Sieně?


Obsah článku

 • O Sieně – poloha, doprava a další informace
 • Ubytování Siena – tipy na hotely a B&B
 • Co vidět v Sieně – největší zajímavosti města
 • Siena památky a zajímavosti – Palazzo Pubblico, gotická katedrála, Palio a další
 • Ceny v Sieně – tipy, jak ušetřit v Sieně
 • Počasí Siena – kdy nejlépe navštívit Sienu

Podle pověsti Sienu založil Senius, syn Rema, což byl jeden ze dvou zakladatelů Říma. Tento odkaz se pak nese v samotném znaku Sieny – vlčice (ta podle pověsti kojila Rema a Romula) – a také na místních sochách.

Město se rozkládá na třech kopcích, kde jeho centrem je náměstí Piazza del Campo, kde se dříve nacházelo římské fórum. Místní obyvatelé mu říkají Il Campo, což v italštině znamená „pole.“

Dnes je známé především díky běhu Palio, což je koňský dostih, který se kolem náměstí běhá dvakrát ročně. Město Siena a zmíněný běh mohou turisté znát díky filmu Quantum of Solace s Jamesem Bondem.

Siena, Itálie – základní informace

Siena je malebné historické město nacházející se v Toskánsku ve střední Itálii. Je to jedno z nejlépe dochovaných středověkých měst v Evropě a je známé svými malebnými uličkami, náměstími a kulturními památkami.

Siena v Itálii je pravděpodobně nejkrásnějším středověkým městem Itálie, kam je možné se vydat i na jednodenní výlet např. z horské vesnice San Gimignano.

TIP: Jednodenní výlet si zaslouží také ostrov Burano, který je nezapomenutelný díky svým barevnám domkům.

Z Florencie je možné se do Sieny dostat za hodinu a půl. V případě cesty z Říma nebo Milána je i tak nutné ve Florencii přestoupit na vlak. Dostupnost Florencie je skvělá příležitost k její navštívení a navštívení dalších známých památek jako například Ponte Vecchio. Za návštěvu stojí i středověké městečko Orvieto.

Nejbližšími letišti italské Sieny jsou Florencie a Pisa. Z obou trvá cesta do Sieny necelé dvě hodiny.

siena-namesti-4105593
Z věže Torre del Mangia je krásný výhled na celé náměstí.

Ubytování Siena

Siena, toskánské město s bohatou historií a kouzelným středověkým charakterem, přivítá návštěvníky pohostinným způsobem s různými možnostmi ubytování. Zde jsou některé z hotelů, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

Podere La Strega

 • Tato usedlost v toskánském venkovském stylu, Podere La Strega, nabízí klidný únik od městského shonu s výhledem na okolní krajinnou.

B&B Il Barbero

 • B&B Il Barbero, s tradiční toskánskou atmosférou, poskytuje jednoduché a útulné ubytování v blízkosti historického centra města.

Hotel Executive Siena

 • Hotel Executive Siena, s moderním vybavením a komfortními pokoji, nabízí centrální polohu a snadný přístup k hlavním turistickým atrakcím.

Precise House Montaperti Siena

 • Tento hotel na kopci, Precise House Montaperti Siena, přináší luxusní ubytování s výhledem na krajinnou Chianti, vhodné pro ty, kteří hledají kombinaci klidu a elegance.

Villa Montarioso

 • Villa Montarioso, s bohatou historií a elegantní architekturou, představuje romantické ubytování ve venkovském stylu se zahradou a bazénem.

Siena nabízí hostům široký výběr ubytování, který zohledňuje různé preference a potřeby, zajišťující tak příjemný pobyt v srdci toskánského kouzla.

Siena – co vidět?

Co vidět v Sieně? Kromě zmíněného náměstí Piazza del Campo (rozlehlé náměstí ve tvaru mušle lemované starobylými budovami), kterému dominuje palác Palazzo Pubblico, stojí za návštěvu jeho věž Torre del Mangia.

V tomto občanském paláci, který byl postaven mezi lety 1297 až 1310, dodnes sídlí městské úřady. Na jeho nádvoří jsou k vidění také vchody do věže Torre del Mangia a také do Občanského muzea.

Výstup po více než čtyřech stech schodech pak turistům nabízí nádherný výhled na celou Sienu společně s jejím okolím. Věz, která měří 88 metrů, je považována za ikonu města, kterou musí vidět v Sieně každý turista.

V muzeum zase mohou návštěvníci vidět jedny z největších sienských obrazů. V jedné z hal (Sala del Concistoro) se nachází například jedno z nejlepších děl Domenica Beccafumiho což jsou nástropní fresky s alegoriemi o ctnostech středověké vlády v Sieně.

Co dále vidět v Sieně? Rozhodně místní toskánské restaurace. Toskánská kuchyně nabízí nabídku od masových pokrmů, a to od grilovaného florentského steaku až po těstoviny s omáčkou ragú z vepřového masa nebo divočáka.

V okolí italské Sieny jsou běžné těstoviny s názvem „pici,“ což jsou dlouhé nudle (podobné špagetám), nicméně jsou mnohem silnější a často také podávané se zvěřinou (jako je zajíc, kanec nebo kachna).

Také vegetariáni si ale přijdou na své – ať už to jsou těstoviny s hříbky, nebo ribollita (toskánský zeleninový guláš). Sladkou tečku můžou pak doplnit ricciarellimi (měkké mandlové sušenky), které jsou považovány za sienskou specialitu.

TIP: Pro další speciality, například plněný plochý chléb nebo nakládané úhoře se mohou turisté vydat do Ravenny v severní Itálii.

Také vína jsou místní dominantou. Toskánsko je totiž jednou z nejznámějších italských vinařských oblastí. Nejznámější toskánské víno, které je známé po celém světě, je z oblasti Chianti. Mezi další oblíbená vína pak patří třeba Brunello di Montalcino nebo Vernaccia.

ricciarelli-7020364
Mandlové sušenky ricciarelli jsou místní specialitou.

Siena památky

Sienské památky rozhodně stojí alespoň za krátkou návštěvu od každého turisty. Historické centrum Sieny bylo totiž zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Centrum je známé hlavně díky svým středověkým uměním a freskami, které můžou cestovatelé najít uvnitř velkolepých budov. Které sienské památky tak stojí za návštěvu?

 • Gotická katedrála

Ta je plná pokladů, včetně mramorové dlažby nebo fresek v Piccolominiho knihovně a také bohatě zdobených interiérů. Tato gotická stavba byla postavena z bílého kamene a růžového mramoru.

 • Palazzo Pubblico

Jedná se o ohromující palác na náměstí Il Campo. Tato budova vznikla už ve 13. století a v historii v ní zasedala vláda republiky. Každá místnost uvnitř má jedinečnou výzdobu, tedy například malby a fresky.

 • Kostel San Domenico

Přestože není tak luxusní jako katedrála, je kostel jedinečný svou neobvyklou směsicí stylů – kousky kostela byly totiž v průběhu let postupně doplněny. Jeho poloha na vrcholu kopce poskytuje fantastický výhled na oranžové kachlové střechy a terakotové budovy Sieny.

siena-kostel-3846578
Ve městě je celá řada kostelů a katedrál.
 • Palio

Již zmíněný dostihový festival Palio se koná vždy 2. července a 16. srpna. Pro město je tento festival opravdu velkou záležitostí, jelikož různé transparenty a suvenýry s maskoty jednotlivých soutěžících sdružení (tzv. contradi) je možné zakoupit snad v každém místním obchůdku, ale také je možné je zahlédnout na jednotlivých domech nebo rovnou před klubovnami jednotlivých soutěžících.

Palio se koná na náměstí Piazza del Campo a soutěží se v něm o tzv. pallium, tedy hedvábný prapor s cenou. Závodu se zúčastní celkem deset koní s jezdci, kteří ovšem do cíle podle pravidel ani nemusí dorazit – stačí jen, když do cílové roviny doběhne samotný kůň. Jezdci jsou totiž na koních bez sedel.

V tomto období je také veškeré ubytování velmi rychle zarezervované, proto je vhodnější si výlet na tyto dny naplánovat s dostatečným předstihem.

Siena zajímavosti

Město je plné nejen krásných míst, ale také zajímavostí – Siena si totiž díky své bohaté historii prošla mnohými obdobími.

Město bylo například v roce 1300 zasaženo morem a od té doby se prakticky nezměnilo. Z tohoto důvodu si tak turisté mohou připadat jako když by se vrátili do minulosti.

Siena není jen město, ale je součástí provincie Siena a současně je jejím hlavním městem. V samotné provincii pak stojí za návštěvu San Gimignano, která se ale nachází v samotné provincii Siena. Město má totiž přezdívku Manhattan středověku. Za tuto přezdívku vděčí hlavně velkému množství obytných věží, které byly kdysi symbolem postavení rodin.

Uvnitř historického centra města je jediná možnost dopravy chůze pěšky. Sienskou zajímavostí (a pro turisty možná také výhodou) totiž je, že do města není povolen vjezd autům.

Případně je ale možné si půjčit Vespu, která turistu doveze tam, kam potřebuje bez nutnosti brát auto – ať už vlastní, nebo půjčené.

V Sieně se nachází také jedna z nejstarší banka na světě a to Monte Dei Paschi, která funguje od roku 1472. Jedny z nejstarších bank se nachází např. také v Janově.

Mezi další zajímavosti Sieny patří kašna Fonte Gaia ze čtrnáctého století, kterou vytesal sienský umělec Jacopo Della Quercia. Kašna je totiž známá jako „pramen radosti„, a do kvůli tomu, že díky této kašně se obyvatelé města po dlouhé době dostali k vodě na hlavním náměstí.

siena-domy-5481219
Sienské domy jsou známé díky svým stejným barvám.

Siena – ceny

Výlet do Sieny (ale i do okolních měst) může být poměrně levnou záležitostí díky zajímavým tipů, jak a kde ušetřit.

Pobyt v Sieně je mnohem levnější než například ve Florencii. Mnohdy se totiž vyplatí turistům se ubytovat v Sieně a dále se pak případně dopravit městskou hromadnou dopravou nebo zapůjčeným autem do větších měst, nebo menších jako je krásná Pienza.

Výhodné je také zakoupit letenky do mezinárodního letiště v Pise (které je mnohými považováno za centrum nízkonákladových leteckých společností po Evropě) a odtud se pak následně vlakem dopravit do Sieny.

Co se týká gastronomie, tak je v Sieně lepší se vyhnout předraženým restauracím na náměstí Piazza del Campo. Někdy tak stačí jít pouze jeden, dva bloky dál a mnohem lepší jídlo za nižší cenu na sebe nenechá dlouho čekat

Italské restaurace také nabízejí sklenici, láhev nebo karafu vino della casa neboli tzv. domácího vína. V naprosté většině případů se jedná o nejlevnější nápoj v restauraci.

Siena počasí

Nejlepší doba pro návštěvu města, kdy je současně v Sieně počasí nejlepší, je v léto. Nicméně v městě je také touto dobou nejvíce rušno, protože se město zaplní turisty.

Pokud se turistům ale nelíbí vysoké teploty a také ruch města, který Siena v létě má, je dobré v tomto případě navštívit město mezi jarem a podzimem. To je turistů méně a počasí je o něco chladnější, přesto příjemné na procházku městem.

Během zimy jsou pak dny velmi chladné.

Co navštívitDovolenáJídlo ve světěZajímavosti