
Gdyně, Polsko – co navštívit, ubytování, zajímavosti, výlety
Přímořské město Gdyně v Polsku je součástí takzvaného Trojměstí a sousedí s Gdaňskem a Sopoty. Pyšní se bohatým námořním...
Číst víceOrvieto je jedním z nejpozoruhodnějších, nejpamátnějších a nejpříjemnějších horských měst ve střední Itálii. Město se nachází necelých 90 minut od Říma. Návštěva tohoto města turisty odmění nádherným, dokonale zachovalým a prakticky bez dopravním světem, který podtrhuje barevná katedrála a jedno z nejlepších italských vín. Co vidět v Orvietu? Jaké je tam počasí a možnosti ubytování?
Město Orvieto se majestátně tyčí vysoko nad dnem údolí na velkém kusu sopečného kamene tufo s výhledem na cypřiši poseté umbrijské pláně.
Cestovatelé by neměli zapomenout na cestovní pojištění do zahraničí.
Spočítat nejvýhodnější cestovní pojištění >
Toto město má dvě odlišné části: staré město na vrcholu kopce a „nudné” nové město pod ním. Všichni cestovatelé začínají dole, kde je vlakové nádraží. A řidiči tam mohou zdarma nechat svá auta.
Další skvělou dovolenou nabízí i sicilská Messina nebo italské Trento.
Orvieto, region Umbria, střední Itálie. Město leží na izolované skále ve výšce 195 m nad soutokem řek Paglia a Chiana. Orvieto bylo etruským a později římským městem.
V pozdní římské době se nazývalo Urbs Vetus, od čehož je odvozen jeho italský název. Bylo sídlem lombardského vévodství a toskánského hrabství, než se ve 12. století stalo samostatnou obcí.
Po mnoha občanských konfliktech a sporech se sousedními městy přešlo město v roce 1448 pod nadvládu papežství.
Orvieto je zemědělským centrem proslulým svými bílými víny, zejména tradiční jemnou polosladkou odrůdou zrající v tufových skalách a novější suchou odrůdou. Řemeslná výroba ve městě zahrnuje kované železo, keramiku a krajky. Orvieto má železniční a silniční spojení s Římem a Florencií (přes Arezzo).
Základní údaje Orvieto, Itálie:
V Orvietu jsou léta krátká, horká, suchá a většinou jasná. A zimy jsou dlouhé, velmi chladné a částečně oblačné. Během roku se teplota obvykle pohybuje od 1 °C do 31 °C. A jen zřídkakdy je nižší než -3° C nebo vyšší než 35 °C.
V průběhu roku se zde vyskytuje počasí se značným množstvím srážek. I v nejsušším měsíci spadne hodně srážek.
Léto zde začíná koncem června a končí v září. Jsou zde tedy letní měsíce: červen, červenec, srpen, září.
Nejvhodnější počasí k návštěvě města Orvieto jsou červenec, srpen.
Průměrná teplota v Orvietu je 13,9 °C.
Měsíc s nejvyšším počtem deštivých dnů je duben. Naproti tomu měsíc s nejnižším počtem deštivých dnů je červenec. Ročně zde spadne přibližně 986 mm srážek.
Pokud se turisté rozhodnou využít služeb cestovní kanceláře, mají možnost tuto cestu spojit s návštěvou Říma, kde mohou objevit i krásy Vatikánu. Zájezd do Orvietu patří k nejoblíbenějším jednodenním výletům právě z hlavního města Itálie. Poznávají zájezdy mohou být v rozmezí 3 – 5 dnů.
Takové zájezdy se přezdívají jako eurovíkendy po Evropě. Samozřejmě si cestovatelé mohou naplánovat i delší cestu. Nabídek na trhu na zájezdy do Orvietu je mnoho. Navíc se dají sehnat i levné letenky do Říma, například přes společnost Ryanair.
Další možnost poznávacího zájezdu do Orvietu může být propojení i s Florencií. Cestovatelé tak mají možnost prozkoumat hned několik zajímavých měst v Itálii. Nedaleko leží i město Siena v srdci Toskánska. Přes 2 hodiny je to pak do města Ancona nebo do Pescary. Výhodou poznávacích zájezdů je česky mluvící průvodce.
Cestovatelé, co uvažují o cestě do této země, si mohou přečíst článek: Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování do Itálie.
Orvieto má širší nabídku ubytování než mnohá místní města, včetně vinařského resortu, dvou lázeňských středisek a sbírky hotelů, stejně jako obvyklých penzionů a přestaveb vil a paláců.
Návštěvnicí se mohou například ubytovat v hotelu uvnitř hradeb. Výhodou pomalých změn města Orvieta je jeho nedotčenost, nezměněnost a že některé z nejlepších hotelů v Orvietu byly přestavěny z neuvěřitelně krásných historických budov.
Turisté mohou využít k rezervaci ubytovaní například booking.com, tripadvisor.com nebo airbnb.com.
V případě, že se jedná o ubytování v hotelu, je možné využít například hostely. Ty jsou nejlevnější a nejdostupnější formou ubytování pro levné cestovatele.
Hostely mají různé typy pokojů, které sahají od soukromých až po smíšené palandy s více než 30 lůžky. Čím větší pokoj, tím více lidí, se kterými se sdílí, tím levnější cena.
Podle studie NerdWallet z roku 2021 je ideální doba pro rezervaci hotelového pokoje pouhých 15 dní před cestou. Při zkoumání více než 2 500 cen hotelových pokojů v letech 2019 až 2021 společnost NerdWallet zjistila, že ceny jsou při rezervaci 15 dní předem o 13 % levnější než čtyři měsíce předem.
Zatímco přes den je Orvieto plné turistů, po setmění je ve městě klid. Zadní uličky jsou jakoby zapomenuty na nápor moderního turismu. Evokující uličky jako by udržovaly tajemství středověku při životě.
Turisté tak mohou uzavřít večer romantickou procházkou po večeři, kdy je město osvětlené lampami. A pak si najdou ideální místo k posezení a jednoduše si vychutnají tiché vzrušení horského města po setmění.
Toto rozkošné městečko na vrcholu kopce má rozhodně co nabídnout. A je nepochybně mnoho zajímavostí a památek, co vidět v Orvietu.
Díky jeho dlouhé historii sahající až k Etruskům a dokonalému umístění na útesu v Umbrii turisté prozkoumají zadní uličky a prohlédnou si Duomo. Protože každé italské město potřebuje Duomo, výjimkou ani není město Milán. A pak turisté ochutnají opravdu vynikající italské jídlo.
Do středověkého horního města se pak návštěvníci dostanou autem nebo výtahem či eskalátorem. Návštěvníci ale mohou dát přednost tomu, že se přidají k místním a vyjedou na přírodní pevnostní kopec na kluzké lanovce, která jezdce vyloží asi 10 minut chůze od centra města. Co vidět v Orvietu?
Každé italské město, městečko nebo vesnice je postaveno kolem nějaké výstavní církevní stavby. Orvietská katedrála (Duomo) z roku 1290 v sobě spojuje mnoho epoch a architektonických stylů.
Gotická katedrála v Orvietu, která patří k nejslavnějším v Itálii, byla postavena v roce 1290 na památku zázraku v jihozápadně ležícím městě Bolsena. V roce 1263 se stal kněz svědkem zázračného výskytu kapek krve na Hostii, kterou právě světil – ve velké stříbrné svatyni v kapli (Cappella) del Corporale je uložen svatý korporál (oltářní plátno) z Bolseny.
Západní průčelí katedrály, jemná polychromovaná památka z bohatě sochařsky zpracovaného mramoru, je rozděleno na tři štíty s mezipatry.
Interiér stavby je bohatě vyzdoben díly řady středověkých sochařů a malířů, zejména freskami Luky Signorelliho a Fra Angelica v Cappella Nuova. Katedrálu, která byla dokončena v roce 1580, zdobí mnoho soch ze 16. století.
Fasáda je úchvatně zdobená, zdobená zlatými mozaikami a složitými sochami, které z ní činí jedno z největších gotických mistrovských děl pozdního středověku.
Uvnitř turisté najdou sochy, fresky, mozaiky a ruční práce mnoha místních řemeslníků staré téměř 1 000 let. V této stavbě se skrývá celá historie tohoto malého města. Jeden z nejkrásnějších příkladů svého druhu v celé Itálii.
Katedrála v Orvietu získává hlas turistů za nejživější fasádu v Itálii. A to i díky mozaikám, pro něž je Orvieto známé. Toto barevné, pichlavé gotické průčelí, rozdělené čtyřmi pilíři, bývá přirovnáváno ke středověkému oltářnímu obrazu. Turisté obdivují zářivé masy mozaik, vitráží a soch.
Je to třída světových dějin z doby kolem roku 1330, kdy se nikdo neodvážil zpochybňovat „inteligentní design“. Věci začínají Stvořením a končí Posledním soudem.
Uvnitř je loď prostorná a méně přeplněná než ve většině italských kostelů. Bývala plná soch a honosných kaplí až do roku 1877, kdy se lidé rozhodli, že chtějí svůj kostel „odbarokizovat“.
Loď je také optickým klamem. Architekt ji navrhl tak, aby byla vzadu širší a u oltáře užší. Takže se zdá delší, než ve skutečnosti je. Okna z tenkého krájeného alabastru zalévají interiér měkkým světlem.
Řezby a mozaiky v Orveitu na Duomo si prakticky žádají, aby se turisté na náměstí Piazza del Duomo na pár minut posadili a pořádně se jimi pokochali.
Vrcholem katedrály je kaple San Brizio s brilantně nasvícenými freskami Luca Signorelliho, které zobrazují Soudný den a Život po smrti. Přestože fresky odkazují na témata vzkříšení a spásy, odrážejí také bouřlivou politickou a náboženskou atmosféru Itálie konce 14. století.
Signorelliho schopnost vyprávět příběhy spíše prostřednictvím lidských činů a gest než symbolů inspirovala jeho mladšího současníka Michelangela, který Signorelliho dílo pečlivě studoval.
Za katedrálou Duomo se nachází komplex středověkých paláců zvaný Palazzi Papali, jež představuje nejlepší devocionální umění města. Turisté nepřehlédnou mramorovou Marii s dítětem, kteří sedí pod bronzovým baldachýnem a jsou doprovázeni nádhernými anděly.
Tento protorenesanční soubor z doby kolem roku 1300 kdysi vyplňoval výklenek uprostřed průčelí katedrály (kde se dnes nachází jeho replika).
Palazzi Papali je spletitý komplex papežských paláců. V tomto komplexu, ve druhém patře Palazzo Soliano, najdou turisté toto poutavé muzeum.
Tvoří jej pěkná sbírka náboženských relikvií z katedrály Duomo, dokumenty a listiny o mnoha stavebních fázích katedrály a díla umělců, jako je středověký sochař Arnolfo di Cambio a tři Pisanové – Andrea, Nino a Giovanni.
Palác kapitána lidu býval jednou z hlavních občanských staveb středověké iterace tohoto města a v budově ze 13. století sídlila v průběhu let řada vysoce postavených veřejných funkcí v Orvietu.
Představuje malebné Lidové náměstí a v posledních letech se mnohem více dbá na zachování jeho majestátnosti a krásy, dokonce byly odkryty některé starobylé akvadukty.
Etruskové byli starověkou civilizací v této části Itálie, kterou v podstatě vystřídali Římané. Tato nekropole je pozoruhodnou ukázkou společnosti, která kdysi ovládala většinu západní Itálie.
Hrobky, které lze v současnosti navštívit, jsou většinou určeny jednotlivým rodinám. Každá z nich byla uzavřena deskou z tufu – horniny, na níž město leží. A poté nárazníkově obložena bloky ze stejného materiálu.
Město Orvieto se může pochlubit také bohatým podzemním světem. Město leží na vrcholu rozsáhlé podzemní sítě jeskyní, studní a tunelů z etruské éry.
Prohlídky středověkých jeskyní s průvodcem nabízejí pohled na to, jak tito staří Italové žili, od pozůstatků starého lisu na olivy až po holubník, kde se chovali ptáci na pečení. I dnes se na mnoha jídelních lístcích v Orvietu objevují pokrmy z holubů (piccione).
Studna svatého Patrika v Orvietu má 53 metrů a 496 schodů dolů. Dodnes ohromuje moderní inženýry. Díky svému přírodnímu opevnění na vrcholu kopce sloužilo Orvieto v 16. století jako útočiště papeže Klementa VII.
Chtěl si totiž zajistit dostatek vody v době obléhání. A proto nechal vybudovat tuto extravagantní studnu v Orvietu se dvěma točitými schodišti vedoucími dolů k mostu, ze kterého mohli lidé nabírat vodu.
Dvojitá spirálovitá konstrukce měla zásadní význam pro umožnění efektivního toku dopravy. Vykopání tohoto mostu byl obrovský projekt. Ještě dnes Italové při řešení obtížného úkolu říkají: „Je to jako kopat studnu svatého Patrika.“ Vždyť to je přece jenom něco jiného.
Na opačné straně od výstupu z lanovky se nachází Fortezza Albornoz. Pozůstatky pevnosti jsou stále velkolepé. Pokud mají turisté čas, než se vydají do studny orvietského podzemí, mohou si projít úžasnými hradními zahradami, odkud se jim naskytne nádherný výhled do údolí Orvieto pod nimi.
Vstup je zdarma a je to příjemná, klidná přestávka v rušném dni.
Tuto věž ze 13. století, která se tyčí v srdci města, turisté objeví na křižovatce ulic Corso Cavour, Via del Duomo a Via della Costituente.
Díky tomu je užitečným orientačním bodem, který zaručí, že se v Orvietu nikdy turisté neztratí. Po 250 schodech se návštěvníci dostanou na působivou terasu, odkud se mohou kochat krásným panoramatickým výhledem na toto starobylé město a hledat další místo k jídlu.
Hrobky, fresky a artefakty z místní oblasti přeplňují tento malý muzejní prostor, ale přátelští, nadšení a informativní průvodci nasměrují turisty správným směrem.
Dozví se mnoho informací o Etruscích – starověkém obyvatelstvu tohoto regionu. A budou odtud odcházet s pocitem mnohem většího sebevědomí a znalostí, než když tam vstupovali.
Žádná návštěva Orvieta samozřejmě není úplná bez ochutnání zdejšího proslulého vína Classico. Jedním z nejoblíbenějších míst je vinařství Tenuta Le Velette kousek od Orvieta, kde Cecilia a Corrado Bottaiovi vítají návštěvníky, kteří si domluví schůzku.
Protože sopečná půda je velmi bohatá na minerály, daří se zde vinné révě, stejně jako tomu bylo již od dob Etrusků. Bottaiovi ostatně stále uchovávají lahve ve stejném sklepě, kde Etruskové skladovali svá vína. Sklep je vyhlouben z kamene tufo a poskytuje ideální podmínky pro zrání.
Mezi další oblíbené italské destinace patří Bolzano, jež se nachází na úpatí Dolomit a pyšní se vinicemi.
Jedním z nejoblíbenějších jednodenních výletů z Říma je právě toto historické městečko na vrcholu kopce. Pokud si dobře turisté naplánují čas, mohou během 1 dne navštívit většinu hlavních památek.
Vzhledem k zajímavým věcem, které se dají v Orvietu podniknout na povrchu i v podzemí, si však turisté budou přát, aby měli více času než 1 den. Pod ulicemi města se skrývá bohatá historie, která je připravena vyprávět příběhy až do etruských dob.
Veřejnosti je ale přístupná jen malá část, protože většina je v soukromém vlastnictví. Na vlakovém nádraží si turisté mohou pořídit kartu Orvieto card, která zahrnuje všechny nejdůležitější atrakce, jež budou turisté chtít navštívit, včetně lanovky nahoru a dolů do starého města.
Kromě umění, architektury a krajiny by si turisté opravdu neměli nechat ujít zdejší kuchyni. Jedním z nejtradičnějších mas, které se v Orvietu podává, je například holub.
Publikováno: 30. 10. 2022
© 2023 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz