Orvieto, Itálie – co vidět, zájezdy, informace

Evropa
orviteo itálie

Orvieto je jedním z nejpozoruhodnějších, nejpamátnějších a nejpříjemnějších horských měst ve střední Itálii. Město se nachází necelých 90 minut od Říma. Návštěva tohoto města turisty odmění nádherným, dokonale zachovalým a prakticky bez dopravním světem, který podtrhuje barevná katedrála a jedno z nejlepších italských vín. Co vidět v Orvietu? Jaké je tam počasí a možnosti ubytování?


Obsah článku

 • O Orvietu – kde leží, krátká historie
 • Ubytování Orvieto – tipy na hotely, hostely a apartmány
 • Co vidět v Orvietu – gotická katedrála, Palazzi Papali, Palazzo del Capitano del Popolo aj.
 • Orvieto a víno – jakým vínem je město proslulé a kde ho ochutnat
 • Počasí Orvieto – nejlepší doba na návštěvu města
 • Zájezdy do Orvieto – s jakým dalšími místy lze spojit poznávací zájezd do Orvieta

Město Orvieto se majestátně tyčí vysoko nad údolím na velkém kusu sopečného kamene tufo s výhledem na cypřiši poseté umbrijské pláně.

Cestovatelé by neměli zapomenout na cestovní pojištění do zahraničí.
Spočítat nejvýhodnější cestovní pojištění >

Toto město má dvě odlišné části: staré město na vrcholu kopce a „nudné” nové město pod ním. Všichni cestovatelé začínají dole, kde je vlakové nádraží. A řidiči tam mohou zdarma nechat svá auta.

Další skvělou dovolenou nabízí i sicilská Messina nebo italské Trento.

O Orvietu – kde leží, krátká historie

Orvieto leží v regionu Umbria ve střední Itálii. Město leží na izolované skále ve výšce 195 m nad soutokem řek Paglia a Chiana.

Orvieto, starověké město s kořeny sahajícími až do etruské éry, je plné historických památek a archeologických pokladů. Jeho území bylo osídleno již před více než 2500 lety, což z něj činí jedno z nejstarších měst v Itálii. Během etruského období byla Orvieto známá jako „Velké etruské město“, a dodnes lze v okolí najít mnoho pozůstatků této éry.

Okolní krajina Umbrie je obklopena malebnými vinicemi, olivovými háji a zelenými kopci, což činí z Orvieto ideální základnou pro objevování přírodních krás střední Itálie.

Orvieto je zemědělským centrem proslulým svými bílými víny, zejména tradiční jemnou polosladkou odrůdou zrající v tufových skalách a novější suchou odrůdou. Řemeslná výroba ve městě zahrnuje kované železo, keramiku a krajky. Orvieto má železniční a silniční spojení s Římem a Florencií (přes Arezzo).

Ubytování Orvieto

Orvieto má širší nabídku ubytování než mnohá jiná místní města, včetně vinařského resortu, dvou lázeňských středisek a sbírky hotelů, stejně jako obvyklých penzionů a přestaveb vil a paláců.

Návštěvnicí se mohou například ubytovat v hotelu uvnitř hradeb. Výhodou pomalých změn města Orvieta je jeho nedotčenost, nezměněnost a že některé z nejlepších hotelů v Orvietu byly přestavěny z neuvěřitelně krásných historických budov.

Zde je několik tipů na ubytování:

 1. B&B Chiara e Benedetta
  • Tento penzion nabízí útulné ubytování s domácí atmosférou a výhodnou polohou v blízkosti historického centra Orvieto.
 2. Appartamento con Terrazzo Orvieto
  • S terasou s výhledem na město, tento apartmán poskytuje pohodlné a soukromé ubytování pro ty, kteří hledají nezávislost během svého pobytu.
 3. La Finestra sul Duomo Orvieto
  • S výhledem na slavný Orvieto Duomo, tento hotel nabízí elegantní ubytování s vkusem a kvalitními službami.
 4. La Loggia del Mercante Orvieto
  • Tato ubytovací jednotka v historickém centru města láká svým kouzlem a romantickým prostředím, ideálním pro páry.
 5. Orvieto Inn Mary
  • S prostornými pokoji a přívětivým personálem, Orvieto Inn Mary nabízí pohodlné a cenově dostupné ubytování pro různé typy cestovatelů.

Ubytování v Orvieto spojuje historii s moderním pohodlím, umožňujíc hostům prožít autentický pobyt v jednom z nejkrásnějších italských měst.

orvieto
Orvieto, město, region Umbria, střední Itálie. Město leží na izolované skále ve výšce 195 m nad soutokem řek Paglia a Chiana.

Orvieto – co vidět

Zatímco přes den je Orvieto plné turistů, po setmění je ve městě klid. Zadní uličky jsou jakoby zapomenuty na nápor moderního turismu. Evokující uličky jako by udržovaly tajemství středověku při životě.

Turisté tak mohou uzavřít večer romantickou procházkou po večeři, kdy je město osvětlené lampami. A pak si najdou ideální místo k posezení a jednoduše si vychutnají tiché vzrušení horského města po setmění.

Toto rozkošné městečko na vrcholu kopce má rozhodně co nabídnout. A je nepochybně mnoho zajímavostí a památek, co vidět v Orvietu.

Díky jeho dlouhé historii sahající až k Etruskům a dokonalému umístění na útesu v Umbrii turisté prozkoumají zadní uličky a prohlédnou si Duomo. Protože každé italské město potřebuje Duomo, výjimkou ani není město Milán. A pak turisté ochutnají opravdu vynikající italské jídlo.

Do středověkého horního města se pak návštěvníci dostanou autem nebo výtahem či eskalátorem. Návštěvníci ale mohou dát přednost tomu, že se přidají k místním a vyjedou na přírodní pevnostní kopec na kluzké lanovce, která jezdce vyloží asi 10 minut chůze od centra města. Co vidět v Orvietu?

Gotická katedrála v Orvietu – Duomo

Katedrála Santa Maria Assunta, obvykle nazývaná jen jako Orvieto Duomo, je jedním z nejvýznamnějších symbolů a architektonických skvostů města Orvieto v Itálii. Tato impozantní katedrála se tyčí na vrcholu města s impozantním gotickým vzhledem a patří mezi největší a nejvýznamnější katedrály ve střední Itálii.

Stavba katedrály začala v roce 1290 a trvala více než sto let, dokončena byla v roce 1591. Její bohatě zdobená fasáda je mistrovským dílem gotické architektury a zdobí ji nádherné sochy, reliéfy a mramorové detaily. Jedním z nejpozoruhodnějších prvků fasády je Velký portál, který je zdoben scénami z Bible a svatých postavami.

Interiér katedrály je stejně dojímavý jako její vnější vzhled. Uvnitř lze obdivovat nádherné fresky, vitráže, sochy a umělecká díla, která pocházejí z různých období a uměleckých stylů. Nezapomenutelným zážitkem je návštěva Kaple San Brizio, která je zdobena freskami Posledního soudu od slavného italského renesančního malíře Luca Signorelliho.

Signorelliho schopnost vyprávět příběhy spíše prostřednictvím lidských činů a gest než symbolů inspirovala jeho mladšího současníka Michelangela, který Signorelliho dílo pečlivě studoval.

Dalším zajímavým prvkem katedrály je Cappella del Corporale, kde je uchovávána relikvie nazývaná Corporale di Bolsena, která je úzce spojena s jedním z nejznámějších zázraků Eucharistie. Tato relikvie byla údajně zázračně naplněna krví během mše v Bolseně v roce 1263.

Katedrála Santa Maria Assunta v Orvietu je nejen architektonickým klenotem, ale také důležitým kulturním a náboženským centrem, které přitahuje návštěvníky z celého světa svou krásou a historií. Pro milovníky umění, architektury a historie je návštěva této katedrály nevyhnutelným bodem při cestování po Itálii.

orviteo katedrála
Gotická katedrála v Orvietu, která patří k nejslavnějším v Itálii.

Komplex středověkých paláců – Palazzi Papali

Za katedrálou Duomo se nachází komplex středověkých paláců zvaný Palazzi Papali, jež představuje nejlepší devocionální umění města. Turisté nepřehlédnou mramorovou Marii s dítětem, kteří sedí pod bronzovým baldachýnem a jsou doprovázeni nádhernými anděly.

Tento protorenesanční soubor z doby kolem roku 1300 kdysi vyplňoval výklenek uprostřed průčelí katedrály (kde se dnes nachází jeho replika).

orviteo počasí sochy
Toto rozkošné městečko na vrcholu kopce má rozhodně co nabídnout. A je nepochybně mnoho zajímavostí a památek, co vidět v Orvietu.

Museo dell’Opera del Duomo

Palazzi Papali je spletitý komplex papežských paláců. V tomto komplexu, ve druhém patře Palazzo Soliano, najdou turisté toto poutavé muzeum.

Tvoří jej pěkná sbírka náboženských relikvií z katedrály Duomo, dokumenty a listiny o mnoha stavebních fázích katedrály a díla umělců, jako je středověký sochař Arnolfo di Cambio a tři Pisanové – Andrea, Nino a Giovanni.

Palazzo del Capitano del Popolo

Palác kapitána lidu býval jednou z hlavních občanských staveb středověké iterace tohoto města a v budově ze 13. století sídlila v průběhu let řada vysoce postavených veřejných funkcí v Orvietu.

Představuje malebné Lidové náměstí a v posledních letech se mnohem více dbá na zachování jeho majestátnosti a krásy, dokonce byly odkryty některé starobylé akvadukty.

ubytování orvieto lidové náměstí
Malebné Lidové náměstí v posledních letech se mnohem více dbá na zachování jeho majestátnosti a krásy.

Necropoli Etrusca del Crocifisso del Tufo

Etruskové byli starověkou civilizací v této části Itálie, kterou v podstatě vystřídali Římané. Tato nekropole je pozoruhodnou ukázkou společnosti, která kdysi ovládala většinu západní Itálie.

Hrobky, které lze v současnosti navštívit, jsou většinou určeny jednotlivým rodinám. Každá z nich byla uzavřena deskou z tufu – horniny, na níž město leží. A poté nárazníkově obložena bloky ze stejného materiálu.

Studna svatého Patrika

Město Orvieto se může pochlubit také bohatým podzemním světem. Město leží na vrcholu rozsáhlé podzemní sítě jeskyní, studní a tunelů z etruské éry.

Prohlídky středověkých jeskyní s průvodcem nabízejí pohled na to, jak tito staří Italové žili, od pozůstatků starého lisu na olivy až po holubník, kde se chovali ptáci na pečení. I dnes se na mnoha jídelních lístcích v Orvietu objevují pokrmy z holubů (piccione).

Studna svatého Patrika v Orvietu53 metrů a 496 schodů dolů. Dodnes ohromuje moderní inženýry. Díky svému přírodnímu opevnění na vrcholu kopce sloužilo Orvieto v 16. století jako útočiště papeže Klementa VII.

Chtěl si totiž zajistit dostatek vody v době obléhání. A proto nechal vybudovat tuto extravagantní studnu v Orvietu se dvěma točitými schodišti vedoucími dolů k mostu, ze kterého mohli lidé nabírat vodu.

Dvojitá spirálovitá konstrukce měla zásadní význam pro umožnění efektivního toku dopravy. Vykopání tohoto mostu byl obrovský projekt. Ještě dnes Italové při řešení obtížného úkolu říkají: „Je to jako kopat studnu svatého Patrika.“ Vždyť to je přece jenom něco jiného.

Na opačné straně od výstupu z lanovky se nachází Fortezza Albornoz. Pozůstatky pevnosti jsou stále velkolepé. Pokud mají turisté čas, než se vydají do studny orvietského podzemí, mohou si projít úžasnými hradními zahradami, odkud se jim naskytne nádherný výhled do údolí Orvieto pod nimi.

Vstup je zdarma a je to příjemná, klidná přestávka v rušném dni.

Torre del Moro Orvieto

Tuto věž ze 13. století, která se tyčí v srdci města, turisté objeví na křižovatce ulic Corso Cavour, Via del Duomo a Via della Costituente.

Díky tomu je užitečným orientačním bodem, který zaručí, že se v Orvietu nikdy turisté neztratí. Po 250 schodech se návštěvníci dostanou na působivou terasu, odkud se mohou kochat krásným panoramatickým výhledem na toto starobylé město a hledat další místo k jídlu.

Museo Archeologico Nazionale di Orvieto

Hrobky, fresky a artefakty z místní oblasti přeplňují tento malý muzejní prostor, ale přátelští, nadšení a informativní průvodci nasměrují turisty správným směrem.

Dozví se mnoho informací o Etruscích – starověkém obyvatelstvu tohoto regionu. A budou odtud odcházet s pocitem mnohem většího sebevědomí a znalostí, než když tam vstupovali.

Orvieto – víno

Žádná návštěva Orvieta samozřejmě není úplná bez ochutnání zdejšího proslulého vína Classico. Jedním z nejoblíbenějších míst je vinařství Tenuta Le Velette kousek od Orvieta, kde Cecilia a Corrado Bottaiovi vítají návštěvníky, kteří si domluví schůzku.

Protože sopečná půda je velmi bohatá na minerály, daří se zde vinné révě, stejně jako tomu bylo již od dob Etrusků. Bottaiovi ostatně stále uchovávají lahve ve stejném sklepě, kde Etruskové skladovali svá vína. Sklep je vyhlouben z kamene tufo a poskytuje ideální podmínky pro zrání.

Mezi další oblíbené italské destinace patří Bolzano, jež se nachází na úpatí Dolomit a pyšní se vinicemi.

orviteo zájezdy pohled na historické město
Žádná návštěva Orvieta samozřejmě není úplná bez ochutnání zdejšího proslulého vína Classico.

Počasí Orvieto

V Orvietu jsou léta krátká, horká, suchá a většinou jasná. A zimy jsou dlouhé, velmi chladné a částečně oblačné. Během roku se teplota obvykle pohybuje od 1 °C do 31 °C. A jen zřídkakdy je nižší než -3° C nebo vyšší než 35 °C.

V průběhu roku se zde vyskytuje počasí se značným množstvím srážek. I v nejsušším měsíci spadne hodně srážek. Léto zde začíná koncem června a končí v září. Jsou zde tedy letní měsíce: červen, červenec, srpen, září.

Nejvhodnější počasí k návštěvě města Orvieto jsou červenec, srpen. Průměrná teplota v Orvietu je 13,9 °C.

Měsíc s nejvyšším počtem deštivých dnů je duben. Naproti tomu měsíc s nejnižším počtem deštivých dnů je červenec. Ročně zde spadne přibližně 986 mm srážek.

Zájezdy do Orvieto

Pokud se turisté rozhodnou využít služeb cestovní kanceláře, mají možnost tuto cestu spojit s návštěvou Říma, kde mohou objevit i krásy Vatikánu. Zájezd do Orvietu patří k nejoblíbenějším jednodenním výletům právě z hlavního města Itálie. Poznávají zájezdy mohou být v rozmezí 3 – 5 dnů.

Takové zájezdy se přezdívají jako eurovíkendy po Evropě. Samozřejmě si cestovatelé mohou naplánovat i delší cestu. Nabídek na trhu na zájezdy do Orvietu je mnoho. Navíc se dají sehnat i levné letenky do Říma, například přes společnost Ryanair.

Další možnost poznávacího zájezdu do Orvietu může být propojení i s Florencií. Cestovatelé tak mají možnost prozkoumat hned několik zajímavých měst v Itálii. Nedaleko leží i město Siena v srdci Toskánska. Přes 2 hodiny je to pak do města Ancona nebo do Pescary. Výhodou poznávacích zájezdů je česky mluvící průvodce.

Cestovatelé, co uvažují o cestě do této země, si mohou přečíst článek: Vše, co jste kdy chtěli vědět o cestování do Itálie.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti