Luberon, Francie – co navštívit, dovolená, informace

Evropa

Údolí Luberon je jednou z nejautentičtější a nejzajímavější oblastí Provence ve Francii. Je to místo, kde se čas zdánlivě zastavil na celá staletí a kde stále mohou návštěvníci ochutnat svůdné provensálské kouzlo, které v průběhu let okouzlilo nespočet návštěvníků. Čím vším je Luberon ve Francii okouzlující?

Je to oblast Francie, která si zaslouží, aby si ji každičký návštěvník vychutnal. Pokud však nemá dostatek času, je naprosto možné navštívit mnohé z nejzajímavějších míst v Luberonu i během jediného víkendu. Jedním z nich je například Luberon zámek

Luberon se nachází v centrální části Provence. Na jihu sousedí s řekou Durance a na západě se táhne k městečkům L’isle-sur-la-Sorgue a na východě k Manosque. Je to sice něco jiného než Paříž, která láká rodiny s dětmi zejména díky Disneylandu. Každopádně Luberon má své kouzlo.

Jak se dostat do Luberonu ve Francii

Luberon má výhodnou polohu v blízkosti mnoha hlavních provensálských letišť a vlakových stanic. Nejbližším přístavem je vlakové nádraží v Avignonu, následuje nádraží v Aix-en-Provence, letiště v Nîmes/Arles a letiště v Marseille.

To, kde člověk začne prohlídku Luberonu, závisí na tom, ze kterého směru cestuje. Z Avignonu nebo Aix-en-Provence je vstup do údolí Luberon vzdálen něco málo přes půl hodiny jízdy.

Pokud se však člověk rozhodne, že by po lyžování v Andorrském knížectví rád navštívil Luberon, je to přes 6 hodin cestování autem.

Kde se ubytovat v Luberonu ve Francii

Luberon je rozlehlý, takže pokud toho chce člověk vidět co nejvíce a zároveň minimalizovat dlouhé dny v autě, ubytování v centru je tou správnou volbou.

Goult je krásná vesnice, která je o něco méně rušná než některé známější vesnice, a přesto je velmi autentická a okouzlující. Gordes je známé jako „to“ místo pro pobyt, pokud turisté dávají přednost luxusu. Na druhé straně je  právě Ménerbes domovem některých nádherných luberonských gites a vil.

Zde jsou některé hotely, které nabízejí příjemné ubytování:

Le Mas des Sablières, Oppede

  • Tento hotel v Oppede se vyznačuje rustikálním šarmem a klidným prostředím, ideálním pro odpočinek uprostřed přírody.

Logis de France Le Manoir Luberon

  • Logis de France Le Manoir Luberon, s historickým zázemím, poskytuje elegantní ubytování a autentický zážitek ve francouzském stylu.

Le Mas de Cink

  • Hotel Le Mas de Cink, s tradičním provencálským designem, nabízí pohodlné a útulné ubytování v srdci Luberonu.

Les 4 Soleils

  • Les 4 Soleils je ideální pro ty, kteří hledají klidné ubytování s výhledem na okolní vinice a krajinu Luberonu.

Nouveauté La Remise de Guytou et Spa

  • Tento hotel s wellness centrem a moderním vybavením zajišťuje pohodlný pobyt s důrazem na relaxaci a odpočinek.

Ubytovací nabídka v Luberonu umožňuje návštěvníkům objevovat kouzlo tohoto regionu a prožívat autentický zážitek venkovského života ve Francii.

Jak se pohybovat po Luberonu

Pokud chtějí turisté zůstat v regionu Luberon a prozkoumat jeho okolí, je mnohem lepší, když si půjčí auto v jedné ze známých autopůjčoven. Případně je možnost zůstat v Avignonu nebo Aix-en-Provence a vychutnat si region prostřednictvím řady předem domluvených jednodenních výletů. Prostředí je zde stejné pohádkové jako v Bordeaux.

Řízení vozidla v Luberonu je poměrně jednoduché. Cesty jsou dobře značené a silnice jsou dobře zpevněné. Je vhodné mít na paměti, že vesnické uličky v tomto koutě Francie mohou být velmi úzké, takže je vhodné si pronajmout menší vozidlo, aby nedošlo k nečekaným autonehodám!

Francie – Luberon

Luberon je nejlepší prozkoumat bez předem stanoveného plánu. Není nic příjemnějšího, než když člověk narazí na dokonalé místo pro piknik, na bukolickou vesničku zastrčenou v uličce nebo když spontánně zavítá na vinici a ochutná místní vína.

V každém případě je vhodné si naplánovat alespoň hlavní body zájmu bez kterých se člověk zkrátka na tomto výletě neobejde. Doporučuje se si nechat čas na to dělat spontánní výlety, které Luberon ve Francii nabízí. 

Oblast Luberon je také známá nespočtem zámků, které nabízí řadu vín.

Přírodní park Luberon

Přírodní park Luberon se rozkládá na ploše více než 600 km2 a je domovem několika nádherných vesnic – 5 z nich bylo oficiálně zařazeno do kategorie „Les Plus Beaux Villages de France“, v překladu nejkrásnější vesnice Francie.

Údolí přírodního parku Luberon je masiv tvořený třemi horskými pásmy. Malý Luberon, Velký Luberon a Východní Luberon. Je to místo plné historie a bohaté na zemědělství. I díky tomu se stal předlohou pro spisovatele Petera Maylea, který přírodní park v Luberonu zmiňuje ve svých knihách.

Luberonské vesnice

V údolí Luberon se nachází jedny z nejkrásnějších vesnic v Provence, ne-li v celé zemi. Klidně je možné strávit několik dní prostým přejížděním od vesnice k vesnici a všímat si podobností i výrazných rozdílů mezi jednotlivými vesnicemi.

Turisté by si neměli nechat ujít Roussillon pro jeho nádherně světlé domy v pastelových barvách, Gordes pro nejúchvatnější výhledy, Lacoste, aby viděli sochy na kopci kolem hradu Cardin, Ménerbes pro jeho bohatou historii a zachovalé dědictví, Lourmarin pro jeho pohodovou atmosféru a zachovalý Luberon zámek a L’isle-sur-la-Sorgue pro jeho starožitnosti a mechem porostlá vodní kola.

Procházky v Luberonu ve Francii

Při cestě do Luberonu je dobré si přibalit do zavazadla vycházkové boty, protože rozmanitou krajinu nejlépe člověk pozná pěšky.

Krátká, ale úchvatná procházka bývalým okrovým dolem v Roussillonu je povinností. Příznačně pojmenovaná Ochrová stezka rozbije zažité představy o tom, jak by měla vypadat Provence, když je k vidění rezavě zbarvená zemina a tyčící se přírodní sloupy a kaňony.

Dalším fantastickým místem pro procházku s výhledem je Forêt des Cèdres. Na výběr je řada tras – od rychlé a nenáročné procházky až po několikahodinové putování lesem.

Pokud však turisté chtějí objevovat další procházky po celém Luberonu, je vhodné si pořídit podrobnou mapu Luberon, která pomůže s orientací ve zvlněné krajině.

Luberon na kole

Údolí Luberon ve Francii je ideální lokalitou pro milovníky cyklistiky. Zdejší krajina je nepřekonatelná, trasy jsou velmi zajímavé a po cestě je spousta úžasných míst, kde je možné se na chvíli zastavit a užít si moment v krásné přírodě.

V Luberonu je několik značených cyklotras. Pokud si však není někdo ze skupiny cestovatelů jistý, zda má dobrou a potřebnou fyzičku na kolo, pak je možné si v několika z možných půjčoven pronajmout elektrokolo a cestu si tak nejen zpříjemnit, nýbrž i usnadnit. 

Pokud návštěvníci přiletí do této oblasti v době květu levandulí, budou ohromeni krásou levandulových polí.

Luberon – víno 

V Provence je oblíbeným Luberon vínem růžové, ale v Luberonu se vyrábí také skvělá červená vína a vína z bílé odrůdy vinné révy. Při prohlídce Luberonu vždy návštěvníci narazí na mnoho zámků, kde se Luberon víno vyrábí. Zastavit se tam a ochutnat nabízené ročníky je na pořadu dne. Chce-li si to skupina turistů udělat méně náhodně, může si objednat prohlídku a dozvědět se, čím je vinařská oblast Luberon tak výjimečná.

U nás v České republice patří mezi oblíbené Sangrie, kterou si řada lidí vyrábí doma. Přes zimu je naopak velmi oblíbený tradiční svařák. Víno se nepoužívá pouze jako pití, nýbrž jako přísada do vaření. Takovými recepty jsou například pomalu pečené jehněčí na červeném víně nebo kuře na víně a rajčatech

Luberon – trhy 

V údolí Luberon se každý den v týdnu konají trhy. V pondělí je najdete v Cadenet, Cavaillon a Lauris.

V úterý je rušno: Luberon trhy se konají v Lacoste, Cucuronu, Gordes, La Tour d’Aigues, Saint-Saturnin-lès-Apt a večerní trh v Lourmarinu.

Oblíbená je také středa, kdy se konají trhy v Merindolu, Saultu, Gargasu, Pertuis a Saint-Martin-de-Castillon.

Pátek je o něco klidnější, konají se pouze dva Luberon trhy v Lourmarinu a Bonnieux.

O víkendu jsou v sobotu trhy v Apt, Cheval Blanc, Pertuis, Oppède a Manosque a v neděli je možné spojit týdenní farmářský trh s trhem starožitností v L’isle-sur-la-Sorgue.

Skryté skvosty regionu Luberon

Stranou od obvyklých turistických tras se skrývá řada úžasných pokladů, na jejichž objevení mnoho návštěvníků jednoduše nemá čas. Pokud by se však takoví nadšenci našli, zde je několik nejoblíbenějších tipů, která v Luberonu podniknout:

Delikatesy z Luberonu

Francouzi jsou bezpochyby hrdí na svou kulturu jídla a nikde to není tak patrné jako v Luberonu, proto je dobré alespoň jednou ochutnat delikatesy z Luberonu. Vydat se rovnou do každé pekárny a ochutnat čerstvě upečené dobroty včetně regionálních specialit fougasse a calissons stojí rozhodně za to. 

Stojí za to si projít některý z každodenních farmářských trhů a naplnit svůj košík čerstvými a chutnými místními produkty, pak povečeřet v útulném bistru nebo ochutnat vynikající jídlo v jedné z mnoha michelinských restaurací s jednou nebo dvěma hvězdičkami v Luberonu a zažít tak opravdové delikatesy z Luberonu.

Festivaly jídla v Provence

Kromě týdenních farmářských trhů existuje několik místních pochoutek, které se každoročně oslavují festivalem na jejich počest.

Melounový festival v Cavaillonu – každoročně v červenci se v tomto městečku na okraji Luberonu koná zábavná akce ve jménu melounu charentais. Je na místě očekávat ukázky vaření, průvody a hudbu.

Jahodový festival v Carpentras – severně od Luberonu se nachází město, které je synonymem pro jahody. A v dubnu se zde koná oslava tohoto šťavnatého ovoce. Celý festival bývá doprovázen jarmarkem a zábavou.

Lanýžový trh v Menerbes – mezi Vánocemi a Novým rokem se v této luberonské vesnici koná každoroční trh věnovaný černým lanýžům. Je na místě očekávat ukázky vaření, přátelskou atmosféru a rozhodně vysoké ceny. 

Francie, Luberon – levandulová pole

Provence je proslulá svými levandulovými poli a Luberon je domovem některých z nejúžasnějších exemplářů. V době, kdy fialová květina kvete, je třeba navštívit opatství Sénanque nedaleko Gordes. Kvetoucí pole se objevují však po celé krajině Luberonu.

I když turisté navštíví Francii mimo hlavní levandulovou sezónu (konec června – začátek srpna), je možné navštívit Musee de la Lavande, aby si udělali radost! V muzeu je k nalezení malá, ale zajímavá expozici levandulových palic a člověk se dozví, jaký význam měla levandule v tomto regionu v průběhu let.

Kam se vydat z Luberonu

Pokud má člověk po návštěvě Luberonu čas pokračovat v cestování po Provence, v okolí je mnoho měst, městeček a zajímavostí, které si zaslouží pozornost.

Aix-en-Provence je historickým centrem Provence a s oblibou se mu říká město fontán. Klidně je možné zde strávit celý den pouhým procházením půvabným starým městem a počítáním, kolik fontán cestou turisté zahlédnou. Od velkolepé fontány Rotonde až po podivně vypadající „živé“ fontány.

V Avignonu je nutné navštívit papežský palác a návštěva krytého tržiště Halles d’Avignon by měla být na prvním místě seznamu gurmánů, kteří navštíví Provence. Dalšími významnými městy v oblasti jsou Arles, Nîmes a Marseille, která se od sebe výrazně liší a stojí za to je poznat, pokud je více času. 

Údolí Luberon ve Francii je jedním z nejkrásnějších míst, která za svůj život člověk navštíví. Vzrušuje smysly svými pohledy, vůněmi a chutěmi. Oživuje duši. A zanechá nádhernou sbírku vzpomínek na čas strávený v tomto regionu.

Mezi další krásná francouzská města patří i ty na azurovém pobřeží, jako je Menton, Saint Tropez, Arles, nebo Nice.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti