Füssen, Německo – dovolená, zajímavosti, informace

Evropa
fussen

Mnoho cestovatelů přehlíží německý Füssen, když kolem něj projíždí cestou k nejoblíbenější turistické atrakci regionu, zámku Neuschwanstein. Proč stojí za to Füssen navštívit, kde se najíst a ubytovat a co ve Füssenu podniknout?


Obsah článku

 • Ubytování Füssen – tipy na hotely a apartmány
 • Zajímavosti Füssenu – kostel sv. Mangy, kostel Heilig-Geist-Spitalkirche, městská kašna, vodopád Lechfall aj.
 • Turistická oblast Auwaldpfad – malebné lesy, mokřady a říční údolí
 • Stezka Bergwaldpfad – lesní stezka v horách s bohatou faunou a flórou
 • Füssen a okolí – co navštívit v okolí Füssenu (zámek Neuschwanstein, zámek Hohenschwangau a další)
 • Počasí Füssen – kdy město navštívit

Füssen je malé městečko v Bavorsku, asi kilometr od rakouských hranic, které bylo v minulosti významným centrem výroby houslí. Cesta vlakem z Mnichova sem trvá asi dvě hodiny a je zastávkou na většině autobusových zájezdů, které vozí turisty na zámky Neuschwanstein a Hohenschwangau.

Ať už turisté dělají zastávku na cestě mezi Mnichovem a Innsbruckem, nebo mají čas na autobusovém zájezdu, zde je několik věcí, které lze ve Füssenu podniknout. Na závěr je uvedeno několik obecných informací o tomto městě, například jaké je ve Füssenu počasí nebo tip na krásné ubytování ve Füssenu.

Ubytování Füssen – Německo

Německý Füssen je okouzlující vesnice, která je skvělým místem pro několikadenní pobyt a poznávání bavorské kultury. Pokud dává někdo přednost menším městům před velkoměsty a chce jen nenáročnou destinaci v Alpách, pak je ubytování Füssen ideální.

Füssen, malebné město v jižním Německu, je známé svým historickým šarmem a nádherným okolím Alp. Zde jsou některé hotely, které poskytují pohodlné ubytování pro návštěvníky:

Vitalhotel Wiedemann

 • Tento hotel, obklopený krásnými alpskými scenériemi, nabízí pohodlné a relaxační ubytování s důrazem na wellness a pohodu.

Hotel Sonne

 • S výhodnou polohou v historickém centru města Füssen, Hotel Sonne přináší tradiční bavorský pohodlí a atmosféru.

Ferienhaus und Landhaus Berger

 • Ferienhaus und Landhaus Berger poskytuje ubytování ve stylu venkovského domu s moderním komfortem, ideální pro rodiny a ty, kteří hledají klidné prostředí.

Haus Elise

 • S rodinnou atmosférou a výbornou dostupností k městským atrakcím, Haus Elise nabízí pohodlné a útulné ubytování.

My Hostel Füssen

 • Pro cestovatele s omezeným rozpočtem je My Hostel Füssen ideální volbou, poskytující jednoduché, ale pohodlné ubytování v blízkosti centra města.

Ubytování ve Füssenu nabízí různorodé možnosti pro každého návštěvníka, ať už si přeje luxusní wellness pobyt, tradiční bavorský hotel, nebo cenově dostupné ubytování v hostelu.

Pobyty v hotelech zprostředkovává například web Booking.com. Na tomto webu lze nahlédnout také na srovnání hotelů v jakékoliv lokalitě, tudž i v německém Füssenu.

Staré město Füssen

Jednou z prvních věcí, které byste měl každý při návštěvě Fussenu udělat, je projít se uličkami starého města. Pěší zóna Altstadt (Staré město) je pěknou směsicí pestrobarevných budov, z nichž mnohé jsou vyzdobeny freskami stejně jako ve městě Rostock.

Füssen je známý především díky nedalekému pohádkovému hradu Neuschwanstein.

Typická bavorská architektura a dlážděné uličky dodávají městu starosvětský šarm (město je staré 700 let) a zároveň nabízí všechny služby, které jsou v moderním městě očekávané. Určitě stojí za to navštívit některý z četných barokních kostelů, středověké městské hradby a bývalé benediktinské opatství sv. Manga.

fussen-stare-mesto-3301643
Procházka starým městem poskytuje náhled do pravé bavorské kultury.

Muzeum města Füssen

Ve füssenském muzeu, které se nachází v benediktinském klášteře svatého Manga, jsou uloženy některé z nejstarších archeologických nálezů starých více než tisíc let. V muzeu se nachází také mnoho cenných uměleckých děl, která jsou velmi důležitá pro historii a kulturu Füssenu. Neméně zajímavá muzea se nacházejí ve městě Brémy.

Milovníci starých hudebních nástrojů, jako jsou housle a loutny, si toto muzeum zamilují. Kromě toho zde uvidí také zajímavé obrazy od umělců, jako je Paul Zeiller, Johann Jakob Herkomer a mnoho dalších.

V německém městě Freiburg im Breisgau se nachází také řada zajímavých muzeí. Navíc je město vzdáleno necelých 300 km a leží blízko hranic s Francií, takže je možné skloubit návštěvu města cestou do Francie.

Toto muzeum je skvělým místem pro návštěvu ve všední dny, pokud se turisté chtějí dozvědět něco o Füssenu a historii jeho obyvatel. Velmi oblíbené je prostředí muzea a jeho umělecká díla na stropě. Je to dokonalá kombinace umění a historie, které se spojují a vyprávějí příběh.

V ČR je oblíbeným benediktinským klášterem Kladrubský klášter, který lze navštívit bez náročného cestování. Dalším je například opatství svatého Petra v Salzburku.

Turistická oblast Auwaldpfad

Auwaldpfad je turistickou oblastí ve Füssenu, kterou by každý turista rozhodně měl navštívit. Tato turistická stezka je dlouhá asi 1,5 kilometru a lze na ní zažít spoustu věcí. Je to skvělý rekreační park pro děti i dospělé.

Je zde k nalezení několik možností, jak přejít řeku. Jedna z možností je balancovat na stromě nebo řídit raft. Je to skvělá aktivita pro malé i velké. Mezi další věci, které jsou na této turistické stezce vidět, patří vznik řeky Lech, síla vody a také, jak řeka získává svou tyrkysovou barvu.

Dalším zajímavým přírodním parkem zejména pro rodiny s dětmi je Elbauenpark v Magdeburgu.

reka-lech-3332748
Řeka Lech je krásná převážně svou tyrkysovou barvou.

Kašna Stadtbrunnen

Dalším skvělým místem, kde se ve Füssenu můžou turisté poflakovat, je Stadtbrunnen. Jedná se o kašnu umístěnou ve městě s okouzlujícími kavárnami všude kolem. Po dlouhém dni stráveném prohlídkou města si lze jít sednout kamkoli do některé z těchto kaváren a zchladit se.

Tato kašna znamená srdce města a mnoho lidí sem rádo chodí jen tak posedět se svými přáteli a rodinami. Kdokoliv když chce, může se také projít po okolí a prohlédnout si tamní krásné obchody. Lokalita je ideální i pro to, aby sem páry vyrazily na rande. Fontána vypadá obzvlášť dobře v noci a výhled na ni si jistě každý zamiluje.

Kostel Heilig-Geist-Spitalkirche

Dalším místem na tomto seznamu je kostel Heilig-Geist-Spitalkirche. Pokud někdo rád navštěvujete místa s bohatou historií, není důvod, proč by si Heilig-Geist-Spitalkirche nezamiloval. Kostel Heilig-Geist-Spitalkirche se nachází na adrese Spitalgasse 2, 87629, město Füssen v Bavorsku a je hned vedle cesty k zámku ve Füssenu. Heilig-Geist-Spitalkirche znamená jednoduše špitální kostel Svatého Ducha.

Heilig-Geist-Spitalkirche nevypadá jako běžný kostel. Hned zvenčí je vidět jeho fenomenální a umělecký design, který každého jistě zaujme stejně jako jeho srdce. Když se vejde dovnitř, je to kostelík malých rozměrů. Je však bohatě zdobený a klidný.

Byl postaven v polovině 18. století a je oblíbený pro svou barevnou rokokovou fasádu odhalující Nejsvětější Trojici. Od bílých stěn, přes červené a zlaté vzory až po staré malby a fresky Heilig-Geist-Spitalkirche jistě okouzlí.

Stezka Bergwaldpfad

Bergwaldpfad, což v překladu znamená „horská lesní cesta“, je jedním z nejkrásnějších míst v celém Německu. Jak název napovídá, jedná se o lesní cestu, která slouží jako skvělé místo pro pěší turistiku. Celková délka stezky je asi 1,7 kilometru a po cestě je mnoho objektů podobných překážkám.

Přestože je tato lokalita jako turistické místo, je vhodná především pro děti, protože obsahuje mnoho prvků podobných parku. Děti se mohou přijít zhoupnout na opičí houpačku nebo si zaskákat na stanovišti pro skok do dálky. Lze se také zaposlouchat do tónů lesa pomocí xylofonu, který je uschován podél cesty.

To však neznamená, že se v Bergwaldpfadu nemohou bavit i dospělí. Obecně se jedná o rekreační prostor, který si uprostřed lesa a přírody může užít každý.

fussen-hory-3362655
Tyto pohledy je možné zachytit při procházce hoskými stezkami.

Benediktinský klášter sv. Manga

Dalším zvláštním místem ve Füssenu, které musí všichni navštívit, je benediktinský klášter sv. Manga. Tento bývalý klášter, postavený v 9. století, je z mnoha důvodů vyhledávaným místem turistů. Především je tato stavba sama o sobě docela fascinující, protože je jednou z nejstarších staveb ve Füssenu a okolí. Ještě výjimečnější je to, co klášter ukrývá uvnitř.

V této několik století staré budově se nacházejí některé z nejvýznamnějších kulturních artefaktů Füssenu. V jihozápadním křídle kláštera se nachází Muzeum Füssenu, které obsahuje významná umělecká díla a také archeologické nálezy z města.

Uvnitř budovy lze nalézt také jedny z nejstarších fresek Bavorska, které se zde dobře dochovaly. Pokud turisty zajímá spíše kulturní a historická stránka tohoto městečka, měl by tento benediktinský klášter svatého Manga zaujmout.

Maxsteg an der Füssener Klamm-Fall

Další úžasnou věcí, kterou může každý ve Fussenu podniknout, je návštěva Maxsteg an der Füssener Klamm-Fall. Tato oblast ve Füssenu vypadá po dešti úžasně, a pokud bude člověk někdy ve městě, určitě si ji nesmí nechat ujít. Z mostu Lech Bridge vypadá voda úžasně a je to skvělé místo pro posezení s přáteli.

Součástí areálu je také terasa a toalety, takže se zde nachází spoustu míst k posezení a užívání si vody. Zvláštností tohoto místa je tmavě tyrkysová voda, která přes den vypadá úžasně.

Reptilienzoo

Návštěva Reptilienzoo je další úžasnou věcí, kterou můžou rodiny s dětmi ve Füssenu a okolí podniknout. Tato zoologická zahrada se nachází přímo ve starém průmyslovém areálu ve městě Füssen a chová úžasná a rozmanitá zvířata a ptáky. Pozorování těchto zvířat je skvělý způsob, jak strávit den, když je někdo ve městě.

Mezi zvířata, která v této zoo chovají, patří pavouci, hadi, žáby, kajmani, mangusty a spousta dalších ptáků. Dobré je, že pokud někdo chce, může s těmito zvířaty také komunikovat a pořídit si jejich fotografie.

Celkově je zoologická zahrada úžasným místem pro posezení s rodinou a přáteli. Zaměstnanci jsou velmi přátelští a prostředí je také velmi čisté.

Vodopád Lechfall

Další atrakcí ve Füssenu je vodopád Lechfall, který každoročně přiláká mnoho turistů. Jedná se o malý umělý vodopád vysoký asi 12 metrů, který se nachází na řece Lech ve Füssenu.

Lechfall byl postaven v 18. století a jeho hlavním účelem bylo regulovat záplavy v okolní lokalitě. Výsledkem byl tento krásný vodopád s přirozeně se vyskytujícími barvami. Právě díky přírodním barvám je toto místo opravdu výjimečné, a pokud se někdo vydá do německého Füssenu, musí ho za každou cenu navštívit.

Jakmile se na místo dostane, bude moci tento vodopád pozorovat z mnoha různých pozic a úhlů. Jakmile zaparkuje auto, může vodopád pozorovat dokonce i z okraje silnice. Pokud však chce opravdu zažít plnou krásu této lokality, doporučuje se sejít po lávce, která je k dispozici před vodopádem. Z tohoto místa si lze snadno prohlédnout krásný vodopád spolu s jeho jasnou barvou.

lechfall-fussen-1331386
Tento vodopád je opravdu neobvyklý a zaujme nejeden pohled,

Füssen a okolí – co navštívit v okolí Füssenu

Jen kousek od Füssenu se nachází vesnice Oberammergau, která je proslulá řezbáři, freskami a pašijovými hrami, které se zde konají každých deset let. Malby na těchto budovách jsou známé jako „Luftlmalerei“. Tento trojrozměrný styl malby pochází z 18. století.

V Oberammergau, které je klidnější než Füssen, ale neméně hezké, lze strávit několik hodin touláním se ulicemi a obdivovat ruční práce místních řemeslníků. Ve městě je také vánoční obchod Kathe Wohlfahrt. Z Oberammergau je to do Füssenu pouhých 45 kilometrů, tedy asi 50 minut jízdy autem.

O pár kilometrů dál od Oberammergau se nachází město Ettal, které jde poznat, když při vjezdu do města je vidět impozantní benediktinské opatství. V opatství se nachází také pivovar a lihovar a naproti je nádherná tradiční bavorská hospoda, kde se podávají vynikající jídla.

O něco dále (21 km od Oberammergau) se nachází letovisko Garmisch-Partenkirchen na úpatí nejvyšší německé hory Zugspitze. Jeho staré město stojí za procházku, na budovách se zde také hojně vyskytuje Luftlmalerei.

Altstadt von Füssen

Altstadt von Füssen se nachází nedaleko rakouských hranic a je malou vesnicí, která slouží jako úžasný turistický cíl v Německu. Toto městečko je oblíbené pro svou klasickou architekturu a barevné budovy. Většina lidí sem přijíždí, aby viděla, jak vypadá klasické bavorské městečko.

Jako každá destinace ve Füssenu a okolí je i Altstadt von Füssen plný historie. Pro lidi, kteří chtějí poznat, jaké to je být ve starém a osvěžujícím městě, by Altstadt von Füssen měl být povinnou položkou na seznamu cestovních cílů. Je zde několik kaváren, obchůdků se suvenýry a také hromada jídelen, také spousta skvělých obchodů s oblečením.

To, co dělá Altstadt von Füssen výjimečným, je kromě architektury také čisté a bezpečné prostředí. Celkově je to okouzlující městečko, a pokud se někdo ocitne ve Füssenu, určitě by ho měli navštívit.

Zámek Neuschwanstein

Pokud někdo navštíví město Füssen a okolí, bude chtít samozřejmě navštívit zámek Neuschwanstein. Koneckonců je to nejoblíbenější místo ve Füssenu, které každoročně navštíví miliony návštěvníků. Právě tento zámek je důvodem, proč tolik lidí do německého Füssenu jezdí.

Tato velkolepá stavba byla postavena v letech 1868 až 1892 Ludvíkem II. a její původní plán měl více než 200 místností. Je vysoký 213 metrů a dodnes patří k nejkrásnějším středověkým stavbám na světě.

Pokud někdy člověk byl v Disneylandu nebo se dívá na Disneyho filmy, všimne si, že hrady jsou zámku Neuschwanstein docela podobné. Je to proto, že Disney se touto velkolepou stavbou hodně inspiruje. Návštěva tohoto místa je téměř jako sen a jistě každému vyrazí dech.

Zámek Neuschwanstein je od Mnichova vzdálen pouhých 55 kilometrů a cesta vlakem k němu zabere přibližně 2 hodiny. Doporučuje se vydat na návštěvu zámku během podzimu. V tomto ročním období se stromy zbarvují do žluté a červené barvy, což umocňuje krásu místa. Na podzim je zde také méně lidí a navíc je zde také jasnější obloha.

neuschwanstein-fussen-1853662
Tento zámek je neoblíbenější turistickou destinací ve Füssenu a okolí.

Zámek Hohenschwangau

Kromě zámku Neuschwanstein je dalším zajímavým zámkem ve Füssenu zámek Hohenschwangau. Pokud někdo o Füssenu něco málo ví, ví, že je plný úžasné architektury a zámků. A právě to dělá Füssen tak vzrušujícím a skvělým turistickým cílem.

Zámek Hohenschwangau, přestavěný na místě staré pevnosti z 12. století, vznikl v roce 1837 a sloužil jako palác mladého Ludvíka II. Od zámku Neuschwanstein je vzdálen pouhých 20 minut chůze, takže si prohlídku obou úžasných zámků lze užít během jediného dne.

Zámek si stále zachoval veškerou původní výzdobu interiérů postavených v neogotickém stylu. Návštěva tohoto německého zámku je nejlepší způsob, jak skutečně zažít a vidět, jak vypadali bavorští architekti v dávných dobách.

hohenschwangau-fussen-8859642
Návštěva obou dvou zámků se dá stihnout za jeden den.

Počasí Füssen – kdy navštívit

Ve Füssenu – Německo jsou příjemná a vlhká léta, mrazivé a zasněžené zimy a celoročně je zde částečně zataženo. V průběhu roku se teplota obvykle pohybuje od -4 °C do 22 °C a jen zřídkakdy je nižší než -11 °C nebo vyšší než 28 °C. To stejné platí i pro město Cáchy, které může člověk navštívit během roku kdykoliv.

Německý Füssen je jedním z těch míst, která lze navštívit v kteroukoli roční dobu. Prostředek léta znamená ve Füssenu počasí, které je skvělé. V létě bývá také velmi plno, zejména pokud někdo chce navštívit zámek Neuschwanstein. Určitě je dobré si vstupenku pořídit dlouho dopředu, jinak se zůstane jen u pohledu na jeho vnější část.

V zimě se celá oblast promění v zimní říši divů. Místo koupání v jezerech se na nich bude bruslit nebo si užívat procházky zasněženou krajinou. Může to být úžasná doba pro návštěvu a bude zde méně davů než v létě.

Jaro a podzim jsou také ramenními obdobími s menšími davy lidí. Na podzim si lze vychutnat svěží horský vzduch a prohlédnout si zámek Neuschwanstein obklopený lesy s červenými listy.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti