Zámek Neuschwanstein – zájezd, zajímavosti, vstupné

Evropa

Neuschwanstein je jedním z nejslavnějších a nejnavštěvovanějších zámků v Německu. Přitahuje miliony turistů z celého světa svou pohádkovou siluetou, umístěnou na malebném útesu nad okolní krajinou. Je zhmotněním veškerých pohádek, romantických snů i kýčů. Kde najít Neuschwanstein? A jaké jsou nejkrásnější místnosti na zámku Neuschwanstein?


Obsah článku

  • Zámek Neuschwanstein – poloha, zajímavosti
  • Ubytování Neuschwanstein – tipy na ubytování v okolí zámku
  • Proč navštívit Neuschwanstein – co činí zámek tak výjimečným?
  • Nejkrásnější místnosti na zámku Neuschwanstein – jaké jsou nejhezčí místnosti zámku
  • Interiéry Neuschwansteinu – co bylo inspirací, kolik je tu pokojů a jak vypadají interiéry zámku
  • Vstupné a otevírací doba – kolik stojí vstupné a kdy je na zámku otevřeno
  • Jak se dostat na Neuschwanstein – tipy na cestu autem, autobusem či pešky
  • Neuschwanstein zájezd – kdo nabízí zájezd z ČR?
  • Počasí Neuschwanstein – kdy je nejlepší doba pro návštěvu
  • Král Ludvík II. Bavorský a záhadná smrt – historie stavby zámku

Zámek Neuschwanstein – poloha, zajímavosti

U každého hradu a zámku si každý představuje, co by se tam mohlo odehrávat nebo co se tam v dávných dobách odehrávalo. Některé hrady skrývají temná místa a události, jako je tomu u tajemného Drákuly, a jiná vyzařují na první pohled kýčovitě něžný a romantický pohled, a takový pohled nabízí právě zámek Neuschwanstein.

Zámek Neuschwanstein, německy Schloss Neuschwanstein, leží v Bavorsku v městečku Hohenschwangau. O zámku se traduje, že vznikl jako výplod pomateného mozku krále. Nyní bere dech milionům turistů.

Neuschwanstein byl postaven bavorským králem Ludvíkem II. v 19. století jako součást jeho romantických fantazií. Stavba zámku začala v roce 1869 a byla inspirována díly Richarda Wagnera, kterého král obdivoval.

Ludvík II. plánoval, aby zámek sloužil jako jeho útočiště a jako místo, kde by mohl snít a představovat si legendární světy.

Architektonický styl zámku Neuschwanstein je neo-románský, s mnoha inspiracemi z pohádkových hradů a středověké architektury. Zámek se vynořuje z kopců jako pohádková pevnost s vysokými věžemi, gotickými oblouky a malebnými detaily.

Interiéry jsou stejně ohromující jako exteriéry, s nádhernými sály, nástěnnými malbami a vyřezávanými dřevěnými panely.

Zámek Neuschwanstein je nádherný v každém ročním období.

Ubytování – Neuschwanstein

V regionu kolem hradu Neuschwanstein se nachází několik pohodlných hotelů, které nabízejí dokonalé ubytování pro návštěvníky této malebné části Bavorska. Zde jsou tři vybrané hotely.

Ameron Neuschwanstein Alpsee Resort & Spa

  • Luxusní ubytování s wellness centrem.

Alpenstuben Hohenschwangau

  • Útulné pokoje, tradiční bavorský nábytek, klidné prostředí.

Garni Schlossblick

  • Příjemný penzion s výhledem na zámek Neuschwanstein.

Pro ty, kteří hledají ubytování v okolí Neuschwansteinu, nabízí tyto hotely pestré možnosti od luxusu s wellness po autentický bavorský styl či příjemný penzion s výhledem na zámek. Každý z nich poskytuje ideální místopro nezapomenutelný pobyt v krásné bavorské krajině.

V případě, že vyrážíte na dovolenou do zahraničí, je na místě si zřídit cestovní pojištění.

Proč navštívit Neuschwanstein?

Zámek Neuschwanstein je zdrojem inspirace pro mnoho lidí po celém světě, ať už jsou to umělci, spisovatelé nebo prostě milovníci pohádek. Jeho nádherná poloha na útesu, obklopená lesy a horami, jej činí téměř magickým místem, které přímo vyzařuje romantiku a fantazii. Navštívit tento zámek je jako vstoupit do světa z pohádky.

Pohádková silueta zámku je notoricky známá a posloužila především jako předloha pro Walta Disneye pro jednu jeho nejznámější pohádku, Šípková růženka (také Sněhurka a Popelka), neboli Sleeping Beauty Castle, který je dominantou a logem veškerých pohádek z dílny Walt Disney. Pohádkový zámek je k vidění v Disneylandu, a to v Paříži a USA.

Samotná návštěva zámku se dá pojmout dvěma způsoby, a to buď jako návštěva turistického kýče nebo jako prohlídka jednoho z nejromantičtějších zámků na celém světě. Nicméně zámek je bezesporu tím místem, které nenechá chladným absolutně nikoho. Zámek byl a je místem, kde již bylo natočeno mnoho romantických filmů a pohádek.

Zámek Neuschwanstein evokuje doby, kdy se krajinou proháněli rytíři na koních a vedly známé rytířské turnuje. Opak je ale pravdou. Zámek, ač budí dojem středověku, je velmi novodobý, byl totiž postaven na konci 19. století a neměl v žádném případě budit pocit reprezentace.

Zámek Neuschwanstein je i skvělým tipem, kam na výlet s dětmi. Neuschwanstein je jedním z těch míst, které se zdají být vytrženy z pohádky. Jeho pohádková krása a romantické kouzlo přitahují návštěvníky z celého světa a činí jedním z nejikoničtějších symbolů Německa.

1100x0-1-c70cd522-image-1581489
Walt Disney se zámkem natolik inspiroval, že z něj vytvořil své logo a nynější ikonický zámek veškerých disneyovských pohádek.

Nejkrásnější místnosti na zámku Neuschwanstein

Celý zámek je neskonale krásným, romantickým a útulným místem. Nicméně i zde jsou místnosti, které jsou zaručeně těmi nejkrásnějšími.

  • ložnice Ludvíka II. s již zmiňovanou dokonalou postelí
  • pěvecký sál, který je zdobený výjevy z legendy o Parsifalovi a pověsti o svatém grálu
  • umělá jeskyně v pracovně Ludvíka II.
  • dvě patra vysoký korunní sál ve stylu byzantské baziliky

Zajímavost: Trůnní sál se chlubí efektní klenbou, které ale dopomohla ocelová konstrukce. Ačkoliv se jedná sál, kde by měl být k vidění trůn, budou turisti možná zaskočeni. Trůnní sál trůnem nedisponuje, a to z velmi prostého důvodu, Ludvíkovi na něj nezbyly finance.

Během letní sezóny projde interiéry zámku až 6 000 návštěvníků denně, což má samozřejmě velké vlivy na stav památky. V roce 2013 začala na zámku velmi rozsáhlá rekonstrukce interiérů a fasády. Dále se také zpevňují skalní stěny, na kterých zámek stojí.

10258688-62ae59-4677774
Zámek Neuschwanstein působí romanticky v každém ročním období. Především takto v zimě.

Pro zřízení nejvýhodnějšího cestovního pojištění do zahraničí se nabízí možnost využití srovnávače pojištění, který vyhledá tu nejvýhodnější nabídku na trhu.
Vybrat nejvýhodnější cestovní pojištění >

Neuschwanstein – interiéry

Inspirací pro výstavbu zámku Neuschwanstein v Bavorsku byl pro Ludvíka středověký hrad Wartburg a také jeho slavný operní oblíbenec Richard Wagner. Zámek měl králi poskytovat veškeré myslitelné pohodlí a také velký přepych. Interiéry zámku nechal Ludvík uspořádat na základě německých rytířských legend

Stavba zámku byla tzv. megalomanským projektem, a to z toho důvodu, že na něm pracovalo 300 dělníků a stavělo se ve dne i v noci za svitu lamp. Celkem se na výstavbu zámku spotřebovalo 465 salzburského mramoru, zhruba půl milionu cihel a 1 550 tun pískovce.

Zámek disponuje více než 200 pokoji, které měli být zabezpečeny horkovzdušným centrálním topením. V celém zámku tekla teplá i studená voda a záchod disponoval již v té době automatickým splachováním. Pro přivolání sloužících měl král k dispozici elektrické zvonky a měl do svého pokoje zaveden i telefon. Veškerá jídla z kuchyně se do místností přepravovala výtahem.

V případě, že zámek navštíví turisti se smyslem pro romantiku, zajisté je ohromí interiér zámku. Pouze na králově posteli pracovalo 14 řezbářů, a to více než 4 roky. Zdobení postele vnáší do místnosti také romantickou atmosféru.

unnamed-6844068
Ludvíkova ložnice je skvostem celého zámku, kde snoubí romantika a ohromnost celé místnosti.

Skutečně fascinující dojem je vyvoláván v Trůnním sále a Hudebním sále, které jsou vyzdobené obrazovými cykly. Ludvíkova pracovna dokonce skrývá i malou uměleckou jeskyni, která, ostatně jako vše na zámku, vznikla z jeho pomatení. Hlavní motiv tvoří labuť, která byla v erbu rodu Schwangau, za jehož následníka se Ludvík II. považoval, navíc je labuť symbolem čistoty.

Smrt Ludvíka se samozřejmě odrazila i na dokončení stavby zámku. Velmi odvážné architektonické návrhy byly zavrženy a samotné dokončení zámku pak probíhalo ve velmi okleštěném stylu. Roku 1892 byly dokončeny některé věže, nicméně také v jednodušší podobě.

Zámek začal chátrat, neměl stálého obyvatele a roky během druhé světové války byly spíše ve znamení silného úpadku. Nicméně, po druhé světové válce se brána do zámku otevřela i veřejnosti a tím pádem se začalo postupně pracovat na jejím zachování.

Paradoxní je, že zámek, který měl sloužit původně jako útočiště před lidem a jako tzv. osamělé poustevní místo, je v současné době jedním z nejnavštěvovanějších míst v Německu a společně se zámkem ve Schwerinu jsou těmi nejkrásnějšími v zemi. Za krále Ludvíka II. žilo v zámku, spolu s ním, jen drobné služebnictvo, jinak byl zámek prázdný. Dnes na zámek zavítá zhruba 1,4 miliony turistů ročně.

Zámek Neuschwanstein vstupné

Neuschwanstein cena lístků není nijak závratná. Nehledě na to, že prohlídka je možná pouze s průvodcem a nebo s tzv. guided tour. Ovšem není nutné mít obavy z neznalosti angličtiny nebo němčiny, k dispozici je i český audiovýklad a je nutné počítat s delší dobou celé prohlídky.

Vstupné:

Dospělý17,50 EUR
Děti do 17 let2,50 EUR

Samotná vstupenka je pak platná na určitý čas, a to z důvodu, aby nedocházelo k dlouhým čekacím frontám a přeplnění kapacity zámku. Kvůli velkému zájmu o prohlídky je lepší koupit si vstupenky online přímo na internetových stránkách.

snimek-obrazovky-2021-12-10-v91255-5169540
Vstupenky je možné zakoupit online z pohodlí domova přímo na zvolený čas.

Otevírací doba zámku:

duben – 15 . říjen8:00 až 16:00
16. říjen – březen9:00 až 15:00

Jak se dostat na Neuschwanstein

Zámek Neuschwantein je situován poblíž Schwangau a Füssen v Allgäu. Cesta k zámku začíná v městečku Hohenschwangau, kde je možné i zaparkovat auto na vyhrazeném parkovišti.

  • Jak se dostat na Neuschwanstein autem

Neuschwanstein je díky své relativně blízké dispozici z České republiky i skvělým tipem, kam na výlet autem.

Jednou z možnosti je jet po dálnici A7 směrem na Ulm-Kempten-Füssen až na konec. Poté z Füssenu nejprve po silnici B17 do Schwangau a poté dle ukazatelů na Hohenschwangau.

Nebo opět jet po dálnici A7, ovšem ke sjezdu Kempten a poté po silnici B12 do Marktoberdorfu. Následně po silnici B16 do Roßhaupten a poté po silnici B17 do Schwangau a následně do Hohenschwangau.

Hohenschwangau disponuje pouze soukromými placenými parkovišti, nicméně parkoviště je za cenu zhruba 5 EUR.

snimek-obrazovky-2021-12-10-v121945-7986186
Mezi Schloss Neuschwanstein a Schloss Hohenschwangau jsou k dispozici 4 parkoviště.
  • Jak se dostat na Neuschwanstein hromadnou dopravou

Vlakem do Füssenu a poté autobusem do Neuschwansteinu – autobusová zastávka Hohenschwangau Neuschwanstein Castles, Schwangau.

Veškeré informace o meziměstských spojích jsou k dispozici a k dohledání na internetu.

  • Jak se dostat na Neuschwanstein pěšky

Cesta od pokladny k samotnému hradu Neuschwanstein trvá zhruba 30-40 minut, cesta je do prudkého kopce přibližně 2 km dlouhá.

  • Jak se dostat na Neuschwanstein koňským povozem

Koňský povoz odjíždí z místa Hotel Müller, Alpseestraße, Hohenschwangau. Ovšem kvůli prostorovým omezením není možné dojet kočárem až přímo k zámku. Z prostoru, kde se kočár otáčí musí turisté jít ještě zhruba 450 metrů pěšky, přibližně 10-15 minut.

Jízda kočárem je zpoplatněná, kdy jízda do kopce činí 7 EUR a jízda z kopce 3,50 EUR. Jízdenky pro cestu kočárem na Neuschwanstein je možné zakoupit u kočího a kočáry jsou v provozu celoročně a kyvadlově dle dané poptávky bez pevného jízdního řádu. Ovšem rezervace pro jízdu kočárem není možná.

1318408-1-azarticledetailteaser-dji-0786aaaa-2151992
Z vyhlídky Marienbrücke je krásný pohled na celý zámek.
  • Jak se dostat na Neuschwanstein kyvadlovým autobusem

Kyvadlový autobus je možné využít z místa odjezdu na parkovišti P4 pod zámkem Hohenschwangau. Ovšem z prostorových důvodů není možné, aby autobusy zajely přímo k zámku Neuschwanstein, ale přes Bleckenaustraße k vyhlídce Jugend (Marienbrücke) nad zámkem. Z tohoto místa je to pak pěšky k zámku zhruba 10-15 minut.

Cesta kyvadlovým autobusem je zpoplatněná, kdy jízda nahoru činí 2,50 EUR a cesta dolů 1,50 EUR, s tím, že lze zakoupit přímo zpáteční jízdenku, která stojí 3 EUR.

Jízdu kyvadlovým autobusem lze využít celoročně, kdy autobus jezdí kyvadlově mezi Schlosshotelem Lisl a zámkem Neuschwanstein dle dané poptávky, tedy bez pevného jízdního řádu. Jízdenky lze získat přímo v autobuse, nicméně rezervace autobusu není možná. V případě, že je na silnicích led nebo sníh, autobusy nejezdí.

Neuschwanstein zájezd

Zájezdů na zámky a hrady, ať už po České republice, nebo do zahraničí, je mnoho, stačí se jen pořádně podívat na internet a s radostí vyrazit. Zájezd na Neuschwanstein je neskonale krásnou turistickou vzpomínkou a nabízí toho opravdu mnoho.

Takové zájezdy bývají ve většině případů dvoudenní, kdy nejen, že je započtena návštěva zámku Neuschwanstein, ale i dalších zámků, které jsou spjaty s Ludvíkem II. U zájezdu na Neuschwanstein je v ceně i ubytování v hotelu, jídlo a vstupné na zámek či zámky spolu s průvodcem.

Samotný zájezd na Neuschwanstein se pohybuje okolo 3 000 Kč.

Počasí Neuschwanstein

Počasí Neuschwanstein je téměř totožné, co v České republice, je ovšem nutné podotknout, že je vždy lepší podívat se, než se vyrazí na výlet, jaké bude na požadovaném místě počasí. Pro zhodnocení počasí Neuschwanstein se nabízí využít meteoweb inPočasí.

Král Ludvík II. Bavorský a záhadná smrt

Jak již bylo zmíněno, král Ludvík II. trpěl duševní chorobou, kdy mu nejlépe bylo o samotě bez lidí.

Král Ludvík II. Bavorský byl nazýván také jako pohádkový král, a to z důvodu, že nechával stavět pohádkové zámky.

U Ludvíka se postupem času začaly projevovat nesmyslné záchvaty vzteku, dával najevo úmyslné skončení se životem, trpěl halucinacemi a jeho fobie z lidí vygradovala tak, že nesnesl, aby se na něj díval někdo jiný, takže při rozhovoru s ním se musel každý dívat na podlahu.

Král si svého vysněného zámku příliš moc neužil. Duševní choroba, kterou trpěl se stále víc a víc zhoršovala a roku 1886, přesněji 11. června, byl zbaven svéprávnosti a byl převezen na zámek Berg. Komise, která Ludvíka zbavila svéprávnosti ho ani neviděla, usoudila tak z výslechů osob v jeho okolí.

461px-ludwig-ii-9845390
Ludvík II. Bavorský nastoupil na trůn již jako 18letý chlapec.

13. června 1866 šel Ludvík se svým psychiatrem Dr. Guddenem na dvě procházky po zámeckém parku. Sled událostí, které se ten den staly zůstává do dnes nevysvětlitelný. Nicméně v noci kolem 23. hodiny byla na břehu Starnberského jezera nalezena dvě mrtvá těla. Tělo doktora Guddena jevilo známky násilí, zatímco na králově těle nebyly stopy ani zranění po žádném „zápasu“.

O záhadné smrti Ludvíka spekuluje mnoho historiků a je mnoho teorií. Tou nejvíce pravděpodobnou a ke které se přiklání nejvíce historiků je, že král chtěl z Bergu utéct a při jeho pokusu zabil doktora Guddena a poté, co se snažil přeplavat jezero, tak se utopil. Je ale ovšem také možné, že král nejprve utopil doktora Guddena a poté sebe.

800px-berg-gedenkkreuz-konig-ludwig-ii-4834831
U Starnberského jezera je k vidění pomník krále Ludvíka II. Bavorského.

Ludvík II. Bavorský byl následně 19. června 1886 pochován v kostele svatého Michaela v Mnichově a jeho srdce bylo uloženo do urny, jenž je uschována v kapli kostela v Altöttingeru.

Co navštívitInformaceVýlety s dětmiZajímavosti