Schwerin, Německo – co vidět, informace, zkušenosti

Evropa

Schwerin je hlavní město německé spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko a leží na břehu řeky Warnow na severovýchodě země. Schwerin má něco málo přes 100 000 obyvatel, patří k menším městům v Německu a je známý svým malebným prostředím a mnoha historickými památkami.

První zmínky o městě pocházejí z 11. století a po staletí bylo sídlem meklenbursko-schwerinského vévody. Staré město se nachází na ostrově ve Schwerinském jezeře a je obklopeno několika kanály a parky. Centrum města se vyznačuje působivou architekturou, včetně Schwerinského paláce, hlavní budovy zemského sněmu a Schwerinské katedrály.

Schwerin, Německo – co vidět?

Schwerin je oblíbeným turistickým cílem díky mnoha atrakcím, jako je schwerinská zoologická zahrada, městské muzeum Schwerin, zámecký park a státní divadlo Schwerin. Zoologická zahrada společně s botanickou zahradou se nachází také v německém městě Brémy. Během roku se zde koná také několik zajímavých festivalů, například Schweriner Kulturtage, Mezinárodní pouliční festival a Schwerinský hudební festival.

Co musí navštívit každý návštěvník Schwerinu?

 • zámek Schwerin
 • schwerinská katedrála
 • státní muzeum Schwerin
 • zoo Schwerin
 • televizní věž Schwerin
 • státní divadlo Schwerin
 • jezero Schwerin
 • zámecká zahrada ve Schwerinu
 • Meklenburské železniční a technologické muzeum

Podobně, jako malebné město Rostock, nabízí Schwerin plno historických památek, krásné architektury a úchvatných scenérií. Návštěvníci zde najdou také četné parky a zahrady, skvělé restaurace a mnoho kulturních akcí a festivalů. Schwerin je skvělým místem k návštěvě pro každého, kdo hledá jedinečné a krásné městské zážitky.

Ubytování Schwerin

Nejlepší způsob, jak se ve Schwerinu ubytovat, je vyhledat si možnosti ubytování, jako jsou hotely, penziony a hostely. Ve Schwerinu se lze ubytovat v různých cenově výhodných ubytovnách a penzionech i v luxusních hotelech.

Mezi doporučená místa k ubytování ve Schwerinu patří:

 1. Weinhaus Uhle
  • Weinhaus Uhle, s typickým německým šarmem, poskytuje útulné ubytování a nabízí hostům příležitost ochutnat místní vína.
 2. Hotel Elefant
  • Hotel Elefant, nacházející se v historickém centru města, nabízí pohodlné pokoje s moderním vybavením a výhledem na okolní pamětihodnosti.
 3. Das Haus am See Schwerin
  • Toto ubytování u jezera nabízí idylické prostředí s nádherným výhledem, ideální pro klidný a relaxační pobyt.
 4. B&B Hotel Schwerin Süd
  • B&B Hotel Schwerin Süd je cenově dostupnou možností s pohodlnými pokoji, vhodnou pro cestovatele s omezeným rozpočtem.
 5. Apartment Medewge
  • Apartment Medewge, s domácím prostředím, poskytuje plně vybavená apartmá s možností vlastního stravování, ideální pro dlouhodobý pobyt.

Při delším pobytu je dobré zvážit také pronájem apartmánu nebo rekreačního domu. Pokud člověk hledá levné ubytování, může zvážit kempování nebo ubytování v jedné z mnoha ubytoven pro mládež, které jsou ve městě k dispozici. Možné je také se obrátit na turistickou informační kancelář ve Schwerinu, kde se lez dozvědět více o dostupných možnostech ubytování.

Zámek Schwerin

Zámek Schwerin je jedním z nejpůsobivějších zámků v Německu spolu se zámkem Neuschwanstein a dalšími. Nachází se ve městě Schwerin v regionu Meklenbursko-Přední Pomořansko a již po staletí se na něj naskýtá nádherný pohled.

Schwerinský zámek, který byl původně postaven v 10. století, prošel v průběhu let mnoha změnami. Nejprve sloužil jako pevnost a poté jej po staletí využívali vévodové z Meklenburska-Schwerinu. V průběhu 19. století byl zámek novogoticky upraven a nyní je považován za jeden z nejkrásnějších zámků v Evropě.

Dnes je zámek Schwerin oblíbenou turistickou atrakcí a návštěvníci se sem sjíždějí, aby obdivovali jeho majestátnost. Hrad se skládá ze tří křídel spojených centrálním nádvořím, z nichž každé má svůj vlastní jedinečný styl. K hlavnímu vchodu vede velkolepé schodiště, které rámují dvě velké zdobené věže. Uvnitř hradu se nacházejí mramorem obložené místnosti a sály, stejně jako krásné zahrady, fontány a sochy.

Na zámku se nachází také řada muzeí, včetně Schwerinského muzea, kde jsou uloženy nejrůznější artefakty z historie státu. Na zámku sídlí také Státní galerie umění, která vystavuje řadu uměleckých děl z oblasti Meklenburska-Předního Pomořanska.

Zámek schwerin je nejden z nejpůsobivějších německých zámků.

Schwerinské zámecké zahrady

Ve schwerinských zámeckých zahradách se nachází řada rostlin a stromů, z nichž mnohé patří mezi vzácné druhy. Návštěvníci v zahradách mohou obdivovat také řadu soch, fontán a dalších uměleckých děl.

Zahrady jsou veřejnosti přístupné a jsou považovány za jeden z nejkrásnějších parků v celém Německu. V zahradách se také konají různé akce, jako jsou koncerty, divadelní představení a další kulturní akce. Kromě toho se v zahradách nachází sochy slavných historických osobností, například bývalého německého kancléře Helmuta Kohla nebo skladatele Johanna Sebastiana Bacha.

Schwerinská katedrála

Schwerinská katedrála neboli Dom zu Schwerin je novogotická katedrála ve Schwerinu, Německo. Je hlavním kostelem meklenburské evangelicko-luteránské církve a sídlem schwerinského biskupa. Katedrála byla postavena na konci 12. století v gotickém slohu a později byla rozšířena v barokním slohu. Je známá svým velkolepým interiérem, který zahrnuje barokní oltář, varhany, bohatě zdobené stěny a vitráže.

Hlavní budova je trojlodní bazilika s výškou přes 62 metrů. Interiér zdobí četné obrazy, sochy a vitráže. V katedrále se nacházejí také slavné Ladegastovy varhany. Schwerinská katedrála se považuje za jeden z nejvýznamnějších novogotických kostelů v Německu a je oblíbeným turistickým cílem.

Schwerinská katedrála se pyšní působivým interiérem s barokními prvky.

ZOO Schwerin

Zoo Schwerin je jednou z nejstarších zoologických zahrad v Německu. V zoo žije více než 1 000 zvířat z celého světa, včetně lvů, tygrů, žiraf, zeber, nosorožců, slonů, klokanů a mnoha dalších.

Co se dá dělat v Zoo Schwerin?

 • navštívit Království zvířat a prohlédnout si rozmanité druhy divokých zvířat, včetně tygrů, lvů, medvědů a dalších
 • v klidu se projít botanickou zahradou a obdivovat svěží zeleň
 • prohlédnout si akvárium a pozorovat barevné ryby a další vodní živočichy
 • užít si tropický ptačí dům a prohlédnout si exotické ptáky v jejich přirozeném prostředí
 • projet se miniaturním vláčkem a prohlédnout si zoo z jiné perspektivy
 • navštívit dům plazů a prohlédnout si fascinující plazy v akci

Zoo nabízí řadu interaktivních expozic, vzdělávacích programů a speciálních akcí v průběhu celého roku. Návštěvníci si mohou zoo prohlédnout pěšky nebo miniaturním vláčkem a zoo nabízí také různé možnosti stravování.

Státní muzeum Schwerin – Německo

Staatliches Museum Schwerin je státní muzeum ve Schwerinu v Německu. Muzeum se nachází v bývalé rezidenci velkovévodů meklenbursko-schwerinských a nyní je kulturní institucí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Nachází se zde řada stálých expozic a pořádají se zde putovní výstavy. Muzeum zahrnuje sbírky umění, artefaktů a soch z různých kultur, epoch a stylů. Stálé sbírky zahrnují díla od středověku po současnost, včetně malířství, sochařství, grafiky, fotografie, užitého umění a bohaté sbírky mincí a medailí.

V muzeu se nachází také knihovna obsahující více než 150 000 svazků z oblasti umění a kulturních dějin. Kromě toho muzeum pořádá řadu vzdělávacích a kulturních akcí, včetně přednášek, koncertů a workshopů.

Státní muzeum Schwerin je přední kulturní institucí spolkové země Meklenbursko-Přední Pomořansko.

Televizní věž Schwerin

Televizní věž Schwerin je 136,5 m vysoká věž ve městě Schwerin v Německu a je nejvyšší věží ve spolkové zemi Meklenbursko-Přední Pomořansko. Byla postavena v devadesátých letech 20. století a je jednou z nejvýraznějších dominant města. Slouží k vysílání digitální televize, rozhlasu a mobilních telefonních služeb.

Je oblíbenou turistickou atrakcí a nabízí nádherný výhled na město, okolní krajinu a Baltské moře. Vyhlídková plošina se nachází na vrcholu věže a je nejvyšším bodem města. Návštěvníci mohou na vrchol věže vyjet výtahem a vychutnat si úchvatný výhled.

Divadlo Schwerin

Jen kousek na sever od zámku Schwerin, na náměstí Alter Garten, které obklopuje mnoho impozantních budov, stojí novorenesanční Meklenburské státní divadlo (Mecklenburgisches Staatstheater Schwerin). Tato krásná budova byla postavena v roce 1886 a pojme 650 hostů v hlavním divadle (Grosses Haus), kde se během roku konají četná divadelní představení, opery, muzikály a baletní představení.

Na menší scéně E-werk se zde často konají také představení loutkových divadel a další divadelní akce pro děti. Další divadlo s kapacitou 240 míst slouží k pravidelným představením komorního orchestru. K dispozici jsou také prohlídky zákulisí s průvodcem.

V divadle se koná také řada oblíbených hudebních akcí, včetně festivalu Zámecká opera. Zajímavá je také nedaleká busta Conrada Ekhofa, který v roce 1753 založil ve Schwerinu první německou akademii dramatického umění, a Starý palác (Altes Palais), dvoupatrová hrázděná budova z roku 1799, která kdysi sloužila k ubytování členů dvora.

Impozantní Meklenburské státní divadlo se pyšní kapacitou až do 650 míst.

Meklenburské železniční a tehnologické muzeum

Které dítě nemá rádo vlaky? Na vlakovém nádraží ve Schwerinu se nachází Meklenburské železniční a technické muzeum, které je zábavnou atrakcí s řadou statických expozic historických kolejových vozidel a vozů, tramvají a parních lokomotiv. Některé z těchto fascinujících strojů jsou staré více než 100 let a některé z nich jsou stále v provozu pro speciální „nostalgické“ výlety.

Jeho cílem je zachovat a představit historii železnice v okrese Mecklenburg a okolí. Muzeum zahrnuje sbírku historického železničního vybavení, artefaktů a dokumentů. Vystavené jsou zde i různé předměty související se železnicí, jako jsou kabiny, lokomotivy, nákladní vozy a součásti kolejí.

Návštěvníci mohou také obsluhovat modely vlaků, projet se historickým trolejbusem a dozvědět se více o historii železničního průmyslu. Muzeum nabízí navíc vzdělávací programy, jako jsou přednášky a prohlídky, které návštěvníkům pomohou dozvědět se více o historii oblasti.

Jezero Schwerin

Schwerinské jezero (Schweriner See) se rozkládá na ploše 65 km2 a spolu s přibližně 25 středně velkými a mnoha menšími jezery tvoří nejzápadnější část Meklenburské jezerní oblasti. Tato oblast s krásnými kopci a loukami leží v nadmořské výšce od 50 do 100 metrů. Nachází se v kopcích podobně jako jezerní oblast v okolí Salzburku.

Všechna tato jezera – včetně oblíbených jezer Pfaffenteich a Burgsee – se nacházejí na dosah od Schwerinu a nabízejí spoustu možností pro venkovní aktivity. Obzvláště oblíbená jsou pro ty, kteří si užívají příjemné procházky podél jejich zalesněných břehů, a také pro dobrodružnější typy, kteří mají rádi pěší turistiku a cyklistiku.

Schwerinské jezero je oblíbeným turistickým cílem, zejména v létě. Nabízí řadu aktivit, jako je plachtění, plavání, rybaření a pěší turistika, a také řadu kulturních zajímavostí a akcí. Jezero je také domovem řady volně žijících živočichů, včetně mnoha druhů ptáků, ryb a savců.

Celé město Schwerin je obklopeno kanály a vodními plochami, které poskytují nádheré výhledy.

Kam v okolí německého Schwerinu?

Město je obklopeno přírodou a nachází se zde několik parků, zahrad a lesů, které nabízejí spoustu venkovních aktivit, jako je pěší turistika, cyklistika, jízda na lodi, rybaření a koupání. Je zde také mnoho jezer a řek, které mohou turisté prozkoumat.

 1. Wismar: krásné město vzdálené asi hodinu cesty od Schwerinu, které nabízí řadu historických památek, například kostel Panny Marie ze 13. století, městské hradby a gotickou radnici.
 2. Meklenburská jezerní oblast: úchvatná jezerní oblast je skvělým místem pro jednodenní návštěvu. Díky mnoha jezerům, lesům a divoké přírodě je to ideální místo pro klidný den.
 3. Rostock: město, které se nachází asi hodinu cesty od Schwerinu a nabízí spoustu zajímavostí a aktivit. Od historického starého města až po krásnou pláž Warnemünde – každý si zde najde něco pro sebe.
 4. Bützow: malé městečko, které se nachází asi hodinu cesty od Schwerinu a je plné šarmu. Lze si zde prohlédnout historické budovy, jako je zámek, stará radnice a městské hradby.
 5. Güstrow: malebné městečko, které se nachází asi hodinu cesty od Schwerinu a je plné zajímavostí. Díky svým krásným starým budovám, dlážděným uličkám a svěží zeleni je ideálním místem pro jednodenní prohlídku.

Nejlepší dobou pro návštěvu Schwerinu jsou letní měsíce červen, červenec a srpen. Tehdy je obvykle nejteplejší počasí a nejdelší dny. V tomto období také ožívají městské parky a zahrady a nabízí se spousta venkovních aktivit.

Mezi více vzdálená německá města, která jsou také oblíbenými turistickými destinacemi, patří například Cáchy nebo Füssen. Nicméně ty se nachází poměrně daleko od Schwerinu. Autem je možné se ze Schwerinu do těchto měst dostat po 6 až 7 hodinách cesty.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti