Cagliari, Sardinie – co vidět, dovolená informace

Evropa
cagliari-2-2

Cagliari je typicky středomořské město, které se těší dokonalému klimatu a spojuje otevřenost místních obyvatel s kulturním a přírodním bohatstvím. Hlavní město italského ostrova Sardinie je domovem mnoha zajímavých historických památek, starých kostelů, muzeí a krásných pláží. Co vidět v Cagliari? A kam v Cagliari zajít?

Hlavní město Sardinie, pobřežní město Cagliari, leží uprostřed Andělského zálivu v nádherném přírodním prostředí. Je postaveno na sedmi pahorcích. Toto starobylé město se pyšní dlouhou, 3 000 let starou historií. Město Cagliari je navíc skvělým výchozím bodem pro prohlídku celého ostrova.

Fantastické místo na dovolenou je i méně známé sicilské město Erice. Rozkládá se na hoře a nabízí úžasné výhledy na moře. Za návštěvu stojí taky velmi známá památka Parthenon v Řecku.

Ubytování Cagliari

Cagliari, hlavní město Sardinie, láká návštěvníky svým bohatým kulturním dědictvím a nádhernými plážemi. Nabízí také široký výběr ubytovacích možností pro různé typy cestovatelů. Zde jsou některé z hotelů, které mohou poskytnout příjemný pobyt:

B&B Villa Maria Luisa

  • Tato vila přináší elegantní ubytování s okouzlujícím italským stylem a hostitelstvím, které zajišťuje relaxační pobyt.

Residenza Le Scalette Cagliari

  • Residenza Le Scalette Cagliari nabízí pohodlné ubytování v centru města s moderním designem a výhledem na historické uličky.

B&B Qaral

  • S důrazem na pohostinnost a tradiční sardinskou atmosféru poskytuje B&B Qaral příjemné a útulné ubytování pro návštěvníky.

Martini Rooms Cagliari

  • Moderní a stylový hotel Martini Rooms Cagliari přináší komfortní pokoje a výhodnou polohu poblíž turistických atrakcí.

Davide Mundula

  • Tento hotel spojuje tradiční prvky s moderním designem a poskytuje klidný azyl v srdci města.

Cagliari nabízí rozmanité možnosti ubytování, které umocňují celkový dojem ze sardinského dobrodružství. Bez ohledu na preferenci si návštěvníci mohou vybrat z těchto zajímavých a pohodlných možností.

Cagliari Sardinie

Hlavní město Sardinie, Cagliari je také hlavním městem regionu Sardinie. Žije zde přibližně 160 000 obyvatel. Ostrov Sardinie leží uprostřed západní části Středozemního moře. Na východě a jihu je ohraničena Tyrhénským mořem, na západě Sardinským mořem a na severu ji od Korsiky odděluje úzké mořské rameno zvané Bocche di Bonifacio.

Sardinie je známá jako ráj v srdci Středozemního moře. Její slunné pobřeží a bílé písečné pláže jsou samozřejmě hlavními turistickými lákadly. Na tomto italském ostrově je však mnoho krásných míst, která stojí za to navštívit. Za zmínku stojí města Alghero, Carloforte, Orgosolo, Porto Cervo či Bosa.

Město Cagliari

Stejně jako mnoho italských měst má i hlavní město Sardinie, Cagliari bohatou minulost. Stopy jeho dlouhé a bohaté historie jsou všude, od elegantních budov a staletých kostelů až po krásná umělecká díla. Historické centrum plné elegantních restaurací, klubů a starých kaváren pulzuje životem.

TIP: Nádherný kostel San Martino nabízí ostrov Burano.

Hlavní město ostrova nabízí cestovatelům širokou škálu zařízení a možností ubytování, včetně luxusních hotelů, penzionů, hostelů a cenově dostupných apartmánů k pronájmu. Většina z nich se nachází v historickém centru a na nábřeží Poetto.

Letiště Cagliari

Na letiště Cagliari Elmas, které se nachází kousek za městem, létají lety z ostatních částí Itálie a Evropy. Letiště Cagliari je snadno dostupné vlakem z města Cagliari i všech větších sardinských měst. Z Prahy se lze dostat do Cagliari přímým letem za 2 hodiny 15 minut.

Dalším způsobem jak se dostat do měst Cagliari je trajekt. Trajekty jezdí jak z pevninské Itálie tak i ze Sicílie. Do hlavního města Sardinie jezdí po celý rok pravidelné trajektové spoje z přístavů Civitavecchia, Neapol a Palermo.

Letenky do Cagliari

Do hlavního města Sardinie, Cagliari lze pořídit letenky v řádech několika málo tisíc korun. I přes to, že z Prahy létá do města Cagliari přímý let, letenky do Cagliari lze levnější pořídit s jedním přestupem. A to konkrétně s přestupem v Benátkách nebo v Miláně.

Ceny letenek do Cagliari jsou různé dle toho jestli člověk jede na Sardinii v hlavní sezoně, tedy od dubna do října nebo v mimo sezóně, tedy od listopadu do března. Samozřejmě během turistické sezony jsou letenky i ubytování mnohem dražší než přes zimu.

cagliari-1
Pláž Poetto je nejhezčí pláží Cagliari.

Cagliari – počasí

Počasí Cagliari ovlivňuje středomořské klima. To přináší horká léta a mírné zimy. V letních měsících je málo srážek a vysoké teploty se pohybují v průměru kolem 30 °C. Nejdeštivější období obvykle nastává na podzim. Zimy jsou poměrně mírné s teplotami kolem 15 °C. Sardinie má velmi podobné klima jako Řecko či Turecko.

Sníh je zde vidět jenom velmi ojediněle. Jedním z jedinečných rysů počasí Cagliari je vítr. Větrné počasí, které způsobuje vítr Sirocco, je zde do jisté míry běžné. Tento vítr přichází od Středozemního moře nejčastěji v letních měsících.

Nejteplejšími měsíci v Cagliari jsou červenec a srpen a nejchladnějším je měsíc leden. Nejvíce hodin slunečního svitu je v červenci, a to až 10,8 hodin denně. Nejvlhčím měsícem je únor s průměrnými 57 mm srážek. Nejvhodnějším měsícem pro koupání v moři je srpen, kdy je průměrná teplota moře 24,7 °C.

Pláž Cagliari

Hlavní město italského ostrova Sardinie je více než jen centrem umění, kultury, historie a gastronomických zážitků. Ve měste Cagliari se nachází několik opravdu nádherných pláží. Mezi ty nejlepší a nejvyhledávanější pláže Cagliari patří pláž Poetto, Camalosca a Cala Fighera.

Pláž Cagliari Poetto se táhne v délce 8 km od výběžku Sella del Diavolo až k pobřeží Quartu Sant’Elena. Nabízí širokou škálu služeb a je poměrně rušná. Další dvě pláže Cagliari, Calamosca a Cala Fighera jsou ideální, pokud člověk hledá klidné a odlehlé místo.

Cala Fighera je malá oblázková zátoka s vysokým pískovcovým skalním útesem. Pláž Calamosca se naopak vyznačuje jemným bílým pískem s několika málo oblázky a křišťálovou vodou. Je z ní možné zahlédnout starý maják. Je to ideální místo pro milovníky šnorchlování.

Co vidět v Cagliari

Ostrov Sardinie je díky svým sluncem zalitým dnům a nedotčeným plážím jednou z nejoblíbenějších letních destinací v Itálii. Hlavní město Cagliari nabízí spoustu historických památek, krásných pláži a také pověstnou italskou pohostinnost. Kam v Cagliari? Co vidět v Cagliari?

1. Bašta San Remy

Tato obrovská a zdobená stavba se nachází v centru historického starého města Cagliari a je jednou z nejznámějších ikon města. Bašta San Remy původně sloužila jako obranná stavba k opevnění Cagliari. Dnes je z ní nádherná vyhlídková plošina s úžasným výhledem na Středozemní moře a přístav.

Bašta San Remy byla postavená v 19. století. Skládá se z široké otevřené terasy, zdobené čelní fasády a dekadentního krytého chodníku. Bašta San Remy je jedním z nejoblíbenějších míst v Cagliari. Z terasy Umberto I. je nejkrásnější výhled na město Cagliari.

TIP: Krásné a zachovalé bašty se nachází také v toskánském městě Pienza v Itálii.

cagliari-6
Z teras bašty San Remy se naskýtají úžasné výhledy na město.

2. Il Castello

Staré město Cagliari se nazývá Il Castello. Jde o spleť klenutých průchodů, strmých uliček a schodišť. Jednou z nich lze dojít na terasovité náměstí Piazza del Palazzo, kde se nachází katedrála Santa Maria, kterou nechali v roce 1312 postavit Pisánci.

Na vyšší terase se nachází Palazzo Arcivescovile , tedy arcibiskupský palác a dlouhé průčelí Palazzo Reggio, kde po Napoleonově dobytí Turína sídlila savojská královská rodina. Při procházce starým městem lze narazit na několik veřejných zahrad, vyhlídkových teras, kaváren a restaurací.

3. Katedrála Santa Maria

Památka postavená ve 13. století postupně chátrala zpět v čase. Původní románská fasáda byla v roce 1722 nahrazena módnější barokní výzdobou. O dvě století později ji restaurátoři strhli v očekávání, že odkryjí původní. Když pod ní nic nenašli, zakryli ji chabou napodobeninou románského stylu.

Uvnitř dominuje barokní styl s mnoha freskami a sochami. V kryptě jsou k vidění ostatky 179 mučedníků nalezené při vykopávkách poblíž baziliky San Saturnino a také některé hrobky patřící rodu Savojských. Nedaleko se nachází katedrální muzeum, které také stojí za vidění.

cagliari-7
Katedrála je jednou z nejhezčích staveb ve městě.

4. Marina

Město Cagliari nacházející se na jižním pobřeží Sardinie je důležitým přístavem. Vede podél něj široká ulice Via Roma. Tato ulice spolu s ulicí Largo Carlo Felice jsou fantastickými promenádami lemovanými stromy. Obě tyto promenády nabízí nádherné výhledy na přístav.

Okolí přístavu je velmi rušné. To je způsobeno hlavně velkým počtem výletních lodí, které sem připlouvají. Přístavní oblast je plná obchodů, restaurací a kaváren. Procházka touto oblastí je velkým zážitkem hlavně ve večerních hodinách, kdy je všechno romanticky rozsvíceno.

5. Trh San Benedetto

Chcete-li člověk nahlédnout do místního života měl by v ranních hodinách navštívit trh San Benedetto. Krytý trh San Benedetto je bezpochyby největším a nejrušnějším trhem v Cagliari a je ideálním místem pro setkání s místními obyvateli.

Trh se nachází na ulici Via Tiziano. Uvnitř budovy se nachází závratné množství stánků a obchůdků, kde se prodává prakticky všechno. Mezi speciality trhu patří čerstvé mořské plody, ovčí sýr, kterým je ostrov proslulý, a čerstvé ovoce a zelenina.

cagliari-5
Na trhu San Benedetto si lze koupit lokální potraviny za dobré ceny.

Cagliari a okolí

Ve městě Cagliari je toho spousta k vidění. Od prohlídky Bastione San Remy až po prohlídku starověkého římského amfiteátru. Město Cagliari a okolí však nabízí mnohem víc. Některé z nejvýznamnějších a nejúžasnějších památek ostrova jsou od Cagliari vzdálené jen na skok. Stačí pouze nasednout do auta nebo autobusu a vyrazit. Cagliari a okolí jsou tou nejzajímavější oblastí ostrova.

1. Porto Flavia

Jedním z nejunikátnějších a nejúchvatnějších míst na ostrově, které je opravdu jedinečné na světě, je Porto Flavia. Toto mistrovské dílo inženýrství se nachází nedaleko Nebidy v provincii Iglesias na jihu Sardinie, asi 1,5 hodiny jízdy od města Cagliari.

Porto Flavia bylo postaveno v roce 1924 přímo na útesu naproti moři, aby horníci mohli nakládat rudu přímo na nákladní lodě, čímž se výrazně zkrátila doba přepravy a nakládání materiálu. Definitivně uzavřena byla Porto Flavia v 90. letech 20. století v důsledku úpadku sardinského důlního průmyslu.

cagliari-2-3
Porto Flavia je vytesáno přímo do skály.

2. Bosa

Od 9. století př. n. l. se Bosa rozkládá nad ústím jediné splavné řeky na Sardinii, v údolí, které je dnes plné zelených farem. Spleť středověkých uliček se vine od starého kamenného mostu a pastelových budov lemujících nábřeží až k hradu Malaspina na vrcholu kopce.

Procházka starými uličkami, kde se skromné malé barevné domky příjemně mísí s honosnými šlechtickými domy stojí za to. Zrekonstruovaný zámeček Casa Deriu je otevřen jako muzeum se zařízenými pokoji a uměleckou galerií. Uvnitř hradu se nachází kaple ze 13. století a cyklus fresek ze století 14.

cagliari-1-2
Bosa je malebné barevné městečko.

3. Tharros

Jeden z nejvýznamnějších a nejsugestivnějších archeologických odkazů ve Středomoří se nachází na jižním cípu zálivu Oristano ve středozápadní Sardinii. Tharros je starověký fénicko-římský přístav na poloostrově Sinis na Sardinii nedaleko města Cabras.

Za krásného jarního dne se zdá, že ikonické korintské sloupy Tharrosu drží oblohu a brání jí padat na třpytivé vody Středozemního moře. Nejhezčí je toto místo jednoznačně na jaře. Mezi ruinami kvetou totiž divoké květiny.

cagliari-2
Tharros je významným archeologickým nalezištěm.

Cagliari

Cagliari, hlavní město Sardinie, je starobylé a velmi malebné město. I přestože je cestovní ruch jedním z hlavních příjmů města, je město Cagliari také hlavním obchodním, průmyslovým, politickým a kulturním centrem ostrova Sardinie.

TIP: Další italské průmyslové město, které je zajímavé i pro turisty, je Ravenna v severní Itálii.

Během své dlouhé historie zažilo město Cagliari vládu mnoha civilizací včetně římské, arabské, punské, pisánské a aragonské. Toto bohaté dědictví a směsice vlivů jsou zde viditelné i dnes. Město Cagliari lze také označit jako město nekonečných úžasných výhledů.

Co navštívitDovolenáInformace