Pienza, Toskánsko – dovolená, zajímavosti, informace

Evropa
pienza-2

Největší město v údolí Val d’Orcia, zbožná Pienza, vděčí za mnohé ze své historické architektury, renesančního umění a církevních staveb svému mecenáši, papeži Piovi II. Kromě katolického dědictví se tu však nalézá mnohem více zajímavostí, včetně skvělého jídla a slavného místa pro natáčení filmů.

Návštěva malého, ale rozkošného města Pienza – Itálie, které se vyznačuje nádhernou architekturou a ještě krásnějšími výhledy, je skvělým doplňkem každého výletu do Toskánska. Toto město zapsané na seznamu UNESCO si každý jeho návštěvník zamiluje, podobně jako další Italská města na seznamu jako Janov, Brescia či Syrakusy.

Co tedy musí každý turista navštívit v Toskánské Pienze? Zároveň článek porovnává ideální dobu na návštěvu Pienzy v Itálii na základě toho, jaké je v Pienze počasí v různých obdobích. Ke konci jsou užitečné tipy na návštěvu Pienzy a zároveň tipy na ubytování – Pienza.

Ubytování Pienza

Na cestě po Toskánsku je úžasné, že se lze ubytovat v několika městech a navštívit nejrůznější místa v okolí, aniž by se muselo balit a vybalovat! Mnoho návštěvníků Pienzy volí jako základnu nedaleké destinace, jako je Siena nebo Montepulciano, ale Pienza je také skvělým výchozím bodem.

Zde jsou některé z možností ubytování:

Residence San Gregorio

  • San Gregorio Residence nabízí pohodlná ubytování v centru Pienzy s typickým toskánským šarmem a výhledem na malebné uličky.

La Bellavita B&B

  • Tento bed and breakfast, La Bellavita, zaručuje autentický toskánský zážitek s rustikálním designem a výbornou dostupností k hlavním atrakcím.

Ognivolta

  • Ognivolta přináší moderní ubytování s nádechem historie, včetně výhledu na okolní toskánskou krajinu a pohodlí v centru města.

Affittacamere B&B La Vite

  • B&B La Vite se nachází v historickém centru Pienzy a poskytuje jednoduché a útulné ubytování pro cestovatele, kteří si cení autentičnosti.

Millefiori Appartamento Girasoli

  • Apartmán Girasoli v rezidenci Millefiori nabízí prostorné a moderní ubytování s výhledem na toskánské vinice a olivové háje.

Ubytování v Pienze je přizpůsobeno pro každého návštěvníka, ať už preferuje historický šarm, moderní pohodlí nebo autentický toskánský zážitek.

Pienza, Itálie – historie

Pienza je malá vesnička v jižním Toskánsku v překrásném údolí Val d’Orcia. Obec se nachází asi 20 kilometrů východně od Montalcina a několik kilometrů západně od Montepulciana uprostřed mírně zvlněných kopců a nádherné přírodní krajiny. Toskánská Pienza má strategickou polohu, stojí vysoko na vrcholu kopce a dominuje celému údolí Orcia s mimořádným výhledem.

Tato půvabná vesnice je všeobecně známá jako „ideální město renesance“, které vytvořil velký humanista Enea Silvio Piccolomini, pozdější papež Pius II. Piccolomini měl dostatek peněz a vlivu na to, aby svou rodnou vesnici proměnil v to, čím by podle něj mělo být utopické město. Město které je příkladem zásad a filozofie klasických dob a velké italské renesance. Pienza se tak stala uskutečněním jeho snu!

Projekt navrhl architekt Bernardo „il Rossellino“ pod vedením velkého humanisty Leona Battisty Albertiho. Během pouhých tří let byla dokončena skupina úžasných a harmonických budov: katedrála, papežský neboli Piccolominiho palác, radnice a půvabné centrální náměstí, na které všechny tyto budovy shlížejí.

Náměstí Pia II.

Piazza Pio II, ústřední náměstí Pienzy, je srdcem renesanční architektury města. Má zvláštní lichoběžníkový tvar a je celý obklopen budovami v jemných a uklidňujících medových barvách.

Nad náměstím se tyčí pienzská katedrála Duomo, elegantní palác Palazzo Piccolomini a nachází se na něm úžasná starobylá studna zvaná „pozzo dei cani“ (psí studna). Ta trochu připomíná jiné studny v této oblasti, například v San Quirico d’Orcia nebo Montepulcianu. Piazza Pio II je krásným úvodem do Pienzy.

Proporce náměstí ztělesňují pocit harmonie, který chtěl Pius II. ve svém městě vyvolat. Náměstí je dodnes velmi využívané: kromě toho, že je pěkným místem pro návštěvu, je také místem letních koncertů a skvělým místem k posezení a pozorování života kolem.

Náměstí je bez aut: lze odtud navštívit duomo, palác Piccolomini a dostat se k městským hradbám, které jsou malebné a nádherné na procházku, zejména při západu slunce.

namesti-pia-ii-5516891
Toto místo je ideálním startovacím bodem při poznávání Pienzy.

Palác Piccolomini

Palazzo Piccolomini stojí vedle pienzského dómu a stojí za návštěvu i uvnitř. Prohlídky začínají v pravidelných intervalech během dne, trvají 40 minut a jsou organizovány s hostitelem a audioprůvodcem. Hostitel turisty provede jednotlivými místnostmi a vysvětlí jim, jak používat audioprůvodce, takže si lze poslechnout výklad ve svém vlastním jazyce a ve svém vlastním čase.

Prohlídka paláce s průvodcem je zajímavá a některé místnosti, například zbrojnice a papežova ložnice, jsou zajímavé i pro děti. Prohlídka budovy končí v úžasné zavěšené zahradě: jedná se o malý, ale úžasný venkovní prostor, který nabízí rozsáhlý výhled do krajiny a jako by splýval s barvami kopců za ním!

Vizuální propojení zahrady s výhledem je záměrné a tvoří jádro vize tohoto „ideálního“ města.

Katedrála v Pienze: il Duomo

Náměstí Piazza Pio II dominuje pienzský dóm s krásnou bíle zbarvenou kamennou fasádou. Pia II. ovlivnilo několik slohů a některé z nich lze spatřit dodnes: 3 lodě připomínají německé kostely, mnohé prvky fasády připomínají Albertiho dílo ve Florencii a duomo má také nezaměnitelné gotické prvky.

Kostel je nádherný: velká okna ho zaplavují přirozeným světlem a za jasného dne působí přímo étericky! Fasáda byla v letech 2020/2021 restaurována a nyní je možné plně ocenit harmonii její kompozice a jemné řezby.

Bastiony Pienzy

Pienza byla kdysi opevněným městem a její bašty dnes nabízejí možnost krásné procházky po okolí. Bastiony jsou charakteristickým znakem Pienzy a jsou první věcí, které si při cestě do města turisté všimnou.

Z jejich vrcholu se návštěvníkům naskytne rozsáhlý výhled na údolí Val d’Orcia. Mohou se také pokochat zády k některým z nejhezčích domů v Pienze a představit si, jaké to musí být, když se s takovým výhledem probudí!

Pokud jsou turisté v Pienze při západu slunce, mohou se kochat baštami a popíjet přitom drink! Napravo od duoma se lze malou uličkou dostat do malebného baru s lahodnými koktejly, který je ideální pro aperitiv s výhledem!

bastiony-pienza-9783602
Tyto nádherné výhledy je nejlepší si vychutnat společně se sklenkou aperitivu.

Historické centrum Pienzy

Další zajímavostí Pianzy jsou četné středověké uličky starého města. Téměř na každém rohu je něco krásného, co lze při procházce městem objevit. Nejlépe je začít na Corso il Rosselino, hlavní ulici starého města, kde se prochází také kolem katedrály a nejvýznamnějších památek. Ale také skryté romantické postranní uličky a kouzelná náměstí nabízejí nespočet zasněných míst k fotografování!

Pienza se rozvíjí kolem hlavní ulice a náměstí, ale nejhezčí zákoutí města se nachází v malých uličkách po obou jeho stranách. Zde jsou malá a roztomilá náměstíčka a kavárny, pergoly, oblouky, květinové balkony a nádherné a nečekané výhledy.

Během procházky starým městem návštěvníci minou mnoho fantastických obchodů s lahůdkami. V každém případě by měli ochutnat regionální ovčí sýr Pecorino. Gurmáni doporučují namáčet sýr do medu.

pienza-stare-mesto-6034088
Staré město Pienzy je fotogenické na každém rohu.

Pieve di Corsignano

Další zajímavou atrakcí Toskánské Pienzy je kostel Pieve di Corsignano, který se nachází kousek pod městskými hradbami. Je jednou z nejvýznamnějších románských památek regionu a fascinuje především svou jednoduchou, ale působivou architekturou.

Románský kostel se třemi loděmi má svůj dávný původ v 7. století, ale současný románský sloh pochází ze 12. století. I když je kostel poměrně prázdný, v každé lodi je oltář a vpravo při vstupu lze vidět původní křtitelnici, kde byli pokřtěni papež Pius II. i jeho synovec papež Pius III., kteří oba usedli ve Vatikánu.

U posledního sloupu vlevo na hlavici sloupu se nalézá řezba hada regola. Je to jedno z mála vyobrazení hada regola, které se v původní podobě dochovalo do dnešních dnů. Had regolo byl římským božstvem známým ještě v době, kdy byl kostel v 7. století postaven, a nemusel být nutně zlý, i když svatý Řehoř Veliký ho definoval jako „krále hadů“.

Klášter San Francesco

Na ulici Corso Rossellino, mezi ulicemi Porta al Prato a Piazza Pius II, se nachází bývalý klášterní kostel San Francesco ze 13. století. Kostel San Francesco byl postaven místními mnichy a to výrazně dříve než katedrála Duomo. Krásná je zde křížová chodba kláštera, v jehož chodbách je nyní veřejná výstava umění.

Zajímavý je také malý kostelík. Zvenčí to rozhodně není poznat, ale v interiéru tohoto kostela se nacházejí nádherné fresky, z doby jeho založení. I když mnohé z těch, které zde kdysi byly, ztratil čas.

Gladiátorské cypřiše

Skvělým způsobem, jak se ponořit do kouzla Pienzy, je procházka po pšeničných polích. Tato pole město obklopují a turistům se odtud naskytne nádherný výhled na okolní krajinu i samotnou Pienzu.

Lze to udělat tak, že se návštěvník vydá po malé polní cestě vedoucí od hlavního vchodu do Pienzy nejprve do místa zvaného Pieve di Corsignano a pak protáhne nohy o kousek dál k takzvaným „Gladiátorovým cypřišům“. Je to krásné polem se stromy, které se objevily v poslední scéně filmu „Gladiátor“.

Procházka k cypřišům je snadná: z Pienzy je pořeba sledovat ukazatele na „Pieve di Corsignano“: za necelých deset minut se turisté ocitnou před nádherným kostelíkem a na začátku stezky mezi olivovníky.

gladiatorske-cyprise-2031371
Cesta ke Gladiátorským cypřišům je pěknou procházkou i pro celé rodiny.

Pienza, Toskánsko – další památky

Pienza je ideálním výchozím bodem pro poznávání krás údolí Val d’Orcia v Toskánsku. Středověká města jako Montepulciano, Montalcino, Monticchiello a San Quirico d’Orcia jsou jen některé z nejkrásnějších památek tohoto regionu!

Jaká další místa v Pienze a okolí stojí za navštívení?

  • Panoramatická stezka „Camminata Panoramica“ (malebný pohled na kopcovitou toskánskou krajinu údolí Val d’Orcia.)
  • Muzeum Museo Diocesano (muzeum sakrálního umění – četné šperky a obrazy velkých mistrů renesance)
  • Dveře na okraj (jedna ze dvou hlavních bran Pienzy)
  • Galerie umění Artemisia (díla umělkyně jménem Isabella Bisa, lze ji sledovat při tvoření obrazu)
  • Kaple Vitaleta (ve vesnici Vitaleta, půvabná kaple Madonna di Vitaleta)

Pienza je ideálním výchozím bodem pro nespočet výletů a exkurzí. Nachází se v překrásném údolí Val d’Orcia, v jedné z nejkrásnějších krajin Toskánska, a stojí za to zde strávit několik dní!

V okolí Pienzy se nalézají další krásné vesničky. Za návštěvu stojí zejména Monticchiello, Montepulciano, San Gimignano, Montalcino a San Quirico d’Orcia. Vřele se doporučuje také výlet do Bagno Vignoni a jeho léčivých pramenů!

Z Toskánské Pienzy je možnost navštívit na jednodenním výletě slavné město Siena, které je vzdáleno jen asi 55 km. Dále pak památky Florencie, například Ponte Vecchio, který je od Pienzy vzdálený asi hodinu a čtvrt cesty autem. Do necelých dvou hodin se také autem lze dostat do historického města Volterra.

Pienza s dětmi

Pienza je město přátelské k rodinám, které je výborné pro děti. Centrum města je kompaktní a bez aut, hned za hradbami je pěkné dětské hřiště a v okolí je několik obchodů a supermarketů s každodenními potravinami, pokud si chce rodina sama uvařit nebo si udělat piknik.

Děti si mohou užívat svobodu a běhat po Pienze beze strachu, že se ztratí. Je zde několik zmrzlináren, které děti rozhodně zaujmou. Děti si také mohou užít procházky k cypřišům, i když jsou příliš malé na to, aby viděly Gladiátora!

Počasí Pienza

Turisté upřednostňují jasné dny bez deště s vnímanou teplotou mezi 18 °C a 26 °C. Nejvhodnějším ročním obdobím pro návštěvu Pienzy je tedy z hlediska obecných venkovních turistických aktivit období od konce května do konce září, ideálně pak první červencový týden.

Turisté, kteří preferují koupání dávají přednost jasným dnům bez deště s vnímanou teplotou mezi 24 °C a 32 °C. Na základě tohoto je nejvhodnějším obdobím pro návštěvu Pienzy za horkého počasí období od začátku července do konce srpna, nejoblíbenější je pak první týden v srpnu. Jaké je v Pienze počací se dá lehce zjistit na webech o počasí.

Návštěva Pienzy, Toskánsko – užitečné tipy

Krásná města v dosahu Pienzy jsou Siena, Montalcino, San Quirico d’Orcia a Montepulciano. Florencie je od Pienzy vzdálena asi 2 hodiny severně. Pro turisty, kteří cestují Itálií, Pienza je jasnou zastávkou mimo nejznámější a největší města, jako je Řím, Milán, Verona a další.

Do Pienzy se nejlépe dostane autem. Historické centrum je určeno pouze pro pěší, ale hned za hradbami jsou k dispozici velká placená parkoviště. Je nutné si s sebou vzít mince!

Pienza je celkově rovinatá a nepředstavuje žádný zvláštní problém pro mobilitu. Pokud sem zavítá rodina s dětmi, kočárek zde nevadí.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti