Poloostrov Hel, Polsko – zajímavá místa, ubytování, pláž, zajímavosti
Poloostrov Hel je jedním z nejpozoruhodnějších přírodních útvarů v Polsku a současně jednou z nejoblíbenějších turistických...
Číst víceVatikán je nejmenší a zároveň nejnavštěvovanější stát na celém světě. Jedná se o suverénní městský stát, který je enklávou uprostřed hlavního města Itálie, Říma. Jaké jsou dějiny Vatikánu? Zajímavosti, památky? Jak je to se vstupenkami do Vatikánu a stojí vatikánské muzeum za návštěvu? Co má společného s Vatikánem švýcarská garda?
SHRNUTÍ ČLÁNKU
Kde je Vatikán – uprostřed italského hlavního města Řím. Rozloha Vatikánu činí 0,44 km2.
Zajímavosti Vatikánu – Vatikán razí své vlastní euromince, které jsou mezi sběrateli vzácné. Dále provozuje bankomat v mrtvém jazyce – latině.
Památky Vatikánu zahrnují Sixtinskou kapli nebo Baziliku svatého Petra.
Vstupenky do Vatikánu je dobré si zajistit několik týdnů dopředu před návštěvou země.
Stálým sídlem papežů se stal Vatikán od roku 1377.
Papežská švýcarská garda je jedním z typických symbolů Vatikánu. Čítá 110 Švýcarů a chrání papeže.
Rozloha Vatikánu 0,44 km2 řadí tuto enklávu k nejmenším státům na celém světě. Žije zde přes 800 lidí, hlavním městem je Citta del Vaticano a platí se zde eurem. Jak ovšem došlo ke vzniku Vatikánu? A jakými důležitými milníky v dějinách Vatikán prošel?
Vatikán, epicentrum katolické církve a kulturního dědictví, přivítá návštěvníky s nabídkou různorodého ubytování. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlný pobyt v blízkosti tohoto historického centra:
S pestrou nabídkou ubytování se návštěvníci Vatikánu mohou těšit na pohodlný a nezapomenutelný pobyt v této historické destinaci.
Vatikán je sám o sobě specifickým druhem státu. Právě jeho zřízení s sebou nese také několik zajímavostí. Hospodářství Vatikánu není komerční. Mezi jeho hlavní příjmy patří například turistika, dary, příspěvky církví či pronájem nemovitostí.
Původní vatikánská lira byla na konci 20. století nahrazena eurem. Vatikán dokonce razí speciální euromince. Protože je jejich výroba omezena, bývají velmi cenným úlovkem sběratelů mincí.
Existuje vatikánská banka, která provozuje také bankomat. Zajímavostí je, že má bankomat v nabídce jazyků také latinu, mrtvý jazyk, čímž je unikátní.
TIP: Zajímavým a oblíbeným místem pro návštěvu při cestování po Itálii je také město Neapol nebo město Bologna.
Ve Vatikánu turisté nemohou minout proslulé stavby a památky jako je Sixtinská kaple nebo Bazilika svatého Petra. Oblíbeným místem jsou také Vatikánské zahrady, kde návštěvníky osloví jak kousek historie a umění, tak flory. Turisté také často navštěvují apoštolský palác nebo hlavní náměstí svatého Petra.
Za návštěvu ze seznamu památek Vatikánu stojí také komplex vatikánských muzeí. Nachází se v nádherných palácích a patří k těm největším na světě. K vidění jsou zde sbírky starožitností a umění, od starověku až po současná díla.
TIP: Mezi stavby spojené s náboženstvím, které také stojí za to vidět, patří například katedrála v Canterbury nebo Hagia Sofia v Istanbulu. Další velkolepé mozaiky turisté obdivují na katedrále Orvieto, toto italské město leží zhruba 90 minut od Říma.
Vstupenky do Vatikánských muzeí je dobré si zajistit několik týdnů dopředu před návštěvou země. Obvykle se přímo na místě prodeje stojí dlouhé fronty a je pohodlnější sehnat si vstupenky přímo na internetu v předprodejích.
Vstupenku na mši s papežem lze zdarma vyzvednout přímo v den konání mše. Také na středeční generální audience je možné získat vstupenku, nicméně zde je doporučována rezervace míst až dva měsíce dopředu.
První zmínky o Vatikánu se datují již do starořímských časů, nicméně místo se začalo spojovat s křesťanstvím až po roce 64, kdy zde propuknul rozsáhlý požár. Bylo zde umučeno mnoho křesťanů, protože byli podezříváni ze zavinění požáru. Vatikánský palác byl vybudován v 5. století, nicméně papežským sídlem až do roku 1377 nebyl.
Stálým sídlem papežů se stal Vatikán tedy od roku 1377. Územní rozsah Papežského státu se napříč staletími měnil. Řešení sporů a konfliktů mezi Papežským státem a Itálií urovnaly teprve Lateránské smlouvy v roce 1929. Tímto rokem Vatikán také oficiálně vzniknul a byl navrácen pod papežskou správu.
Dějiny Vatikánu jsou opravdu velmi pestré. Vyznačují se především konflikty mezi papeži a císaři Svaté říše římské, přesouváním papežského sídla a papežským schizmatem, neboli existencí více papežů. Upravení vztahů mezi Vatikánem a Itálií zajistil ještě konkordát v roce 1984.
Před samotnou návštěvou Vatikánu je dobré si něco málo o jeho historii přečíst. Stručné shrnutí hlavních historických milníků lze najít také ve většině cestovních průvodců.
TIP: S historií je také úzce spjato mnoho řeckých památek.
Papežská švýcarská garda je jedním z typických symbolů Vatikánu. Tato vatikánská armáda vznikla v roce 1506 a jejím úkolem bylo chránit papeže. V současnosti čítá papežská garda 110 mužů, kteří jsou papeži věrní a ke své práci mají velkou úctu.
Členem Papežské švýcarské gardy se může stát pouze Švýcar, který je svobodný, je katolík, ve věku 19 – 30 let a vyšší než 174 cm. Nezbytností je také výcvik v armádě a vzdělání.
Papežská švýcarská garda je známá také pro své barevné a nápadné uniformy. Uniformy mají žlutou, červenou a modrou barvu. Zajímavostí je, že se šijí v České republice.
Publikováno: 14. 9. 2024
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz