Vatikán – zajímavosti, památky, muzea

Evropa

Vatikán je nejmenší a zároveň nejnavštěvovanější stát na celém světě. Jedná se o suverénní městský stát, který je enklávou uprostřed hlavního města Itálie, Říma. Jaké jsou dějiny Vatikánu? Jak je to se vstupem do Vatikánu a jaká vatikánská muzea navštívit? A co má společného s Vatikánem švýcarská garda?

Rozloha Vatikánu 0,44 km2 řadí tuto enklávu k nejmenším státům na celém světě. Žije zde přes 800 lidí, hlavním městem je Citta del Vaticano a platí se zde eurem. Jak ovšem došlo ke vzniku Vatikánu? A jakými důležitými milníky v dějinách Vatikán prošel?

Nejen na cesty po Evropě je dobré si sjednat kvalitní cestovní pojištění.
Cenu cestovního pojištění lze spočítat na tomto odkazu >

Vatikán – ubytování

Vatikán, epicentrum katolické církve a kulturního dědictví, přivítá návštěvníky s nabídkou různorodého ubytování. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlný pobyt v blízkosti tohoto historického centra:

Spring House Roma

  • Tato ubytovna nabízí moderní a pohodlné pokoje v blízkosti Vatikánu, ideální pro ty, kteří chtějí prozkoumat kulturní poklady a památky této oblasti.

Borgo Pio Charme

  • Hotel Borgo Pio Charme přináší kouzlo a eleganci, nabízející pohodlné ubytování ve stylovém prostředí nedaleko od Svatopetrského náměstí.

Lovely Rooms Vatican

  • Tyto pokoje, nacházející se v blízkosti Vatikánu, jsou zařízeny s důrazem na pohodlí a útulnost, což poskytuje příjemný odpočinek po dni stráveném objevováním okolních památek.

Ottaviano Guest House

  • S výhodnou polohou poblíž Ottaviano Metro Station nabízí Ottaviano Guest House pohodlné ubytování s příjemnou atmosférou.

Roma San Pietro

  • Tento hotel se nachází nedaleko od Baziliky svatého Petra a poskytuje jednoduché a čisté ubytování pro návštěvníky, kteří ocení blízkost významných historických památek.

S pestrou nabídkou ubytování se návštěvníci Vatikánu mohou těšit na pohodlný a nezapomenutelný pobyt v této historické destinaci.

Vznik Vatikánu

První zmínky o Vatikánu se datují již do starořímských časů, nicméně místo se začalo spojovat s křesťanstvím až po roce 64, kdy zde propuknul rozsáhlý požár. Bylo zde umučeno mnoho křesťanů, protože byli podezříváni ze zavinění požáru. Vatikánský palác byl vybudován v 5. století, nicméně papežským sídlem až do roku 1377 nebyl.

vatikan4-3973783
Dějiny Vatikánu provází mimo jiné konflikt mezi Papežským státem a Svatou říší římskou.

Stálým sídlem papežů se stal Vatikán tedy od roku 1377. Územní rozsah Papežského státu se napříč staletími měnil. Řešení sporů a konfliktů mezi Papežským státem a Itálií urovnaly teprve Lateránské smlouvy v roce 1929. Tímto rokem Vatikán také oficiálně vzniknul a byl navrácen pod papežskou správu.

Dějiny Vatikánu

Dějiny Vatikánu jsou opravdu velmi pestré. Vyznačují se především konflikty mezi papeži a císaři Svaté říše římské, přesouváním papežského sídla a papežským schizmatem, neboli existencí více papežů. Upravení vztahů mezi Vatikánem a Itálií zajistil ještě konkordát v roce 1984.

TIP: S historií je také úzce spjato mnoho řeckých památek.

Před samotnou návštěvou Vatikánu je dobré si něco málo o jeho historii přečíst. Stručné shrnutí hlavních historických milníků lze najít také ve většině cestovních průvodců.

Vatikánské zajímavosti

Vatikán je sám o sobě specifickým druhem státu. Právě jeho zřízení s sebou nese také několik zajímavostí. Hospodářství Vatikánu není komerční. Mezi jeho hlavní příjmy patří například turistika, dary, příspěvky církví či pronájem nemovitostí.

vatikan2-9413328
Vatikán má své kouzlo jak ve dne, tak v noci.

Původní vatikánská lira byla na konci 20. století nahrazena eurem. Vatikán dokonce razí speciální euromince. Protože je jejich výroba omezena, bývají velmi cenným úlovkem sběratelů mincí.

Existuje vatikánská banka, která provozuje také bankomat. Zajímavostí je, že má bankomat v nabídce jazyků také latinu, mrtvý jazyk, čímž je unikátní.

TIP: Zajímavým a oblíbeným místem pro návštěvu při cestování po Itálii je také město Neapol nebo město Bologna.

Muzea a památky ve Vatikánu

Ve Vatikánu turisté nemohou minout proslulé stavby a památky jako je Sixtinská kaple nebo Bazilika svatého Petra. Oblíbeným místem jsou také Vatikánské zahrady, kde návštěvníky osloví jak kousek historie a umění, tak flory. Turisté také často navštěvují apoštolský palác nebo hlavní náměstí svatého Petra.

TIP: Mezi stavby spojené s náboženstvím, které také stojí za to vidět, patří například katedrála v Canterbury nebo Hagia Sofia v Istanbulu. Další velkolepé mozaiky turisté obdivují na katedrále Orvieto, toto italské město leží zhruba 90 minut od Říma.

Za návštěvu ze seznamu památek Vatikánu stojí také komplex vatikánských muzeí. Nachází se v nádherných palácích a patří k těm největším na světě. K vidění jsou zde sbírky starožitností a umění, od starověku až po současná díla.

vatikan1-8348450
Vatikánská muzea patří k těm největším na světě.

Švýcarská garda

Papežská švýcarská garda je jedním z typických symbolů Vatikánu. Tato vatikánská armáda vznikla v roce 1506 a jejím úkolem bylo chránit papeže. V současnosti čítá papežská garda 110 mužů, kteří jsou papeži věrní a ke své práci mají velkou úctu.

Členem Papežské švýcarské gardy se může stát pouze Švýcar, který je svobodný, je katolík, ve věku 19 – 30 let a vyšší než 174 cm. Nezbytností je také výcvik v armádě a vzdělání.

Papežská švýcarská garda je známá také pro své barevné a nápadné uniformy. Uniformy mají žlutou, červenou a modrou barvu. Zajímavostí je, že se šijí v České republice.

Vatikán vstupenky

Vstupenky do Vatikánských muzeí je dobré si zajistit několik týdnů dopředu před návštěvou země. Obvykle se přímo na místě prodeje stojí dlouhé fronty a je pohodlnější sehnat si vstupenky přímo na internetu v předprodejích.

vatikan3-1294010
Vstupenky do Vatikánu je obecně dobré rezervovat dopředu na internetu.

Vstupenku na mši s papežem lze zdarma vyzvednout přímo v den konání mše. Také na středeční generální audience je možné získat vstupenku, nicméně zde je doporučována rezervace míst až dva měsíce dopředu.

Co navštívitDovolenáZajímavosti