Řecko – památky, zajímavosti

Evropa

Pevninské Řecko i řecké ostrovy mohou přinést nesčetně nezapomenutelných zážitků. Nabízejí spoustu úchvatných památek a zajímavostí, nádherné pláže i vynikající kuchyni. Proč se vydat na dovolenou právě do Řecka? A jaká místa rozhodně navštívit v rámci výletu do hlavního řeckého města Athén?

Dovolenou u moře prostě čas od času potřebuje každý – i drsný dobrodruh. Není nutné se hned trmácet do karibského Hondurasu nebo na Bora Bora – stačí vyrazit do Řecka.

I pro cesty v rámci EU se vyplatí sjednat cestovní pojištění. To nejlevnější lze jednoduše vyhledat díky online kalkulačce.
Spočítat cenu cestovního pojištění >

Na internetu lze najít mnoho zajímavých zájezdů do Řecka a pak už zbývá jen vybrat ten správný ostrov a vyrazit. A proč se vlastně vydat právě sem?

Řecko sice není nejblíž, jenže právě ta cesta je sama o sobě jednou z nejzajímavějších částí dovolené. Projíždět přes takové země, jako je Srbsko nebo Makedonie a její hlavní město Skopje, je zážitek. S partou přátel lze bezpochyby zažít skvělý road trip.

TIP: Hlavní město Makedonie – Skopje památky nabízí opravdu skvělou podívanou, jelikož ve městě po zemětřesení vzniklo mnoho soch a jiné architektury, která se přezdívá jako „Disneyland zdarma“.

  • V Řecku jsou nejkrásnější pláže v Evropě.

Takové pláže, jako je Navagio na Zakynthosu nebo Egremni na Lefkadě, nikde jinde na světě nejsou. Jedná se o pravé skvosty – hodně pláží v Řecku je navíc oceněno tzv. Blue Flag – za čistotu a vybavení pláže tady ručí EU.

  • Řecko je exotika za nízkou cenu.

Zdejší bílý písek hřeje do nohou, palmy a piniové háje šumí ve vzduchu a azurové laguny přímo vybízejí k projížďce lodí. A celé to vyjde na pouhých pár korun.

  • Řecko je pokladnicí naší historie.

Skýtá tolik zajímavých až magických míst, že jeden neví, jestli se jít koupat, potápět, zkoumat vnitrozemí nebo žasnout v muzeích a u antických staveb.

  • Mezi řeckými ostrovy si vybere každý.

Je jich totiž asi 2 000. Vybírat lze z poklidného ostrova Chios, divočejší Lefkady, romantického Santorini a mnoha dalších ostrovů, z nichž každý je něčím specifický. Co však mají společné, je nádherné moře, příroda a velmi často i úplně opuštěné pláže. A komu by řecké ostrovy přece jen nestačily, je tu možnost zaletět na Kypr a navštívit například oblíbené město Paphos, které je stejně řecké, jako Řecko samo.

TIP: Ve Středozemním moři se kromě řeckých ostrovů nachází i unikátní ostrov Malta.

  • Řecká kuchyně je prostě skvělá.

Ochutnat skutečný řecký gyros je chuťový zážitek na celý život! A tím to nekončí – vyhlášená jsou řecká vína, olivový olej, med, citrusy, sýr feta, olivy nebo pokrmy jako tzatziki, falafel a řecký salát.

  • Řecká příroda je nejbohatší ve Středomoří.

V Řecku se nachází nejrozmanitější fauna ve Středomoří a úžasně omamně vonící flora. Orchideje, olivovníky, pinie, divoké koření a nádherné zelené louky. Řecké hory jsou plné malých vesniček, kde každý sedlák vyrábí vlastní sýr, a řecké moře je nejčistší v Evropě. Potápěčské i horolezecké vybavení s sebou!

Řecko se pyšní nejbohatší přírodou v celém Středomoří.
Řecko se pyšní nejbohatší přírodou v celém Středomoří.

Pláže a přírodní zajímavosti Řecka

Řecké ostrovy jsou, stejně jako například španělské Alicante, ostrov Sal na Kapverdách nebo Egypt, ideální destinací pro každého, proto koho dovolená znamená především relax na pláži. Nicméně na své si přijdou také milovníci panenské přírody a přírodních zajímavostí. Mezi vyhlášené řecké pláže patří Červená pláž na Santorini, Navagio na Zakynthosu, Prasonisi na Rhodosu, Porto Katsiki na Lefkadě či například Balos na Krétě.

Pokud jde o přírodní zajímavosti Řecka, nelze opomenout zejména soutěsku Vikos, která se nachází v obci Zagori, nebo například jeskyni Melissani, která je jednou ze zajímavostí řeckého ostrova Kefalonia.

Červená pláž – Santorini

Vulkanický ostrov Santorini toho má hodně co nabídnout. Za zmínku stojí především Červená pláž, kterou obklopuje skalní masiv rudé barvy. Jedná se nepochybně o nejkrásnější pláž tohoto ostrova a mnoho lidí se sem vydává speciálně kvůli ní.

Červená pláž patří mezi nejvyhledávanější zajímavosti řeckého ostrova Santorini.
Červená pláž patří mezi nejvyhledávanější zajímavosti řeckého ostrova Santorini.

Pláž je tvořena vulkanickou lávou smíchanou s červeným jílem a díky okolním skalám je dokonale chráněná před větrem. Většina turistů potvrdí, že představuje jedno z nejfotogeničtějších míst na Santorini.

Pláž Navagio – Zakynthos

V souvislosti s nejhezčími plážemi a přírodními zajímavostmi Řecka je rozhodně nutné zmínit pláž Navagio, která se nachází na ostrově Zakynthos a kterou lze znát z katalogů mnoha cestovních agentur.

Pláž Navagio je známá díky vraku, který zde zřejmě ztroskotal v roce 1980.
Pláž Navagio je známá díky vraku, který zde zřejmě ztroskotal v roce 1980.

A co toto místo vlastně proslavilo? Kromě nádherné přírody je to hlavně vrak pirátské lodi jménem Panagotis, která zde ztroskotala během silné bouře v roce 1980. Údajně převážela několik tun pašovaného alkoholu a cigaret, které si místní prakticky ihned po katastrofě rozebrali. Druhá verze příběhu je, že vrak na pláž umístili sami domorodci, aby na ostrov nalákali více turistů.

Pláž Prasonisi – Rhodos

Prasonisi je nádherná, větrná pláž s jemným pískem, která se rozprostírá na samém jihu ostrova Rhodos. Pláž je z jedné strany omývána Středozemním mořem, z druhé mořem Egejským. Hned u pláže se nachází stejnojmenný malý ostrůvek.

Větrné počasí přímo vybízí ke kitesurfingu či alespoň dovádění ve vlnách. Rodiny s dětmi či méně zdatní plavci se mohou vykoupat u východní části pláže, kde je moře klidnější.

Pláž Porto Katsiki – Lefkada

Další malebná pláž se nachází na jihozápadním cípu ostrova Lefkada. Je obklopena masivní skálou a tvořena světlým pískem a drobnými oblázky. Koho by celodenní vyvalování na pláži nebavilo, může se vydat na procházku k nedalekému majáku jménem Akratas, popřípadě do taverny nacházející se na skále nad pláží.

Katsiki na ostrově Lefkada patří mezi nejkrásnější pláže světa.
Katsiki na ostrově Lefkada patří mezi nejkrásnější pláže světa.

Pláž Katsiki je právem považována za jednu z nejkrásnějších pláží světa. Jedná se o relativně malou pláž, jelikož měří jen zhruba 300 metrů. Důvodem, proč se pravidelně umisťuje v anketách o nejhezčí pláž, je především průzračně modrá mořská voda.

Pláž Balos – Kréta

Balos je nepochybně nejhezčí pláž Kréty. Nachází se na severozápadě ostrova a je omývána mořem tak modrým, až oči přecházejí. Jak již bylo zmíněno, za krásnými plážemi, které připomínají ty v Karibiku, není nutné jezdit daleko – a pláž Balos je toho důkazem.

Soutěska Vikos – obec Zagori

Na seznamu řeckých zajímavostí nesmí chybět soutěska Vikos neboli kaňon řeky Voidomatis, která protéká územím obce Zagori. Zároveň je součástí národního parku Vikos-Aoös, jenž se rozprostírá v kraji Epirus. Procházka tímto údolím patří k nejkrásnějším v Řecku, proto by si ji návštěvníci blízkého okolí rozhodně neměli nechat ujít.

Soutěska Vikos je součástí národního parku, který se nachází v kraji Epirus.
Soutěska Vikos je součástí národního parku, který se nachází v kraji Epirus.

K vidění jsou zde strmé vápencové srázy, které dosahují výšky až 1 kilometru, i malé, malebné vesničky s kamennými domky.

Jeskyně Melissani – Kefalonia

Jeskyně Melissani, která je pojmenovaná po nymfě Melissani, představuje jedno z nejzajímavějších míst ostrova Kefalonia. V jeskyni se nachází přírodní jezero s průzračnou vodou, po kterém se návštěvníci projedou na loďkách. V zadních částech jeskyně je možné spatřit drobné krápníkové útvary.

S jeskyní Melissani se pojí legenda o stejnojmenné Nymfě, která se zde údajně utopila kvůli neopětované lásce.
S jeskyní Melissani se pojí legenda o stejnojmenné Nymfě, která se zde údajně utopila kvůli neopětované lásce.

K jeskyni se vztahuje legenda o již zmíněné nymfě Melissani, která se zamilovala do tehdejšího vládce ostrova. Ten jí lásku opětoval, nicméně po čase svou milenku poslal k šípku. Zhrzená Melissani se proto vrhla do jezera, kde se utopila.

Nejúchvatnější řecké památky

Starobylé památky jsou vedle krásných písčitých pláží a průzračně čistého moře největším lákadlem Řecka. Kam se vydat na výlet za historickými zajímavostmi? Žádný nadšený turista by rozhodně neměl vynechat notoricky známá místa, mezi která patří bývalá delfská věštírna, Olympia, nejslavnější starořecký amfiteátr v Epidauru, Meteora a archeologická lokalita Mykény.

Delfy

Delfy byly posvátným místem, na kterém bůh Apollón založil věštírnu. Slavná řecká věštkyně jménem Pýthie zde poté sdělovala proroctví, která jí vnukl právě Apollón.

Řecké Delfy. Dříve posvátné místo, dnes významné archeologické naleziště.
Řecké Delfy. Dříve posvátné místo, dnes významné archeologické naleziště.

Dnes jsou Delfy významným archeologickým nalezištěm, které díky své poloze pod Parnasem okouzlí každého návštěvníka. Cesta z Athén do Delf trvá zhruba tři hodiny a je možné využít autobus, který sem za normálních okolností jezdí zhruba pětkrát denně.

Olympia

Olympia se nachází v severozápadní části Peloponésu a je známá především jako místo, kde se již v 8. století před naším letopočtem konaly olympijské hry. Dodnes lze navštívit původní antický stadion, starobylé chrámy, přičemž za návštěvu stojí především chrám Diův, muzeum s mnoha archeologickými nálezy či pozůstatky starověkých budov.

Amfiteátr v Epidauru

Epidauros bývalo město a zároveň významné lékařské centrum ve starověkém Řecku. V současné době zde turisté mohou navštívit pozůstatky chrámu boha lékařství Asklépia a také velmi zachovalé antické divadlo – obrovský kruhový amfiteátr, do kterého se vešlo až 14 tisíc diváků. Díky tomu, že se jedná o jeden z nejlépe dochovaných amfiteátrů na světě, je zapsán na seznamu UNESCO.

Meteora

Meteora jsou pravoslavné kláštery nacházející se na vrcholu skal v Thesálii, nedaleko města Kalambaka. Byly postaveny v průběhu 14. až 16. století a dodnes nabízejí skutečně fascinující podívanou, kterou by si žádný návštěvník pevninského Řecka neměl nechat ujít.

Meteora – ortodoxní kláštery na vrcholku skal v Thesálii.
Meteora – ortodoxní kláštery na vrcholku skal v Thesálii.

K této úchvatné řecké památce se lze relativně snadno dostat z Athén i Thessaloniki, jelikož z obou měst sem jezdí vlaky. Ke klášterům je možné dojít pěšky či si zamluvit vyjížďku autobusem.

Mykény

Mykény byly centrem první řecké civilizace. Jednalo se o civilizaci doby bronzové, jež na řecké pevnině existovala zhruba mezi lety 1600 až 1000 před naším letopočtem. Tehdejší místní kultura společně s krétskou mínojskou kulturou představovala základ kultury celé Evropy.

Mykény bývaly centrem první řecké civilizace.
Mykény bývaly centrem první řecké civilizace.

Archeologická lokalita Mykény leží mezi Korintem a Nafpliem, necelých 100 kilometrů od Athén. V areálu lze vidět například hrobku vládce Átrea, Lví bránu, která představuje vstup do Mykénského hradu, královské hrobky, královský palác a řadu dalších významných památek.

Nejzajímavější památky v Athénách

I samotné hlavní město Řecka je nejrůznějších míst, na která by se měl každý vášnivý cestovatel vydat, doslova plné. Jaké památky v Athénách navštívit? Především velmi dobře známé zajímavosti, mezi které patří Parthenón, Héfaistův chrám, chrám Dia Olympského a starověká athénská agora.

Vstupné na athénské památky je cenově srovnatelné například se vstupným na památky v Římě. Za návštěvu Parthenónu návštěvníci zaplatí kolem 500 Kč na místě, přes internet o něco méně.

TIP: Památky Vilniusu se s těmi athénskými z pochopitelných důvodů nedají srovnávat, představují však příležitost ke kulturnímu vyžití pro každého, kdo se do Litvy vydá třeba na cyklovýlet.

Parthenón

Parthenón neboli chrám bohyně Athény je nejobdivovanější památkou v Athénách i celém Řecku. Již ve starověku představoval nejhonosnější stavbu na Akropoli. Zdobily jej úchvatné klasické sochy významných Řeků, Amazonek, Kentaurů a mnohé další, nicméně dodnes se z nich bohužel dochovalo jen málo. Sochy, které zůstaly zachovalé, se dnes nacházejí v Britském muzeu v Londýně.

Parthenón – honosná stavba tyčící se na vápencovém skalisku Akropolis.
Parthenón – honosná stavba tyčící se na vápencovém skalisku Akropolis.

Parthenón je bezpochyby nejnavštěvovanější athénskou památkou, zároveň nabízí nejkrásnější pohled na město. Vstupenky je možné koupit na místě i předem přes internet, což je doporučováno.

Héfaistův chrám

Héfaistův chrám (Héfaisteion), též známý jako Théseův chrám (Théseion) je athénský chrám zasvěcený božskému kováři Héfaistovi. Stojí hned vedle starověké agory a v současné době představuje nejzachovalejší antický chrám v Athénách.

Héfaistův chrám neboli Héfaisteion je nejzachovalejším chrámem v Athénách.
Héfaistův chrám neboli Héfaisteion je nejzachovalejším chrámem v Athénách.

Chrám byl postaven v 5. století před naším letopočtem. Své druhé jméno – Théseův chrám – získal díky velkému množství soch, které zde byly postaveny na počest tohoto řeckého hrdiny. Dnes je obklopen udržovaným parkem s mnoha cestičkami, které nabízejí příležitost k příjemně strávenému odpoledni.

Chrám Dia Olympského

Chrám Dia Olympského neboli Olympieion je zřícenina starověkého chrámu, která se nachází v centru města. Jak sám název napovídá, chrám byl zasvěcen bohu Diovi. Jeho stavba trvala od 6. století před naším letopočtem až do 2. století našeho letopočtu, tedy zhruba 650 let. Během římské nadvlády byl sídlem jedné z nejvýznamnějších antických soch a proslul jako největší řecký chrám.

Agora

Agora byla místem setkávání starověkých Athéňanů a zrození athénské demokracie. V antice se tu lidé setkávali za různými účely – uzavírali zde obchody, hlasovali zde o důležitých městských záležitostech, sdělovali si novinky a důležité zprávy a podobně.

Agora ve starověku sloužila jako místo setkávání.
Agora ve starověku sloužila jako místo setkávání.

V těsné blízkosti agory se nachází výše zmíněný Héfaistův chrám, radnice, na které se setkávali členové rady pěti set (tzv. búlé) nebo například Archeologické muzeum athénské agory, které shromažďuje umění a různé nálezy především z klasického období řeckých dějin.

TIP: Jedním z míst, která rozhodně stojí za návštěvu, je poloostrov Krym. Současně je možné navštívit tzv. Ukrajinské Pompeje, které skrývají ducha římské a řecké kultury. Co se Ukrajiny týče, vynechat nelze ani slavnou vesničku Koločava, jejíž věhlas je zásluhou Nikoly Šuhaje. Milovníci vína by si neměli nechat ujít ani výlet do sousedního Moldavska, které je známé především pro kvalitní a zároveň levná vína.

Dovolená