Honduras – zajímavosti, dovolená, informace

Amerika

Dominikánská republika nebo Kuba, to jsou vyhlášené dovolenkové destinace v Karibiku. Co ovšem Honduras? Obestřen opulentní historií mayské civilizace, deštnými pralesy a tropickým podnebím. Honduras se dere na výsluní tempem, které by mu záviděl i jamajský sprinter Usain Bolt. Jaké jsou zajímavosti Hondurasu? Jaká je dovolená v potápěčském ráji, kam se z celého světa sjíždějí milovníci podmořského života?

Řekne-li se Honduras, dere se na povrch jedna asociace za druhou. Mayové, káva, doutníky, Kolumbus, fotbal, potápění, nicméně také hurikány a banánová republika. Tak by se dala stručně charakterizovat středoamerická země, jejímž kvalitám turisté pomalu avšak jistě přicházejí na chuť.

Pro cestování mimo Evropu je důležité cestovní pojištění. Online kalkulačka pomůže vybrat to nejlepší cestovní pojištění.
Sjednat cestovní pojištění online >

Na popularizaci Hondurasu mezi českými cestovateli má zásluhu několik českých podnikatelů, v čele s Jiřím Černým, kteří si na jednom z honduraských ostrovů založili realitní živnost. Šedesát kilometrů dlouhý a osm kilometrů široký ostrov Roatán je synonymem českého zámořského edenu, kam se každoročně na letní dovolenou vypraví stále více Čechů.

TIP: Velké oblibě se těší také dovolená na Kapverdách, což jsou ostrovy nabízející pestrou směsici různých kultur.

honduras-karibik-3-9915476
Nekonečné karibské pláže plné palem a jemného písku nikdy nevyjdou z módy.

Některým Roatán učaruje natolik, že se rozhodnou zůstat natrvalo, případně si tu pořídí nemovitost jako chalupu na zimu. Na Roatánu a potažmo v celém Hondurasu se denní teploty stabilně pohybují kolem 24 stupňů. Ideální dovolená v Karibiku.

Roatán má oproti pevninskému Hondurasu tu výhodu, že je díky vzdálenosti 65 km od pevniny stranou pravidelným úderům hurikánů, od nichž ostrov chrání jak relativně velká vzdálenost, tak bariérový korálový útes.

Právě ohromný korálový útes přitahuje do Bay Islands, jichž je Roatán spolu s menšími ostrůvky Guanajou a Utilou součástí, rekordní počty potápěčů. Největším lákadlem zůstává majestátní velrybí žralok, jehož lze spatřit v sezóně od konce února do konce dubna. Na dovolenou se ovšem vyplatí jet mezi prosincem a dubnem, v období sucha.

Kde leží Honduras?

Honduras je součástí Latinské Ameriky stejně jako Santiago de Chile, jež se rozprostírá v americkém středomoří Karibiku. Honduras je na své jižní části omýván Tichým oceánem, na severní naopak karibským mořem. Sousedí s Guatemalou, El Salvadorem a Nikaraguou. Má přibližně deset milionů obyvatel a úředním jazykem je španělština.

Dějiny Hondurasu

Hondurasu svědčí zejména spojitost s původními obyvateli Střední Ameriky. Mayové jsou nepřebernou studnicí kultur a tradic, připisuje se jim také autorství legendárního astronomického mayského kalendáře. Ten byl objeven podle všeho v Copanu, kde leží pozůstatky mayské civilizace.

Copan je archeologická oblast od roku 1980 zapsaná na seznamu UNESCO. Rozprostírá se tu řada mayských pyramid, chrámů a nádvoří, zdobených reliéfy mytologických a lidských postav. Obrovské kulturní dědictví přitahuje do Hondurasu cestovatele jako magnet.

mayove-1-8336143
Mayské pyramidy se honosí nezaměnitelnou aurou.

Mayské období spadá do takzvané předkolumbovské doby, tedy do časů, než zemi pro západní civilizaci objevil Kryštof Kolumbus. Stalo se tak roku 1502 a Honduras, jehož název ve španělštině znamená hluboký záliv, se na dlouhá léta stal součástí španělského impéria.

Pro Honduras nebyl Kolumbův příchod žádnou výhrou. Námořníci ke břehům Hondurasu přinesli zejména řádku infekčních nemocí, které obyvatele karibského státu kosily měrou vrchovatou.

Nezávislost Hondurasu přišla až s patnáctým zářím roku 1821.

V roce 1969 se Honduras ocitl v takzvané fotbalové válce. Příčinou byla rozrůstající se okupace území Hondurasu civilisty ze sousedního El Salvadoru, kterým k obživě nestačila vlastní půda. Napjatá situace vyvrcholila kvalifikačním fotbalovým utkáním na mistrovství světa konaném v Mexiku v roce 1970.

fotbalovy-mic-9541796
Fotbalová válka trvala sto dní a zanechala po sobě spoustu zmařených životů.

V kvalifikačním zápase se utkal právě Honduras a El Salvador. Výsledek dopadl ve prospěch El Salvadoru, nicméně hra rozpoutala stohodinové peklo, při němž zahynuly stovky lidí a jež mělo za následek násilný odsun Salvadořanů z Hondurasu.

Honduras hlavní město

Hlavním městem Hondurasu je Tegucigalpa. Hornické město, které své jméno získalo složeninou dvou slov. Teguz = hora a Galpa = stříbro. V divoké metropoli je vhodné míti se na pozoru, zejména v pozdních nočních hodinách. Nedá se říci, že by Honduras oplýval bezstarostnou úrovní ulic, zejména co se týče bezpečnosti.

Honduras se potýká s vysokou mírou kriminality, před níž varuje i české ministerstvo zahraničí. Zvýšená ostražitost je na místě, hlavně v městských oblastech, kde se zdržují mládežnické pouliční skupiny vystavující na odiv ilegálně držené zbraně.

Hondurasu se někdy přezdívá banánová republika. A to zejména kvůli nestabilní politické situaci a rozšířené korupci. Honduras se řadí mezi jedny z nejchudších států s velmi slabou ekonomikou.

Vlajka Honduras

Vlajka státu Honduras je velmi podobná vlajkám Nikaraguy a El Salvadoru. Všechny tři vlajky jsou lemovány sytě modrými pruhy, které symbolizují Tichý oceán a Karibské moře. Uprostřed vlajky je v bílém pruhu rozmístěno patero hvězd, jež představují státy Kostarika, Nikaragua, Guatemala, Salvador a Honduras. Tedy dříve spojené provincie.

vlajka-honduras-8762894
Vlajka Hondurasu.

Ostatní dva státy mají v prostředním pruhu trojůhelník s pěti vrcholy a sopkami symbolizující někdejší Spojené provincie Střední Ameriky.

Přírodní krásy Hondurasu

Honduras se pyšní rozmanitou zelení pokrývající jeho celé území. Narozdíl od ostatních středoamerických států se na ploše Hondurasu nachází jen minimum sopek. Je zde přehršel národních parků, kde je radost spočinout, nasát čerstvý vzduch a načerpat energii z nekonečné přírody.

Poblíž Tegucigalpy se skví Parque Nacional La Tigra, jehož území pokrývá více než 8 000 hektarů půdy. V deštném pralese žijí oceloti, pumy, a různé druhy opic. Platano Forest byl nominován na jeden z nových přírodních divů světa.

destny-prales-8838804
Deštné pralesy jsou samy o sobě přírodními divy. V Hondurasu jich je celá řada.

Macaw Mountain Bird Park poblíž Copánu je jakousi záchrannou stanicí vzácných ptáků a papoušků, kteří byli zachráněni z nelegálního obchodu se zvířaty. Stanice se stará i o papoušky, jež sem donesli přímo majitelé, kteří papouškům z nejrůznějších důvodů nemohou poskytnout odpovídající péči. Park má pod svými křídly mj. tukany a ary.

Káva a doutníky Honduras

Káva z Hondurasu si vysloužila neotřesitelné renomé. Arabika důkladných vůní a chutí očarovává nejedny chuťové buňky labužníků z celé planety. Patří mezi nejkvalitnější kávy vůbec a její tajemství skví v pěstování ve vysoké nadmořské výšce. Plantáže vysoké jakosti se nacházejí v oblastech Santa Barbara, Copán a La Paz.

Vytříbení kuřáci nedají dopustit na proslulé honduraské doutníky. Už mayští indiáni dobře věděli, jaké nebývalé potěšení mohou tabákové výrobky poskytnout. Doutníky z Hondurasu se chlubí vynikající kvalitou a chutí. Nejznámější jsou značky Cavalier Geneve, Miró a Dunhill.

Dovolená Honduras

Při plánování dovolené nesmí chybět cestovatelská mapa. Honduras je na dobrodružné eskapády jako stvořený, ať už jsou lákadly dávná historie, příroda, sport nebo dlouhé karibské pláže. Honduras je jasnou volbou pro ty, kdo tápou, kam na dovolenou k moři.

Pro samostatné letenky Honduras vhodný spíše není. Sólo cestování bez cestovní kanceláře znamená letět dlouhé hodiny a s několika přestupy. Z letiště Praha přímé spoje nelétají.

honduras-karibik-5-8971876
Odpočinout si na honduraských plážích je balzámem na trable všedních dní.

Cestovní kanceláře se neorientují pouze na Honduras, avšak spojují vícero zemí do jednoho zájezdu. Převážně poznávacího. V balíčku navštívených států se tak mohou objevit kromě Hondurasu i Guatemala nebo Belize. Stále populárnější jsou týdenní cesty na zaoceánských lodích, které se plaví po Karibiku a každý den kotví u jiných břehů.

Pro cestování do Hondurasu je povinné očkování proti žluté zimnici, vyplatí se mít sjednané také pojištění storna zájezdu.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti