Santiago de Chile – informace, zajímavosti, co vidět ve městě a okolí

Amerika

Santiago v Chile je hlavním městem Chile a patří mezi nejoblíbenější jihoamerická hlavní města. Je známé tím, že leží jen něco málo přes hodinu cesty od Tichého oceánu a je obklopeno pohořím And. Jaké jsou zajímavé stavby a místa v Santiago de Chile a jeho okolí?


Obsah článku

 • Základní informace o Santiago de Chile – počet obyvatel, poloha, jazyk
 • Ubytování Santiago de Chile – tipy na hotely a hostely
 • Co vidět v Santiago de Chile – Plaza de Armas, Palác La Moneda, Cerro San Cristóbal aj.
 • Bezplatná pěší prohlídka Santiago de Chile – kde sehnat pěší prohlídku zdarma?
 • Výstup na Cerro Santa Lucía – kde si užít výhled na město a jak se tam dostat
 • Jídlo v Santiago de Chile – co určitě ochutnat při návštěvě Chile
 • Letiště Santiago de Chile – terminály, poloha, do na/z letiště
 • Letenky Santiago de Chile – kde koupit a jak dlouho trvá let
 • Časový posun – jaký je čas v Chile oproti Česku
 • Santiago a okolí – co vidět v okolí města
 • O Chile – kde leží, historie
 • Jazyk v Chile
 • Příroda v Chile – čím láká chilská příroda
 • Kdy nejlépe navštívit Chile – jaká je nejvhodnější doba pro návštěvu
 • Bezpečnost v Chile – je Chile bezpečné a na co si dát pozor?
 • Co vidět v Chile – Atacama, Patagonie, Chiloé a další

Toto město je často výchozím nebo cílovým bodem pro mnoho lidí, kteří navštěvují Chile, takže i když mají turisté v Santiagu jen jeden den, je tu toho tolik k vidění a dělání. Pokud mluví turisté jazykem Chile neboli španělštinou, dorozumí se na letišti v Santiago de Chile velmi dobře.

Kromě scenérie, která toto město rámuje, se v Santiagu nachází také největší nákupní centrum v Jižní Americe, řada krásných a jedinečných čtvrtí a skvělý noční život pro všechny, kteří mají zájem o pobyt v metropoli.

Díky všemu, co město a jeho výletní místa nabízejí, je skutečně obtížné vyčerpat možnosti, co v Santiagu podniknout. Pro ty, kteří rádi plavou, chodí na túry, lyžují nebo se věnují jakémukoli poznávání, je zde spousta příležitostí, jak poznat různé části Santiaga a všechny jeho okolní krásy.

O Santiago de Chile – hlavním městě Chile

Santiago de Chile je hlavním a největším městem Chile. Leží na úpatí And v centrální části země a je politickým, ekonomickým a kulturním centrem Chile. Založeno bylo španělskými dobyvateli v roce 1541, a od té doby se stalo jedním z nejvýznamnějších měst v Latinské Americe. Santiago de Chile je tak i nejstarším městem Chile. Bylo založeno obyvateli Evropy, a to konkrétně Španělem Pedrem de Valdivia.

Santiago je nejlidnatějším městem v Chile a má více než 7 milionů obyvatel v metropolitní oblasti. Město je také domovem různorodé populace, která odráží historii imigrace do země.

Santiago má středomořské klima s horkými suchými léty a mírnými vlhkými zimami. Počasí v Santiagu de Chile je od ledna do února suché, kdy teploty dosahují až 35 stupňů. Proto je dobré vychytat dobré ceny za letenky do Santiago de Chile.

V zimě neboli od června do srpna je počasí v Santiago de Chile chladné a teplota se zde pohybuje kolem 5 stupňů celsia. V Santiago de Chile je i časový posun.

Úředním jazykem Chile je španělština. Tou se mluví všude na úřadech i na samotném letišti Santiago de Chile. 

Ubytování – Santiago de Chile

Santiago de Chile, pulzující metropole s bohatou kulturou a moderní architekturou, nabízí návštěvníkům široký výběr ubytovacích možností. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout pohodlný pobyt:

Hotel Ola Santiago

 • Tento hotel vyniká svým moderním designem a strategickou polohou, nabízející hostům komfortní ubytování s moderními vybaveními.

Heidelberg Haus

 • S elegancí a klidem, Heidelberg Haus přináší útulné ubytování s pohodlnými pokoji a servisem, který uspokojí i ty nejnáročnější hosty.

Almasur Providencia

 • Hotel Almasur Providencia se nachází v prestižní čtvrti Providencia a nabízí moderní a vkusné ubytování s důrazem na pohostinnost.

Panamericano Santiago

 • S výhledem na panoráma města, hotel Panamericano Santiago poskytuje luxusní ubytování s moderním designem a vybavením na nejvyšší úrovni.

Glam Bellas Artes

 • Nacházející se poblíž uměleckého centra města, Glam Bellas Artes spojuje moderní styly a luxusní vybavení s kulturním okolím, nabízejícím nezapomenutelný pobyt.

Santiago de Chile poskytuje rozmanité možnosti ubytování, zajišťující pohodlný pobyt pro každého návštěvníka, ať už preferuje moderní luxus, klidné čtvrti nebo uměleckou atmosféru.

Co vidět v Santiago de Chile

V Santiago de Chile je mnoho zajímavých míst k návštěvě, které nabízejí různorodé zážitky a pohledy na historii, kulturu a přírodu. Zde je seznam několika nejpopulárnějších míst:

 1. Palác La Moneda: Jedná se o prezidentský palác a historickou budovu, která byla dříve mincovnou. Dnes je to sídlo prezidentského úřadu a důležitý symbol politického života Chile. Palác je otevřený pro veřejnost a nabízí prohlídky.
 2. Cerro San Cristóbal: Tento kopec nabízí nádherný výhled na celé město a Andské hory. Na vrcholu se nachází socha Panny Marie a zároveň je to skvělé místo pro pikniky, procházky nebo jízdu na horském kole.
 3. Centrální trh (Mercado Central): Trh Mercado Central je nejvýznamnějším trhem s čerstvým mořským produktem v Santiagu. Nabízí široký výběr čerstvého mořského ovoce a ryb, stejně jako tradiční chilská jídla.
 4. Muzeum předkolumbovského umění (Museo Chileno de Arte Precolombino): Toto muzeum je domovem rozsáhlé sbírky uměleckých děl a artefaktů původních obyvatel Ameriky. Navštívíte zde artefakty z různých indiánských kultur, které obývaly území dnešního Chile.
 5. Barrio Bellavista: Tato čtvrť je známá svou bohémskou atmosférou, uměleckými galeriemi, butiky, restauracemi a nočním životem. Je to skvělé místo pro procházky a objevování místní kultury.
 6. Plaza de Armas: Toto je hlavní náměstí v Santiagu, kde se nacházejí historické budovy, jako je Katedrála Metropolitní, Palác krále a Národní historické muzeum. Je to centrum města a skvělé místo pro pozorování lidí a relaxaci.
 7. Santiago Metropolitan Park (Parque Metropolitano de Santiago): Jedná se o jedno z největších městských parků na světě, které nabízí rozsáhlé zelené plochy, botanickou zahradu, zvířecí rezervaci a krytý bazén. Je to skvělé místo pro odpočinek a rekreační aktivity.

Mezi nejznámější stavby v Santiagu de Chile patří Grand Torre Santiago. Jedná se o mrakodrap z roku 2013. Díky své výšce 300 metrů je nejvyšší budovou Jižní Ameriky. Budova čítá 70 pater a obsahuje 24 výtahů. Stavební firma ji postavila tak, aby odolala zemětřesení.

Další budovou je kostel Panny Marie a Prozřetelnosti Boží v novorenesančním stylu. Byl postaven na základě vypracovaných plánů podle Eduarda Provasoliho, který byl tehdy velmi dobrým architektem. Od roku 1989 je kostel chráněn jako památka.

Ani zde nechybí univerzita. Nejstarší univerzitou v Chile je Chilská univerzita. V roce 1842 nahradila bývalou univerzitu, která byla koloniální. Stala se tak navíc první soukromou univerzitou v Chile s autonomií.

Bezplatná pěší prohlídka – Santiago de Chile

Jedním z nejlepších způsobů, jak poznat jakékoli město, je procházka po něm. Pokud jde o Santiago, platí to dvojnásob. Turisté uvidí všemožné stavby v Santiago de Chile jako jsou kavárny, obchůdky a stánky s jídlem, uslyší, jak si lidé povídají a užívají si město.

Mohou si všimnout drobných detailů, které člověku mohou uniknout, pokud se vydá z letiště Santiago de Chile na metro do jednoho z hotelů Santiago de Chile a pak všude pojede autem nebo metrem.  

V současné době existují 2 možnosti bezplatných pěších prohlídek Santiaga, mezi kterými je možné si vybrat.

První z nich je pěší prohlídka historického centra, která turistům pomůže pochopit jeho historii, rozmanitost, původní kultury a důvody, proč je Santiago de Chile oblíbeným místem pro přistěhovalce z jiných jihoamerických zemí. 

Cesta vede od paláce La Moneda přes Santa Lucía až na Plaza de Armas, skutečné centrum města, a cestou je možné vidět mnoho dalších důležitých oblastí Santiaga. 

Druhou možností je projít si oblast Yunguay, označovanou za nejnedotčenější čtvrť Santiaga. Je ústředním bodem rozvoje, vzdělanosti a obchodního hnutí v Chile. Během prohlídky se člověk dozví o historii této oblasti a uvidí trhy, restaurace, muzea a mnoho dalších aspektů tohoto kulturního centra. 

Obě prohlídky trvají 2 hodiny a pořádají se každý den v týdnu. Ideální je si rezervovat místo předem, ale není nutné nic platit, a to díky dobrovolníkům, kteří pomáhají tento zážitek uskutečnit. Platí se však spropitné. Nejčastěji průvodci mluví úředním jazykem Chile, někteří však ovládají dobře anglický jazyk.

Výstup na Cerro Santa Lucía v hlavním městě Chile

Santa Lucía možná není největší kopec, jaký kdy kdo spatřil, ale na jeho vrcholu je jedna z nejúžasnějších architektur. Santa Lucía se nachází ve čtvrti Lastarría na severovýchodě Santiaga a je vlastně pozůstatkem 15 milionů let staré sopky

Cesta na vrchol je trochu náročná a končí po schodech na vyhlídku. Cesty se klikatí a nejsou příliš strmé a schody mají zábradlí. Architektura, která se na tomto kopci nachází, je ohromující.  

Historie je zde také opravdu úhledná. Toto místo bylo vyhlídkovým bodem, které využívali conquistadoři při dobývání Chile, a právě zde Pedro de Valdivia (první královský guvernér Chile) vyhlásil založení samotného Santiaga.

Je možné si zde dát něco k jídlu nebo si vzít něco ze stánku, který stojí poblíž obří žluté fontány, kterou nedoplňuje nic jiného než obrovská kamenná terasa. Santa Lucía je skvělým místem k posezení na slunci, procvičování kreslení, psaní deníku, čtení knihy nebo jen tak k prohlížení si města jako takového.  

Santiago de Chile – jídlo

Chilská kuchyně je bohatá na různorodé chutě a pokrmy, které kombinují vlivy původních indiánských kultur, španělského dědictví a moderních trendů. Zde jsou některé z typických chilských jídel:

 1. Cazuela: Tradiční chilská polévka, která se obvykle připravuje s hovězím, kuřecím nebo vepřovým masem, bramborami, kukuřicí, dýní a dalšími zeleninami. Je to výživná a teplá jídlo, které je oblíbené zejména v chladnějších měsících.
 2. Empanadas: Představují druh pastelky nebo pečeného těsta plněného různými náplněmi. Ty mohou zahrnovat mleté maso, sýr, kukuřici, olivy a další ingredience. Empanadas jsou oblíbeným jídlem na každodenní i slavnostní příležitosti.
 3. Chorrillana: Toto je typické jídlo z chilského comfort foodu. Jedná se o pokrm, který se skládá z hranolek, usmaženého masa (často hovězího nebo vepřového), cibule a vajec. Je to těžké, ale chutné jídlo, které se často konzumuje po pozdní noci.
 4. Pastel de Choclo: Jedná se o tradiční chilský pokrm připravený z mletého masa (obvykle hovězího), cibule, oliv, kukuřice a někdy i vejce, které je pokryto vrstvou sladkého kukuřičného těsta a pečené v troubě.
 5. Pisco Sour: I když to není jídlo, nemůžeme zapomenout na tento populární chilský koktejl. Je to míchaný nápoj vyrobený z pisco (tradiční chilského destilátu z hroznů), limetkové šťávy, cukru, ledových kostek a sněhu z bílků vajec.

Chilská kuchyně je plná dalších lahůdek, jako jsou ceviche (marinované rybí maso), completo (chilská verze hot dogu), a mnoho dalších. Společným prvkem většiny chilských jídel je kombinace jednoduchých ingrediencí, které vytvářejí bohaté a chutné pokrmy, které oslovují mnoho chuťových pohárků.

Letiště Santiago de Chile

Důležitou stavbou v Chile, která umožňuje všem turistům se dostat do hlavního města Chile, je mezinárodní letiště Santiago de Chile. Jeho název je Letiště Arturo Merino Benítez (IATA: SCL, ICAO: SCEL) a je největším letištěm v zemi.

Název nese po muži, který byl průkopníkem letectví v Chile. Dnes je toto letiště jedno z nejvytíženějších v Latinské Americe. Letiště se nachází přibližně 15 kilometrů severozápadně od centra Santiaga, v obci Pudahuel.

Letiště má dva terminály – Terminál 1 (T1), který slouží pro mezinárodní lety, a Terminál 2 (T2), který obsluhuje domácí lety.

Letiště poskytuje širokou škálu služeb a vybavení pro cestující, včetně obchodů, restaurací, směnáren, bankomatů, obchodů s dárky, VIP salónků, Wi-Fi připojení a půjčoven aut. V terminálu jsou také k dispozici služby pro cestující s omezenou schopností pohybu.

Z letiště je možné se dostat do centra Santiaga a dalších částí města pomocí taxi, uber, sdílených přepravců nebo městského autobusu. Mnoho hotelů také nabízí kyvadlovou dopravu pro své hosty.

Letenky Santiago de Chile

S letištěm souvisí letenky. I zde platí pravidlo, že čím dřív si člověk letenky koupí, tím více ušetří. Na druhou stranu je možné koupit letenky daleko výhodněji jen několik hodin před odletem, protože letecká společnost bude chtít naplnit letadlo. To je však pro odvážné. Někdy se nemusí stát, že v letadle budou stále místa.

Každopádně je na místě počítat, že na cestě turisté stráví několik desítek hodin. Jeden z nejkratších letů trvá i s přestupem zhruba 21 hodin. Turisté pak po příletu navíc čelí několikahodinové změně času.

Časový posun – Santiago de Chile

Chile je tak rozsáhlé, že tvoří 3 časová pásma. Na většině území je zavedena změna času během sezóny. V Chile je tak oproti České republice o 6 hodin méně v době letního času a o 4 hodiny méně, pokud se jedná o náš zimní čas. Takový časový posun má i Santiago de Chile.

Přechod na letní a zimní čas probíhá vždy v květnu a v srpnu. Jedinou oblastí je Punta Arenas, kde se čas nemění, a tak je zde po celý rok o jednu hodinu více než na pevnině Chile. Známý Velikonoční ostrov má o 2 hodiny méně, než je na pevnině.

Santiago de Chile a okolí – co vidět

Okolí Santiaga nabízí širokou škálu zajímavých destinací, které stojí za návštěvu. Zde je několik tipů na výlety z hlavního města Chile

Valparaíso

Toto barevné pobřežní město je prostě nádherné a skutečně patří k nejlepším městům Latinské Ameriky. A koho neodradí časový posun v Santiago de Chile, může se vydat vstříc novým zážitkům.

Valparaíso je nádherný jednodenní výlet ze Santiaga, protože do tohoto místa, kde se umění skloubí s historií, je to jen 1,5 hodiny cesty. Je možné jet autobusem z některého z autobusových nádraží v Santiagu nebo jet autem.

Tato oblast Chile má ostřejší atmosféru a přitahuje baťůžkáře, umělce a všechny, kteří se raději vyhýbají turistům. Hraje tu hudba, je tu spousta pouličního umění a prodejců a celkově tu panuje skvělá, optimistická energie. Město Valparaíso má také bohatou historii a jeho část byla dokonce zapsána na seznam světového dědictví UNESCO.

Dalším zábavným aspektem Valpa je noční život. Je na místě očekávat bláznivé střešní kluby, skvělé DJe a párty až do rána! Terraza Bellavista je klub, který stojí za to navštívit, pokud se náhodou turisté ocitnou v této oblasti na noc. 

Valparaíso leží hned vedle dalšího města Viña del Mar na chilském pobřeží. Podle zkušeností se obě oblasti navzájem dobře vyvažují a stojí za to navštívit obě a získat tak úplný přehled o tom, jak tato oblast vypadá. Stavby v Santiagu de Chile jsou dechberoucí. 

Santiago je hlavním městem Chile. Je zároveň i nejstarším městem Chile.

Viña Del Mar

Pobřežní město vyšší třídy se nachází jen kousek od Valpa. Viña Del Mar, zkráceně Viña, je díky své kráse, muzeím a plážím velkým lákadlem pro návštěvníky a rodiny. 

Tato přímořská oblast, která se nachází hned vedle Valparaisa, je rozhodně klidnější, s větším důrazem na pláž, ale i tak je v celé této oblasti co dělat a co vidět. Ulicemi je možné procházet celé hodiny, zastavovat se v obchůdcích a ochutnávat desítky druhů empanadas. 

Cajón del Maipo

Toto údolí se nachází asi hodinu jízdy od Santiaga a nabízí úchvatné scenérie And, jezer, řek a termálních pramenů. Je to skvělé místo pro pěší turistiku, horskou cyklistiku a pikniky.

El Yeso Dam

Tato přehrada se nachází v Andách asi 2 hodiny jízdy od Santiaga a nabízí nádherný výhled na horské scenérie a modré vody přehrady. Je to skvělé místo pro pikniky, turistiku a fotografování.

O Chile – kde leží, historie

Chile, nejužší země světa, se nachází na západním okraji jihoamerického kontinentu. Země Chile vede až na konec světa, neboť nejjižnější cíp Chile, Hornův mys, je posledním obydleným místem, které ustupuje jižní Antarktidě, zemi nikoho.

Krajní jih Chile neboli Patagonie je kvůli chladnému a nehostinnému podnebí většinou bez lidí a teplota zde zůstává nízká po celý rok. Ani španělským conquistadorům se nepodařilo kolonizovat tuto část Chile, zemi, kterou celou dobyli.

Historie země Chile začala osidlováním indiánských kmenů, mezi které patřili Inkové. dodnes je na jihu země kmen, který zde udržuje indiánské tradice. To oceňují nejvíce turisté, kteří se tak přiblíží tomuto období.

Jak je patrné z úředního jazyka, Chile bylo kolonizováno Španěly, a to v 16. století. Podle nejznámějších španělských dobyvatelů jsou zde pojmenovány ulice ve městech.

Klíčovým momentem byl však rok 1810, kdy zde byla deklarována nezávislost Chile. Ve stejném měsíci je oslavován konec Pinochetovy diktatury, kdy zemřelo zhruba 5000 lidí. Proto je i dodnes pro Chile důležitá demokracie a bezpečnost.

Chile – jazyk

Úředním jazykem je zde španělština. Někteří zde mají i přes svou dobrou znalost tohoto jazyka problém se dorozumět. Někteří Chilané mluví velmi rychle a používají celou řadu speciálních slov.

Na navštěvovaných místech se člověk dorozumí anglicky naprosto bez problému. Lze si zaplatit i místního anglicky mluvícího průvodce. Pokud však turisté umí španělsky, místní si rádi s cizinci povídají, a tak je možné se dozvědět něco nad rámec.

Chile – příroda 

Chilská krajina je stále z velké části nedotčená komercí, hotely jako v Santiago de Chile, obřími korporacemi, zakouřenými továrnami nebo urbanizací. Přestože existují etické problémy s lovem lososů, těžbou a privatizací vody, kvůli kterým chilští občané bojují se současnou vládou, Chile je bohaté na přírodní krásy

Lamy a vikuně volně se pasoucí na otevřených pastvinách, koně a osli chladící se u vysoko položených azurových jezer, chlupatí psi sprintující po deštěm zkrápěných ulicích, obří sopky v pozadí všedních měst, pouště rozlehlé jako oceány, jezera modrá jako průzračná letní obloha oslňující celou zemi, dlouhé pláže vedle dřevěných domků a vysokých budov a zasněžené vrcholky viditelné z přeplněných měst. Je to sen? Ne, to je Chile!

Přírodní katastrofy v Chile – počasí nejen v Santiago de Chile

Všechny přírodní krásy s sebou nesou svá nebezpečí. Chytit výhodné letenky do Santiago de Chile nemusí být jediným adrenalinem, který člověk zažije v Chile.

Chile, které se nachází na trojité křižovatce geologických desek, trpí častými zemětřeseními, která také někdy způsobují tsunami a záplavy kvůli dlouhému pobřeží, které se táhne podél celé země. Kvůli tomuto častému chvění chilské země vyrostly ze země vysoké sopky, které se nyní tyčí téměř na každém kroku Chile.

Chile je krásnou oblastí zejména díky své netknuté přírodou. Turisté zde mohou podniknout zkrátka cokoliv.

Jaká je nejlepší doba pro návštěvu Chile?

Vzhledem k tomu, že Chile leží na jižní polokouli, je léto chilskou zimou a naopak. Takže když je New York pohřben pod sněhem a v Dillí jsou kvůli mlze zrušeny vlaky, na severu Chile udeří vlny veder.

Nejchladnějšími měsíci Chile jsou červen, červenec, srpen a září, během nichž v oblasti jezer a Patagonie mrzne a je mokro.

V říjnu přichází jaro, po němž následuje zářivé léto, které trvá až do března. Patagonii a jezerní oblast je vhodné navštívit v létě, hlavně od listopadu do února kvůli mírnému počasí a přívětivému slunci.

Nejlepší doba pro cestu do Chile je pro každou část země jiná. Většinu nejlepších míst v Chile však je možné vidět, pokud se do Chile vydá člověk v létě.

Je Chile bezpečné?

Chile je jednou z nejbezpečnějších zemí Jižní Ameriky, neboť její ekonomika je stabilní a lidé mají základní práci a peníze a většinou věří, že si prací vydělají na živobytí. 

V Chile stále platí jednoduché pravidlo, že v žádné části světa by turisté neměli chodit v noci sami, pokud to není Singapur. Většina chilských měst je za denního světla bezpečná, s výjimkou Santiaga, které je známé drogami a kriminalitou. 

Mladí lidé v Santiagu obchodují s drogami za snadné a rychlé peníze. Jedním z oblíbených triků je, že turisty někdo natře barvou, když se nedívají, a pak je upozorní, že mají barvu na botách nebo na kalhotách. Zatímco je zapojí do rozhovoru, někdo z jejich skupiny by utekl s jejich taškou.  

Sever Chile – okolí Santiago de Chile

Severní konec Chile tvoří poušť Atacama, která vymezuje hranice Chile od jeho sousedů, Peru a Bolívie. 

Zasněžené sopky si s turisty hrají na schovávanou, když jedou po prašných cestách, které se vinou Atakamou. Tato nejsušší poušť paradoxně hostí slané a sladkovodní laguny. Kolem těchto oslnivě modrých krásek se usadili růžoví plameňáci

Po celé poušti jsou rozesety horké přírodní gejzíry a termální jezírka. Hluboká měsíční údolí, která byla kdysi pod hladinou oceánu, září bílou barvou uprostřed vyprahlé země. Také v noci Atacama předvádí tu nejhvězdnější podívanou.

San Pedro de Atacama

Domy ve vesnici jsou postaveny z abode, směsi bláta a dalších organických materiálů, a stejně tak i vesnický kostel, který byl postaven španělskými dobyvateli v 17. století. 

Vedle kostela se nachází Plaza de Armas neboli hlavní náměstí, kde je možné za soumraku posedět a popíjet víno v jedné z mnoha nóbl restaurací, a přitom sledovat začínající žongléry, kteří si házejí s holemi, jejichž konce hoří.

Přestože po Chile cestují tisíce turistů a navštěvují poušť Atacama a po celé malé vesnici jsou rozesety tuny hostelů, turistických firem a restaurací, nikdo z nich nedokázal narušit její klid.

Jezerní oblast v Chile

Centrálním údolím pak vede cesta do jezerní oblasti, které se španělsky říká Los Lagos. Jezerní oblastí začíná Patagonie, jedna z neobydlenějších a nejnepřístupnějších částí Chile, která láká turisty z celého světa.

Hlavními městy v Los Lagos jsou Puerto Varas, Osorno a Puerto Montt. Puerto Montt je také přístupovým bodem na Chiloé. 

Jezerní oblast je plná jezer, aktivních sopek, hustých deštných pralesů, zrádných hor, naprosto azurových řek a dalších vodních ploch a díky své poloze a geografickým nuancím má chladné a deštivé počasí.

Ačkoli je celé Chile úchvatné a nabízí mnoho dobrodružných a kulturních aktivit, je jezerní oblast ještě bohatší na kulturu pro své četné ostrovy. Malebnost Los Lagos je ještě čistší a klidnější, protože odtud začíná být Chile méně zalidněné a příroda přebíjí vše ostatní.

Chiloé

Tento svěže zelený ostrov, jeho otevřené pastviny, na kterých se volně pasou statné ovce a krávy, jeho tmavomodré pláže a národní parky, jeho starobylé dřevěné kostely, jeho barevné „palafitos“ neboli domy na kůlech, jeho jedinečná kulinářská historie, jsou velkým zážitkem do života.

Lidé na Chiloé věří v přírodní síly a díky mnoha legendárním příběhům, které se předávají z generace na generaci Chilotů, se návštěvy útulných barů jen pro pár drinků změní v celonoční dýchánky. Castro, Ancud, Dalcahue jsou jen některé názvy mnoha malých vesnic a městeček na Chiloé. 

Chiloé chtějí navštívit všichni, kdo chtějí vidět kulturně bohatý chilský ostrov, kde se mluví rytmickou španělštinou, panuje zde úcta a koná se zde více slavností, než je možné si představit. Na Chiloé je nutné zpomalit. 

Je možné jet autobusem přímo ze Santiaga na Chiloé nebo letět do Puerto Montt a pak nastoupit na autobus z Puerto Montt na ostrov. Na ostrově je mnoho Airbnb, hostelů a hotelových pokojů a jsou na stejné úrovni jako hotely v Santiago de Chile.

Chiloé chtějí navštívit všichni, kdo chtějí vidět kulturně bohatý chilský ostrov, kde se mluví rytmickou španělštinou.

Jižní Chile – okolí Santiago de Chile

Za ostrovem Chiloé se Chile dělí na malé ostrůvky roztroušené u pobřeží a na pevnině se zvedají Andy tvořící Patagonii.

Co je Patagonie? Ledový a hornatý kočovný terén, který je domovem endemických zvířat, národních parků, visutých ledovců, hlubokých modrých a tyrkysových řek, fjordů a jezer, mramorových jeskyní a rozsáhlé divočiny. Blízkost této oblasti k Antarktidě z ní činí nejchladnější oblast země. 

Touto kočovnou zemí vede Carretera Austral neboli Jižní dálnice od Chaitenu až k Ohnivé zemi, která vrcholí u Hornova mysu. 

Patagonie 

Patagonie je souborem žulových, ledových hor s ledovci na vrcholcích, tyrkysově modrých jezer, labyrintů fjordů a neprostupných ledových příkrovů. 

Jedinými významnými obyvateli Patagonie jsou generace prvních evropských přistěhovalců z devatenáctého a dvacátého století, kteří sem přišli hledat nový život.

Ústřední atrakcí této zrádné krajiny je národní park Torres del Paine. Podél parku vede jeho horami a džunglí slavný 100 km dlouhý okruh W. V něm je možné si prohlédnout i další místa. Omezená místa pro táboření a balíčky s jídlem, které cestovní kanceláře v parku turistům nabízejí, se musí předem rezervovat, protože bývají vyprodaná. 

Punta Arenas a Puerto Natales jsou dvě hlavní města Patagonie, která jsou spojena letecky. Z Punta Arenas je možné navštívit ostrov Isla Magdalena, který bez ostychu kolonizovali tučňáci. Ideální dobou pro návštěvu je před březnem, protože tehdy začínají plavat na brazilskou stranu.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti