Santiago de Chile – památky, zajímavosti, co vidět ve městě a okolí
Santiago de Chile je hlavním městem Chile a patří mezi nejoblíbenější jihoamerická hlavní města. Je známé tím, že leží jen něco...
Číst víceLesy, jezera a pláně na jihu a led, sníh a ledovce na severu. To vše včetně majestátních hor a krásných měst. Málokterá země má tak rozmanitou a krásnou přírodu jako právě Kanada. Co stojí za to vidět a navštívit? Jaké jsou zajímavosti Kanadě?
Obsah článku
Kanada je země, která leží v severní části severoamerického kontinentu. Je druhou největší zemí na světě podle rozlohy. Nežije v ní však mnoho lidí kvůli chladnému počasí. Teplota na některých místech může klesnout až na -40 °C.
Kanada, druhá největší země na světě, je bohatá na zajímavosti a unikátní rysy. Zde jsou některé z nich:
OFICIÁLNÍ NÁZEV: Kanada
HLAVNÍ MĚSTO: Ottawa
POČET OBYVATEL: 38,01 mil.
ÚŘEDNÍ JAZYKY: angličtina, francouzština
PENÍZE: kanadský dolar
Zajímavostí Kanady je, že se od severu k jihu rozkládá na více než polovině severní polokoule. Od východu na západ se táhne téměř 7 560 km přes šest časových pásem. Rozlohou je druhou největší zemí na světě, ale žije v ní pouze půl procenta světové populace.
Kanada je známá svou multikulturalitou a přátelským přijímáním různých kultur a etnických skupin. Velká města jako Toronto, Vancouver a Montreal jsou domovem lidí z celého světa, což vytváří bohatou a rozmanitou společnost.
Kanada je domovem úchvatných přírodních scenérií, od majestátních hor, rozsáhlých lesů, přes tisíce jezer až po ohromující pobřeží. Národní parky jako Banff, Jasper a Yoho nabízejí nepopsatelnou krásu kanadské krajiny.
Kanadský štít, kopcovitá oblast jezer a bažin, se rozprostírá na severu Kanady a nachází se zde jedny z nejstarších hornin na Zemi.
Dálný sever Kanady leží v mrazivém sevření Arktidy, kde krajině dominuje led, sníh a ledovce. Roste zde jen málo stromů. Původní obyvatelé Kanady, nazývaní také jako první národy, se v této oblasti živí lovem a rybolovem. Na úplně druhé straně zeměkoule je nejblíž k Antarktidě Chile s hlavním městem Santiago de Chile.
I přes to, že je Kanada rozlohou druhá největší země na světě, žije zde pouze něco kolem 38 miliónů obyvatel. V jistém smyslu je tato země mnoho národů v jednom. Obyvatelstvo Kanady tvoří přibližně z poloviny potomci britských a francouzských přistěhovalců.
Kanada je známá svou multikulturalitou a zahrnuje obyvatele z celého světa. Země má dlouhou historii imigrace, a proto je domovem lidí z různých částí světa, včetně Evropy, Asie, Afriky a Latinské Ameriky.
Mezi zajímavosti o Kanadě patří skutečnost, že Kanada má dva oficiální jazyky: angličtinu a francouzštinu. Tato dvojjazyčnost je důležitou součástí kanadské identity, zejména v provinciích Québec a New Brunswick, kde je francouzština dominantním jazykem.
Rozloha Kanady je neuvěřitelných 9 985 000 km². Hlavním městem Kanady je Ottawa a největším městem Kanady je Toronto. Tyto dvě města jsou také nejnavštěvovanějšími městy Kanady spolu s Montrealem, Calgary a Vancouverem.
Kanada je domovem původních obyvatel, tzv. First Nations, Métis a Inuitů. Tyto komunity mají bohatou kulturu, tradice a historii, které jsou důležitou součástí kanadské identity a dědictví.
Kanaďané zažívají nejrozmanitější klimatické systémy na planetě, od mrazivých zim až po horká a dusná léta, přívalové deště, oslepující sněhové bouře, smrtící tornáda a spalující sucha. Kanada je stejně vysoká jak široká, což vytváří širokou škálu klimatických podmínek.
Na začátku dubna může být v Arktidě ještě mrazivá zima, zatímco na jihu mohou panovat teploty připomínající léto. Důležitou roli hrají oceánské proudy, které ovlivňují klima jak teplými vodami Golfského proudu v Atlantiku, tak Aljašským proudem v Pacifiku.
Západní větry vanoucí od moře k pevnině jsou převládajícími vzdušnými proudy v Pacifiku a přinášejí pobřeží Britské Kolumbie vydatné srážky a mírné zimní i letní teploty. Ve vnitrozemí ovlivňují počasí v jižním Ontariu a Quebecu zase Velká jezera. Podnebí Kanady je opravdu rozmanité.
Na východě se studený Labradorský proud setkává s Golfským proudem podél pobřeží Newfoundlandu a Labradoru, ochlazuje vzduch a způsobuje časté mlhy. Severní dvě třetiny země mají podnebí podobné severní Skandinávii s velmi chladnými zimami a krátkými chladnými léty.
Centrální jižní oblast vnitrozemských nížin má typické kontinentální klima – velmi chladné zimy, horká léta a poměrně řídké srážky. Jižní Ontario a Quebec mají podnebí s horkými, vlhkými léty a studenými, zasněženými zimami, podobné podnebí některých částí amerického Středozápadu.
Vybrat nejkrásnější přírodní divy Kanady není snadný úkol. Mnoho cestovatelů přijíždí do Kanady právě kvůli jejím úchvatným přírodním krásám a nedotčené divočině, ve které je také možné pozorovat různé rostliny a zvířata Kanady. Příroda Kanady je opravdu pozoruhodná.
TIP: Pokud by člověk nechtěl nebo nemohl cestovat tak daleko, i v Evropě se nachází země s krásnou přírodou. Jsou jimi například Norsko, země fjordů nebo Skotsko, země jezer.
V tomto rozlehlém státě lze najít téměř všechny krajiny na Zemi, od pouště přes deštný prales až po polární Arktidu. Tyto místa jsou rozeseta po celé zemi – od Nového Skotska až po Britskou Kolumbii. Která z nich stojí za to vidět?
Javorový sirup, Celine Dion nebo hokej. To jsou některé z věcí, které lidem přijdou na mysl v souvislosti s Kanadou. Ale co zvířata? Kanada je domovem řady neuvěřitelných tvorů, kteří si zaslouží pozornost. Pětici nejzajímavějších tvoří losy, papuchalkové, běluhy, lední medvědi a mroži.
Losy neboli kopytnatí obři, jak se jim říká, se vyskytují v kanadských lesích. Váží až neuvěřitelných 550 kilogramů. Rozkošní mořští ptáci papuchalkové zdobí východní pobřeží Kanady. Páří se na celý život a žijí v norách na útesech, kde vychovávají svá mláďata.
Velryby běluhy se vyskytují na několika místech Kanady, včetně ústí řeky Svatého Vavřince, Hudsonova zálivu a Severního ledového oceánu. V Kanadě žije také největší druh medvěda na světě, medvěd lední. Mroži patří mezi největší ploutvonožce a váží až 1 700 kilogramů.
Ačkoli lze polární záři spatřit v mnoha severských zemích od Islandu po Rusko, Churchill v Manitobě je považován za jedno z nejlepších míst na světě, kde lze nabité světelné částice dopadající do zemské atmosféry pozorovat, přičemž nejlepší pozorování je možné od listopadu do března.
Polární záře se zjevuje jako sen uprostřed noci – kaleidoskop fosforeskující zelené, žluté, růžové a purpurové barvy, která se třpytí a tančí po obloze v něčem, co lze popsat jen jako přírodní ohňostroj. Na podzim je tato oblast také známá jako hlavní město ledních medvědů.
Tento 21 milionů hektarů velký chráněný pobřežní deštný prales mírného pásma se pyšní tisíciletými západními červenými cedry, ledovcem vykrojenými fjordy a vzácnými pozorováními krémově zbarveného medvěda kermodského.
Medvěd kermodský neboli medvěd duchovní, jak mu říkají první národy obývající tuto oblast, je zlatě zbarvená varianta medvěda černého, která je pro tuto část světa jedinečná. Zahlédnout ho při krmení v blízkosti lesního potoka je okamžik, který se naskytne jen jednou za život.
Není to však jediné lákadlo této nedotčené zelené říše. Z kajaku lze také spatřit vydry mořské a kosatky. Člověk se může také s průvodcem vydat hledat medvědy grizzly, kteří se shromažďují u pobřežních řek. V noci při podřimování v odlehlé chatě lze naslouchat strašidelnému vytí šedých vlků.
Niagarské vodopády se rozkládají na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy, konkrétně mezi kanadským Ontariem a americkým státem New York. Díky velikosti průtoku vody jsou druhým největším vodopádem na světě dle objemu.
Vytvářejí neustálou mlhu, ohlušující hukot a věčnou duhu, která se střídá mezi oběma zeměmi. Podívaná je to fascinující a je snadné pochopit, proč tento zázrak přírody přitahuje odvážlivce, novomanžele a turisty již 200 let. Jedná se o krásný a jedinečný fenomén.
V tak velké a rozmanité zemi, jako je Kanada, se nachází doslova nespočet míst, která navštívit. Kromě přírodních divů jsou kanadská města další zajímavostí, kterou nelze minout. Památky Kanady se nacházejí právě v nich. Kam na výlet autem?
Ottawa, je hlavním městem Kanady. Milovníky historie dostane Ottawa v mžiku do mdlob. Mezi nejhezčí kanadské památky se řadí budova parlamentu na Parlamentním vrchu umožňuje nahlédnout do světa kanadské vlády. A budova sama o sobě je mistrovským dílem.
Ve městě se také nachází některá z nejlepších muzeí a galerií v zemi. Je zde Kanadská národní galerie, Kanadské historické muzeum, Kanadské muzeum přírody a Kanadské muzeum letectví a kosmonautiky. Říká se, že dokud si nezabruslíte podél kanálu Rideau, nezažijete v Kanadě opravdovou zimu.
V historickém městě Quebec jako by se zastavil čas. Po dlážděných ulicích starého Quebecu se prohánějí kočáry tažené koňmi a zámek Fairmont Le Château Frontenac je jeho ikonickou památkou. Skvělým nápadem je také návštěva La Citadelle de Québec. Tato historická pevnost stále funguje jako aktivní vojenské zařízení.
Quebec s výhledem na řeku Svatého Vavřince je francouzsky mluvící město, které má bohatou kulturu a historii. Většinu návštěvníků přitahuje Vieux-Québec, opevněné jádro města s již zmíněnými dlážděnými uličkami lemovanými butiky, kavárnami a restauracemi.
Milovníci umění a všeho zdobného se budou v Québecu cítit jako děti v cukrárně. Krása je všude, kam oko dohlédne, od architektonických detailů až po výjimečná muzea, jako je Musée National des beaux-arts du Québec, tedy Národní muzeum umění.
Toronto je největší město Kanady a zároveň město, které přitahuje nejvíce návštěvníků v celé zemi. Je to rušné město s téměř třemi miliony obyvatel. Nemůže se sice pyšnit historickými kanadskými památkami, ale vše dohání svou pulsující atmosférou.
Mezi torontské památky patří ikonická věž CN Tower, Toronto Island, Casa Loma či torontská zoologická zahrada. Jsou zde světoznámá muzea, jako je Art Gallery of Ontario a Royal Ontario Museum, a další významné atrakce, jako je Hokejová síň slávy a Nathan Phillips Square.
Toronto je známé tím, že hostí nejvíce profesionálních sportovních týmů v celé zemi. Jsou zde rozmanité čtvrti rozmístěné po celém městě, z nichž každá je mikrokulturním centrem s jedinečnými restauracemi, obchody a parky. Od Malé Itálie přes Čínskou čtvrť až po Danforth může člověk poznávat jídla z celého světa, když bude přeskakovat ze čtvrti do čtvrti.
Kanada je naprosto úžasné místo a každý, kdo rád chodí po horách, jezdí na kole, lyžuje nebo jezdí na prkně, nemusí hledat nic jiného než některý z 36 národních parků v zemi, které přímo překypují přírodními krásami a úžasnými outdoorovými aktivitami. Kam na hory za sněhem?
Jezera Kanady jsou jedním z mnohých důvodů proč je tato země vyhledávaná turisty. Kromě Velkých jezer se Kanada může pochlubit několika stejně velkolepými jezerními alternativami, přičemž západní provincie Alberta a Britská Kolumbie vyčnívají nad ostatními.
Jezero Louise leží na úpatí hory Mount Victoria v nadmořské výšce 1 750 metrů. Je jedním z hlavních lákadel národního parku Banff, a to nejen pro své přírodní scenérie, ale také pro své outdoorové aktivity, mezi které patří pěší turistika, jízda na horském kole, jízda na člunu, lezení po ledu a rybaření na ledu.
Toto ledovcové jezero je malé, ale nesmírně působivé díky své smaragdově zelené vodě a nádherným okolním horám. Na jeho východním konci se nachází luxusní hotel Fairmont Chateau Lake Louise. V blízkosti jezera se nachází také lyžařský areál Lake Louise.
Ačkoli se Lake Louise těší větší pozornosti, není nic méně podmanivého než jezero Moraine v národním parku Banff. Obrazově dokonalé jezero napájené ledovcem se nachází v údolí Deseti vrcholů v nadmořské výšce více než 1 880 metrů.
Jezero Moraine je jedním z nejfotografovanějších jezer nejen v Kanadě, ale i na světě. Kolem jezera vede řada turistických stezek, které nabízejí nádherné výhledy na jezero a údolí Deseti vrcholů za ním. Jezero je také výchozím bodem Perrenovy cesty což je osmi až desetihodinový výstup na chatu Neila Colgana.
Toto smaragdové jezero je největší z 61 jezer, které se v národním parku Yoho nacházejí. A je rozhodně tím nejhezčím ze všech. Krásné smaragdově zelené jezero je zcela obklopeno horami President Range a leží v nadmořské výšce přes 1 200 metrů.
Jezero je jednou z hlavních atrakcí tohoto národního parku, která nabízí kanoistiku, pěší turistiku, výlety na sněžnicích a běžecké lyžování. Je k němu také snadný přístup vozidlem, přestože se nachází v odlehlé oblasti. Jezero je zamrzlé od listopadu do června a nejpozoruhodnější je v červenci, kdy do něj z okolních hor taje sníh.
Pokud je pro někoho Kanada daleko, krásná jezera nabízí také některé evropské státy. Jedním z nejhezčích jezer Evropy jsou italská jezera. Lago di Garda, Lago di Como nebo Lago Maggiore jsou vyhledávanými destinacemi.
V případě cestování do Kanady je určitě nejdražší položkou letenka. Ceny letenek se mění v závislosti od místa odletu a také od cílové destinace. Je proto dobré podívat se na odlety nejenom z Prahy, ale také například z Vídně, Mnichova či Berlína.
I přes to, že průměrná doba letu z České republiky do Kanady je něco kolem 9 až 10 hodin, rozhodně stojí za to tuto zemi navštívit. Občané České republiky nepotřebují do Kanady turistická víza. Je ale nutné vyplnit cestovní registraci přes systém eTA.
Před příchodem Evropanů byla Kanada domovem původních obyvatel, včetně First Nations, Métis a Inuitů, kteří žili na území dnešní Kanady po tisíce let. První lidé přišli do Kanady před 15 000 až 30 000 lety.
Začátkem 16. století přišli do Kanady první evropští průzkumníci, jako byli Jacques Cartier a Samuel de Champlain. Francouzská kolonizace začala v 17. století, což vedlo ke vzniku francouzských osad a obchodních postavení.
Spory o půdu vedly v letech 1689 až 1763 ke čtyřem válkám. Poslední válka, nazývaná francouzská a indiánská válka, zanechala Kanadu pod kontrolou Britů. Francouzský vliv pokračoval a zůstává silný i dnes.
Dvě ozbrojená povstání, která se odehrála v Dolní a Horní Kanadě v letech 1837 a 1838 jsou brána jako revoluce v Kanadě. Obě povstání byla motivována frustrací z nedostatečné politické reformy.
Jedním z klíčových okamžiků v historii Kanady bylo vytvoření federace Kanady v roce 1867, která spojila několik britských kolonií do jednoho státu pod jménem Dominion of Canada. Toto bylo důležité pro vytvoření moderní kanadské státnosti.
V roce 1931 se Kanada stala nezávislým státem. Státní zřízení Kanady je konstituční monarchie.
Publikováno: 10. 6. 2022
© 2024 iCesty.cz. Všechna práva vyhrazena.
Nakódoval leoslang.cz