Niagarské vodopády – kde jsou, zajímavosti

Amerika
niagarske-vodopady

Niagarské vodopády, jedny z nejznámějších vodopádů na světě, představují ohromující přírodní divadlo síly a krásy. Tato ikonická přírodní atrakce, ležící na hranici mezi Kanadou a USA, každoročně přitahuje miliony návštěvníků svými majestátními vodními masami.


Obsah článku

 • Kde jsou Niagarské vodopády – poloha a mapa
 • Zajímavosti o Niagarských vodopádech – jaké mají vodopády části a kolik lidí sem ročně zavítá
 • Ubytování u Niagarských vodopádů – tipy, kde se nejlépe ubytovat
 • Atrakce Niagarských vodopádů – Clifton Hill, Safari Niagara, výletní lodi aj.
 • Niagarské vodopády – aktivity, co dělat
 • Historie Niagarských vodopádů
 • Nejznámější vodopády Severní Ameriky – Montmorency, Agua Azul, Multnomah a další

Niagarské vodopády jsou oblíbeným cílem dětí i dospělých. Na rozdíl od jiných destinací na světě nabízí vodopády místa a atrakce, které uspokojí vkus každého. S novými atrakcemi a akcemi, Niagarské vodopády stále rostou a přitahují v průběhu roku stále více lidí.

TIP: Pokud člověk zvažuje cestu k vodopádům, může si sjednat online cestovní pojištění.

Kde jsou niagarské vodopády – mapa

Niagarské vodopády se nacházejí na hranici mezi Kanadou a Spojenými státy americkými, konkrétně mezi kanadskou provincií Ontario a americkým státem New York. Jsou situovány na řece Niagara, která spojuje Velká jezera s jezerem Ontario.

Hlavní části Niagarských vodopádů, Horseshoe Falls a American Falls, jsou umístěny v blízkosti města Niagara Falls v kanadské provincii Ontario a v městě Niagara Falls v americkém státě New York. Bridal Veil Falls se nachází vedle American Falls na americké straně.

Řeka Niagara slouží jako mezinárodní hranice mezi USA a Kanadou. Nacházejí se zde dvě výrazná města. Niagara Falls Ontario v Kanadě a Niagara Falls New York ve Spojených státech amerických. V New Yorku se nachází symbol svobody a demokracie. Anglicky Statue of Liberty je Socha Svobody, která je vysoká 93 metrů a je označena za světové dědictví.

Níže je uvedená mapa, kde jsou Niagarské vodopády.

niagarske-vodopady-mapa
Poloha Niagarských vodopádů.

TIP: Jestli turisté hledají přírodní krásy v Česku, mohou zavítat do Rešovských vodopádů.

Niagarské vodopády – zajímavosti

Niagarské vodopády jsou symbolem ohromující přírodní krásy. Vodopády jsou tvořeny třemi hlavními částmi: Horseshoe Falls, American Falls a Bridal Veil Falls. Horseshoe Falls, nazývané také Canadian Falls, jsou největší a nejimpresivnější částí, která tvoří dojem obrovského horského sedla.

Název Horseshoe Falls pochází od jejich tvaru podobného podkově. Tato část vodopádů se rozprostírá převážně na kanadské straně hranice a tvoří přibližně 90% celkového objemu vody, který přetéká přes Niagarské vodopády.

Pohled na mohutný proud vody, který klesá s hukotem do hlubokého údolí, je nezapomenutelný zážitek. Vodopády jsou vysoké asi 170 metrů. Okraj vodopádu měří od jedné strany k druhé přibližně 762 metrů.

American Falls jsou druhou největší částí Niagarských vodopádů a nacházejí se na americké straně hranice. Jsou obklopeny krásnou krajinou a nabízejí několik vyhlídkových míst, odkud si lze vychutnat impozantní pohled. Americké vodopády jsou 54 metrů vysoké a 335 metrů dlouhé.

Bridal Veil Falls jsou nejmenší a nejméně známou částí Niagarských vodopádů. Mají název podle svého jemného a lehkého vzhledu, který připomíná závoj nevěsty. I přesto, že jsou menší, Bridal Veil Falls mají svůj vlastní půvab a přitahují návštěvníky svou elegancí a nádherným okolím.

Řeka pod Niagarskými vodopády je v průměru hluboká 51 metrů. Každé léto navštíví Niagarské vodopády dvanáct milionů turistů z celého světa.

Niagarské vodopády jsou jednou z nejoblíbenějších destinací pro novomanžele na světě od poloviny 19. století, kdy propagátoři této oblasti pomohli zavést tradici líbánek. Ve filmu Niagara z roku 1953 si Marilyn Monroe zahrála novomanželku s bloudícím okem.

TIP: Pokud turisté hledají přírodní klenot v Evropě, mohou se vydat k Bohinjskému jezeru, jež se nachází ve Slovinsku.

Niagárské vodopády – ubytování

Niagarské vodopády, přírodní div světa, lákají návštěvníky z celého světa a nabízejí řadu ubytovacích možností pro pohodlný pobyt v jejich blízkosti. Zde jsou některé hotely, které mohou poskytnout příjemné ubytování:

Embassy Suites Niagara Falls Fallsview

 • Tento hotel nabízí exkluzivní pohled na vodopády, luxusní pokoje a vybavení, které zahrnuje i vyhřívaný bazén s výhledem na Niagarské vodopády.

Near the Falls

 • S příhodnou polohou blízko vodopádů poskytuje tento hotel pohodlné ubytování a snadný přístup k turistickým atrakcím.

A Moment in Time Bed and Breakfast

 • Tato rodinná penzionová ubytování poskytuje kouzelnou atmosféru a domácí pohodu pro hosty, kteří hledají jedinečný zážitek.

Super 8 by Wyndham Niagara Falls by the Falls

 • S cenově dostupným ubytováním a výhodnou polohou poblíž vodopádů nabízí Super 8 pohodlné a praktické ubytování.

Kings Inn Near the Falls

 • Tento hotel poskytuje základní a cenově příznivé ubytování s důrazem na jednoduchost a pohodlí v blízkosti Niagarských vodopádů.

Niagarské vodopády lákají návštěvníky k nezapomenutelnému zážitku a nabízejí širokou škálu ubytovacích možností pro každého cestovatele.

Atrakce Niagarských vodopádů

Niagarské vodopády se pyšní největším zábavním místem v kanadském Ontariu. Kromě úchvatných Niagarských vodopádů je zde několik zajímavých atrakcí, které si rodiny určitě užijí. Pokud jsou štěstí a zábavné dny pilíři, které společně budují pestré vzpomínky. Mnoho atrakcí u Niagarských vodopádů jsou místa, která by člověk v životě neměl vynechat.

Od míst pro rodinnou zábavu přes dětské atrakce až po nezkrotné přírodní stezky a památky. Niagarské vodopády jsou místem, kde si každý najde to své.

TIP: Pořádnou dávku rodinné zábavy také nabízí Disneyland v Paříži.

kde-jsou-niagarske-vodopady
U Niagarských vodopádů je tolik činností, co mohou rodiny a páry dělat.

Milovníci přírody a vodních krás ocení i dovolenou v Norsku, kde se nacházejí fjordy.

Niagarské vodopády – aktivity, co dělat

 • Člověk se může vydat na Clifton Hill, na místo, kde najde atrakce, které nadchnou i zamrazí. Ripley’s Believe it or Not, Nightmares Fear Factory a 53 metrů vysoké Niagara Skywheel jsou tři hlavní rodinné atrakce, které se zde nacházejí.
 • Turista má také možnost se proletět helikoptérou. Nebo se svézt na horské dráze, ponořit se do peřejí Devil’s Hole Rapids na palubě Whirlpool Jet Boats – Niagara má všechno!
 • Milovníci přírody se hrnou do Ptačího království, místa, kde je v kontrolovaném areálu chováno více než 300 druhů tropických ptáků, napodobujících tropický deštný prales.
 • K atrakcím patří také nádherná motýlí konzervatoř. Více než 2 000 krásných motýlů volně poletujících v proskleném přírodním prostředí je naprosto úžasná podívaná.
 • Větší, divoká zvířata, turista nalezne v Safari Niagara, místo s dětskými hřišti, koncerty, vodním parkem a akváriem, je jistě skvělým způsobem, jak strávit celý den u Niagarských vodopádů.
 • Člověk se může vydat k Wellandovu kanálu a sledovat lodě proplouvající zdymadly z vyhlídkové plošiny, to je další nejúchvatnější uměle vytvořená atrakce Niagarských vodopádů.
 • Niagarské útesy nabízí pěší turistiku, prohlídku památek, rybaření, cyklistiku a to přesně tak, jak lidé mají rádi. Rodiny se mohou vydat na pohodovou procházku po stezkách podél řeky. Řeka přináší také možnosti rybolovu.
 • Osvětlené Niagarské vodopády jsou majestátní za soumraku a ohňostroje nad vodopády jsou naplánovány po celé léto i po celý rok.
 • Dopoledne je možné se projet na výletní lodi Niagara City Cruise a odpoledne se vydat na Whirlpool Aero Car.
 • Člověk může projít botanickou zahradou. Nebo Věž Skylon Tower nabízí nejlepší výhled.
 • Kouzelnická show divadla Grega Frewina ohromuje dospělý a děti se mohou dokonce vyfotit s tygrem. Lidé toužící po vzrušení mohou vyrazit na vodních skútrech Whirlpool, navštívit továrnu na noční můry Fear Factory nebo na Niagara Free Fall.
niagarske-vodopady-atrakce
Atrakce Niagarských vodopádů.

Historie Niagarských vodopádů

Odhaduje se, že před 12 000 lety, kdy vodopády vznikaly, byl okraj vodopádů až o sedm mil dál po řece než dnes. Až do 50. let 20. století, kdy se začal regulovat průtok vody, se okraj vodopádů kvůli erozi posouval každý rok odhadem o tři metry dozadu.

Tento geologický zázrak, který byl v minulosti známý jako premiérová destinace líbánek, je nejen jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí ve státě New York, ale funguje také jako jeden z hlavních dodavatelů energie pro samotný stát.

Nejznámější vodopády Severní Ameriky

Jen málokterá přírodní síla je tak krásná a působivá jako vodopády. Na první pohled mohou tyto kaskádovité vodní plochy působit malebně. Ve skutečnosti jsou však mohutné a v mnoha případech i nebezpečné.

Jen v Severní Americe jsou v krajině stovky vodopádů, z nichž některé kaskádovitě padají rychlostí více než 3 000 tun vody za sekundu (Niagarské vodopády). Zatímco jiné jsou jen slabým pramínkem.

5 nejznámějších vodopádů Severní Ameriky, které stojí za to, aby je člověk navštívil ve Spojených státech, Kanadě a Mexiku.

Pokud má člověk rád dobrodružství a trochu tajemna, může také navštívit 7 nejzáhadnější míst světa.

Vodopády Montmorency, Québec City, Québec

Vodopády Montmorency jsou často zastíněny Niagarskými vodopády, svým impozantním sousedem na jihozápadě, přestože jsou téměř o 100 metrů vyšší. Montmorency Falls si však nedostatek proslulosti vynahrazuje díky své obrovské výšce, která se tyčí více než 270 metrů nad hustě zalesněnou krajinou nacházející se podél řeky Svatého Vavřince v Quebecu.

nejznamejsi-vodopady-severni-ameriky
Vodopády Montmorency.

Yosemitské vodopády, Yosemitský národní park, Kalifornie

Yosemitský národní park se rozkládá na ploše více než 1160 čtverečních kilometrů, a tak není divu, že se zde nachází mnoho vodopádů – jedním z nejznámějších je však bezpochyby Yosemitský vodopád.

Tento stupňovitý vodopád, který měří přibližně 2 425 metrů, se ve skutečnosti skládá ze tří vodopádů – horního (1 430 metrů), středního (675 metrů) a dolního (320 metrů). A kdysi sloužily Yosemitské vodopády jako domovská základna Yosemitských indiánů, kteří žili na úpatí vodopádů ve vesnici zvané Ah-wah´-nee.

Ideální dobou pro návštěvu jsou letní měsíce, kdy vrcholí tání sněhu. Existuje řada vyhlídkových míst, odkud je turisté mohou pozorovat, ale jedním z nejlepších míst je Yosemite Village, která se napojuje na stezku vedoucí k úpatí vodopádů, což usnadňuje přístup.

yosemitske-vodopady
Yosemitské vodopády.

Agua Azul, Chiapas, Mexiko

Agua Azul (známý také jako Cascades de Agua Azul) se nachází v mexickém státě Chiapas, což ve španělštině znamená zhruba „modré vodopády“, a je snadné pochopit proč. Krystalicky modrá voda je v ostrém kontrastu s vápencovými útesy, po kterých kaskádovitě stéká.

Bohužel poté, co koncem roku 2017 otřáslo oblastí zemětřesení o síle 8,2 stupně Richterovy škály a posunulo tok řeky, která vodopády napájí, se rozšířily obavy, že Agua Azul nadobro vyschla. Naštěstí díky statečnosti některých místních obyvatel, kteří přišli na pomoc vyzbrojeni lopatami a sekerami, se podle CNN podařilo vrátit oblasti její původní krásu.

K vodopádům se návštěvníci běžně dostanou, když si ve městě Palenque, které leží na severu, stopnou taxi. Jakmile se tam dostanou, přivítají je prodejci jídla, drobností a dalšího zboží.

vodopady-agua-azul
Aqua Azul v Mexiku.

Vodopády Havasu, indiánská rezervace Havasupai, Arizona

Vodopády Havasu Falls, které se dělí o území s indiánskou rezervací Havasupai, byly pojmenovány po tomto indiánském kmeni, který je využíval k zavlažování (jméno kmene v překladu znamená „lidé modrozelené vody“).

Návštěva vodopádů byla v průběhu let jedním z cílů mnoha cestovatelů, mimo jiné díky jejich blízkosti na východě národního parku Grand Canyon. Přístup k vodopádům však vyžaduje určitou koordinaci. Nejsou přístupné pro jednodenní turisty, pouze pro táborníky, kteří si je musí rezervovat na webových stránkách indiánské rezervace Havasupai.

vodopady-havasu
Vodopády Havasu v Arizoně.

Vodopády Multnomah, okres Multnomah, Oregon

Přibližně 610 metrů vysoký vodopád Multnomah Falls se nachází 30 mil východně od centra Portlandu v Národní scénické oblasti Columbia River Gorge, jen kousek od města Rose City, a je známý jako nejvyšší vodopád v Oregonu.

Jednou z nejlepších vyhlídek na vodopády Multnomah je Benson Bridge, lávka postavená v roce 1914, která návštěvníkům poskytuje výhled na dvoustupňové vodopády ve výšce očí a kolen.

vodopady-multnomah
Vodopády Multnomah.

Niagarské vodopády – zábava pro všechny

Líbánky a čerstvě zamilovaní mají v Niagarských vodopádech více možností, jak se zabavit, než kdykoli předtím. Lidé mohou začít den hrou golfu, odpoledne si odpočinout při prohlídce niagarského vína a zakončit večeří při svíčkách.

I lidé, co chtějí relaxovat, si přijdou na své v lázních nebo si mohou užít prohlídku niagarských památek. V Niagarských vodopádech je opravdu mnoho věcí, které člověk může vidět a dělat.

Co navštívitDovolenáInformaceVýlety s dětmiZajímavosti