Socha Svobody – kde je, zajímavosti

Amerika

Socha Svobody v New Yorku byla darem mezinárodního přátelství Francie Spojeným státům a je jedním z nejuniverzálnějších symbolů demokracie. Symbol americké svobody a příležitostí, Lady Liberty, je již dlouho majákem pro ty, kteří hledají útočiště u Amerických břehů. Existují i repliky soch, jež se nacházejí ve Francii. Jaké jsou zajímavosti o symbolu svobody? Kde se nachází francouzské repliky?

V roce 1924 byla Socha Svobody prohlášena za národní památku a v roce 1933 byla správa sochy svěřena do správy National Park Service. Exponáty o historii Sochy Svobody, včetně původní pochodně sochy z roku 1886, se nacházely v podstavci sochy až do roku 2018, kdy byly přemístěny do přilehlého Muzea Sochy Svobody.

Ubytování v okolí Sochy Svobody

Socha Svobody, symbol svobody a demokracie, přitahuje návštěvníky z celého světa do New Yorku. Zde jsou některé hotely, které nabízejí pohodlné ubytování v blízkosti této ikonické památky:

Collective Governors Island

  • Nacházející se na Governors Island, tento hotel poskytuje unikátní zážitek s moderními chatkami a panoramatickým výhledem na Sochu Svobody.

Hilton Garden Inn Financial Center Manhattan Downtown NY

  • S výhodnou polohou v centru Manhattanu nabízí Hilton Garden Inn pohodlné ubytování a snadný přístup k památkám, včetně Sochy Svobody.

Hampton Inn Financial District

  • Hampton Inn Financial District je ideální pro cestující, kteří si potrpí na ubytování s moderním vybavením a pohodlnou vzdáleností k významným místům ve městě, včetně Sochy Svobody.

The Lodge Red Hook

  • Umístěný v historické čtvrti Red Hook, The Lodge nabízí rustikální ubytování s atmosférou a je jen krátkou plavbou od Sochy Svobody.

Roy Rentals

  • Pro ty, kteří hledají nezávislost, Roy Rentals poskytuje pronájem apartmánů a bytů v blízkosti Sochy Svobody a dalších atrakcí.

Tyto hotely přinášejí širokou škálu ubytovacích možností, ať už člověk preferuje luxusní zážitek, pohodlnou polohu nebo útulný prostor s vlastním vybavením.

Socha Svobody jako symbol svobody, anglicky Statue of Liberty

Příslib, který Socha Svobody ztělesňuje, je stále stejně silný. Je trvalým symbolem možností a je majákem naděje pro lidi ze všech společenských vrstev.

Socha Svobody anglicky Statue of Liberty, oficiálně: Liberty Enlightening the World (Svoboda osvěcující svět), kolosální socha na ostrově Liberty Island v horní části newyorského zálivu v USA, připomínající přátelství národů Spojených států a Francie.

Socha Svobody New York

  • Co je Socha Svobody?

Socha Svobody je 93 metrů vysoká. Nachází se na ostrově Liberty Island v zálivu Upper New York Bay u pobřeží New Yorku. Socha je zosobněním svobody v podobě ženy. Ve zdvižené pravé ruce drží pochodeň a v levé svírá desku.

  • Kdy byla postavena?

Socha Svobody byla postavena ve Francii v letech 1875 – 1884. V roce 1885 byla rozebrána a převezena do New Yorku. V roce 1886 byla socha znovu sestavena na Ostrově svobody, ačkoli pochodeň byla od své instalace několikrát přepracována nebo restaurována.

  • Kdo vytvořil symbol svobody?

Socha Svobody byla vytesána v letech 1875 – 1884 pod vedením francouzského sochaře FrédéricaAugusta Bartholdiho, který začal vypracovávat návrhy v roce 1870. Bartholdi a jeho tým na ocelový rám natloukli zhruba 31 tun měděného plechu. Před osazením na současný podstavec byla socha vysoká přes 46 metrů a vážila 225 tun.

  • Proč Socha Svobody drží pochodeň?

Socha Svobody drží ve zdvižené pravé ruce pochodeň. Ta představuje světlo, které pozorovatelům ukazuje cestu ke svobodě. V levé ruce svírá tabulku s nápisem „JULY IV MDCCLXXVI“, což je římskými číslicemi napsané datum přijetí Deklarace nezávislosti.

  • Proč je důležitý tento symbol svobody?

Socha Svobody je jednou z nejlépe rozpoznatelných soch na světě, která je často považována za symbol New Yorku i Spojených států. Socha se navíc nachází v blízkosti ostrova Ellis Island, kde byly až do roku 1943 přijímány miliony přistěhovalců. Z tohoto důvodu je Socha svobody chápána také jako symbol naděje, svobody a spravedlnosti.

socha-svobody-v-new-yorku
Socha svobody v New Yorku.

Zajímavosti – Socha Svobody New York

V podstavci Sochy svobody jsou umístěny exponáty o historii monumentu, včetně původní pochodně z roku 1886. Přístup návštěvníků k pochodni Sochy Svobody byl nadobro zastaven poté, co němečtí agenti v červenci 1916 během první světové války vytvořili na nedalekém poloostrově Černý Tom výbuch.

Na desce u vstupu na podstavec sochy je vyryt sonet ,,Nový kolos„, který v roce 1883 napsala Emma Lazarusová v rámci soutěže na získání finančních prostředků. Jeho nejznámější pasáž vypovídá o úloze sochy jako vítajícího symbolu svobody a demokracie pro miliony přistěhovalců, kteří přišli do Ameriky hledat nový a lepší život. Byl napsán, aby pomohl získat peníze na podstavec, a zní:

,,Ne jako nestoudný obr z řecké slávy,

s vítěznými údy, který se žene ze země do země;

Tady u naší brány omývané mořem, při západu slunce, bude stát.

Mocná žena s pochodní, jejíž plamen

je uvězněný blesk, a její jméno

Matka vyhnanců. Z její ruky s majákem

Vítá ji celý svět; její mírné oči velí

Vzdušným mostem obehnaný přístav, který tvoří dvojice měst.

,,Zachovejte, starobylé země, svou příběhem opředenou nádheru!“ volá tichými rty.

,,Dej mi své unavené, své chudé,

vaše stísněné masy toužící po svobodě,

ubohý odpad tvého hemžícího se pobřeží.

Pošlete mi je, bezdomovce, kteří se trápí,

U zlatých dveří zvedám svou lampu!“

– Emma Lazarusová

socha-svobody-new-york
Socha Svobody v New Yorku jako důležitý symbol.

Na počátku 20. století získala Socha Svobody vlivem oxidace měděné slupky vystavené dešti, větru a slunci charakteristickou zelenou barvu, známou jako verdigris. V roce 1984 byla socha uzavřena pro veřejnost a v době oslav stého výročí jejího vzniku prošla rozsáhlou rekonstrukcí.

Již v době zahájení restaurování označila OSN Sochu Svobody za světové dědictví.

Téměř 12 milionů přistěhovalců prošlo halami, aby si zajistili lepší život. Obě místa jsou dodnes symbolem možností, svobody a amerického snu.

Sochu Svobody New York navrhl francouzský sochař Frédéric Auguste Bartholdi a postavil ji Gustave Eiffel (ano, ten, který vytvořil Eiffelovu věž). Sochu Svobody darovali Francouzi USA koncem 80. let 19. století.

Kde leží Socha svobody v New Yorku

Socha Svobody se nachází na 12 akrech ostrova Liberty Island v newyorském přístavu.

Přístup na ostrovy Liberty a Ellis je možný pouze trajekty Statue Cruises. Do muzea na Ellis Islandu se neplatí žádné vstupné ani není nutná rezervace, ale Správa národních parků důrazně doporučuje rezervaci do muzea Lady Liberty.

Existují tři úrovně rezervací: Ostrov, podstavec a koruna. Více informací člověk nalezne na stránkách National Park Service.

socha-svobody-anglicky
Symbol svobody pro všechny.

Repliky Sochy Svobody Francie

Zde je průvodce, jak člověk může najít všechny repliky Sochy Svobody v Paříži. Jedna ze Soch Svobody je zapůjčena USA, ta stála v zahradách Muzea umění a řemesel v centru Paříže. Spojte hledání pařížské Sochy Svobody s objevováním dalších pařížských památek.

TIP: Pokud rodina hledá zajímavé zpestření, co zažít ve Francii, může navštívit oblíbený Disneyland Paříž.

Níže člověk najde, kde ve Francii (v Paříži) se nachází Sochy Svobody i uvnitř.

socha-svobody-uvnitr-francie
Francie a její repliky Soch Svobod.

Největší Socha Svobody v Paříži

Největší replika ze všech se nachází hned u mostu Grenelle na malém umělém ostrově zvaném Île aux Cygnes. Zatímco Svoboda v New Yorku byla darem od Francouzů, tato socha v Paříži byla darem od Američanů. A je také největší, měří 11,50 metrů.

symbol-svobody-pariz
Symbol svobody v Paříži.

TIP: Velmi populární jsou mezi cestovali takzvané eurovíkendy. Turisté se mohou vydat na eurovíkendy v evropských městech i na kole.

Ukrytý symbol svobody v parku

V šestém obvodu se v Jardin de Luxembourg nachází Liberty. Lidé ji najdou na západním okraji parku. Je to jen jedna z mnoha a mnoha soch v parku, takže člověku bude odpuštěno, pokud ji hned nenajde.

socha-svobody-v-parizi
Replika Sochy Svobody v Paříži.

Nejprestižnější Socha Svobody uvnitř

Lidé se mohou vydat do proslulého muzea Musee d’Orsay na levém břehu a najít tuto knihovnu Liberty, která se nachází ve velké centrální uličce v přízemí.

Pokud se člověk chce podrobně seznámit s historií Lady Liberty a Francie, může zamířit na stránky Musee d’Orsay, kde nalezne mnohem více informací.

2 blízké Sochy Svobody v Paříži

Chce-li si člověk dopřát výhodnou nabídku dva za cenu jednoho, může se vydat se do muzea Arts-et-Metiers ve třetím obvodu. Přímo před budovou je replika Liberty of Statue. Pokud se člověk vydá dovnitř muzea, další Socha Svobody umístěna uvnitř na vrcholu expozice se nachází uprostřed hlavní haly.

socha-svobody-francie
Socha Svobody v Paříži.

Nejmenší Socha Svobody Francie

Tento symbol svobody člověk musí hledat velmi pozorně. Nejprve musí najít 5 metrů vysokou sochu s názvem Le Centaure na náměstí Place Michel Debré 2 v 6. obvodu. Vytvořil ji francouzský umělec César v roce 1985 a zobrazuje kentaura. A z hrudního pancíře tohoto kentaura můžou lidé spatřit vykukovat malou Svobodu.

Soukromá Socha Svobody uvnitř

Tato Socha Svobody se nachází uvnitř soukromé budovy. Ale kdyby člověk někdy náhodou měl obchodní jednání na adrese 5 rue du Cirque v 8. ulici, uvidí ve vstupní hale rozměrnou Liberty.

Symbol svobody u Eiffelovy věže

Socha Svobody se také objevuje na vrcholu pěšinky u Eiffelovy věže. Kdo by to byl řekl? Jedná se tedy o další Svobodu, jež se nachází v Paříži.

symbol-svobody-v-parizi-ve-francii
Symbol Svobody ukrytý při pěšince na Eiffelovu věž.

TIP: Jihovýchod Francie přitahuje mnoho turistů. Mezi oblíbené cílové destinace patří Provence.

Socha Svobody pochodeň – plamen v Paříži

Nad vchodem na most Pont de l’Alma na pravém břehu lidé mohou najít repliku Sochy Svobody pochodeňPlamen svobody v měřítku 1:1. Replika se stala neoficiálním památníkem princezny Diany, která zemřela v tunelu pod ním.

Ve skutečnosti je jich mnohem, mnohem víc. Repliky Sochy Svobody najdou turisté po celé Francii, včetně dvanáctimetrové verze v Colmaru, terakotové repliky v Lyonu a jedné v Bordeaux, kterou za druhé světové války zabavili nacisté (a o mnoho let později ji nahradili).

TIP: Makedonie, hlavní město Skopje má několik soch. Co vidět ve Skopje? Zhruba v okruhu 2 km2 se v centru města nachází více než 100 památek a soch. Proto se městu přezdívá: „město soch“.

replika-sochy-svobody-francie
Socha Svobody v Colmaru.

TIP: Francie ukrývá mnoho pokladů. Turisté by neměli vynechat návštěvu Louvre.

Nadace pro zachování Sochy Svobody New York

Nadace Statue of Liberty-Ellis Island Foundation je odhodlána udržet Lady Liberty ve výšce a zajistit, aby byla navždy majákem pro všechny. Své poslání plní svědomitě a od roku 1982 jsou úspěšný v rozšiřování vzdělávacího zázemí ostrova Liberty Island. Otevřeli vzrušující muzeum, zlepšili přístupnost a zajistili, aby o památku bylo i nadále řádně pečováno.

Zachování Sochy Svobody je trvalou povinností, kterou sdílí celý národ v Americe. Od prvního dne se o její zachování a obohacení zasazují obyčejní Američané – ve skutečnosti lidé z celého světa. Byly to rodiny a komunity, které zachránily Sochu před zchátráním, a jak se blíží k budoucnosti, Nadace je přesvědčena, že společně dokáže udržet její pochodeň jasně hořící po mnoho dalších let.

Co navštívitInformaceZajímavosti