Bordeaux – počasí, výlety, památky, zajímavosti

Evropa

Nádherná architektura, čerstvé mořské plody, živé město s historickým jádrem a jedno z nejlepších vín na světě – to je francouzské Bordeaux. A co víc, celé město je velmi dobře průchozí, s pěšími zónami a příjemnými náměstími. Za necelou hodinu můžete také navštívit pláž nebo se vydat k zámkům, kde se vyrábí vynikající víno v pohádkovém prostředí.

Bordeaux je město i vinařská oblast v jihozápadní Francii. Město bylo poprvé osídleno v roce 567 př. n. l. a v kryptě pod bazilikou Saint-Seurin jsou dodnes k vidění jedny z nejstarších ruin města, které pocházejí ze 4. století. Zachovalá architektura Bordeaux – která je po Paříži druhou nejzachovalejší ve Francii – a jeho hluboká historie jsou základem pro jeho zařazení na seznam světového dědictví UNESCO. Co při návštěvě Bordeaux rozhodně nesmíte vynechat?

Bordeaux památky

V Bordeaux je tolik možností, jak se zabavit, že byste jeho poznáváním mohli strávit klidně několik týdnů. Pokud je však váš čas omezen na prodloužený víkend, stále je možné navštívit hlavní památky Bordeaux a vidět to nejlepší, co Bordeaux nabízí. Nechte se inspirovat na výlety Bordeaux a v okolí a objevte pohádkové prostředí podobně jako v Provence.

Bordeaux má jedny z nejpozoruhodnějších turistických atrakcí. Architektonická díla, počasí Bordeaux a malebnost tohoto místa vám zajistí velmi obohacující a osvěžující dovolenou.

Náměstí Place de la Bourse a Place de la Victoire

PLACE DE LA BOURSE: Toto majestátní náměstí na levém břehu řeky Garonny bylo vybudováno ve 20. letech 17. století a Bordeaux se zbavilo starých městských hradeb. Náměstí navrhl oblíbený architekt Ludvíka XV., Jacques Gabriel, a netrvalo dlouho a stalo se symbolem města.

Když vyjdete nahoru, můžete si prohlédnout zblízka mascarony (vytesané obličeje) pod oblouky budov. A přirozeně budete chtít přejít silnici k Vodnímu zrcadlu, které vytvořil krajinář Michel Corajoud. Jedná se o velký bazén, v němž se odráží náměstí Place de la Bourse a v němž je jen o málo více než mělký film vody, někdy zahalený mlhou.

place-de-la-bourse-6773363
Na náměstí Place de la Bourse se nachází oblíbené Akvitánské muzeum.

PLACE DE LA VICTOIRE: Uprostřed tohoto náměstí se nachází zvláštní dílo moderního veřejného umění, jehož autorem je český sochař Ivan Theimer žijící ve Francii. Dílo je vytvořeno z mramorových bloků z Languedoku a tvoří 16 metrů vysoký sloup. Byl instalován v roce 2005 a navzdory dlouhému vinařskému dědictví města se jedná o první památník postavený na počest vinařství v Bordeaux.

U paty sloupu jsou také dvě želvy navržené Theimerem, které si oblíbily děti. Kolem náměstí stojí dvoupatrové měšťanské domy z 18. století a na místě bývalé městské brány stojí triumfální oblouk, postavený rovněž v roce 1700.

Katedrála Saint-Andre

Katedrála Saint-Andre je jednou z nejznámějších katedrál v Bordeaux a tím i nejznámější památkou Bordeaux, která stojí na náměstí Place Pey Berland. Je to jedna z nejúžasnějších věcí, které můžete v Bordeaux vidět a dělat, a to nejen kvůli jejímu rozsahu, ale také kvůli její nádherné architektuře a dědictví, které se datuje po staletí.

Katedrála Saint-Andre je sídlem bordeauxského arcibiskupa a je známá jako místo, kde se v roce 1137 provdala patnáctiletá Eleonora Akvitánská za Ludvíka VII. krátce předtím, než se stala francouzskou královnou. Stejně jako ostatní velkolepé francouzské katedrály má i katedrála Saint-Andre nádherné klenuté stropy a ohromující vitráže.

Pokud není katedrála otevřená, navštivte její volně stojící zvonici. Prohlídka Pey-Berlandu vedle katedrály patří k těm, které musíte v Bordeaux vidět. Byla postavena v roce 1440 a výstup po 229 schodech nabízí další nádherný výhled na město.

cathedrale-saint-andre-3215181
Tuto nejkrásnější katedrálu v Bordeaux rozhodně nejde přehlédnout.

Náměstí Place des Quinconces

Náměstí Place des Quinconces má rozlohu přes 12 hektarů a je největším náměstím ve Francii a jedním z největších v Evropě. Často se zde konají venkovní koncerty, festivaly a trhy a dvakrát ročně se zde koná trh se starožitnostmi a bleší trh Brocante des Quinconces.

Náměstí Place des Quinconces vzniklo v roce 1820 na místě zámku Trompette, který zde kdysi stával. Náměstí bylo zamýšleno jako obranný systém, který měl zabránit vzpouře obyvatel, a děla byla namířena na centrum města, na rozdíl od nepřátel, kteří by se mohli přiblížit zvenčí. Nyní je plné stromů, fontán a míst, kde se dá najíst a odpočinout, a navíc je hlavním dopravním uzlem.

Jedním z míst, které byste na náměstí neměli vynechat, je památník Girondins, který uctívá památku girondistů, kteří se stali obětí hrůzovlády během Francouzské revoluce. Jeho podstavec a kašnu zdobí velcí bronzoví koně a vojáci. Vysoký středový sloup je zakončen sochou představující ducha svobody, který se utrhl z řetězu.

place-des-quinconces-6064345
Velký památník uctívá Girondiny, kteří se stali obětí Velké Francouzské Revouce.

La Grosse Cloche

Zvonice La Grosse Cloche s dvojitou kuželovitou střechou, postavená v 15. století, je starou zvonicí bordeauxské radnice. Je jedním z mála dochovaných fragmentů z období středověku ve městě a je postavena na zbytcích Porte Saint-Éloy ze 13. století, bývalé brány ve starých hradbách.

Zespodu si můžete dobře prohlédnout zvon; ten pochází z roku 1775 a váží úctyhodných 7 750 tun. Na nedaleké pamětní desce je nápis, že „zvon byl nositelem všech dobrých i špatných zpráv pro obyvatele Bordeaux“. Grosse Cloche po většinu roku mlčí, s výjimkou velkých veřejných oslav, jako je Den Bastily.

la-grosse-cloche-3954926
V této bráně se kdysi nacházelo malé vězení pro mladistvé delikventy.

Brána Porte Cailhau

Port Cailhau ohromuje návštěvníky Bordeaux již více než 500 let. Kdysi hlavní brána města se od doby svého vzniku téměř nezměnila a v roce 1494 se stala součástí opevnění Bordeaux.

Port Cailhau, který je dnes jedním z nejfotografovanějších míst v Bordeaux, měl v době svého vzniku slavnostní i obranný charakter. Byl to vítězný oblouk věnovaný králi Karlu VIII. na památku jeho vítězství u italského Fornova. Sochu krále – vedle svatého Jana a arcibiskupa z Bordeaux – si můžete prohlédnout na říční straně brány.

Uvnitř brány se nachází malé muzeum, které vypráví o stavbě středověkých a renesančních budov v Bordeaux z vápencových lomů. Exponáty jsou poučné pro každého, kdo se zajímá o architekturu, a nám se líbil výhled na město a řeku z výšky 115 metrů.

Jardin Public

Nyní je pohlcen městem, ale když byl v roce 1746 slavnostně otevřen, nacházel se tento park na okraji Bordeaux na pozemcích, které dříve zabírala neproduktivní vinná réva. V souladu s myšlenkami humanistů 18. století bylo cílem podpořit dobré zdraví obyvatel Bordeaux tím, že jim bude poskytnuta zelená plocha.

Veřejná zahrada je v anglickém stylu a má trávníky, historické stromy, sochy, fontány, balustrády a kované mosty překračující serpentiny rybníka. Ve staré oranžerii je restaurace a park je ze všech stran ohraničen měšťanskými domy z 18. století. Je to ideální místo pro piknik nebo čtení knihy na trávě.

Akvitánské muzeum

Tato atrakce se snaží o krystalizaci mnohasetleté historie regionu Akvitánie a je jedním z největších muzeí svého druhu mimo Paříž. Galerie jsou obrovské, a pokud máte čas jen na letmou návštěvu, je zde několik exponátů, bez jejichž zhlédnutí nemůžete odejít.

Jedním z těch, které vás uvedou do varu, je Laussalská venuše, realistická kamenná rytina ženy, která je stará 27 000 let. V Tayacu byl také objeven galský poklad s masivní zlatou torzou a stovkami zlatých mincí a slitků, z nichž nejnovější pochází z prvního století před naším letopočtem. Je zřejmé, že jsme se ocitli na špičce ledovce, a milovníci historie se do něj budou s chutí nořit celé hodiny, aby zjistili, co všechno najdou.

muzeum-akvitanie-2753994
Celé muzeum se odráží v nízké vrstvě vody, které nahrazuje zrcadlo.

Cité du Vin

Toto supermoderní kulturní centrum je oslavou všeho, co se týká vína, a je jedním z těch ambiciózních a futuristických projektů, které lze jen těžko shrnout do několika vět. Pro běžného návštěvníka je to high-tech muzeum, kde se dozvíte o historii vína a o tom, kde a jak se vyrábí po celém světě.

Audiovizuální materiál má deset hodin, takže pokud jste enofil, můžete zde klidně zabít den a uspokojit svou zvědavost. Uvnitř najdete několik výstav, kde se dozvíte více o vínech z Bordeaux a můžete si dát i nějaký ten tip. V Cité du Vin se pravidelně pořádají workshopy o vínech spisovatelů, vínech hudebníků a degustacích.

Architektura této budovy o rozloze 3 000 metrů čtverečních s 55metrovou věží je oslnivá a prohlídka vrcholí návštěvou baru Belvedere, kde si můžete sklenku vína spojit se stejně lahodným výhledem na Bordeaux a Garonnu.

cite-du-vin-6440717
Toto centrum se může pyšnit bohatým seznamem interaktivních expozic.

Saint-Émilion

Svažující se dlážděné uličky Saint-Emilionu vítají návštěvníky již po staletí. Tato starobylá vesnice, vzdálená pouhých 30 minut jízdy vlakem nebo 45 minut jízdy autem, je ideálním místem pro jednodenní výlet z Bordeaux.

Saint-Emilion je proslulý především dvěma věcmi – svým monolitickým kostelem a bohatými červenými víny, která se v okolí vyrábějí. Mohutný podzemní kostel byl vyhlouben ve vápenci na počátku 12. století na počest poustevnického mnicha Emiliona, který na tomto místě žil v jeskyni o 400 let dříve.

Projděte se strmými uličkami, navštivte obchody a pokochejte se výhledem. L’Envers du Décor je výbornou volbou pro oběd a můžete se zastavit v historických klášterech Les Cordeliers, kde se můžete pokochat areálem a ochutnat jejich řadu šumivých vín Crémant de Bordeaux.

V Saint-Emilionu je na výběr z téměř 1 000 zámků. První květnový víkend je Saint-Emilion Portes Ouvertes („otevřené dveře“), kdy se mnoho zámků otevírá k prohlídkám, ochutnávkám a speciálním akcím bez nutnosti rezervace. Je to ideální doba pro návštěvu, pokud chcete ochutnat spoustu saint-emilionských vín.

saint-emilion-7254724
V Saint-Émilion nesmíte přijít o degustavi výborných Bordeaxských vín.

Víno Bordeaux

Jste v hlavním městě vína na světě a v druhé největší francouzské vinařské oblasti na světě. Neváhejte a objednejte si prohlídku s degustací s průvodcem. Provedou vás káděmi a sklepy, dozvíte se, jak se víno vyrábí a skladuje, a pak budete mít možnost sami ochutnat. V létě se ochutnávky často konají venku v krásných areálech různých zámků a těžko mohou být blaženější.

Které zámky s degustací vína jsou nejlepší a jejich návštěva nesmí ve vašem programu chybět?

  • Pichon Longueville Baron
  • Chateau d’Agassac
  • Chateau de Portets
  • Filhot
  • Pipeau

Více než 90 % vín z Bordeaux tvoří směsi červených vín vyrobené z odrůd Merlot a Cabernet Sauvignon a malého procenta dalších hroznů. Jsou středně plná až plná. Bílá vína v Bordeaux jsou směsí Sauvignonu Blanc, Semillonu a někdy Muscadelle nebo jiných. Jsou různá, od lehkých a citrusových z Entre-Deux-Mers přes sladká ze Sauternes až po aromatická a suchá z Graves.

Na většině zámků v Bordeaux je třeba si návštěvu rezervovat a schůzky jsou zpravidla individuální. Návštěva trvá často asi hodinu, ale může trvat až 90 minut, takže pokud jich navštívíte několik za sebou, je vhodné si nechat čas navíc. Naučíte se vše o konzumaci a podávání vína.

TIP: Pokud patříte mezi milovníky vína, neváhejte navštívit další oblíbené vinařské oblasti například v Tiraspolu v Moldavsku, ochutnat výborné portugalské víno v Madeiře, nebo zavítat do moravských vinařských oblastí v okolí Brna.

bordeaux-vino-8577059
Návštěva Bordeaux se rozhodně nemůže obejít bez degustace vín.

Canelés – specialita

Bordeauxská kuchyně je bohatá a vytříbená a v rámci Francie má svou vlastní identitu. Pro ochutnání si můžete například dát steak s omáčkou Bordelaise, která se připravuje z červeného vína, či šalotky smažené na másle a demi-glace.

Pokud se však při vzpomínce na Bordeaux vybaví nějaká lahůdka, pak je to Canelés, malé pečivo pečené v hřebenové formě s vanilkou, rumem a třtinovým cukrem. Hodí se stejně dobře k čaji jako k šampaňskému a nejlépe jako dezert po jídle. Roztomilé karamelizované pečivo z Bordeaux, které připomíná rýhovaný fez s důlkem na vrcholu, se objevuje všude ve městě, ať už u hotelové snídaně nebo v obchodě se suvenýry na letišti.

Bordeaux výlety

Svůj výlet do Bordeaux si můžete prodloužit a prozkoumat zbytek regionu Akvitánie nebo vyrazit směrem do Baskicka ve Španělsku. Ve skutečnosti existují různé možnosti, jak prozkoumat tuto část Francie, a to od Bordeaux.

Pokud se vám líbí myšlenka pronájmu auta, můžete se rozhodnout pro cestu za vínem po Bordeaux se zastávkami ve vesnicích, jako je Saint Émilion, Pomerol, Fronsac a Médoc, nebo objevovat krásy pobřeží Atlantského oceánu se zastávkami v Aracachonu, kde uvidíte Dune du Pilat a La Rochelle.

Bordeaux Metropole City Pass – Bez ohledu na to, zda si vyberete 24, 48 nebo 72hodinovou permanentku, získáte volný vstup do 8 muzeí, 7 památek, prohlídku města Bordeaux s průvodcem dle vlastního výběru a neomezený vstup do sítě veřejné dopravy v Bordeaux. Se 72hodinovou vstupenkou navíc získáte volný vstup a zvýhodněný vstup do řady památek Bordeaux a pamětihodností v okolí vinařské oblasti Bordeaux.

Počasí v Bordeaux

Nejlepším ročním obdobím pro návštěvu Bordeaux je bezpochyby období od května do listopadu, kdy se můžete vydat na procházku nebo prozkoumat vinice. Pokud se chcete zúčastnit vinobraní, které je důležitým obdobím v životě regionu, navštivte Bordeaux v září. Stručně řečeno, město Bordeaux můžete navštívit po celý rok, i když jaro a pozdní léto jsou rozhodně dvě nejlepší roční období.

Počasí Bordeaux – Podnebí v Bordeaux, hlavním městě regionu Nouvelle-Aquitaine, je suboceánské s mírnými středomořskými vlivy. Zimy jsou poměrně mírné a deštivé, zatímco léta jsou teplá a poměrně slunečná. Průměrná denní teplota se pohybuje od 7 °C v lednu do 22 °C v srpnu.

Jak se dostat do Bordeaux

V Bordeaux se nachází mezinárodní letiště, tudíž je možné se do Bordeaux dostat letecky i z Prahy. Na letiště Bordeaux se lze z Prahy dostat přímými lety. Cena za letenky Praha – Bordeaux i se zpátečním letem se pohybuje kolem 1 000 – 2 000 Kč. Let trvá přibližně 2 hodiny 10 minut.

Letecké spojení Prahy a Bordeaux je nejlepší vzhledem k ceně a doby cestování. Dopraví vás samozřejmě i autobusy například společnosti Flixbus s jedním přestupem v Lyonu. Tato cesta ale trvá přes 26 hodin a cenově je na tom také o něco hůře než letecké spojení.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti