Katar – dovolená, zajímavosti, co navštívit

Asie

Katar je rozlohou malá arabská monarchie ležící v Perském zálivu. Tvoří ji z velké části nehostinná pouštní planina s typickou pouštní architekturou a starověkými skalními osadami. Proč je pro řadu cestovatelů krajina Kataru lákavá? Co nabízí Doha – hlavní centrum Kataru? Kdy vyrazit na dovolenou do Kataru?

Nezávislý emirát Katar má pohnutou historii. Z chudičké arabské země se během krátké doby vyšvihl mezi nejbohatší země světa. Za své štěstí vděčí bohatým nalezištím ropy a zemního plynu, která byla objevena ve třicátých letech 20. století.

Pro cesty do Kataru i dalších destinací je třeba uzavřít cestovní pojištění.
Kalkulace cestovního pojištění je k dispozici zde >

Země je dosud turisty jen málo objevená. Až do roku 1989 Katar na své území turisty vůbec nepouštěl. Dnes lze do země přicestovat organizovaně s cestovní kanceláří. Individuální cestovatelé však stále potřebují pozvání od místního, který se za ně zaručí a za jejich chování přebere zodpovědnost. Bez takového pozvání a záruky nelze o turistická víza do Kataru požádat.

Katar – základní informace

Před cestováním do Kataru je dobré seznámit se se základními fakty:

  • Hlavní město: Doha (1,3 milionu obyvatel)
  • Rozloha: 11 437 km2
  • Obyvatelstvo: 2 832 000 (2019)
  • Jazyk: arabština, angličtina
  • Náboženství: muslimové 93 %, křesťané 5 %, hinduisté 1 %
  • Státní zřízení: absolutní monarchie
  • Měna: Katarský rijál (QAR)
  • Mezinárodní telefonní předvolba: +974
  • Nejvyšší bod: Kurajn Abú al-Baul, 103 m n. m.

Na jihu Katar sousedí se Saudskou Arábií, hranice je dlouhá 60 km, zbytek státu obklopuje Perský záliv. Na západě leží v sousedství Kataru malý ostrovní stát Bahrajn.

Nejlepší srovnávač cestovního pojištění na trhu nabízí portál 123ruceni.cz.

Katar – vlajka

Vlajka Kataru je kaštanově červená s bílým svislým pruhem při žerdi. Bílý pruh odděluje od červeného pole devět zubů. Vlajka má v originále netradiční poměr stran 11:28, často se však používá v poměrech 2:3 nebo 3:5.

katar-vlajka-3109236
Katarská vlajka byla přijata v roce 1971, tehdy se Katar stal nezávislým emirátem.

Kaštanově červená barva v pravé části vlajky Kataru evokuje sluneční paprsky ostrého katarského slunce, které dopadá na rudou látku. Vlajka byla původně celá červená, bílý pruh přibyl později jako známka toho, že Katar již není pirátskou zemí. 

Historie Kataru

Oblast Kataru osídlili lidé pravděpodobně před 7 500 lety. Původní obyvatelé se zde tradičně věnovali rybolovu. V 18. století se v oblasti usadili arabští přistěhovalci a začali zde s lovem perel. Araby řídil klan Bani Khalid, který spravoval pobřeží od dnešního jižního Iráku po Katar. Hlavním centrem oblasti se stala Zubara.

Po roce 1766 přišla do Zubary rodina Ál Chalífa a záhy oblast ovládla. V roce 1783 rodina získala pod svou kontrolu i Bahrajn a přesunula tam své sídlo. To vyvolalo nespokojenost místních katarských kmenů, které roku1867 povstaly. Výsledkem byla katarsko-bahrajnská válka v letech 1867 – 1868. Mír dojednali Britové, Bahrajn uznal odlišnost Kataru a jeho právo na nezávislost. Nezávislost Kataru však Britové podmínili podrobením se Spojenému království.

zajimavosti-katar-3293425
V Kataru vládne již od poloviny 19. století rod Al Sání. Následníci jsou vždy vybírání z řad rodinných příslušníků.

Po zásahu Velké Británie se situace uklidnila, Katar se stal samostatným emirátem a roku 1916 i britským protektorátem. Úplnou nezávislost získal stát až 1. září 1971.

V 90. letech minulého století hrál Katar významnou roli ve válce v Perském zálivu. Poskytoval palebnou podporu jednotkám saúdskoarabské národní gardy, která pacifikovala jednotky irácké armády. Katar sloužil jako ústředí velení USA a jako jedno z hlavních odpalovacích míst při americké invazi do Iráku.

Od roku 2017 probíhá diplomatická krize mezi Katarem a mnoha okolními státy. Okolní země vyhlásili Kataru politické i hospodářské embargo. Rozhádané emiráty spolu dodnes nespolupracují a Katar musel začít hledat spojence v podobě Íránu a Turecka, odkud pochází většina dnešního importu.

Katar – bohatá země blahobytu

Až do čtyřicátých let minulého století byl Katar velmi chudý. Země rybářů a lovců perel se dramaticky změnila díky hospodářskému boomu způsobenému objevením bohatých zásob ropy a zemního plynu. Dnes je Katar jednou z nejbohatších zemí světa s třetí největší zásobou zemního plynu na světě.

K objevu obrovského nerostného bohatství na území Kataru došlo v roce 1939, nesilnější rozvoj těžby probíhal v 70. letech minulého století. Za prací sem cestovali muži z okolních států, a tak se stalo, že 88 % populace Kataru tvoří cizinci a přes dvě třetiny obyvatel jsou muži. 94 % pracovní síly v Kataru tvoří migranti.

Četná naleziště ropy a zemního plynu umožňují obyvatelům Kataru vysokou životní úroveň. Řada z nich má ropu takřka na zahrádce. Ostatním dobře vynáší lov perel anebo pracují ve službách a hotelnictví. Všichni obyvatelé Kataru jsou osvobozeni od daně z příjmu. V roce 2017 zavedl Katar daně u zboží, které poškozuje zdraví – například rychlé občerstvení, tabákové výrobky a přeslazené nápoje.

katar-ropa-4292566
Díky nalezištím ropy patří Katar mezi nejbohatší a nejvyspělejší státy s vysokou životní úrovní místního obyvatelstva.

Životní úroveň Katařanů je srovnatelná se západní Evropou a průměrný příjem dosahuje asi 3 milionů korun. Stát zajišťuje pro své občany bezplatnou zdravotní péči a školní vzdělání, částečně sponzoruje i oblečení, nákup pozemků a dopravu. V posledních letech se vláda postarala o otevření poboček prestižních amerických vysokých škol.

Stinnou stránkou blahobytu Kataru je alarmující obezita. V zemi je také rozvodovost přesahující 40 %. Směšná cena paliva a samozřejmost vlastnit vůz pro každého Katařana způsobila v Kataru největší uhlíkovou stopu na jednoho obyvatele na světě

Druhá tvář Kataru

Katar se zdá být zemí boháčů, luxusní podmínky pro život však platí jen pro původní Katařany. Lidé, kteří do země přicestovali za prací mají postavení o poznání horší. Minimální měsíční příjem nerodilých obyvatel Kataru je směšných 5 tisíc korun. Pracovní podmínky jsou navíc velmi špatné a v Kataru údajně při výkonu zaměstnání umírá jeden člověk denně.

Práva nerodilého zaměstnance v Kataru silně ovlivňuje zaměstnavatel. Rozhoduje o výši platu, a také o množství peněz, které může cizinec utratit za potraviny a jiné potřeby. Pracovní podmínky cizinců v Kataru pravidelně kritizuje Mezinárodní organizace práce nebo Human Rights Watch

Mezinárodní pozornost lidskoprávních organizací si vysloužily přípravy na mistrovství světa ve fotbale 2022. Podle britského deníku The Guardian zemřelo na stavbách nových stadionů kolem 6 500 lidí.

Doha – hlavní město Kataru

Hlavním městem Kataru je Doha. Město bylo založeno v roce 1825 jako Al-Bídá a hlavním městem se stalo v roce 1971 po vyhlášení samostatnosti Kataru. V současnosti Doha vzkvétá a rozrůstá se především díky skvělé ekonomické situaci Kataru. Ve městě sídlí nezávislá televizní stanice Al-Džazíra.

doha-katar-4762203
Samotné jméno Dauhá je odvozeno z arabského ad-dawha, což znamená „velký strom“.

V nedávné minulosti město hostilo mnoho kulturních, obchodních, společenských i sportovních akcí. Katarský olympijský výbor kandidoval na uspořádání olympiády v letech 2016 a 2020. Neuspěl především z důvodu vysoké teploty (až 45 °C) ve městě Doha i v celé oblasti Kataru. V roce 2006 hostilo město například 15. asijské hry.

V Doha se buduje rozsáhlý a výborně propracovaný systém podzemní dopravy, a také jedno z největších letišt světa. Panorama hlavního města Kataru zdobí nové mrakodrapy převyšující 500 metrů. Téměř 30 mrakodrapů v Doha převyšuje 300 metrů. To je více než stavby v Hongkongu, New Yorku a Chicagu dohromady.

Doha je také výborným přestupovým bodem na leteckých linkách z Evropy do Asie nebo Afriky. Jedním takovým letem je také let do města Arusha, hlavního města Tanzanie, odkud se podnikají výstupy na horu Kilimandžáro a také výlety na safari.

Doha Katar – co navštívit

Historické centrum města Doha ukrývá starobylé budovy, mešity, muzea, tržiště a kavárny. Za návštěvu rozhodně stojí čtvrť Souq Waqif. Místní zde vysedávají před kavárnami a čajovnami a pokuřují vodní dýmky. Z úzkých uliček voní pečené kaštany a čerstvá káva, ne nadarmo se arabský svět pojí s historií kávy.

Všude se ozývá živá hudba a hlasití obchodníci horlivě nabízející arabské zboží. Podobnou atmosféru lze zažít i v Evropě, například v Sarajevu či v Mostaru v Bosně a Hercegovině.

katar-doha-6433665
Dnes je Doha ekonomickým a obchodním centrem země, stejně jako finanční metropolí Středního východu.

Nedaleko tradičního tržiště Souq Waqif začíná pěší promenáda Al-Coriche, která lemuje celý záliv. Z promenády je úchvatný výhled na panorama hlavního města Kataru. K městu Doha je velkým mostem připojen umělý ostrov Pearl Qatar. Jedná se o centrum zábavy plné obchodů a restaurací.

Návštěvníky Doha láká také Budova sokolnictví, které má v Kataru hlubokou tradici. V Budově sokolnictví se ptáci chovají, trénují i prodávají.

Zajímavosti Kataru

Katar láká turisty luxusem špičkových hotelů a resortů i nádhernými bílými plážemi, stejně jako například ostrov Bora Bora. Na své si přijdou i milovníci historie a tradiční arabské kultury.

Vedle hlavního města stojí za návštěvu řada dalších míst. Například Khor Al Udeid neboli Vnitrozemské moře, což je velký mořský záliv a region zvlněných písečných dun, které dosahují do výšky až 70 m. Unikátní vodní plocha uprostřed pouště je dlouhá 10 km a široká 5 km.

Khor Al Udeid má vlastní ekosystém a je zařazen na seznam památek UNESCO. Místní zde pořádají pouštní závody na velbloudech i na nejrůznějších motorových vozidlech. Člověk se zde jistě dozví, kolik stojí velbloud.

katar-zajimavosti-9195665
Prohánět se rychlými auty v pouštních dunách patří k oblíbené kratochvíli Katařanů.

K velkým centrům Kataru patří město Al-Wakrah. Dříve bylo Al-Wakrah malou rybářskou vesničkou a oblastí lovu perel, dnes působí jako bohaté moderní město. Spleť uliček ve staré části ukrývá tradiční arabskou architekturu i archeologická naleziště. Městu dominují mešity se štíhlými minarety, které převyšují ostatní budovy.

Při návštěvě Kataru by turisté neměli vynechat západní pobřeží Katarského poloostrova. Kromě nádherných pláží je zde k vidění plno architektonických památek, především pevnosti. K nejzajímavějším bezesporu patří Marroub Fort, Al-Thughb Fort a Al Zubarah. Přístav Al-Zubarah vysílal v 18. století obchodní lodě plné katarských perel do celého světa. Toto nejlépe zachované město Perského zálivu je od roku 2013 rovněž na seznamu památek UNESCO.

Na severu Kataru lze navštívit beduínskou vesnici Al Ruwais a nahlédnout pod pokličku nomádského způsobu života. Také milovníci rybaření si v Kataru přijdou na své. Čeká na ně nejen bohatý úlovek, ale i exotické druhy ryb, jaké se v Evropě nenajdou. 

Katar – pláže a moře

Katar se nachází na poloostrově, a tak je samozřejmě největším turistickým lákadlem moře a nádherné bílé pláže. V posledních letech se v Kataru rozvíjí záliba nejrůznějších vodních sportů, což je ideální pro příznivce aktivní dovolené za hranicemi. Užít si lze například šnorchlování a potápění. Pro začátečníky jsou zde dokonce vytvořeny dva umělé útesy. Na své si přijdou i surfaři, některé pláže mají pro surfaře ideální podmínky.

dovolena-katar-8982255
Západy slunce nad mořem či v poušti nad písečnými dunami se v Kataru nikdy neomrzí.

Z Kataru jsou nadšení také milovníci plachtění. V přístavech lze jednoduše pronajmout jachtu s posádkou i bez. V případě pronájmu samotné jachty musí zájemce složit vysokou kauci. 

Nejlepšími plážemi v Kataru jsou Simaisma Family Beach a Al Khor Family Beach na severu. Na západním pobřeží vede oblíbená Zekreet Beach a romantická Umm Bab, známá jako Palm Beach.

Západní Zekreet beach má menší množství písku, azurově modrou vodu a zajímavé útesy, a tak je vyhledávaným místem pro šnorchlování. Pro vodní sporty, jízdu na kajaku nebo rybaření je ideální Al Dhakira Beach, která se nachází na severu.

Dovolená v Kataru

Dovolenou v Kataru nabízí řada českých cestovních kanceláří, vesměs jde o pobytové zájezdy do luxusních hotelů a rezortů. Nabízí je například cestovní kancelář Invia, Eso Travel, FIsher či Exim Tours.

Do Kataru je nejlepší vyrazit na dovolenou v zimním období anebo koncem podzimu či začátkem jara a užít si zde příjemné teploty mezi 25 – 35 °C. V létě se návštěva Kataru spíše nedoporučuje, teploty se mohou vyšplhat až na 50°C.

TIP: Pro milovníky exotiky a koupání v teplém moři jsou skvělou volbou pro dovolenou Kapverdy. Obzvlášť kapverdský ostrov Sal disponuje širokou nabídkou ubytování včetně luxusních resortů. Za teplým mořem se dá v zimních měsících vyrazit do Kambodži, která navíc ukrývá jednu z nezajímavějších památkových lokalit na světě – starobylé město Angkor.

Turistickou klasikou je samozřejmě také ostrov Tenerife, Egypt a Tunisko. Velice luxusní dovolenou v Evropě lze zažít v kouzelném italském letovisku Portofino.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti