Singapur – zajímavosti, dovolená, počasí

Asie

Je neustále se rozvíjejícím zázrakem plným nových zážitků a nezapomenutelných dobrodružství. Říká se mu také Lion city neboli Lví město. Ano, řeč je o Singapuru. Městu nekonečných možností. A jaké zajímavosti lze v Singapuru vidět? A kdy je nejvhodnější doba ho navštívit?

Singapur nebo také Singapurská republika je samostatným městským státem. Rozloha Singapuru zahrnuje ostrov Singapur a něco málo přes 60 pobřežních ostrovů, které ho obklopují. Tento malý městský stát je plný zajímavostí. Které to jsou?

Singapur – hlavní město

Singapurská republika je městský stát nacházející se na jižním cípu Malajského poloostrova, asi 137 km severně od rovníku. Singapur je největším přístavem v jihovýchodní Asii a jedním z nejrušnějších na světě. Za svůj růst a prosperitu vděčí své centrální poloze.

Téměř dvě třetiny hlavního ostrova leží v nadmořské výšce menší než 15 metrů. Nejvyšší vrchol Timah Hill má nadmořskou výšku pouhých 162 metrů. Obyvatelstvo Singapuru je různorodé, což je výsledek značné imigrace v minulosti.

Převažují Číňané, kteří tvoří přibližně tři čtvrtiny celkového počtu obyvatel. Další nejpočetnější etnickou skupinou jsou Malajci a třetí Indové. Vzhledem k etnické rozmanitosti jsou uznávány nejméně čtyři úřední jazyky – angličtina, mandarínská čínština, malajština a tamilština.

Angličtina zůstává hlavním prostředkem pro administrativu, obchod a průmysl a je hlavním vyučovacím jazykem ve školách. Náboženská příslušnost odráží etnické vzorce. Jsou zde zastoupena všechna náboženství od konfucianismu, buddhismu nebo taoismu přes islám až po křesťanství.

Singapur – vlajka

Státní vlajka Singapuru se skládá ze dvou stejných vodorovných částí, červené nad bílou. V levé horní červené části je bílý půlměsíc. Vedle měsíce je pět bílých hvězd uspořádaných do kruhu. Každý prvek vlajky nese jedinečný symbolický význam.

Červená barva znamená všeobecné bratrství a rovnost lidí. Bílá symbolizuje všeprostupující a věčnou čistotu a ctnost. Půlměsíc představuje mladý národ na vzestupu a pět hvězd znázorňuje singapurské ideály demokracie, míru, pokroku, spravedlnosti a rovnosti.

singapore-vlajka

Singapur – počasí

Singapur leží v rovníkové monzunové oblasti jihovýchodní Asie a jeho podnebí se vyznačuje rovnoměrně vysokými teplotami a téměř stálými srážkami po celý rok. Průměrná měsíční teplota se pohybuje od přibližně 27 °C v červnu do 25 °C v lednu.

Denní rozmezí je poněkud větší a činí v průměru asi 7 °C. Singapur má však díky své přímořské poloze a stálé vlhkosti vzduchu poměrně mírné maximální teploty. Nejvyšší kdy zaznamenaná teplota byla pouze 36 °C.

Roční období jsou definována relativním výskytem srážek, který je zase určován pohyby monzunových vzdušných mas. Nejvlhčí a největrnější je období severovýchodního monzunu (listopad-březen), přičemž průměrný měsíční úhrn srážek dosahuje v prosinci více než 250 milimetrů.

Naopak nejméně srážek a nejslabší vítr je v období jihozápadního monzunu (květen-září), kdy srážky klesají na měsíční minimum. Duben a říjen jsou intermonzunová období charakterizovaná pomalým pohybem vzduchu a intenzivními odpoledními přeháňkami a bouřkami.

Singapur – dovolená

Ačkoli je Singapur celoroční destinací, nejlepší doba pro návštěvu Singapuru je od prosince do června. Měsíce únor až duben spadají do období sucha, kdy v zemi obvykle nejméně prší, je zde nejnižší vlhkost a nejvíce svítí slunce.

Singapur má poměrně stálé a pro cestovatele dostatečně přívětivé počasí, které je vhodné pro poznávání památek po celý rok. Pokud se však chce člověk vyhnout davům lidí, je nejlepší doba pro návštěvu Singapuru od července do listopadu.

Mezi červencem a srpnem je v Singapuru nejméně turistů. A právě proto lze v tomto období najít nejlepších nabídky letenek a hotelů. Je jedno jestli je člověk sólo cestovatel nebo jede s celou rodinou. Singapur má každý měsíc v roce co nabídnout.

Singapur víza

Z Prahy se lze dostat do Singapuru s několika leteckými společnostmi a pouze s jedním přestupem. Většinou se jedná o přestupy v Istanbulu, Mnichově nebo Frankfurtu. Ceny letenek se samozřejmě odvíjí od období, kdy chce člověk do Singapuru jet a od vytíženosti letů.

Občané České republiky nepotřebují po dobu 90 dní pro návštěvu Singapuru víza. Při příjezdu do země se vyplňuje imigrační karta, která se skládá ze dvou částí. Ta první je odebrána při příletu a ta druhá se odevzdává při odjezdu. Proto je důležité jí neztratit.

singapore
Singapur představuje spojení starého s novým.

Singapur – ceny

Nejdražší položkou ještě před cestou do Singapuru je rozhodně letenka. Ubytování lze v Singapuru sehnat od několika stovek za noc až po několik tisíc. Záleží od požadavků každého cestovatele. Jídlo je v Singapuru relativně levné.

Stejně jako jinde však výdaje za jídlo závisí na tom, jak moc je člověk náročný. Výdaje na jídlo mohou být při výpočtu průměrných životních nákladů buď okrajovým, nebo významným faktorem v závislosti na životním stylu, který si v Singapuru člověk zvolí.

Jedním z jedinečných rysů života v Singapuru je množství takzvaných hawker center a food courtů, které nabízejí širokou škálu jídel. Průměrný denní oběd v hawker centrech vyjde na pouhé 4 singapurské dolary, zatímco ve food courtu zhruba na 5 až 6.

V přepočtu na české koruny se jedná o jídlo mezi 60 až 100 českými korunami. Avšak návštěva průměrné restaurace může klidně vyjít i na 300 až 700 Kč na osobu za základní jídlo. Například jízdné za taxi začíná na 50 českých korunách.

Singapurská kuchyně

Ačkoli je Singapur pouhou tečkou na mapě světa, je to ráj asijských lahůdek. Díky široké škále jídel čínské, malajské a indické kuchyně a dalším asijským a západním vlivům je domovem jedné z nejchutnějších a nejrozmanitějších kuchyní na světě.

Jídlo v Singapuru tvoří důležitou součást jejich národní identity. Pro lidi v Singapuru je jídlo národní zábavou a častým tématem rozhovorů mezi Singapurci. I navzdory vlhkému počasí, které v zemi panuje, je pro místní kuchyni charakteristické chilli.

Mezi pokrmy, které stojí za to ochutnat patří určitě laksa, nasi lemak nebo char kway teow. Laksa je pálivá nudlová polévka s bylinkami a kokosovým mlékem. Nasi lemak, v překladu tučná rýže obsahuje hned několik ingrediencí od smaženého kuřete přes grilovanou rybu až po zeleninu.

V posledním případě se jedná o smažené rýžové nudle plné masa a zeleniny. To je char kway teow. Ten správný cestovatel nesmí také zapomenout na chilli kraba a hainanskou kuřecí rýži, singapurská národní jídla! Jednoduše řečeno, tento ostrov překypuje úžasným jídlem.

Singapur – zajímavosti

Je malý rozlohou, ale velký překvapením, které se skrývá na každém rohu. Na pozadí moderních mrakodrapů a architektonických zázraků se silně vyjímají historické obchodní domy a předválečné budovy. Chuťové požitky sahají od vynikajících výtvorů nóbl restaurací až po chutné pochoutky stánkařů.

Ti co rádi nakupují mohou utrácet za luxusní zboží v luxusních obchodech nebo smlouvat o výhodné koupi na pouličních trzích. Rozmanitost singapurských atrakcí je obrovská. Svoje si tu najdou sólo cestovatelé, páry, skupina přátel, ale také rodiny s dětmi. Jaké jsou nejzajímavější z nich?

TIP: Bližší architektonické zázraky lze najít i v Nizozemském městě Rotterdam. Mezi budovy moderní architektury patří například Cube house či moderní hlavní nádraží.

1. Gardens by the Bay

Gardens by the Bay, ve volné překladu zahrady u zálivu jsou moderním zeleným areálem o rozloze 101 hektarů v centru Singapuru. Tento inovativní turistický ráj vznikl na základě mezinárodní soutěže na vytvoření městské zahrady v centru města.

Park je rozdělen do tří hlavních částí, severní, jižní a centrální. Od svého otevření v roce 2012 ho navštívilo více než 20 milionů návštěvníků. Pokročilá koncepce zahrady dokonale kombinuje přírodu a moderní technologie a vytváří tak úchvatnou futuristickou říši divů.

Superstromy jsou první, čeho si při příjezdu každý všimne. Tyto vertikální zahrady hostí různé rostliny, jako jsou kapradiny, liány a orchideje. Zážitkem je procházka po vyvýšeném chodníku, který se vine mezi stromy a nabízí pohled na zahradu z výšky.

Nachází se zde také obří skleník, který byl v roce 2015 Guinnessovou knihou rekordů vyhlášen největším skleněným skleníkem na světě. Lze zde prozkoumat sedm částí a přenést se do zahrad Španělska, Itálie, Jižní Ameriky, Jižní Afriky, Austrálie a dalších polosuchých tropických oblastí.

gardens-by-the-bay
Tato obří městská zahrada vyrazí každému návštěvníkovi dech.

2. Singapur Zoo

Singapurská zoologická zahrada je označována jako jedna z nejlepších zoo na světě. Obzvláště působiví jsou orangutani, početná šimpanzí rodina, zebry, surikaty, varan komodský, krtci, bílí tygři, klokani a mnoho dalších zvířat.

Chce-li někdo zažít jedinečný a osobní zážitek z divoké přírody, lze si vyzkoušet snídani s orangutany v singapurské zoo. Pokud bude mít člověk potřebu vidět nějaká další zvířata, v Singapuru lze navštívit také noční safari, říční safari včetně lesa pand velkých nebo ptačí park Jurong.

singapur-zoo-1
Zajímavostí singapurské zoo jsou bílí tygři.

3. Ulice Orchard Road

Orchard Road je hlavní nákupní ulicí Singapuru, kterou pravidelně navštěvují místní obyvatelé i zahraniční turisté. Je pojmenovaná podle ovocných sadů, k nimž vedla. Je lemována obchodními centry, četnými luxusními restauracemi, kavárenskými řetězci, kavárnami, nočními kluby a hotely.

Nachází se zde také oficiální sídlo singapurského prezidenta. Vánoční výzdoba podél Orchard Road je proslulá a naprosto přehnaná, sobi se prohánějí mezi palmami a perníkové chaloupky jsou ověšeny umělým sněhem.

orchard-road-2
Nejlepší ulice pro nákupy v Singapuru.

4. Botanické zahrady

Singapurské botanické zahrady ocení i cestovatelé s omezeným rozpočtem, protože většina zahrad je zdarma. Zpoplatněna je pouze Národní orchidejová zahrada, která je nejnavštěvovanější částí zahrady. Zahrada obsahuje více než 60 000 druhů rostlin a živočichů.

Singapur získal za své botanické zahrady první nominaci na světové dědictví UNESCO, a to z dobrého důvodu. Město může někdy působit jako betonová džungle, i když čistá a pohodlná, ale botanické zahrady uchovávají kousky divokého dědictví Singapuru.

singapur-botanicka
Žádné město na světě nemá tolik zeleně jako právě Singapur.

5. Ostrov Sentosa

Pokud by se někomu zastesklo po pláži, ostrov Sentosa je tím pravým místem. Na pláži Siloso si lze užít několik atrakcí včetně vodních sportů, ale také například akvárium, kde je možné si zaplavat s delfíny. K vidění je zde také Merlion, slavná singapurská socha, která má hlavu lva a tělo ryby.

Na vrchol sochy se dá vyjet po eskalátoru a vychutnat si panoramatický výhled na okolí. Nachází se zde také Universal Studios. Park je uspořádán tematicky, každá oblast vzdává hold nějakému místu, filmu nebo televiznímu pořadu. Lze navštívit New York, Hollywood, Madagaskar nebo starověký Egypt.

sentosa
Ostrov Sentosa nabízí krásnou písečnou pláž a vodní sporty.

6. Čínská čtvrť

Čínská čtvrť v Singapuru přenese každého cestovatele na chvíli do Číny. Od malých obchůdků a pravých čínských jídel až po zářivě červené lucerny. Nabízí se návštěva centra čínského dědictví a prohlídka působivého a krásného hinduistického chrámu Sri Mariamman.

Dalším chrámem, který stojí za to vidět, je chrám Buddhova zubu. V celé čtvrti byly instalovány značky památek v angličtině, japonštině a zjednodušené čínštině, aby návštěvníci lépe pochopili význam této oblasti. Tato čtvrť je také svědectvím o vlivu Číňanů v celé minulosti Singapuru.

singapur-cina
Mezi mrakodrapy se nachází chrám Buddhova zubu.

7. Letiště Jewel Changi

Toto letiště je často označováno za nejlepší letiště na světě. Není to totiž běžné letiště. Ve skutečnosti by si ho měl každý návštěvník Singapuru zapsat na seznam míst, která při pobytu v Singapuru navštívit. Je zde více než 300 obchodů a uprostřed letiště 40 metrů vysoký vodopád obklopený více než 2 000 stromy.

Každý ze tří letištních terminálů má také svou vlastní zahradu. V terminálu 1 se nachází kaktusová zahrada, v T2 slunečnicová zahrada a v T3 velmi známá motýlí zahrada, která je domovem více než 40 druhů motýlů, šestimetrového jeskynního vodopádu a spousty kvetoucích rostlin.

TIP: Z letiště Jewel Changi se lze dostat také do dalších asijských zemí. Za návštěvu rozhodně stojí komplex Angkor Wat v Kambodži nebo Tádž Mahal v Indii.

Na letišti se nacházejí také dvě kina, zábavní koutek s historickými hracími automaty, krytý park s baldachýnem, zahradním bludištěm a úžasnými vyhlídkovými terasami a 12 metrů vysoká skluzavka, kterou mohou využívat děti i dospělí.

letiste-singapur-1
Letiště v Singapuru je přírodní oázou.

8. Singapurský záliv

Singapurský záliv neboli Marina Bay zaručeně zasáhne všechny smysly každého návštěvníka. Přeměna této oblasti, která začala teprve v 70. letech 20. století, se nedá nazvat jinak než zázrakem. Sbírka architektonických ikon, které lemují impozantní panorama nabízí jeden z nejlepších výhledů na světě.

Mrakodrapy, krásně oblečené dámy, pánové v oblecích. Marina Bay je takový singapurský Manhattan. Po ulicích se prohánějí běžci a kolem kaváren pod širým nebem sviští cyklisté. Jsou zde lidi, kteří sem jezdí za prací, stejně jako ty, pro které je Marina Bay domovem.

singapur-marina
Zálivu dominuje hotel Marina Sand Bay.

9. Singapurské oko

Jedná se o největší obří vyhlídkové ruské kolo na světě. Pokud člověk sebere odvahu čeká ho odměna v podobě krásného výhledu na panorama Singapuru a vzdálené ostrovy Spice Islands v Indonésii a malajsijský Johorský průliv.

Na výběr je několik různých balíčků vstupenek a každý z nich zahrnuje vstup do multimediální expozice Cesta snů, která přibližuje historii Singapuru a vznik Singapurského oka. Jízdy trvají 30 minut a probíhají od časného rána do pozdní noci, takže si lze vybrat, jaký pohled na město si chce člověk vychutnat.

singapur-oko
Jízda na tomto ruském kole je jedním z největších zážitků.

10. Ulice Haji Lane

Tato rušná, nepřetržitě plná ulice lidí v čtvrti Kampong Glam je prošpikovaná skvělými butiky, bary, kavárnami a restauracemi, které se řadí k nejmodernějším ve městě. Nelze zapomenout zmínit proč je vlastně tak vyhledávaná. Je to kvůli pouličnímu umění.

Scházejí se zde instagramisté, módní nadšenci, umělecké typy a vojáci, kteří chtějí poznat jinou stránku Singapuru. Tato pravděpodobně nejužší ulice v Singapuru přivítá každého návštěvníka přívalem barev a energie v podobě fascinujících graffiti na zdech.

singapur-haji
V ulici Haji Lane lze vidět úžasné pouliční umění.

Ať již navštíví člověk Singapur v kterémkoliv ročním období, vždy ho přivítají milí a vstřícní lidé, kteří se pořád usmívají. Singapur není typickou plážovou destinací. To však neznamená, že nemá, co nabídnout. Je tomu právě naopak.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti