Taj Mahal, Indie – nejkrásnější místa světa

Asie

Taj Mahal, ležící v Ágře v severní Indii, je bezpochyby jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších památek na světě. Tato ikonická stavba přitahuje miliony návštěvníků každý rok svou úchvatnou architekturou, symbolem lásky a jedinečnou historií. Stojí Taj Mahal za vidění?


Obsah článku

 • O Taj Mahalu – proč a kdy byl vystavěn
 • Návštěva Taj Mahalu – na co se připravit, jaké mít oblečení a jak si koupit vstupenky
 • Komplex Taj Mahal – co navštívit
 • Architektura Taj Mahalu

O Taj Mahal, Indie

Taj Mahal (česky Tádž Mahal) se nachází na pravém břehu řeky Jamuny v rozlehlé mughalské zahradě o rozloze téměř 17 hektarů v okrese Ágra ve státě Uttarpradéš. Tato ikonická stavba byla vybudovaná mezi lety 1632 a 1654.

Taj Mahal stavělo 22 let asi 20 000 dělníků a 1 000 slonů.

Taj Mahal byl postaven jako mausoleum pro Mumtáz Mahal, manželku císaře Šáhdžahána, která zemřela při porodu svého čtrnáctého dítěte. Taj Mahal je považován za mistrovské dílo muslimské architektury a je zapsán na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Taj Mahal je považován za symbol lásky a oddanosti. Jeho výstavba byla císařem Šáhdžahánem zahájena jako projev lásky a vzpomínky na jeho zesnulou manželku Mumtáz Mahal. Stavba je symbolem nekonečné lásky a krásy a stala se jednou z nejuznávanějších a nejkrásnějších památek na světě.

Existence několika historických a quaranských nápisů v arabském písmu usnadnila stanovení chronologie Tádž Mahalu. Na jeho stavbu byli povoláni kameníci, kamenosochaři, intarzisté, řezbáři, malíři, kaligrafové, stavitelé kopulí a další řemeslníci z celé říše a také ze Střední Asie a Íránu. Hlavním architektem Tádž Mahalu byl Ustad-Ahmad Lahori.

TIP: V souvislosti s mramorovou výstavbou nelze nezmínit mramorové město Ašchabad neboli hlavní město Turkmenistánu, jehož běloskvoucí budovy nechal postavit bývalý turkmenský prezident Saparmurat Nijazov.

Návštěva Taj Mahal

Navštívit Taj Mahal je zážitek, který si žádný cestovatel v Indii nesmí nechat ujít. Zde jsou podrobnosti o návštěvě této úžasné památky:

Plánování návštěvy:

 1. Plánování Termínu: Taj Mahal je otevřený pro veřejnost většinu dní v týdnu, s výjimkou pátku, kdy je uzavřen kvůli modlitbě. Doporučuje se navštívit ho brzy ráno, aby se vyhnuli davům turistů a teplu.
 2. Vstupenky: Je nutné zakoupit vstupenky předem, pokud možno online, abyste se vyhnuli dlouhým frontám na pokladně. Existují různé typy vstupenek v závislosti na tom, jestli chcete navštívit pouze hlavní památku nebo také Měsíční zahrady a další okolní struktury.

Cesta k Taj Mahalu:

 1. Příjezd do Ágry: Taj Mahal se nachází v městě Ágra v indickém státě Uttarpradéš. Nejbližší letiště je Letiště Ágra, ale většina návštěvníků přijíždí do Ágry vlakem nebo autobusem z jiných částí Indie, jako je Dillí nebo Jaipur.
 2. Doprava k Taj Mahalu: Po příjezdu do Ágry se dopravte k Taj Mahalu buď taxíkem, tuktukem nebo místním autobusem. Mnoho hotelů v Ágře také nabízí dopravu pro své hosty.

Návštěva Taj Mahalu:

 1. Bezpečnostní kontrola: Při vstupu do areálu Taj Mahalu budete muset projít bezpečnostní kontrolou a vaše tašky mohou být kontrolovány.
 2. Prohlídka památky: Po vstupu do areálu si můžete prohlédnout úchvatnou architekturu Taj Mahalu, která vás okouzlí svou krásou a detaily. Doporučuje se vzít si s sebou průvodce, který vám poskytne podrobné informace o historii a architektuře památky.
 3. Návštěva Měsíčních zahrad: Po prohlídce hlavní budovy Taj Mahalu si můžete projít také Měsíční zahrady a další okolní struktury, které nabízejí krásné výhledy na řeku Jamuna a okolní krajinu.

Další tipy:

 1. Oblečení: Doporučuje se nosit pohodlné a kryté oblečení vhodné pro procházku venku, a to zejména pokud navštívíte Taj Mahal v horkých letních měsících.
 2. Fotografování: Fotografování je povoleno ve většině částí areálu Taj Mahalu, ale uvnitř hlavní budovy je zakázáno fotografování bleskem.
 3. Respekt k náboženským zvyklostem: Dodržujte náboženské zvyklosti a respektujte místní kulturu a tradice během návštěvy Taj Mahalu.

Navštívit Taj Mahal je nezapomenutelný zážitek, který vám přinese poznání jedné z nejvýznamnějších a nejkrásnějších památek na světě. Buďte připraveni na úchvatnou krásu a nezapomenutelné zážitky, které vás čekají při návštěvě této ikonické stavby.

Komplex Taj Mahal – co navštívit

Taj Mahal se skládá ze tří hlavních částí, které tvoří komplex památky:

 1. Hlavní budova Taj Mahalu (Mausoleum): Hlavní budova Taj Mahalu je centrální částí celého komplexu. Tato mohutná struktura z bílého mramoru je mausoleum postavené císařem Šáhdžahánem jako památka na jeho milovanou manželku Mumtáz Mahal. Uvnitř hlavní budovy se nachází hrobky Mumtáz Mahal i císaře Šáhdžahána.
 2. Zahrady a fontány: Okolo hlavní budovy Taj Mahalu se rozkládají rozlehlé zahrady a fontány. Tyto zahrady jsou známé jako Mughal Garden nebo Měsíční zahrady a představují typický prvek mughalské architektury. Zahrady jsou symetricky uspořádané a poskytují úchvatné výhledy na hlavní budovu.
 3. Vchodová brána: Kromě hlavní budovy a zahrad obsahuje komplex Taj Mahalu také vchodovou bránu, která je vstupem do areálu a symbolizuje vstup do ráje. Převyšují ji pavilóny završené kupolemi.

Tyto části společně vytvářejí jedinečný a působivý komplex, který představuje jedno z nejvýznamnějších architektonických a historických děl na světě. Každá část Taj Mahalu přináší svůj vlastní příběh a krásu, které přispívají k celkovému dojmu z této ikonické stavby.

Taj Mahal – architektonický skvost indoislámské kultury

Tádž Mahal je považován za největší architektonický počin v celé škále indoislámské architektury. Jeho uznávaná architektonická krása se vyznačuje rytmickou kombinací plných a prázdných ploch, konkávních a konvexních ploch a světelného stínu. Jeho oblouky a kopule dále zvyšují estetický aspekt.

Barevná kombinace svěží zelené krajiny načervenalé cesty a modré oblohy nad ní ukazuje památku ve stále se měnících odstínech a náladách. Reliéfní práce v mramoru a vykládání drahými a polodrahými kameny z něj dělají zvláštní památku.

Jedinečnost Tádž Mahalu spočívá v několika skutečně pozoruhodných inovacích, které provedli zahradní plánovači a architekti Šáhdžahána. Jedním z takových geniálních plánů je umístění hrobky na jednom konci čtyřdílné zahrady, nikoli přesně uprostřed, což dodalo památce bohatou hloubku a perspektivu při pohledu do dálky.

Je to také jeden z nejlepších příkladů rozmanitosti vyvýšených hrobek. Hrobka je dále vyvýšena na čtvercové plošině, přičemž čtyři strany osmiboké základny minaretů jsou v rozích rozšířeny mimo čtverec. Na vrchol plošiny vede boční schodiště opatřené uprostřed jižní strany.

tadz-mahal-agra-7234317-1024x683-3890792
Na Taj Mahalu pracovalo na dvacet tisíc dělníků z Indie a Střední Asie.

Taj Mahal – dokonale vyvážené dílo

Půdorys Tádž Mahalu je kompozičně dokonale vyvážený, osmiboká hrobová komora uprostřed je obklopena portálovými sály a čtyřmi nárožními místnostmi. Tento půdorys se opakuje i v horním patře.

Vnější část hrobky má čtvercový půdorys se zkosenými rohy. Velká dvoupatrová kopulovitá komora, v níž jsou umístěny kenotafy Mumtáz Mahal a Šáhdžahána, má půdorys dokonalého osmiúhelníku.

Nádherná osmiboká mramorová mřížová zástěna obklopující oba kenotafy je dílem vynikajícího řemeslného zpracování. Je vysoce leštěná a bohatě zdobená intarziemi. Okraje rámů jsou vykládány drahými kameny představujícími květiny provedené s úžasnou dokonalostí. Odstíny a barvy kamenů použité k vytvoření listů a květů vypadají téměř jako skutečné.

tadz-mahal-turiste-1181634-1024x768-4644902
Podle nejodvážnějších teorií vyšla stavba Tádž Mahalu na několik bilionů amerických dolarů.

Kenotaf Mumtáz Mahal se nachází v dokonalém středu hrobové komory, umístěný na obdélníkové plošině zdobené intarzovanými rostlinnými motivy.

Kenotaf Šáhdžahána je větší než Mumtáz Mahal a je instalován o více než třicet let později po jejím boku na západní straně. Horní kenotafy jsou pouze iluzivní a skutečné hroby se nacházejí v dolní hrobové komoře (kryptě), což je praxe převzatá v císařských mughalských hrobkách.

Čtyři volně stojící minarety v rozích plošiny dodaly mughalské architektuře dosud neznámý rozměr. Čtyři minarety poskytují památce nejen jakýsi prostorový odkaz, ale také dodávají stavbě trojrozměrný efekt.

Majestátní brána Taj Mahalu

Nejpůsobivější v komplexu Tádž Mahal je vedle hrobky hlavní brána, která se majestátně tyčí uprostřed jižní zdi předhradí. Bránu na severním průčelí lemují dvojité arkádové galerie.

Zahrada před galeriemi je rozdělena na čtyři čtvrtiny dvěma hlavními chodníky a každá čtvrtina je zase rozdělena užšími příčnými chodníky podle timuridsko-perského schématu ohrazené zahrady. Ohradní zdi na východě a západě mají uprostřed pavilon.

Pískovec, mramor a drahé kameny

Tádž Mahal je dokonale symetricky plánovaná stavba s důrazem na oboustrannou symetrii podél centrální osy, na níž jsou umístěny hlavní prvky. Použitým stavebním materiálem je cihla dýhovaná červeným pískovcem a mramorem a intarzie z drahých a polodrahých kamenů.

Mešita a dům pro hosty v komplexu Tádž Mahal jsou postaveny z červeného pískovce v kontrastu s mramorovou hrobkou v centru. Obě budovy mají v přední části velkou plošinu nad terasou.

Mešita i dům pro hosty jsou totožné stavby. Mají podlouhlou masivní modlitební halu tvořenou třemi klenutými poli uspořádanými v řadě s centrálním dominantním portálem. Rámy portálových oblouků a spandrely jsou dýhovány bílým mramorem. Spandrely jsou vyplněny květinovými arabeskami z kamenných intarzií a oblouky lemují provazcové lišty.

Tádž Mahal představuje nejlepší architektonický a umělecký počin díky dokonalé harmonii a vynikajícímu řemeslnému zpracování v celé řadě indoislámské sepulkrální architektury. Je mistrovským dílem architektonického stylu v koncepci, zpracování a provedení a má jedinečné estetické kvality v rovnováze, symetrii a harmonickém prolínání různých prvků.

TIP: Mezi nejkrásnější pískovcové stavby a komplexy reprezentující islámskou kulturu patří také například palác Širvanšáhů v ázerbajdžánském Baku.

Integrita Taj Mahalu

Integrita je zachována v neporušenosti hrobky, mešity, domu pro hosty, hlavní brány a celého komplexu Tádž Mahal. Fyzická struktura je v dobrém stavu a strukturální stabilita, povaha základů, vertikalita minaretů a další konstrukční aspekty Tádž Mahalu byly zkoumány a jsou nadále sledovány.

Pro kontrolu vlivu zhoršování stavu v důsledku znečištění ovzduší je instalována kontrolní stanice, která neustále monitoruje kvalitu ovzduší a kontroluje faktory rozpadu, jakmile se objeví.

Pro zajištění ochrany prostředí je třeba zajistit odpovídající řízení a prosazování předpisů v rozšířeném ochranném pásmu. Kromě toho bude třeba při budoucím rozvoji turistických zařízení zajistit zachování funkční a vizuální integrity objektu, zejména ve vztahu k pevnosti Agra.

Autenticita Taj Mahalu

Hrobka, mešita, dům pro hosty, hlavní brána a celý komplex Tádž Mahalu si zachovaly podmínky autenticity v době zápisu do seznamu UNESCO. Přestože bylo hned od britského období v Indii provedeno značné množství oprav a konzervačních prací, neohrozily tyto práce původní kvality staveb.

Budoucí konzervační práce se budou muset řídit zásadami, které zajistí, aby byly i nadále zachovány kvality, jako je forma a design.

Požadavky na ochranu a správu

Správu komplexu Tádž Mahal zajišťuje Archeologický ústav Indie a právní ochrana památky a kontrola regulovaného území kolem památky probíhá prostřednictvím různých legislativních a regulačních rámců. Například zákon o starobylých památkách a archeologických nalezištích a pozůstatcích z roku 1958. Další doplňující zákony zajišťují ochranu nemovitosti z hlediska rozvoje v okolí.

Pro ochranu památky před znečištěním je vymezeno území o rozloze 10 400 km2 kolem Tádž Mahalu. Indický Nejvyšší soud vydal v prosinci 1996 rozhodnutí, kterým zakázal používání uhlí/koksu v průmyslových podnicích nacházejících se v trapézové zóně Tádž Mahal a jejich přechod na zemní plyn nebo přemístění mimo zónu. Zóna zahrnuje 40 chráněných památek včetně tří památek světového dědictví – Tádž Mahal, pevnost Agra a Fatehpur Sikrí.

TIP: Další perla Asie a jeden z nejkrásnějších chrámů světa je Angkor Wat v Kambodže.

DovolenáZajímavosti