Baku, Ázerbajdžán – zajímavosti

Asie
baku-2

Město je mnohem víc než jen historickou památkou a hostí živé umělecké a kulturní aktivity, stejně jako rušný moderní obchodní sektor. Co rozhodně v Baku navštívit?

Historické centrum Baku odhaluje jeho bouřlivou minulost, od kořenů jako přístavního města na Hedvábné stezce, přes ropný boom až po sovětské období. Staré město je bludištěm uliček, mešit, historických budov a zbytků opevnění, včetně paláce Širvanšáhů a Dívčí věže, které jsou dnes zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

Kde je Baku?

Baku je hlavní město Ázerbájdžánu. Leží na západním pobřeží Kaspického moře a na jižní straně poloostrova Abšeron, kolem zakřiveného zálivu Baku. Zátoka, chráněná ostrovy Bakuského souostroví, poskytuje nejlepší přístav Kaspického moře, zatímco poloostrov Abşeron poskytuje ochranu před prudkými severními větry.

Název Baku je pravděpodobně zkrácením perského slova bad kube („ovívaný horskými větry“). Baku má svůj význam díky ropnému průmyslu a správním funkcím. Nelze si nechat ujít ázerbajdžánskou kulturu, která dominuje islámským zemím.

Pěší prohlídka starého města Baku

Staré město neboli „Icharishahar“ je jednou z ázerbájdžánských památek světového dědictví UNESCO. Je to skutečně jedinečná historická část Ázerbájdžánu, která se nachází v centru Baku. Staré město je velmi čisté a nedávno zrekonstruované. Je to velmi krásné a velmi umělecky ztvárněné město, které je obklopeno pevnostními hradbami, což mu dodává na charakteru.

Projděte se jeho dlážděnými uličkami, prohlédněte si a dotkněte se kamenů starobylých hradeb, prokličkujte úzkými chodbami a obdivujte složité umělecké dílo na dveřích.

Staré město Baku má co nabídnout. Nachází se zde spousta starých budov, palácový komplex, mešity a ikonická Dívčí věž. Naproti Dívčí věži si lze objednat audioprohlídku, která podrobně popisuje hlavní pamětihodnosti Starého města.

Je to skvělé místo na toulky. Je tu spousta prodejců suvenýrů, skvělých čajoven a restaurací. Krásný výhled na bulvár, malebné okamžiky obchodníků hrajících šachy nebo vrhcáby, prodávané zajímavé drobnosti – neomrzí vás ani po hodinách prohlídky.

baku-stare-mesto-1277544
Je to skutečně místo, kde jako by se zastavil čas.

Prohlédněte si mešitu Bibi Heybat

Mešita Bibi Heybat je jedním z nejzajímavějších míst v Baku a i nemuslimové si rádi prohlédnou tuto nádhernou architekturu. Současná stavba pochází z července 1998 a je rekonstrukcí mešity, kterou nechal ve 13. století postavit Širvanšáh Farrukhzad II Ibn Ahsitan II.

Dnes zrekonstruovaná mešita je klasickým příkladem širvánské architektonické školy. Zajímavostí je, že se jedná o jedinou církevní stavbu, která byla v roce 1936 zcela zničena Stalinem. Má tři kopule, které navazují na tradiční železný tvar staré mešity, a dva minarety. Kopule jsou zdobeny tyrkysovými a zelenými zrcadly, která jsou lemována pozlacenými nápisy z Koránu.

Součástí mešity je hrobka Ukeyma Khanum (potomka proroka Mohameda) a v současnosti slouží jako duchovní centrum a významná památka ázerbájdžánské islámské architektury.

Navštívit ji můžete kdykoliv zdarma i mimo dobu modliteb. Nachází se 6 km od Baku.

baku-mesita-9001101
Návštěvníky naprosto pohltí nádherný interiér.

Výstup na Dívčí věž

Při návštěvě Baku si nemůžete nechat ujít výstup na vrchol nejznámější ázerbájdžánské památky a centra historického významu města. Dívčí věž, nebo jak jí místní říkají Giz Galasi, se nachází ve Starém městě a je neustále obklopena hukotem místních obyvatel i turistů.

Byla postavena ve 12. století jako součást opevněného města Baku. Název Giz Galasi je lépe přeložit jako „Panenská věž“, pojmenovaná tak kvůli své neprostupnosti. Dívčí věž je nyní součástí světového dědictví UNESCO a je zacyklena ve smyčce se Starým městem a Širvanšovským palácem.

Vystoupejte na Dívčí věž těsně před západem slunce a vychutnejte si panoramatický výhled na hlavní město Ázerbájdžánu a jeho Staré město – to je Baku, které musíte vidět!

baku-divci-vez-6190351
Opravdová historická dominanta města.

Návštěva bahenních sopek v národním parku Gobustan

Další ázerbájdžánskou památkou zapsanou na seznamu světového dědictví UNESCO je národní park Gobustan, který každoročně přiláká tisíce turistů. Tato nadpozemská lokalita je rozlehlé pole poseté bublajícími bahenními sopkami, antropologickými nalezišti a prskajícími jezery.

V Ázerbájdžánu se na pobřeží, v moři a na ostrovech nachází asi 300 bahenních sopek. To je asi 30 % z celkového počtu na světě a je to hlavní důvod, proč se lidé rozhodují navštívit Ázerbájdžán.

Využijte příležitosti a navštivte Gobustanské národní muzeum a dozvíte se vše o historii petroglyfů, prohlédněte si starověké lidské kosti nebo pracovní nástroje z období mezolitu.

baku-bahenni-sopky-5117560
Bahenní sopky jsou jedním z hlavních důvodů turismu v Ázerbajdžánu.

Prohlédněte si Flame Towers „Plamenné věže“

Plamenné věže se nacházejí na kopci s výhledem na záliv Baku a staré město. Jedná se o ikonickou trojici budov, která změnila obraz města ze zapomenutého místa na moderní Baku. Nejenže proměňují panorama města, ale také vzdávají úctu historii Baku a předpovídají jeho silnou budoucnost.

Design věží byl inspirován historickou minulostí Ázerbájdžánu, kdy místní obyvatelé uctívali oheň. Budovy mají tvar plamene a jsou celé pokryté LED obrazovkami, které prezentují pohyby ohně.

Téměř z každého místa ve městě jsou vidět Plamenné věže, které dominují novému panoramatu města.

baku-ohnive-veze-2411011
Krása propojující modernu a historii.

Putování po Muzeu koberců

V Ázerbájdžánu a blízké Střední Asii zaujímá tkaní koberců zvláštní místo v historii národní kultury. Jednoznačně nejrozšířenějším lidovým uměním je tkaní koberců. Bylo součástí každodenního života Ázerbájdžánců a stalo se národním symbolem. Koberce mají vysoký estetický a historický význam, takže se používají také k pokrytí stěn a podlah domů, stanů kočovníků, mešit a také vládních budov.

Ázerbájdžánské muzeum koberců bylo založeno v roce 1967. Kromě samozřejmých koberců vlastní také více než 10 000 předmětů, jako je keramika, kovové výrobky a šperky z doby bronzové atd. Muzeum slouží především k výzkumu, uchovávání a vystavování koberců a kobercových předmětů a také děl užitého umění.

baku-muzeum-kobercu-2001767
I samotný vzhled budovy napovídá, co lze uvnitř nalézt.

Nenechte si ujít palác Širvánšáhů

Významnou památkou ázerbájdžánské historie je Širvanšáhův palác, který byl postaven v 15. století Širvanšáhovým královstvím. Širvanšáhové byli vládci Širvánu, což je název země, která dnes zaujímá území dnešního Ázerbájdžánu. Jako vůdci si samozřejmě museli postavit velkolepý palác, který nazývali svým domovem. Jejich palác je spolu s Dívčí věží a Starým městem zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO v Baku.

Pískovcový komplex je významný situací uvnitř Starého města, které se nachází za hradbami pevnosti, jež byly postaveny stejným královstvím ve 12. století, tedy právě v době, kdy se Baku stalo hlavním městem. To je hlavním důvodem, proč je architektura Starého města podobná ve zdůraznění umění středověké islámské civilizace.

Skládá se z palácové budovy, mauzolea krále Chalilulláha pohřbeného se svou matkou a syny, dvou mešit, východní brány (Muradova brána), lázeňského domu („hammam“) a mauzolea súfijského filozofa a vědce Sajida Jahjá Bakuviho. To bylo v roce 2003 zrestaurováno a nyní se zde můžete těšit na několik zábavných audiovizuálních překvapení.

baku-palac-sirvasanu-1762974
Zde cítíte opravdový kousek historie Ázerbajdžánu.

Navštivte chrám ohně Ateshgah

Zoroastrismus a jeho víra v uctívání ohně je fascinující náboženství, které se vyskytuje po celé Asii, a jeho chrámy věčného ohně jsou poměrně známé. Na malém předměstí Baku jeden z jejich chrámů dodnes existuje a je jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí Baku. Chrám v dnešní podobě byl postaven přibližně v 17.-18. století a nechala ho postavit hinduistická komunita z Baku.

Oblast je známá unikátním přírodním úkazem – hořícími vývody zemního plynu. To znamená, že podzemní plyn vystupující na povrch se při kontaktu s kyslíkem rozsvítí. Z tohoto důvodu se chrám rychle stal posvátným místem zoroastriánů – uctívačů ohně. Domnívali se, že neuhasitelný oheň má mystické vlastnosti, a tak se do chrámu sjížděli, aby relikvii uctívali.

Na počátku 19. století získal chrám svou dnešní podobu. Chrám ohně má pětibokou stavbu s kastelánem a vstupním portálem. Oltář se nachází přímo u vývěru zemního plynu, studny, z níž šlehá věčně hořící plyn doprovázený čtyřmi menšími plameny na střešních rozích pavilonu.

baku-chram-ohne-9806710
Vevnitř se nalézá také stále hořící oheň.

Prohlédněte si staré městské hradby

Staré městské hradby jsou postaveny na místě, které bylo osídleno již v paleolitu. Staré město Baku odhaluje stopy sasánovské, arabské, zoroastrijské, perské, osmanské, ruské a širvánské přítomnosti v kulturní kontinuitě, což z něj činí jedno z kulturně nejzajímavějších míst v regionu.

Hradby dnes stále stojí a je velmi působivé vidět, jak velká část obranných zdí Vnitřního města z 12. století se zachovala. Staré město, které se pyšní trojitou řadou hradeb, Dívčí věží a dalšími fortifikačními zařízeními, bylo velkolepou pevností.

Je velmi působivé pohybovat se v jeho hradbách a sledovat, jak urbanistická struktura města působí jako bludiště. Díky své ohromující architektuře patří k nejoblíbenějším atrakcím Baku. Velká náměstí a široké podélné ulice se postupně zužují a smršťují do geometrického tvaru, který v minulosti umožňoval plné zapojení obyvatel do obranných aktivit.

baku-mestske-hradby-6757485
Staré městské hradby Baku nechávají nahlédnout do mnoha kultur.

Vydejte se do Muzea miniaturních knih

Muzeum miniaturních knih, jediné svého druhu na světě, bylo otevřeno v roce 2002 Zarifou Saahovou. Oddaný bibliofil otevřel muzeum v naději, že bude inspirovat mladé generace k většímu čtení, a daří se mu to skvěle.

V muzeu jsou uloženy tisíce knih miniaturních rozměrů, včetně vydání děl Dostojevského, Puškina, Čukovského a Gogola. Knihy pocházejí ze všech koutů světa a jsou napsány v mnoha jazycích, včetně ruštiny, ázerbájdžánštiny, němčiny a angličtiny.

Nejstarší knihou v muzeu je výtisk Koránu ze 17. století, zatímco nejmenším svazkem (6 x 9 mm) je ruská kniha „Nejzázračnější věc“, kterou lze přečíst pouze pomocí lupy.

Muzeum miniaturních knih si nenechte ujít, protože je to jedna z jedinečných věcí, které v Baku můžete vidět.

baku-muzeum-miniaturnich-knih-8802502
Jedna z moderních památek, jediná svého druhu.

Ubytování v Baku

Pro mnoho bohatých návštěvníků města je nejlepším místem k ubytování v Baku ikonický hotel Flame Towers, který spadá pod slavný hotel Fairmont.

Je luxusní, jedinečný, a pokud se vejde do vašeho rozpočtu, stojí za to se ubytovat, i když jsou trochu daleko od centra města. Přesto, pokud vám vyhovuje jezdit taxíkem, je to vynikající místo k pobytu. Rezervujte si ho na Booking.com

Pokud chcete absolutně nejlepší ubytování v Baku, pak se podívejte do hotelu Four Seasons, který nabízí bezkonkurenční služby a kvalitu ve městě.

Letenky Baku

Z Prahy se nejlépe do Baku dostanete letecky na letiště Baku Heydar Aliyev. Nejkratší možný let nabízí společnost Azerbaijan Airlines, která nabízí přím let bez mezipřistání trvající 4 hodiny 10 minut. Další lety jsou nabízeny s jedním a dvěma přestupy.

Srovnání možností letů nabízejí například weby letuska.cz, cestovani.pelikan.cz, skyscanner.cz a spoustu dalších webů, které napomáhají individuálnímu plánování dovolené. Cena nejlevnějších letů do Baku se pohybuje kolem 5 000 Kč.

Mezi další islámské země s podobnou kulturou, které stojí za navštívení, lze zařadit například Turkmenistán a Turecko, kterému dominuje hlavní město Istanbul a jeho chrám boží moudrosti.

Co navštívitDovolenáInformaceZajímavosti